Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Identificare boala la puii de gaina

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
pyu

pyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.06.2005
Problema e ca au inceput sa moara dupa ce au fost dati cu ulei. Nu au fost dati in exces.

Multumesc pentru raspunsuri.

Edited by pyu, 25 May 2014 - 21:23.


#38
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Daca te mai iei dupa tampenii precum cele de mai sus o sa ramai fara ei, si am asa un feeling ca nu o sa dureze mai mult de 4-5 zile.
Ce au?
Fara simptome nu ai cum sa primesti ajutor, ca sa citesti simptomele terbuie sa stii la ce sa te uiti.
Pozitia in care sta puiul indica o suferinta acuta, grava, ce boala exact e imposibil de spus.
Exista in adapost dejectii sangvinolente sau cu continut de mucoasa intestinala?

#39
pyu

pyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.06.2005
O sa verific mai bine dupa ce termin munca.

#40
ism10

ism10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.09.2012

 pyu, on 25 mai 2014 - 21:22, said:

Problema e ca au inceput sa moara dupa ce au fost dati cu ulei. Nu au fost dati in exces.

Multumesc pentru raspunsuri.

daca nu au fost dati in exces cu ulei, puiul ala de la ce a facut rana? uleiul si soarele nu fac casa buna pe pielicica lor firava. poate ca au alte boli, dar eu stiu ca daca as avea un pat in care sa existe purici (la pasari nu sunt purici) sau paduchi , eu n-as putea dormi. atunci un biet pui firav cum sa supravietuiasca?

nu sunt in masura sa dau sfaturi, doar ca la inceput cand m-am mutat la tara am avut si eu pui care aratau ca aia din poza... de la cotetul cu paduchi li s-a tras la ai mei si pana nu am deparazitat bine cotetul ...  cert e ca puii sufera extrem cand dau de paduchi, gainile sunt mai reziste, dar puii mici nu prea supravietuiesc :(

#41
adibenny2005

adibenny2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 31.08.2009
Buna ziua stimati colegi,
Am si eu o problema: am cumparat 100 de pui rasa playmoth rock de o zi cu care pana acum 3 zile nu am avut nici o problema grava. Acum o saptamana jumate le-am data vaccinul de bursita.Acum vreo 4 zile am inceput sa le pun in apa de baut ceva vitamine (selevit).De acum 3 zile au inceput sa moara cate unu doi pe zi (initial am crezut ca nu este bun selevitul pentru ei si nu le-am mai dat ...o prostie din capul meu). Alalteri seara i-am scos din locul unde ii tineam si le-am facut curatenie (precizez ca era pe jos rumegus) in timp ce le faceam curatenie am simtit un miros de mucegai. Nu i-am mai bagat inapoi i-am lasat pe jos prin cotet fiindca m-am uitat pe net si am vazut ca e posibil sa aiba aspergiloza (simptomele sunt urmatoarele:stau abatuti nu prea mai mananca se gainateaza rosu). M-am uitat in fecale sa vad daca nu se vad ceva viermisori si nu se vede nimic.Rata de mortalitate este foarte mare deja cred ca au murit vreo 25 si inca continua. M-am uitat pe net si nu scrie nimic de vreun tratament. Intre timp am inceput sa le pun din nou in apa selevit. Daca a mai avut cineva problema asta va rog sa imi spuneti ce sa le dau. Multumesc anticipat, numai bine.

#42
malmo

malmo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.02.2011
Buna seara am si eu o problema cu ceva pui...am 20,si ieri cand am facut o curatenie generala la ei iam pus in 2 cutii mai mari pt 10 minute.Cand i-am luat in mana am simtit la unul dintre ei la gusa lichid (mult,avea ca si opunga acolo..)azi cand le-am schimbat asternutul(ceva cartoane groase)am simtit si la altii doi...nu asa de mare ca si la primul.Nu mi se par apatici sau ceva chiar dimpotriva mai dau din aripi,se intind..dar acela cu punga aia mai mare e cel mai mic defapt dintre ei...ce poate fi ?Multumesc anticipat..

#43
parkriri

parkriri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.01.2014
Buna ziua . Vin si eu cu o problema destul de grava. Acum 2 luni am cumparat 15 pui de carne   ( albi ) , toate bune si frumoase  pana acum 3-4 zile cand au inceput sa moara . Sunt inchisi intr-o zona destul de larga .Am avut si anul trecut si nu au suferit de nimic . Simptome : la inceput mananca normal , beau multa apa, apoi isi lasa capul in jos , moale si aripile la fel. Am intrebat la farmacie si mi-au spus sa le dau oxitetraciclina 20%(pulbere) in apa . Urmeaza tratamentul de 4 zile si nu are nici un efect , in fiecare zi imi moare cate unul . Sper sa ma poata ajuta cineva.Multumesc !

#44
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pai, s-ar putea sa aiba efect, daca (ipotetic) ar fi holera, fara tratament ai fi scapat de toti in 2-3 zile. Asa, s-a redus mortalitatea cu 70-80%....

Au vreun semn de boala, in afara ca mor ? De cand se imbolnavesc si pana cand mor, trece mult timp ?

#45
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Poate fi histomonoza.

#46
parkriri

parkriri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.01.2014
De la imbolnavire pana la moarte  trec cateva ore bune (8-9) sau mai mult . Puii au incept sa isi revina , nu a mai murit nici un pui zilele astea . Multumesc mult pentru pareri ! O zi buna .

#47
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 horia66, on 15 septembrie 2014 - 23:17, said:

Pai, s-ar putea sa aiba efect, daca (ipotetic) ar fi holera, fara tratament ai fi scapat de toti in 2-3 zile. Asa, s-a redus mortalitatea cu 70-80%....

Au vreun semn de boala, in afara ca mor ? De cand se imbolnavesc si pana cand mor, trece mult timp ?

Dar daca nu e bun tratamentul si moare tocmai de la el  :) :) :) ????
De obicei asta-i prima cugetare maxima care ne trasneste in moalele capului  :)

#48
mihai858

mihai858

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.11.2013
bua seara -am luat si eu 30 de pui de carne , 20 de puicute outoare si 10 bibilici de o zi ,dar acum 3 luni,pui de carne au crescut cam prost si neuniform,adica uni au 0,5 -1-1,5 au mai murit si din ei dar maricei nu mici.mentionez ca mincare le-am dat baza concentrat de la balotesti+uruiala griu+porumb+ful fat soia +strot fioarea soarelui,dar mai putin,vitamine selevit+ albastru de metil in apa.astept un sfat de la voi,oare ce am gresit,si cum as putea sa-i ajut acum?

#49
Giorgyana33

Giorgyana33

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.04.2021
Bună ziua, sper ca ma puteți ajuta și pe mine. Am 3 gainușe și un cocoș, rasa mică, și una dintre ele a făcut un gainaț galben cu mucus incolor. Nu le țin închise,Sunt libere sa umble prin toată curtea. De 3 zile le pun vitamine și albastru de metil în apă. Pana mâine când ajung la farmacie poate îmi puteți spune dacă e ceva grav sau nu, ca să pot sta liniștită. Mulțumesc!

#50
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Ia pt orice eventualitate niște enteroguard, tablete.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate