Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Contestarea unui proces verbal de circulatia dupa expirarea celor 15 zile

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 smecleu, on 4th July 2012, 08:05, said:

Dar se pare ca asta-i Romania, codusa de cretini si sustinuta de "unuii" cu gandire de militian.
Ti-a trebuit cam mult sa te "prinzi"  :w00t: ...din pacate sansele de reusita sunt minime

LE...daca politaiu` nu are dovezi poti face plangere penala pentru abuz in serviciu....dar atentie ca e cu nervi si pierdere de timp

Edited by Octavian_SK, 04 July 2012 - 10:19.


#20
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Hai ca te lamuresc eu.

In primul rand OG 2/2011 este o ordonanta de urgenta privind completarea si modificarea ordonantei de urgenta numarul 18/2009 privind organizarea si finantarea rezidentiatului !!! Esti sigur ca nu scrie OG 2/2001 pe hartia pe care o ai tu ?!?

Am rugamintea de a face o poza la procesul verbal si de a mi-o trimite sau atasa aici in post. Acopera-ti datele personale.

Oricum, trag concluzia ca PV-ul a fost incheiat de politia locala.

Quote

Cât timp n-ai semnat nici un act po?i contesta in 15 zile de la data la care ai luat la cuno?tin?ă (când te-ai dus la impozite). Totu?i să ai in vedere că majoritatea parcărilor aferente supermarketurilor au camere. Spre norocul/ghinionul tău, după caz. Mult noroc.
TOTAL ERONAT - se numara 15 zile de cand ai semnat sau 15 zile de la data postei (stampila de pe plicul in care primesti PV-ul)

Conform art. 19 alin 2 din ordonanta 2/2001 "Nu poate avea calitatea de martor un alt agent constatator." - asta poti verifica in borderoul politistului care ti-a "afisat" PV-ul, pentru ca acolo trebuie trecute toate datele martorului. - ceri in instanta ordinul de misiune care-ti va confirma compunerea patrulei. - desi este sensibila chestiunea, deoarece nu se specifica nimic in legislatie de calitatea martorului la afisarea PV-ului.

Singura varianta pe care o vad eu in a contesta acest proces verbal este CONTESTATIA LA EXECUTARE SILITA
Art 172 - 174 din Codul de procedura fiscala din 24 decembrie 2003 (Ordonanta 92/2003) Republicat

Pe de alta parte, ai putea invoca exceptia de neconstitutionalitate a art 27 din OG 2/2001, care s-a mai incercat si a fost respinsa, dar poate tu ai noroc. Consulta DECIZIE nr. 1260 din 8 octombrie 2009 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a prevederilor art. 27 din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor

Edited by SirLaurentiu, 04 July 2012 - 10:46.


#21
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

 SirLaurentiu, on 4th July 2012, 11:30, said:

TOTAL ERONAT - se numara 15 zile de cand ai semnat sau 15 zile de la data postei (stampila de pe plicul in care primesti PV-ul)
De semnat i-am zis și eu, dar de data poștei eu nu sunt sigur. Dacă ei nu au trimis cu confirmare de primire sau nu au adus personal, cum vor dovedi că au trimis ceva?

#22
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Pai se trimite cu confirmare de primire. In cazul in care au adus, e problema cu art 27 pe care-l invoca. Eu daca as fi judecator la CCR l-as baga in categoria neconstitutionale. Pot invoca de exemplu obligatia de serviciu de a aduce la cunostinta in 30 de zile si-ti arata borderoul ...

Ce ma roade pe mine, e ca procesul verbal e in ianuarie si amenda 6 luni mai tarziu ... asta nu inteleg eu ... si nu gasesc baza juridica, de asta am si cerut PV-ul ...

Edited by SirLaurentiu, 04 July 2012 - 11:03.


#23
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

 SirLaurentiu, on 4th July 2012, 12:01, said:

Pai se trimite cu confirmare de primire. In cazul in care au adus, e problema cu art 27 pe care-l invoca. Eu daca as fi judecator la CCR l-as baga in categoria neconstitutionale. Pot invoca de exemplu obligatia de serviciu de a aduce la cunostinta in 30 de zile si-ti arata borderoul ...

Ce ma roade pe mine, e ca procesul verbal e in ianuarie si amenda 6 luni mai tarziu ... asta nu inteleg eu ... si nu gasesc baza juridica, de asta am si cerut PV-ul ...
Oricum cazul de față nu este unul clar. Dacă era vorba de o amendă de viteză/ridicare mașină sau ceva asemănător și existau poze, probe, era ceva. Aici e suficient să ceară probe Poliției și cel mai probabil se va anula PV. Reclamantul e totuși nevinovat dacă ce s-a scris in PV nu poate fi și dovedit. Mă inșel?

P.S. Dacă nu au semnătură și pe confirmarea de primire tot degeaba. Și din intâmplare știu că de multe ori pune poștașul un X și-ți aruncă plicul la cutie. Sau pune un vecin/cunoscut să semneze. :nonobad:

Edited by UnForsaken, 04 July 2012 - 11:13.


#24
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

 OriginalCopy, on 4th July 2012, 10:19, said:

Eşti major, ai discernământ, pune mâna pe carte şi află în baza căror articole ai dreptul să ataci acel proces verbal (care nu e valid, dacă nu e semnat).
:console: stii vorba aia a lu Caragiale care incepe cu amice?
ei, numa bine ti-ai dat un sfat pertinent pe care tu insuti ar trebui sa-l urmezi cu sfintenie. pune dracu mana pe carte si invata ca un PV e perfect legal si valid si fara semnatura contravenientului.
Ma repet pentru a nushcata oara: semnatura pe PV-ul de contraventie inseamna ca 1: ai luat la cunostinta despre cele scrise in PV, ca de aia semnezi sub sintagma "am luat la cunostinta"  si 2. semnezi ca ai primit dovada de plata a pv-ului, in josul paginii. si daca citesti un pv ai sa vezi ca dupa pv-ul normal in josul paginii de vreo 3 degete despartit de pv e o dovada/o chitanta de fapt.

 UnForsaken, on 4th July 2012, 10:23, said:

Opri?i-vă, ciobanilor! ?Nevinovat până la proba contrarie? vă spune ceva? Dacă zice că nu făcea drifting, NU SUNT MOTIVE SĂ NU-L CREDEM!
Dacă Poli?ia il acuză de ceva, el poate contesta, iar Poli?ia trebuie să dovedească fapta!

Cât timp n-ai semnat nici un act po?i contesta in 15 zile de la data la care ai luat la cuno?tin?ă (când te-ai dus la impozite). Totu?i să ai in vedere că majoritatea parcărilor aferente supermarketurilor au camere. Spre norocul/ghinionul tău, după caz. Mult noroc.
:thumbup: ba ciobane...conform legilor din romania tocmai ca politia nu trebuie sa demonstreze nimic...contravenientul trebuie sa demonstreze ca politia nu are dreptate. mai pune si tu mana si citeste inainte de a face pe altii ciobani

contestarea conform og 2 se poate face in 15 zile de la AFISARE, care conform tot legilor din romania se considera aducere la cunostinta.

Edited by VipeR85, 04 July 2012 - 11:18.


#25
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Ia nu va mai ciobaniti atat. UnForsaken are dreptate. Conform CEDO cade in sarcina organului sa faca proba a ceea ce a scris in PV deoarece intra pe parte penala unde se aplica prezumtia de vinovatie pana la proba contrarie.

#26
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

 smecleu, on 4th July 2012, 10:27, said:

deci "luarea la cunostiinta" se considera in cazul meu atunci cand m-am dus la Taxe si Impozite 3.07.2012 . Multumesc. Azi am sa incep demersurile in vederea contestarii PV-ului.
:console: e greu sa citesti ordonanta de guvern 2 din 2001?

 SirLaurentiu, on 4th July 2012, 12:19, said:

Ia nu va mai ciobaniti atat. UnForsaken are dreptate. Conform CEDO cade in sarcina organului sa faca proba a ceea ce a scris in PV deoarece intra pe parte penala unde se aplica prezumtia de vinovatie pana la proba contrarie.
:console: de aia se numeste contraventional...ca cade in sfera penalului, nu?
ia mai citeste cazul anghel contra romaniei si daca ai putina minte sa discerni ce scrie acolo vei vedea ca ceea ce spui tu se aplica atunci cand organul constatator nu constata el fapta.

#27
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

 Octavian_SK, on 4th July 2012, 11:18, said:

LE...daca politaiu` nu are dovezi poti face plangere penala pentru abuz in serviciu....dar atentie ca e cu nervi si pierdere de timp

Corect... si te poti duce si la Tribunalul Penal International de la Haga. :naughty:

#28
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

 Octavian_SK, on 4th July 2012, 11:18, said:

Ti-a trebuit cam mult sa te "prinzi"  :w00t: ...din pacate sansele de reusita sunt minime

LE...daca politaiu` nu are dovezi poti face plangere penala pentru abuz in serviciu....dar atentie ca e cu nervi si pierdere de timp
si se poate lasa si cu condamnare pentru denunt calomnios daca nici contravenientul nu are dovezi.

#29
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

 VipeR85, on 4th July 2012, 12:17, said:

:thumbup: ba ciobane...conform legilor din romania tocmai ca politia nu trebuie sa demonstreze nimic...contravenientul trebuie sa demonstreze ca politia nu are dreptate. mai pune si tu mana si citeste inainte de a face pe altii ciobani
Cu alte cuvinte orice aberație mi-ar scrie ăla acolo, dacă nu are nici el, nici eu probe doveditoare, cuvântul lui e mai greu decât al meu?

 VipeR85, on 4th July 2012, 12:17, said:

contestarea conform og 2 se poate face in 15 zile de la AFISARE, care conform tot legilor din romania se considera aducere la cunostinta.
Ce ințelegi prin ”afișare”?

#30
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009

 VipeR85, on 4th July 2012, 12:21, said:

:console: de aia se numeste contraventional...ca cade in sfera penalului, nu?
ia mai citeste cazul anghel contra romaniei si daca ai putina minte sa discerni ce scrie acolo vei vedea ca ceea ce spui tu se aplica atunci cand organul constatator nu constata el fapta.

Mai bine nu ma consola tu pe mine si citeste Ioan POP vs. Romania.

 UnForsaken, on 4th July 2012, 12:25, said:

Ce ințelegi prin ”afișare”?

Lipire pe usa, agatare de clanta usii .. d-astea :lol:

#31
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

 SirLaurentiu, on 4th July 2012, 11:30, said:

ceri in instanta ordinul de misiune care-ti va confirma compunerea patrulei. -

daca te refereai la mine, da probabil am scris gresit 2011 in loc de 2001. scuze

referitor la ordinul de serviciu oare cand o sa inteleaga lumea ca odinu de servici n-are nici o legatura cu executarea serviciului intr-oanumita parte de oras sau pe o anumita strada la o anumita ora? ordinul de serviciu se elibereaza personalului MAI(pompier, poolitist, jandarm) sau personalului din MApN atunci cand sunt DETASATI in alta localitate decat cea in care isi desfasoara activitatea in mod normal. acest ordin de serviciu foloseste la acordarea diurnei si la stabilirea exacta a perioadei cat salariatul a fost detasat pentru a i se acorda drepturile banesti de cazare masa diurna.

 UnForsaken, on 4th July 2012, 12:11, said:

dacă ce s-a scris in PV nu poate fi și dovedit. Mă inșel?

P.S. Dacă nu au semnătură și pe confirmarea de primire tot degeaba. Și din intâmplare știu că de multe ori pune poștașul un X și-ți aruncă plicul la cutie. Sau pune un vecin/cunoscut să semneze. :nonobad:
1. te inseli...ma repet: conform legilor din romania pv-ul de contraventie e valid pana la proba contrarie...proba pe care o aduce contravenientul.
2.da, trebuie semnat pentru plic.

#32
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Păi indiferent de partea cu ”afișarea” și faptul că au ei/tu dovezi, mai poți cere anularea in baza art. 5 (5) din OG 2/2001.
Chiar dacă ai fi oprit mașina trăgând frâna de mână, erai intr-o parcare semi-goală, fără oameni prin jur. Se poate considera că ”sancțiunea stabilită nu este proporțională cu gradul de pericol social al faptei săvârșite”.
Normal era, conform art. 7 al aceleași OG să fie doar avertizat, verbal sau in scris.

Dacă vrei să fii și nesimțit poți declara că ai rămas fără lichid de frână și ai fost obligat să folosești frâna de mână (art. 11 - cazul fortuit).

Apoi conform Art. 14(1) ”Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii”. Dacă băieții nu sar cu o confirmare de primire pentru acel PV... s-a cam terminat.

Mai continui sau ne legăm și de art. 16, unde sigur vom găsi ceva in neregulă, având in vedere că mulți dintre acești agenți nu știu să-și completeze propriile formulare?

#33
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

 UnForsaken, on 4th July 2012, 12:25, said:

Cu alte cuvinte orice aberație mi-ar scrie ăla acolo, dacă nu are nici el, nici eu probe doveditoare, cuvântul lui e mai greu decât al meu?


Ce ințelegi prin ”afișare”?
1. da. dar te asigur ca nimeni nu scrie aberatii pentr ca daca faci asa ceva si vine contravenientul si demonstreaza ca era in china cand a luat amenda, politistul ala va fi cercetat penal.
2. Afisarea....in cuvinte putine: vine polistul si iti bate la usa. daca nu te gaseste bate la un vecin. vecinul semneaza de martor si iti lasa pv-ul in usa sau in cutia postala. atimp cat pv-ul de afisare are semnatura politistului si a martorului nu conteaza da ai gasit pv-ul sau nu.

#34
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

 VipeR85, on 4th July 2012, 12:40, said:

2. Afisarea....in cuvinte putine: vine polistul si iti bate la usa. daca nu te gaseste bate la un vecin. vecinul semneaza de martor si iti lasa pv-ul in usa sau in cutia postala. atimp cat pv-ul de afisare are semnatura politistului si a martorului nu conteaza da ai gasit pv-ul sau nu.
Tare ar fi să bată la vecinul ăla care știe că ai plecat 3 luni la căpșuni in Spania, dar să-i zică lu' Garcea ”nu dom'ne, e plecat până jos la sifoane, dă că semnez eu!”. Ce faci in cazul ăsta?

P.S. In fine, deja o luăm pe arătură, dar na... ca să ne mai amuzăm și noi. :kisstogether:

#35
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

 UnForsaken, on 4th July 2012, 12:46, said:

Tare ar fi să bată la vecinul ăla care știe că ai plecat 3 luni la căpșuni in Spania, dar să-i zică lu' Garcea ”nu dom'ne, e plecat până jos la sifoane, dă că semnez eu!”. Ce faci in cazul ăsta?

P.S. In fine, deja o luăm pe arătură, dar na... ca să ne mai amuzăm și noi. :kisstogether:
astia-a vecinii. nu faci nimic. ii dai sa semneze si lasi pv-ul pe usa. nu mai e treaba politistului dupa afisare daca pv-ul ajunge sau nu la contravenient.
asta e un fel de sanctiune pentru smechereala "io nu semnez pv-ul"

#36
smecleu

smecleu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 19.05.2008
poza cu PV-ul si cu PV-ul la PV.

Attached Files

  • Attached File  PV_2.jpg   678.69K   47 downloads
  • Attached File  PV_3.jpg   495.38K   26 downloads

Edited by smecleu, 04 July 2012 - 12:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate