Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

(morogan) Casa in Praporgescu/Braila

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#1
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
Intru si eu in randul lumii bune
Sunt la stadiul alfa: am gasit teren. 3000mp, 5e/mp, intravilan. Localitate la 2km de Braila.
Toate utilitatile la poarta (gaze, apa, curent)
Asfalt anul asta (e aprobata finantarea, facuta licitatia etc)
PUZ ok, pot sa ma inalt cat vreau
Astept luni echipa sa imi faca studiul geo pentru ca am inteles ca panza freatica e foarte sus, chiar daca pana la Dunare sau Siret sunt peste 10km
Inca nu am cumparat, doar dupa ce vad ce cumpar.

#2
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Bine gandit. Succes!

#3
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
sa traiti, sefu'! bine ati venit pe la noi cu toata stima!!!
luati un loc pe santier la noi, vedeti poate gasiti o bancuta inca nemozolita cu multibat sau praf de la caramizile taiate cu flexu.
mare grija la etrierii aia aruncati aiurea pe stalpi si la tarusii de impamantare, ca multi s-au impiedicat de ei prin santierul asta al nostru.
noroi nu mai e, ca au mai stat ploile, asa ca e bine!

apropo, un certificat de urbanizm in vederea erectarii de constructii de case ati cerut si dvs, ca sa vedeti una-alta pe acolo?
sau vreo conducta prin pamant sau vreo mare linie de inalte tensiuni pe la teren...
n-ar fi rau sa-l cereti, ca tanti elvira asa facea, cand era treaba cu lira.
ca sa n-aveti vorbe la proces sau vreun mare insucces.

si iar apropo, eu am panza freatica de luam apa direct cu cana din put, daca mai aveam vreo 50 de cm in plus la labe. pe cuvantul meu de pionier!

Edited by casuta_papusilor, 27 June 2012 - 13:31.


#4
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
Bine ca v-am gasit! Casca am cizme am, salopeta... asa ca sunt echipat!
Nu am cerut certificat dar am vazut ce si cum. Nu trece nimic pe-acolo iar de sculat cat vreau eu pot sa ma scol
Sa inteleg ca apa sus nu e un impediment major? Cam ce ar insemna ca si costuri suplimentare, procentual?
Sa nu ma injurati, eu cu constructiile stiu nimic

#5
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
nu-i impediment major, daca nu vrei sa faci vreun subsol in apa.
mai mult conteaza ca calitate solul, decat adancimea apei.
dar pe la ce adancime e luciul apei in putzele/fantanile de prin preajma, de ti-e asa teama?
de injurat nu injuram, ca am auzit ca mananci iuzari.

#6
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
La putze e acum 10m iar cand a fost dunarea mare in 2008 or smth am inteles ca era la 2m. Povestita nu vazuta.
Panza foarte sus mi-a povestit-o un nene de la primarie

#7
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
haidi bre, ca de 10 metri e normala.
nu-i nici mare, nici mica, e tocmai buna de lungime/adancime.
daca e apa la 30 m dup-aia te plangi ca n-ai apa in putz si ca iti trebuie pompa cu 100 de etaje suprapuse.

ca mai urca dunarea in case, e adevarat, dar nu cred ca ai de ce sa te temi prea tare.
atunci aia de pe malu apei ce naiba sa mai zica?!

Edited by casuta_papusilor, 27 June 2012 - 15:45.


#8
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
Apa la 2.75, foraj 5,5m, totul pare ok. Luni fac actele.

#9
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
va uram mult succes, atat pe plan cadastral, la orizontala, cat si in plan mai inalt, adica ca plan profesional cat si ca bani financiari.
de asemenea va uram multa sanatate, ca va trebuie daca va apucati de proiecte si de casa, si va indrumam sa intrati in relatie de stend bai cu un doctor de inima si unul de boli de nervi neurologici.
ca viata cu santieru ie grea si duce la stresuri la cap, care se lasa la inima, chiar si cand sunt bani.
va mai asteptam pe la noi, ca ce vrei tu sa faci, harap alb, fara noi, sanse de izbanda fara mari greseli, n-ai.

#10
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
Gata, de ieri sunt apropritar pe ditamai tarlaua de 2850mp. Inscris in rol, totul oficial deja
Azi am vorbit la regia de apa sa imi dea si mie izvor. Ei imi fac proiectul si daca vreau imi fac si lucrarea. Astept intai devizul. Teava de 1inch, bransament peste drum, cam 11m de teava si camin in curte. 3lei + tva m3 de apa

#11
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postmorogan, on 10th July 2012, 16:35, said:

de ieri sunt apropritar pe ditamai tarlaua de 2850mp.
daca vrei gazon pe ea, e vai de tine voinicule!
daca nu vrei gazon, e vai de tine de 2 ori!!

altfel, faneatza cosita de 2 ori pe an.
vai, vai, vai, mare urgie pe capul domniei tale, instapanirea sfertului de hectar.

mult succes cu apa si curentul de santier.
asteptam poze.

PS. era sa zic ca, daca nu pui poze, inchid topicu, ca asa imi vine mie cateodata, dar de data asta ma abtin.
atat cat pot. :)

#12
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
Poze vrei domnu' mod? Lasa ca iti dau io poze mai jos! Cu stalpul de unde voi da 220 la toata hania si cu locuitorii acestuia
Tarlaua are lucerna in spate, mai putin unde va fi vatra (din care se si vede o bucata, vatra care e mai sus cu 1m fata de restul curtii, adus pamant cu compozitie constanta de catre fostul apropitar). Asa ca imi acopar din cheltuieli vanzand lucerna :P
Sa inteleg ca urmatorul pas e 220-ul. Inca nu am nicio baraca sau stiu eu unde sa leg sarma. Pot incepe projectul sau mai stau sa fac buda ecologica cu curent?

Attached Files


Edited by morogan, 10 July 2012 - 21:05.


#13
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
ca curent vrei 230V (monofazat) sau 380 V (trifazat)?
vreau si eu barza pe stalp! stalp personal, am. tre sa-i fac cos de cuib.
oricum, aproape 3.000 de metri de tinut in frau sau de cultivat nu-i joaca, decat daca ari si pui lucerna si ti-o coseste cineva  de 3 ori.
asteptam idei de planuri de casa, sau mai bine, chiar planurile. sa le analizam/tocam, ca nimeni n-a scapat netortionat de aici.


aia cu halesc iuzeri, e valabil si pentru moderatori?  :unsure:
ca altfel, zic numai de bine!  :roflmaofast:

View Postmorogan, on 10th July 2012, 22:02, said:

Sa inteleg ca urmatorul pas e 220-ul. Inca nu am nicio baraca sau stiu eu unde sa leg sarma. Pot incepe projectul sau mai stau sa fac buda ecologica cu curent?
curent (oficial, nu de la vecini) nu capeti decat daca ai autorizatie de constructie, cred.
intreaba la electrica, in oras, in ce conditii iti pun contor la poarta.
buda in fundu curtii e oblij mare, la deschidere, cu sau fara curent.
si trebuie sa te duci la urbanism, la primarie, ca sa vezi exact ce iti trebuie pentru obtinerea autorizatiei de constructie.

Edited by casuta_papusilor, 10 July 2012 - 21:29.


#14
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
Mananc orice, nu e problema :)
Lucerna e onsite deja, asa ca doar cositorul trebuie, cand iese
Cum e mai ok, o buda ecologica, inchiriata o vreme, cat se construieste sau gaurica cea clasica la tara?

Casa va fi locuita de 2 familii: parintii mei, oameni nu tocmai tineri, si familia mea compusa din mine, sotie, un copil acum de 2,5 luni si altul ce tre sa se nasca din zi in zi. (Un berbec si un leu, stiu ca nu va fi usor dar Dumnezeu asa a vrut)

Cum am gandit eu, la prima strigare:
Parter cu living maaare, bucatarie, 2 camere tehnice, 1 baie de serviciu si un birou.
Etaj cu un dormitor mare, al meu si al doamnei, unul ceva mai mic, al parintilor si 2 mici pentru copii. 2 bai si un dresing intregesc dotarile de la etaj. La cele 2 dormitoare mai mari cate un balcon, sa fumez o tigara afara (nu suntem fumatori niciunul)
La parter un garaj pentru cele 3 masini ale familiilor (sau dormitoare pentru ele, cum spune un bun amic) dar asta poate in viitor ca nu am bani de facut asa ceva.
Ce mi-ar mai placea (astea sunt deja dotari de lux) undeva la parter un atelier pt mine si tata (ca deh, suntem barbati si ne place sa bricolam) si o camera multimedia, cu pereti izolati fonic, unde sa ascult cand si cat de tare vreau.

#15
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
eu n-as inchiria buda. e aiurea. n-am mai vazut, mai ales sa platesti lunar pentru ea.
fa una clasica. eu asa as face. de altfel asa si am.

intr-una din camerele tehnice n-ai putea amenaja direct si atelierul? ai putea s-o faci mai mare pe una dintre ele de la inceput, tapetata cu cofraje de oua si sa intre si bancu de lucru cu menghina multimedia & stuff.

treaba cu balcoanele, e probata, nimeni nu le foloseste nici 0,02% din timp.
doar dai zapada si maturi pe ele.
daca chiar ar trebui balcon, n-as face decat ceva meschin, pe rotund, si numai de fason arhitectural, ca sa dea personalitate casei. cel mult!

Edited by casuta_papusilor, 10 July 2012 - 21:49.


#16
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
apa la 2,7 m pare ok, daca nu faci subsol.
dar mai conteaza si natura terenului, iar asta o spune studiul geo.
in cel mai rau caz, vei avea o fundatie mai babana sau o solutie mai atipica, tip cuzineti izolati.

#17
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
Voi face perna de balastru la fundatie (parca asa se cheama), iar de subsol nu se pune problema
Am facut contract cu firma de paza Lion. Este un ciobanesc caucazian de 5 saptamani ce va asigura buna desfasurarea a lucrarilor :) I-am facut si casa si curte, totul la gata :)
Din pacate pt certificatul de urbanism mi-au cerut memoriu tehnic vizat de arhitect, asa ca iau o mica pauza. E rau ca nu pot trage curent fara el.

Edited by morogan, 12 July 2012 - 20:26.


#18
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postmorogan, on 11th July 2012, 08:09, said:

Voi face perna de balastru la fundatie (parca asa se cheama)
vei face asa cum zice proiectul, ca poate nu e nici o perna moale pe acolo prin proiect.
poate ca o sa doarma direct pe beton, casa.

Edited by casuta_papusilor, 15 July 2012 - 17:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate