Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

(morogan) Casa in Praporgescu/Braila

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#55
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 05.04.2009
Cateva observatii:


1. Holul de la intrare (cel putin grafic, presupunand ca desenul este la scara)  este cam mic, mai ales pentru o casa de peste 200 mp,  o sa fie incomod pentru 2 -3  persoane simultan simultan in hol.

2. Daca C.T.  inseamna centrala  termica pe gaze,  volumul trebuie sa fie de 18 mc, iar usa trebuie sa se deschida spre exterior.

3. Daca nu ai un motiv intemeiat, cred ca este mai bine sa ai biroul (eventual cu o canapea extensibila pt oaspeti)  la parter si dormitorul de la parter sa fie mutat in locul biroului de la etaj.

4. Este bine sa ai usa din bucatarie spre terasa, vara este o placere sa iei micul dejun pe terasa, si e ceva mai incomod sa treci cu mancarea prin camera de zi.

5. Scara nu o sa-ti incapa la modul in care este desenata acum, daca pun cele 11 trepte libere cu un hmaxim de 18 cm, inseamna 1,98 m, daca scad grosimea placii si a pardoselii, inseamna cca 1,8 m liber, ceea ce este putin, trebuie un minim de 2,10 m  (de preferinta ca raza, nu doar pe inaltime).

6. Baia de la etaj (cea cu acces din hol), nu merge mobilata in acel fel, regula este ca la acel tip de mobilare sa ai minim 2,25 m in adancime (dupa Neufert), din 3,6 m interax daca scad 25 cm  grosimea peretilor, 90 cm usa, 20 cm “urechi” la usa si 15 cm grosimea peretelui de la baie, raman 2,1 m.

7. Cred ca este bine sa ai terasa exterioara  acoperita sau partial acoperita in zona in care o sa ai o masa.  O copertina sau un balcon este bine sa ai si peste scarile de la intrarea principala.

8. Deoarece este oarecum mare distanta intre CT (unde banuiesc ca se va prepara apa calda) si baia de la etaj este bine ca pe apa calda sa ai 2 tevi cu pompa de recirculare pentru a nu astepta 20-60 s pana vine apa calda.  Asta ar fi unul din motivele pentru care se merita grupate: CT, bai, bucatarie.

9. Deoarece ai etajul retras fata de parter, (zona puncatata care este desenata in living),  trebuie sa ai o grinda (mai exact 2, sub ambii pereti)  de cca 80 cm inaltime si cca 8 m lungime. In perete  de la living, cel cu usa mai trebuie  un stalp (nu stalpisor de 25x25). Trebuie sa stabilesti daca acea grinda o vrei vizibila din living sau o sa fie o grinda intoarsa. Dupa desen, proiectul pare pe zidarie portanta, dar tinand cont de configuratie trebuie pe cadre sau mixt.

10. Trebuie sa stabilesti daca pretul este doar pentru arhitectura, pentru DTAC sau si pentru PT ?
Include si verificarile proiectului sau nu ? include volumetria proiectului sau nu ?

SUCCES IN CONTINUARE!

Edited by radu3333, 30 March 2013 - 20:58.


#56
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Multumesc pentru sugestii.
Dormitorul la parter e cu intentie, pentru parintii mei
Nu va fi stalp in living deoarece structuristul a gandit nu stiu ce grinda intoarsa sau ceva de genul.
Casa va fi P + M in final
Zidarie portanta
Pretul e pt DTAC si structuristul cu planurile de executie separat 3500lei. Verificarile sunt incluse
Volumetria nu stiu

#57
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Help. Sunt intr-o dilema sexistentiala. Termenul pentru proiecte faza DTAC e 1 iunie. AC dureaza 1 luna, aka 1 iulie. Intre 15 iulie si 1 aug sunt in conced la cateva (multe) mii de km de lucrare, asadar exclusa inceperea pana in 5-10 aug. Ce pot face anul asta? De la 10 aug pana la iarna? Pot gasi echipa ce incepe treaba cand vreau eu? Lucrare pe firma, cu firma. De ce imi pun astfel de intrebari? Sa nu scot AC si sa trebuiasca sa refac proiectele (daca depasesc 1 + 1 ani). Nu ma grabesc.
Alternativa ar fi sa scot AC in feb-martie 2014 si sa fac cat si ce pot in 2014 su posibilitatea prelungirii pe 2015.

#58
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Daca incepi in august poti sa o duci la rosu anul asta si poate mai faci si ceva la interioare. Totul e sa te asiguri ca vei avea atunci echipa libera.

#59
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
Da, ai timp, eu am inceput case si pe la sfarsitul lui septembrie, la jumatataea lui Decembrie se monta tigla.

#60
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 05.04.2009

View Postmorogan, on 15 aprilie 2013 - 20:42, said:

Help. Sunt intr-o dilema sexistentiala. Termenul pentru proiecte faza DTAC e 1 iunie. AC dureaza 1 luna, aka 1 iulie. Intre 15 iulie si 1 aug sunt in conced la cateva (multe) mii de km de lucrare, asadar exclusa inceperea pana in 5-10 aug. Ce pot face anul asta? De la 10 aug pana la iarna? Pot gasi echipa ce incepe treaba cand vreau eu? Lucrare pe firma, cu firma. De ce imi pun astfel de intrebari? Sa nu scot AC si sa trebuiasca sa refac proiectele (daca depasesc 1 + 1 ani). Nu ma grabesc.
Alternativa ar fi sa scot AC in feb-martie 2014 si sa fac cat si ce pot in 2014 su posibilitatea prelungirii pe 2015.
1. Cu procedee umede (betoane moratare ...) se lucreaza de regula din 15 martie pana in 15 noiembrie. Din 15 august pana in 15 noiembrie sunt 3 luni, in principiu este timp pt construirea unei case P+1E, inclusiv acoperis, montat tamplarie si termosistem;  eventual fara finisaje interioare unde se poate lucra si dupa 15 noiembrie daca exista sursa de caldura.

2. Daca se obtine AC pe 1 iulie 2013 ai dreptul sa incepi lucrarea pana pe data de 30 iunie 2014 (cu conditia sa anunti inceperea lucrarilor) si de la acea data decurge termenul de valabilitate a AC. Daca nu anunti se considera ca ai inceput a 2-a zi de la emiterea AC.
Deci: 1 iulie 2013 obtinere AC, 30 iunie 2014 incepere lucrari, 30 iunie 2015 prelungire AC, 30 iunie 2016 finalizare lucrari. Posted Image ... ideea e ca nu trebuie neaparat sa intarzii obtinerea AC.  Chiar daca finalizezi lucrarea dupa 30 iunie 2016, penalizarea (in practica) consta in faptul ca platesti impozit de la acea data (30 iunie 2016).  

3. Pentru a discuta si contracta lucrarea este bine sa ai si PT nu doar DTAC, altfel pot sa apara discutii ... (au crezut ca intra 3 tone de fier si au fost 7 ... etc)

Edited by radu3333, 16 April 2013 - 22:05.


#61
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Planurile

Attached Files


Edited by morogan, 16 April 2013 - 22:07.


#62
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 05.04.2009

View Postmorogan, on 16 aprilie 2013 - 22:06, said:

Planurile
Ar fi cateva observatii Posted Image reciteste te rog postul de  aici.
Cea mai grava, e ca in A2 si C2 trebuie stalpi de 35x35 (minim, dupa parerea mea) nu samburi de 25x25 (sau 30x30).

Edited by radu3333, 16 April 2013 - 22:26.


#63
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Exact postul acela il citeam :) Dau la arhitecta imediat
Multumesc de sprijin

#64
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 05.04.2009
Acum, (ca sa fiu carcotas in continuare) in axul 2 intre A si C trebuie o grinda de 55 (60) cm inaltime care am inteles ca se face intoarsa, in cest caz, fatada sud o sa arate (probabil) putin altfel.  Banuiesc ca nu vrei sa se vada grinda prin acoperis. :)

Edited by radu3333, 16 April 2013 - 23:04.


#65
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,838
  • Înscris: 01.09.2006
Stalpul ala din B2 de la mansarda rasare din grinda din axul 2 ? E cam SF ...

#66
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
Proiectul n-a ajuns la structurist, probabil treaba e gandita de un arhitect cu putina experienta.
O sa se trezeasca cand va fi pe masa structuristului care probabil va face niste schimbari si arhitectul va rectifica problemele.

#67
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Arhitecta chiar are experienta :(
Intr-adevar nu a ajuns la structurist

#68
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 05.04.2009

View Postmorogan, on 31 martie 2013 - 11:15, said:

Nu va fi stalp in living deoarece structuristul a gandit nu stiu ce grinda intoarsa sau ceva de genul.
...

View Postmorogan, on 17 aprilie 2013 - 06:23, said:

Intr-adevar nu a ajuns la structurist
Deci pana la urma, structuristul a vazut sau nu planul ?
Nu ma refer acum la calculul de rezistenta ... dimensiune finala grinda intoarsa, stalpisor care pleaca din grinda ....
Ma refer in primul rand la o conformare corecta a casei, unde tinand cont de partiul ceva mai "dificil" era/este bine ca arhitectul sa colaboreze de la inceputul proiectului cu structuristul.

#69
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Teoretic sunt birouri apropiate :) Maine ajunge la structurist planul final al arhitectei. A vazut planul initial si acum asteapta detaliul

#70
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 05.04.2009

View Postmorogan, on 17 aprilie 2013 - 06:23, said:

Arhitecta chiar are experienta
Nu am competenta sa spun daca arhitecta are sau nu experienta (pana la urma oricine poate sa greseasca), eu am facut unele observatii, unele bazate pe experienta proprie iar altele pe normative.

De exemplu la scara sunt 2 greseli:

prima greseala, citez din normativul de scari: "Scările cu rampe curbe sau trepte balansate vor fi astfel conformate încât, pe zona curbă (fig. 2 şi 3) treptele să aibă:
în partea cea mai îngustă: l1 = min. 12 cm;"
pun si poza din normativ ca sa fie mai clar.
Attached File  sc 1.png   48.54K   17 downloads



a 2-a greseala,  desi nu am cotele exacte de la scara si este o estimare, ma indoiesc ca acea cota pe care eu am estimat-o la cca 1,7 m are 2,0 m conform normativului.
" a. înălţimea liberă H de circulaţie (fig. 14.) trebuie să fie: H = min. 2,00 m la scări principale caz general; "
poza din normativ:
Attached File  sc 2.png   35.14K   17 downloads


cota estimata:
Attached File  scara.png   37.89K   15 downloads

Ca sa fie respectat normativul, placa (podestul) de deasupra poate sa "se suprapuna" doar peste prima treapta, pt un H nivel de 2,8 m, ori in cazul de fata "se suprapune" peste 3 trepte.

Edited by radu3333, 17 April 2013 - 14:14.


#71
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
Nu e adevarat, in general se foloseste acoperirea primelor 3 trepte, in cazul unei inaltimi normale de 2,8m.
2,8-0,15 placa-4x0,175=1.95. daca faci calculul coborand de pe a 4 treapta. In caz ca e grinda, se schimba datele problemei.

#72
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,838
  • Înscris: 01.09.2006

View PostAstrul, on 17 aprilie 2013 - 14:19, said:

Nu e adevarat, in general se foloseste acoperirea primelor 3 trepte, in cazul unei inaltimi normale de 2,8m.
2,8-0,15 placa-4x0,175=1.95. daca faci calculul coborand de pe a 4 treapta. In caz ca e grinda, se schimba datele problemei.

Pai tu ai calculat pe verticala ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate