Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

Identificare boala la puii de gaina

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
pyu

pyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.06.2005
Buna seara. Am o problema cu niste pui de gaina de o saptamana. Nu sunt activi, mai mult stau cu ochii inchisi, ca in imagini. Ce pot sa aiba, ce pot sa le dau?
Multumesc.

Attached Files



#20
Caddyak47

Caddyak47

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 19.01.2014
le-ai schimbat mancarea ? stiu ca bunicamea cumpara de la petshopuri mancare de pui de gaina, nu stiu sigur ce era, semana cu taratele, dar stiu sigur ca nu stateau locului toata ziua puii cand erau mici ..

in poza mi se pare mie sau ala e ranit pe spate? e cam sifonat, probabil se bat intre ei..

#21
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
ala nu prea pare a fi pui de o saptamana la ce pene are....

#22
pyu

pyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.06.2005
Mancarea lor consta in graunte macinate, plus ceva cumparat de la petshop.  Nu stiu ce are pe spate, poate a fost ciocnit, au fost dati cu ulei sub aripi pentru ca au inceput sa faca paduchi. Nu e singurul care e asa, jumatate din ei stau asa (cred ca in jur de 20-25).
Au maxim 2 saptamani. Nu stiu exact numarul de zile pentru ca unii au fost cumparati, altii scosi acasa (nu ma ocup eu personal de ei, nu stiu foarte multe detalii).

Edited by pyu, 24 May 2014 - 22:49.


#23
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
ce draguti sunt.

#24
mamaia56

mamaia56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.04.2010

Buna! nu cumva ti-ia prins ploaia afara?

#25
pyu

pyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.06.2005
S-ar putea sa-i fi prins ploaia intr-o zi. Daca asta e cauza, ce as putea sa fac?

#26
mamaia56

mamaia56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.04.2010
dupa cit stiu eu li se baga piciorusele in spirt,dar ii afecteaza si paduchii.

#27
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

 pyu, on 24 mai 2014 - 22:21, said:

Buna seara. Am o problema cu niste pui de gaina de o saptamana. Nu sunt activi, mai mult stau cu ochii inchisi, ca in imagini. Ce pot sa aiba, ce pot sa le dau?
Multumesc.
Sa le dai branza dulce amestecata cu galbenus de ou si malai.Le amesteci pe toate intr-o tavita ori capacel de borcan.Pui si putina apa separat ca malaiul se duce mai greu in gusitza.Bunica-mea le mai lua niste vitamine si le punea in galbenus amestecat cu malai.Si tine-i la soare...le intareste oasele.Apropo:puii astia nu se tin in cotete infectate deja cu paduchi de gaina.Ii tii intr-o camera curata si aerisita,pe timp de noapte si ziua cand e soare ii scoti afara.E ceva efort dar merita.Acum am gaini care au aproape 8 ani.Nu le tai ca sunt foarte ouatoare...le tin numai ptr oua....pana mor...nu mananc gaini batrane niciodata.Am supermarketul aproape Posted Image

Edited by Adi blondu, 24 May 2014 - 23:36.


#28
pyu

pyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.06.2005

 mamaia56, on 24 mai 2014 - 23:15, said:

dupa cit stiu eu li se baga piciorusele in spirt,dar ii afecteaza si paduchii.
Cat timp?

 Adi blondu, on 24 mai 2014 - 23:20, said:

Sa le dai branza dulce amestecata cu galbenus de ou si malai.Le amesteci pe toate intr-o tavita ori capacel de borcan.Pui si putina apa separat ca malaiul se duce mai greu in gusitza.Bunica-mea mai lua niste vitamine si le punea in galbenus amestecat cu malai.Si tine-i la soare...le intareste oasele.Apropo:puii astia nu se tin in cotete infectate deja cu paduchi de gaina.Ii tii intr-o camera curata si aerisita,pe timp de noapte si ziua cand e soare ii scoti afara.E ceva efort dar merita.Acum am gaini care au aproape 8 ani.Nu le tai ca sunt foarte ouatoare...le tin numai ptr oua....pana mor...nu mananc gaini batrane niciodata.Am supermarketul aproape :)
custile sunt ok, curatate aproape zilnic, dar tot mai fac paduchi din cand in cand. Legat de mancare, s-a notat :)

#29
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
De paduchi la pui asa mici nu am auzit,dar la gaini da e posibil.Eu dadeam interiorul cotetelor cu var,ca si dezinfecteaza si tine paduchii departe de pasari.

#30
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 Adi blondu, on 24 mai 2014 - 23:20, said:

Acum am gaini care au aproape 8 ani.Nu le tai ca sunt foarte ouatoare...

Sunt harnice "babutele" tale!
Chiar au 8 ani?

Numai bine!

#31
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Sincer,da.Am avut 30 dar 19 dintre ele mi-au fost furate de tiganii(romii) din cartier.Probabil gainusele mele traiesc asa de mult ca au o curte de 366 metri patrati,unde au iarba din belsug si tarana .Gainile au nevoie de tarana ptr baie si pietricele pe care le inghit sa macine in gusitze mancarea mai usor.Primavara le dau coji de oua pentru calciu cand vor incepe ouatul.Astfel nu mananca niciodata ouale dupa ce le fac.Si ce imi place cel mai mult,e ca pe toate le imblanzesc de pui si cand ajung gaini,vin la mine sa le iau in brate sa le mangai.Mai se bat intre ele care mai de care sa vina la mangaiat.E o placere daca traiesti la tara ori la curte in oras si nu in nesuferitul bloc.Pe curand.O noapte placuta tuturor  Posted Image

Edited by Adi blondu, 25 May 2014 - 00:02.


#32
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,741
  • Înscris: 16.08.2010
@pyu

Daca vezi niste gainati albi si moi (diaree alba) inseamna ca s-au pricopsit cu salmonella. Gainile nu mor din cauza asta , dar puii da.
Antibiotic plus vitamine. Care mai mananca scapa. Care nu - Tatal Nostru...

@Adi blondu

Mi se pare cam mult 8 ani, dupa 2-3 ani scade mult randamentul si se recomanda tratament cu extract de cutit de bucatarie
Si pietricelele alea se duc de fapt in pipota - acolo se macina mancarea, nu in gusa

#33
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 mamaia56, on 24 mai 2014 - 22:57, said:

Buna! nu cumva ti-ia prins ploaia afara?

Sorry, .... multa atentie cu gramatica! : "ti-ia" ???

#34
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

 FreeThinker, on 25 mai 2014 - 04:34, said:

@Adi blondu

Mi se pare cam mult 8 ani, dupa 2-3 ani scade mult randamentul si se recomanda tratament cu extract de cutit de bucatarie
Si pietricelele alea se duc de fapt in pipota - acolo se macina mancarea, nu in gusa
Salut.Din contra,babutele mele oua o zi da o zi nu.Nu a scazut deloc randamentul odata cu inaintarea in varsta.Sunt gaini din alea rosii-ouatoare.Daca le vezi zici ca au 2 ani-inca se tin bine :)
Scuze in pipota vroiam sa zic ca in gusa inmagazineaza mancarea.O Duminica frumoasa.

#35
HighWayToHell

HighWayToHell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.05.2014
Suna veterinarul, e cea mai buna solutie, sincer ;) !

#36
ism10

ism10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.09.2012

 pyu, on 24 mai 2014 - 22:21, said:

Buna seara. Am o problema cu niste pui de gaina de o saptamana. Nu sunt activi, mai mult stau cu ochii inchisi, ca in imagini. Ce pot sa aiba, ce pot sa le dau?
Multumesc.
puii din poza arata ca niste pui care sufera din cauza paduchilor. spuneai ca le-ai dat cu ulei, sper ca nu le-ai "facut baie" in ulei, pt ca sunt mici si le afecteaza pielea. urgent  deparaziteaza cotetul si nu-i mai tine acolo pana nu dispar paduchii. puii odata dati cu ulei cred ca au nevoie si de mai multa caldura, dar nu stiu cat ii ajuta soarele cu uleiul ala pe ei :(( ... apoi eu le-as mai pune in apa si niste vitamine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate