Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Elohim

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
154 replies to this topic

#73
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostREGLURAL, on 20 aprilie 2014 - 13:15, said:

Măi,
Terminaţia IM arată pluralul, deci trei sau mai multe persoane,


Paam ehad...inseamna odata
PaamaIM inseamna de doua ori.
PaamIM rabot, inseamna de mai multe ori.

Deci IM este tot ce e  mai mult de unul
Daca tu esti Ghever me'iuhad...sa sti ca nu ma interesezi....eu caut G'varim Me'iuhadIM, mehunahIM si mehumamIM....!! (barbati speciali)

dupa cum plural este si OT
depinde de ...Jen...
Ce te faci cu Beitzim Kashot....??

Concluziunea acestei dizeratiuni este ca Dumnezeu poate fi de la 1 la infinit
Evreii insa, oameni educati si politicosi, neavand in gramatica pronumele de politete, i s-a adresat lui Dumnezeu cum au stiut si ei mai deferent.

Edited by vio69a, 20 April 2014 - 15:53.


#74
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostREGLURAL, on 20 aprilie 2014 - 13:15, said:

Măi, tu nu înţelegi, în ebraică sunt două feluri de plural:

-dual: pentrtu două persoane
- Plural: trei sau mai multe persoane

Terminaţia IM arată pluralul, deci trei sau mai multe persoane,
în Biblie sunt pomeniţi doar trei, deci Sunt trei.

Adevarat ca sunt doua feluri de plural dar,...amandoua au terminatia IM.
Avem plural pt. cuvintele care exista in mod natural, ca pereche, ca exemplu :

Ochi, maini, picioare, etc...

Insa, aceste cuvinte scrise la plural, (cam greu de explicat in alta limba), se
scriu cu doi de ''I'' inainte de ''M''. Si primul ''I'' se pronunta atunci, ''A''.

Exemplu, cuvantul ''YAD'', care inseamna ''MANA'', la singular.
Deoarece in mod normal sunt doua maini, o pereche, la plural nu se
spune ''YADIM'' ci,..''YADAIM''.

Insa, asta nu inseamna ca Elohim se refera la Treime dar sunt Unul, cum ai scris.
Nu este sigur de la ce vine pluralul Elohim, unii cercetatori spun de la Eloha,
altii, ca plural al cuvantului El , care se traduce Zeu, ramasita lingvistica din
perioada in care se credea in mai multi Zei.
Mai sunt si care aduc teoria adresarii la plural, ca semn de onoare.

Oricum, nu este vorba de Sfanta Treime, cum se incearca a explica pe-aici :)

#75
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postsalomee, on 20 aprilie 2014 - 16:29, said:


Adevarat ca sunt doua feluri de plural dar,...amandoua au terminatia IM.
Avem plural pt. cuvintele care exista in mod natural, ca pereche, ca exemplu :

Ochi, maini, picioare, etc...

Insa, aceste cuvinte scrise la plural, (cam greu de explicat in alta limba), se
scriu cu doi de ''I'' inainte de ''M''. Si primul ''I'' se pronunta atunci, ''A''.

Exemplu, cuvantul ''YAD'', care inseamna ''MANA'', la singular.
Deoarece in mod normal sunt doua maini, o pereche, la plural nu se
spune ''YADIM'' ci,..''YADAIM''.

Insa, asta nu inseamna ca Elohim se refera la Treime dar sunt Unul, cum ai scris.
Nu este sigur de la ce vine pluralul Elohim, unii cercetatori spun de la Eloha,
altii, ca plural al cuvantului El , care se traduce Zeu, ramasita lingvistica din
perioada in care se credea in mai multi Zei.
Mai sunt si care aduc teoria adresarii la plural, ca semn de onoare.

Oricum, nu este vorba de Sfanta Treime, cum se incearca a explica pe-aici Posted Image
Tot nu m-ai lămurit. Elohim poate însemna doi, sau nu?

#76
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postmario_bril, on 20 aprilie 2014 - 16:38, said:

Tot nu m-ai lămurit. Elohim poate însemna doi, sau nu?

Dupa mine, ligvista lui peste...nici-vorba sa semnifice mai mult de unu.
Dar sa mai asteptam si alte pareri.
Tocmai s-a logat si Pisa.

Edited by vio69a, 20 April 2014 - 16:47.


#77
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014
Dacă îţi arăt clar că e vorba de Treime mă crezi?

#78
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostREGLURAL, on 20 aprilie 2014 - 20:57, said:

Dacă îţi arăt clar că e vorba de Treime mă crezi?

Sunt chiar curioasa. Asta, luand in consideratie ca atunci cand a inceput a se scrie VT,
nici nu era vorba de Isus...

Insa, cu o conditie. Ca sa te pot citii, renunta te rog la ''bold''. Ma dor ochii !!!

#79
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postsalomee, on 20 aprilie 2014 - 16:29, said:

Nu este sigur de la ce vine pluralul Elohim, unii cercetatori spun de la Eloha,
Si Eloha ce anume reprezinta?

Si eu cred ca este vorba de plural mai mare decat 2 (desi are mai putina importanata de cat anume este important e ca-i plural)

Edited by altul2, 20 April 2014 - 21:43.


#80
terrarossa

terrarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 12.06.2014

View Postsalomee, on 20 aprilie 2014 - 21:33, said:


Sunt chiar curioasa. Asta, luand in consideratie ca atunci cand a inceput a se scrie VT,
nici nu era vorba de Isus...

Insa, cu o conditie. Ca sa te pot citii, renunta te rog la ''bold''. Ma dor ochii !!!

Nu era vorba de Iisus ep Pământ.
Iisus era Dumnezeul vostru.Adesea el S-a arătat înaintaşilor boştri sub forma unui înger, numit Îngerul Domnului.
Vrei să facem o polemica pe tema asta?

#81
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postterrarossa, on 16 iunie 2014 - 23:12, said:

Nu era vorba de Iisus ep Pământ.
Iisus era Dumnezeul vostru.Adesea el S-a arătat înaintaşilor boştri sub forma unui înger, numit Îngerul Domnului.
Vrei să facem o polemica pe tema asta?

Scuza ca ma bag in discutie.  Cand este vorba de credinte,fie ele a fiecaruia,astea nu sunt subiecte apte de discutie deoarece cineva care credeadevarat  in ceva sau cineva nu o sa se  convinga pe urma unei discutii.

De exemplu:  Crestinii sunt convinsi ca in Tora -ua evreilor apar deacuma  scrise mai mult sau mai putin,despre Iisus Hristos Mantuitorul crestinilor.  Evreii care au scris Tora-ua lor cam 1500 de ani inainte de a aparut  Iisus pe pamant  pretind ca logica nu este  in  ideia crestinilor. Crestinii pe a lor ca nu le pasa de logica evreilor ci numai de credinta lor.
Asa ca hai sa lasam balta discutia si daca vrei sa trecem direct la injuraturi si scandal ca asa se termina aceste discutii.

#82
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View PostEdgaroropsitul, on 17 iunie 2014 - 08:42, said:

Evreii care au scris Tora-ua lor cam 1500 de ani inainte de a aparut  Iisus pe pamant

Mai taie vreo 250 de ani. Daca admiti ca Torah este rezultatul revelatiilor lui Moise pe Muntele Sinai, apoi asta s-a intamplat in jur de 1250 i,Cr.

#83
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
La crestini 250 de ani este un car de ani dar la evrei care numara anii de la infintarea pamantului   azi anul este 5760.
calendarul evreiesc:   http://ro.wikipedia....lendarul_ebraic

Invata-l pe de rost ca poate daca cunosti inca un evreu ,daca stii calendarul  evreiesc  pe dinafara poate ista sa nu-ti "dispara"

Saptamana vitoare iti fac examen. Evreul il pescuiesti in continuare. Iti propun sa cauti unul care nu vede bine sau deloc,care nu aude bine sau deloc  si care vorbeste numai chineza ca sa nu poata sa se certe cu tine ca nu o sa te inteleaga.  Daca reusesti  sa-l pastrezi in naftalina .

Ce-i mai sigur, nu-l trimete la mine ca sa te laud.

#84
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostEdgaroropsitul, on 17 iunie 2014 - 14:18, said:

La crestini 250 de ani este un car de ani dar la evrei care numara anii de la infintarea pamantului   azi anul este 5760.
De la infiintarea pamantului ca ce? SRL? SA? PFA?
Mintenas imi zici ca Adam era evreu si purta kippah in Eden, iar Eva umbla cu capul acoperit, da' cu pisda goala...
De unde scoateti prostiile astea, nu pot intelege...

#85
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View PostSOCRATE_MMXII, on 17 iunie 2014 - 14:29, said:

De la infiintarea pamantului ca ce? SRL? SA? PFA?
Mintenas imi zici ca Adam era evreu si purta kippah in Eden, iar Eva umbla cu capul acoperit, da' cu pisda goala...
De unde scoateti prostiile astea, nu pot intelege...
Posted Image

Eu cand ii spun ca vorbeste prostii nu ma crede.

View PostEdgaroropsitul, on 17 iunie 2014 - 14:18, said:


La crestini 250 de ani este un car de ani dar la evrei care numara anii de la infintarea pamantului   azi anul este 5760.
Uite si dovada ca aberezi cu ratie.
Si la evrei 250 de ani cat reprezinta daca nu reprezinta tot un car de ani?

#86
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostSOCRATE_MMXII, on 17 iunie 2014 - 14:29, said:

De la infiintarea pamantului ca ce? SRL? SA? PFA?
Mintenas imi zici ca Adam era evreu si purta kippah in Eden, iar Eva umbla cu capul acoperit, da' cu pisda goala...
De unde scoateti prostiile astea, nu pot intelege...

Desigur ca nu poti intelege. Nu esti evreu.   Religia Judaica. Din acreasta religie ,mai bine zis pe baza acestei religii, (baza cam"  trasa de par   " fie vorba intre noi ) a fost infintat crestinismul si mai tarziu Islamul.  Asa ca evreii sunt capul rautatii in lumea asta si responsabili pentru totii.  Dumnezeu nu numai ia numit Popor Ales,Popor Sfant,Poporul Lui ci le-a impaiat capul si ca o sa fiu "lumina umanitatii".  Deocamdata ultimul titlu se reprezinta cu vre-o 170 de premii Nobel in tot felul de domenii, Mult mai mult decat toate alte popoare luand in socoteala si ca poporul evreu numara cam 14.5 milioane in toata lumea.

Daca vrei sa discuti cu traditia Judaica,vreau sa te anunt ca si eu as vrea sa discut cu dumneata despre toate statuile si icoanele din bisericile crestine care fac minuni  sau numai plang cu lacrami,uneori din sange.  Astea sunt numai un aperitiv de intrebari ca am cativa saci din astea.

Nu se poate discuta despre credinta cuiva  ca fiecare are dreptul sa creada ce vrea.

Am impresia ca replica ce ai scris ai  puso numai ca sa amintesti ce-i gol la Eva.    Si: Am scris eu ca Adam si Eva au fost evrei?

#87
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,865
  • Înscris: 16.03.2004
ce inseamna termenul "Elohim"?
Sa ne raspunda un evreu !

#88
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostMegs, on 17 iunie 2014 - 14:50, said:

Posted Image

Eu cand ii spun ca vorbeste prostii nu ma crede.

[size=4]
Uite si dovada ca aberezi cu ratie.
Si la evrei 250 de ani cat reprezinta daca nu reprezinta tot un car de ani?


Megara ca de obicei nu are dreptate ca primul evreu care este de fapt stramosul evreilor, Avraham  a trait intre 2000-2050 inaintea lui Hristos asa ca ce am scris la inceput este valabil si ce Megara a scris este lipsit de adevar.  Judaismul nu sa infintat pe muntele Sinai .   http://ro.wikipedia.org/wiki/Avraam

View Postdark, on 17 iunie 2014 - 14:59, said:

ce inseamna termenul "Elohim"?
Sa ne raspunda un evreu !

Ista este unul din numele Dumnezeului a evreilor care are inca cateva nume sau titluri.  Asta din cauza ca in una din cele 10 poruncil  cere ca "sa nu se ia numele lui Dumnezeu in pustiu" asa ca au aparut si alte nume/titluri care s-au referit la acel Dumnezeu.

#89
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View PostEdgaroropsitul, on 17 iunie 2014 - 15:09, said:

Megara ca de obicei nu are dreptate ca primul evreu care este de fapt stramosul evreilor, Avraham  a trait intre 2000-2050 inaintea lui Hristos asa ca ce am scris la inceput este valabil si ce Megara a scris este lipsit de adevar.  Judaismul nu sa infintat pe muntele Sinai .   http://ro.wikipedia.org/wiki/Avraam
Asa cum ne-ai obisnuit, bati campii cu gratie si debitezi numai prostii.

Ia uite care a fost afirmatia ta:

View PostEdgaroropsitul, on 17 iunie 2014 - 08:42, said:

Evreii care au scris Tora-ua lor cam 1500 de ani inainte de a aparut  Iisus pe pamant  pretind ca logica nu este  in  ideia crestinilor.

Iar eu ti-am raspuns:

View PostMegs, on 17 iunie 2014 - 08:53, said:


Mai taie vreo 250 de ani. Daca admiti ca Torah este rezultatul revelatiilor lui Moise pe Muntele Sinai, apoi asta s-a intamplat in jur de 1250 i,Cr.

Daca tu spui ca eu nu am dreptate, inseamna ca negi ceea ce evreii au sustinut mereu, anume ca Torah a fost scrisa de Moise.
Mai pe untelesul tau, tu tocmai ai negat principala dogma pe care se bazeaza mozaismul. :console:

#90
Mots

Mots

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 940
  • Înscris: 17.05.2014

View PostEdgaroropsitul, on 17 iunie 2014 - 14:51, said:



Desigur ca nu poti intelege. Nu esti evreu.   Religia Judaica. Din acreasta religie ,mai bine zis pe baza acestei religii, (baza cam"  trasa de par   " fie vorba intre noi ) a fost infintat crestinismul si mai tarziu Islamul.  Asa ca evreii sunt capul rautatii in lumea asta si responsabili pentru totii.  Dumnezeu nu numai ia numit Popor Ales,Popor Sfant,Poporul Lui ci le-a impaiat capul si ca o sa fiu "lumina umanitatii".  Deocamdata ultimul titlu se reprezinta cu vre-o 170 de premii Nobel in tot felul de domenii, Mult mai mult decat toate alte popoare luand in socoteala si ca poporul evreu numara cam 14.5 milioane in toata lumea.

Daca vrei sa discuti cu traditia Judaica,vreau sa te anunt ca si eu as vrea sa discut cu dumneata despre toate statuile si icoanele din bisericile crestine care fac minuni  sau numai plang cu lacrami,uneori din sange.  Astea sunt numai un aperitiv de intrebari ca am cativa saci din astea.

Nu se poate discuta despre credinta cuiva  ca fiecare are dreptul sa creada ce vrea.

Am impresia ca replica ce ai scris ai  puso numai ca sa amintesti ce-i gol la Eva.    Si: Am scris eu ca Adam si Eva au fost evrei?

Si cum e? Sunt evreii un popor ales de Dumnezeu? Sau sunt un popor ales de zeul lor local, YHVE?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate