Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

Identificare boala la puii de gaina

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008
In ultimele zile am vazut puii de gaina din seria a doua (au cam 3-4 sapt.) ca stau apatici iar ieri am vazut gainat cu sange. Azi de dimineata le-am dat enrofloxacina in apa, ca nu aveam cum sa vb cu veterinarul pana luni. Am vazut vreo 7-8 pui stand apatici iar acum am gasit 2 morti. Am facut o disectie si aveau toate organele curate mai putin 2 parti de intestin care aveau un fel bube pe interior. Se vede si in poza atasata. Mentionez ca am mai avut la puii din prima serie unul care a facut gainat cu sange dar si-a revenit in 2-3 zile singur. Diferenta intre cele 2 serii e ca prima serie a fost vaccinata cu La Sota iar a doua nu. In rest conditiile sunt identice.
Numai bine!

Attached Files



#2
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 24.05.2006

 Andrei_Teslariu, on 24th June 2012, 14:50, said:

In ultimele zile am vazut puii de gaina din seria a doua (au cam 3-4 sapt.) ca stau apatici iar ieri am vazut gainat cu sange. Azi de dimineata le-am dat enrofloxacina in apa, ca nu aveam cum sa vb cu veterinarul pana luni. Am vazut vreo 7-8 pui stand apatici iar acum am gasit 2 morti. Am facut o disectie si aveau toate organele curate mai putin 2 parti de intestin care aveau un fel bube pe interior. Se vede si in poza atasata. Mentionez ca am mai avut la puii din prima serie unul care a facut gainat cu sange dar si-a revenit in 2-3 zile singur. Diferenta intre cele 2 serii e ca prima serie a fost vaccinata cu La Sota iar a doua nu. In rest conditiile sunt identice.
Numai bine!


Au coccidioza. Petele alea rosii sunt colonii de Eimeria. N-are nici o treaba LaSota, ala e pentru pseudopesta. Da-le vitamina k si Coccistop de la farmavet.

#3
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008
Multumesc mult pentru raspuns! Vazusem pe net ca la pseudopesta pot aparea hemoragii interne. Am crezut ca poate fi o legatura.
Multumesc inca o data!
Numai bine!

#4
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008
Ce mi se pare curios e ca le-am dat CPVM cu coccidiostatic. Acum am vazut ca au si febra ca beau apa multa si daca apesi putin pe gusa iese apa calda. O sa ma duc maine sa le iau Coccistop si vitamina K si sper sa isi revina cat mai multi.
Numai bine!

#5
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 24.05.2006

 Andrei_Teslariu, on 24th June 2012, 19:14, said:

Ce mi se pare curios e ca le-am dat CPVM cu coccidiostatic. Acum am vazut ca au si febra ca beau apa multa si daca apesi putin pe gusa iese apa calda. O sa ma duc maine sa le iau Coccistop si vitamina K si sper sa isi revina cat mai multi.
Numai bine!
Coccidiostaticul nu e decat preventiv. E de datoria ta sa le astguri conditii optime, altfel o sa ai probleme la fiecare serie.

#6
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Cand iti apare coccidioza trebuie sa actionezi IMEDIAT pentru ca altfel pierderile sunt mari inca de la inceput, mai ales daca ai si probleme cu temperatura, daca e mai blanda vremea e mai ok dar tot e critica viteza de raspuns.
VItamina K e antihemoragic, paremi-se ca si coccistopul tablete contine vitaminaK, oricum asta e prima faza a tratamentului, sa opresti hemoragiile si sa elimini cauza, adica sa omori parazitii.
Problema urmatoare e sa favorizezi refacerea, mucoasele intestinale afectate inseamna practic o pasare semicompromisa, la care va dura cateva saptamani pana cand sa reintre in ritmul normal de dezvoltare. O sa vezi ca serii cu 2-4 saptamani mai tinere vor depasi seria afectata dpdv al dezvoltarii.
Pt refacere baga macar un AD3E in apa. Oricum e bine sa le bagi AD3E in cure periodice, e drept ca mai scurte si in doze mai mici daca nue curativ ca in situatia ta actuala.

Treaba cu coccidiostaticul e simpla, asa cum zice wiseguy e profilactic si oricum dozele din hrana sunt minime. COnditiile in care tii puii declanseaza ara niciun fel de stress problema chiar daca hrana are coccidiostatic ba mai mult, chiar daca adaugi in apa anticoccidian, adica tratamentul pentru coccidioza(care e mai puternic decat coccidiostaticul din hrana, de regula monensin parca am vazut pe majoritatea etichetelor, sper sa nu gresesc...) tot iti vor face coccidioza ara nicio problema.

Deci, una peste alta, ai mare grija la densitate in primul rand, e prima problema si cea mai importanta. Legat de aceasta dar nu intotdeauna obligatoriu, poate i o cauza separata, e vorba de parametri de temperatura si umiditate, rigul si umezeala avorizeaza mult aparitia, o pasare care lupta cu mediul ambiant e mai vulnerabila si nu doar fata de coccidii. Curatenia e celalalt actor important, si ea asociata cu temperatura si umiditatea si care poate fi urmare a unei densitati prea mari.
Am avut probleme mari la inceput desi aceam curatenie zilnic, temperatura era ok dar aveam esitate mult prea mare, cu tot cu hrana cu coccidiostatic si anticoccidiene in apa(coccistop).tratamentul cu coccistop cel mult oprea evolutia dar imediat ce il incetam reaparea problema, e drept ca stiind care e problema nu ajungeam la mortalitate samd... dar au ost "experiemente" utile pt mine din care am constatat practic faptul ca desintatea si in general conditiile conteaza mult.

Una peste alta, densitate mica in primul rand, cat mai putin spatii inchise, chiar daca e mai racoare un spatiu bine ventilat ace diferenta. Stai cu ochii pe ei, baga-le periodic un complex de vitamine in apa, un AD3E ajuta la modul general nu doar pt coccidioza, daca ajungi la sange si mortalitate poti sa spui ca seria e compromisa, mai ales daca e vorba de broileri, ii dai peste cap grav si randamentul se duce la padure.

#7
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008
Multumesc inca o data pentru raspunsuri. Stiu problemele care pot aparea din cauza conditiilor improprii, de la porumbei (fiind crescator de porumbei de vreo 15 ani), si am incercat ca puii astia sa aiba mereu aerisire buna, spatiu suficient, mancare, vitamine, le dau si verdeata tocata, temperatura am avut grija sa fie OK sa se simta ei confortabil si pana acum nu am avut probleme. Prima serie care are 2 luni e foarte bine, a murit doar un pui in primele 2 zile si in rest am 51 de pui ok (cu exceptia a 2 pui care desi mananca si is vioi nu vor deloc da treaca de 100 g). La seria asta singura problema care a putut sa ii deregleze, dupa parerea mea, e mutarea din maternitate (unde erau izolati de exterior si cu toate conditiile OK) in adapostul actual unde au acces si afara. Cred ca stresul mutarii si faptul ca aici temperatura e putin mai mica noaptea decat in maternitate, le-a scazut sistemul imunitar si coccidiile si-au facut de cap. Acum o sa merg maine dimineata sa iau ce le trebuie si sper sa mai salvez cat mai multi. Oricum paguba nu ar fi foarte mare pt ca is doar 23 de pui. Sper totusi sa nu treaca si la cei de curca, pentru ca am si 13 de curca impreuna cu ei si pana acum aia nu au nici o problema. Din pacate nu am unde sa ii mut pe aia ca sa aiba conditii ok, dar sper sa reusesc sa ii redresez si pe ceilalti si sa fie bine in viitor.

Numai bine!

#8
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
daca au accces afara n-ar fi trebuit sa apara probleme teoretic, poate doar daca noaptea e foarte frig si stau foarte inghesuiti in vreo cutie/adapost mic unde e umezeala/condens si conditiile de curatenie sunt precare.

#9
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008

 parintele, on 25th June 2012, 00:44, said:

daca au accces afara n-ar fi trebuit sa apara probleme teoretic, poate doar daca noaptea e foarte frig si stau foarte inghesuiti in vreo cutie/adapost mic unde e umezeala/condens si conditiile de curatenie sunt precare.
Nu exista nici un pic de umezeala, frig, curent sau alte probleme de genul asta. Adapostul e din lemn si e foarte bine aerisit avand geam cu plasa. De asta ziceam ca singura problema la care ma gandesc e stresul mutatului si faptul ca de prin curtea aia mai ciugulesc pamant si ce mai gasesc ei pe-acolo. Din pacate verdeata le-o dau eu tocata ca iarba nu a reusit sa creasca petru ca am fost nevoit sa bag gainile prea devreme si au smuls-o cu tot cu radacini. La anul in primavara o s-o seman iar si s-o las mai mult pana sa intre gainile pe ea.

Numai bine!

#10
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008
Buna seara!
Vestea buna e ca puii nu mai fac gainat cu sange dupa 2 zile de sulfacoccirom (care contine si vitaminele K si C) si nici nu a mai murit nici un pui dupa ce am inceput tratamentul. Partea proasta e ca mai sunt pulti care inca mai stau apatici desi mai si mananca, si partea si mai proasta e ca desi inainte de tratament puii de curca nu dadeau semne de boala, acum am deja vreo 3 care stau apatici. In seara asta le-am dat oua si au mancat toti. E posibil sa mai fi aparut si alta boala pe fondul slabirii organismului de la coccidioza sau e doar coccidioza si o sa isi revina dupa un timp? Acum le dau apa cu vitamine si mancare in care mai pun oua fierte ca sa ii fac sa manance mai bine. Dupa 3 zile ar trebui sa le mai dau inca 2 zile sulfacoccirom conform prospectului. Credeti ca e bine sa astept cateva zile cu sistemul asta sau sa le dau si vreun antibiotic de spectru larg? Mi-e frica sa nu ii chinui prea tare cu atatea pastile si sa le fac mai rau. Voi ce parere aveti?
Multumesc!
Numai bine!

#11
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Buna ziua,
Sa nu mai deschid alt topic, postez aici, sper sa nu se supere initiatorul.

Am un pui de gaina de vreo 6 saptamani, care sta apatic.
Sa fie tot coccidioza?
Gusa este umflata, moale si un pic vinetie. Se simt totusi cateva boabe de grau si porumb, fapt ce arata ca manca.
Ii hranesc cu concentrate pentru pui de peste 4 saptamani (parca Slobozia este fabricantul) si le mai arunc si ceva cereale. Sunt 6 pui de aceasta varsta si 6 gaini si un cocos care stau impreuna intr-un spatiu de gradina de cca 30 mp. Seara se culca in cotet sau afara, dupa preferinte.

Poate ati mai intalnit simptomele astea si ma puteti sfatui si pe mine ce sa le fac.
Multumesc

#12
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Va salut.
Am niste pui de 6 saptamani. De 3 zile am observat ca au degetele in extensie (adica sunt incovoiate in exterior- sper ca m-am facut inteles). E vreo boala care are astfel de manifestari? Ce ar trebui sa le dau?
Multumesc.

#13
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
O reteta furajera echilibrata in minerale si vitamine...

#14
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
CA sa clarificam : de 3 zile ai observat in sensul ca pana acum 3 zile erau ok si de 3 zile s-au scalambait sau pana acum nu ai remarcat si doar de 3 zile ai observat ca au ghearele strambe?
Intreb pentru ca in marea majoritate a cazurilor , treaba asta tse manifesta din prima zi de viata si tine de 2 factori in principal si anume calitatea oului de incubat si calitatea incubatiei. Calitatea oului inseamna genetic si starea sa sanatate a pasarii de la care se recolteaza, sunt mullte situatii in care pasarile de la care se recolteaza ouale pentru incubat au o stare proasta(boala sau convalescenta) si asta cauzeaza producerea unor oua slabecalitativ dpdv al incubatiei.... Genetic inseamna pasari sau combinatii cu un fond genetic precat, consangvinizari mult prea stranse samd...
Incubatie inseamna nerespectarea parametrilor optimi de incubatie, in special temperaturi prea mici pentru perioade prea lungi de timp.

#15
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

 parintele, on 30 iunie 2013 - 22:50, said:

CA sa clarificam : de 3 zile ai observat in sensul ca pana acum 3 zile erau ok si de 3 zile s-au scalambait sau pana acum nu ai remarcat si doar de 3 zile ai observat ca au ghearele strambe?

Nu am mai raspuns deoarece saptamana trecuta am fost plecat si nu am avut acces la net. Imi cer scuze ca am lasat problema in aer.
Era varianta cu "pana acum trei zile erau ok". Am fost la veterinar si mi-a zis sa le dau calciu si ceva premixuri. Se pare ca functioneaza intrucat puii isi revin.
Multumesc pentru raspuns.

Edited by ticusor, 07 July 2013 - 20:19.


#16
mos_teaca

mos_teaca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.06.2011
Saltare tuturor!

Postez si eu tot aici ca sa nu incarc forumul degeaba. Am aprox. 30 pui scosi la incubator pe 1 iunie, vaccinati la 14 zile cu vaccinul acela care se pune in ochi, furajati exclusiv cu furaje de gornet in concentratiile corecte pentru varsta lor plus diverse bunatati verzi. Pana acum cateva zile le-a mers foarte bine, dar acum 3 zile am gasit un pui apatic, pe care l-am luat in casa, i-am dat apa cu vitamine Polivit, antibiotic Oxitetraciclina si albastru de metil. In 2 zile si-a revenit complet, dar intre timp s-au pleostit aproape toti ceilalti, iar astazi mi-a murit unul din ei. Ca simptome, sunt apatici, au excremente apoase, nu au pofta de mancare, si stau si dormiteaza. Pe vreo cativa i-am vazut si scuturand din cap, dar nu pe toti (cei care scutura din cap ar fi cei care sunt cei mai activi si nu par inca afectati). Puiul care a murit avea ochii complet rosii, injectati de sange. L-am deschis si organele interne si intestinele aratau absolut OK (poate ficatul mi s-a parut cam galbui).
Acum le dau la toti apa cu zahar, sare si vitamine (o solutie electrolitica improvizata) si n-am decat sa intreb aici daca stie cineva ce ar putea fi - la noi e greu cu veterinarul, nu avem decat un tehnician si de obicei ne miram impreuna de ce-o putea fi Posted Image . Din ce semne clinice ar fi avut pana sa moara puiul asta, ma tem sa nu fie bursita, dar nu stiu ce e cu sangele ala din ochi, asa ceva nu am mai vazut pana acum...

Orice sfat e apreciat! Multumesc!

Edited by mos_teaca, 12 July 2013 - 12:43.


#17
nica_ptr

nica_ptr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.03.2013
In ultima perioada o parte din pui  si cateva gaini au inceput sa stranute. Ma intereseaza ce boala au si care este tratamentul care trebuie aplicat .

#18
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Daca ar fi asa de simplu, ai sta 3 luni pe net si ai deveni medic veterinar ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate