Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...
 Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...
 ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 

Saltele ca la Marriott

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,685
  • Înscris: 26.11.2001

 crack, on 03 octombrie 2012 - 00:13, said:

Courage, ai luat salteaua? Cum e? E identica cu cea de la Marriot?

1. O folosesc deja de cateva luni si ma simt excelent dimineata.
2. Am verificat ochiometric la Hilton si Marriott saltele, dar nu scria nimic pe ele si par a fi mai moi decat Five Stars.

Ajuta enorm somiera cu arcuri, care nu e traditionala in Romania.

De fapt, "miracolul" e dat dat de saltea PLUS un cover destul de gros din PUF!
Doar acest cover costa peste 1000 RON prin Romania, si nu sunt f. multe oferte.

http://www.green-fut...gory.php?id=122

#20
MrDjBthu

MrDjBthu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 21.07.2007
Courage , tu ai si somiera pt 5 starul tau ? De ce zici ca ajuta asa de mult ? Asa mare e diferenta intre cu si fara ?
Si cum e ? Cat a costa / de unde ai luat-o ?

#21
kng

kng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 02.08.2004

 Courage, on 13 decembrie 2012 - 14:39, said:

1. O folosesc deja de cateva luni si ma simt excelent dimineata.
2. Am verificat ochiometric la Hilton si Marriott saltele, dar nu scria nimic pe ele si par a fi mai moi decat Five Stars.

Ajuta enorm somiera cu arcuri, care nu e traditionala in Romania.

De fapt, "miracolul" e dat dat de saltea PLUS un cover destul de gros din PUF!
Doar acest cover costa peste 1000 RON prin Romania, si nu sunt f. multe oferte.

http://www.green-fut...gory.php?id=122

Am cautat si eu linkurile din primul tau post, dar din pacate nu mai functionau, deh, au trecut cativa ani. Mai esti multumit de salteaua respectiva dupa 2 ani? Ai alta recomandare decat Five Stars? Am incercat si eu sa vad cine produce diversele saltele pe care am dormit prin hoteluri, fara succes insa, nu aveau nici o eticheta pe ele.

#22
kalinin123

kalinin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.07.2008
Ma intereseaza si pe mine o saltea Serta modelul New York de la Mobexpert, dar nu am gasit nici o referire pentru acest model (de fapt pentru nici unul din modelele comercializate de Mobexpert) pe site-ul oficial serta.com - aveti idee de ce?

In legatura cu Tempur, am deja asa ceva si mi se pare foarte in regula. La faza cu incalzitul s-ar putea sa aveti dreptate pe timp de vara, dar in rest e excelenta. Acum am nevoie de o saltea noua si ma orientasem spre aceasta Serta. Pe langa arcurile impachetate are si un fel de top de spuma memory - nu ar avea acelasi efect de incalzire ca si Tempurul?

Daca are cineva experienta cu aceasta, va rog s-o impartasiti. Va multumesc!

#23
vasym81

vasym81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.06.2009
Buna seara,
        recunosc ca nu am experienta sa dau raspunsuri .Insa am o intrebare daca sunt cunoascatori pe forumuri de producatorii de la Dreamzone.Am identificat dela ei o saltea : http://jysk.ro/dormi...s-f85-dreamzone si nu stiu daca raportul pret/calitate e ok si nu gasesc info despre producator.Multumesc

#24
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 28.05.2008
Confirm calitatea inalta a produselor Serta; am achizitionat acum 6 luni o saltea New York + somiera aferenta si sunt pe deplin multumit.
In prealabil, am testat mai multe produse (inclusiv la un targ de mobila) si am alcatuit o lista scurta; am testat Serta NY de 3 ori la Mobexpert, in diferite momente ale zilei, app. 2 ore in total. A fost singurul model care ne-a indus senzatia de somn in 2-3 minute, asa ca alegerea a decurs firesc.
Subliniez urmatorul aspect : cel mai bun rezultat se obtine prin utilizarea tandemului saltea - somiera, prin simpla suprapunere si fara incastrare in vreo rama de pat clasica (exact asa cum e prezentat in magazin). M-am asezat pe margine, in sezut si cu picioarele usor suspendate si am observat ca deformarea laterala a saltelei se transmite in proportie de 30% la nivelul somierei; in conditiile in care am fixa salteaua in rama, e cat se poate de clar ca tensionarea interna nu ar mai asigura sustinerea potrivita a intregului corp si nu ar mai produce acelasi efect relaxant.
Vreau sa fiu bine inteles : se intampla rar sa recomand atat de calduros un produs; daca o fac, e strict legat de satisfactia personala si dorinta de a impartasi altor persoane experienta acumulata, in conditiile in care la randul meu am avut parte de multe sfaturi valoroase, mai ales pe acest forum.
Sunt constient de faptul ca factorul pret apare multor persoane ca fiind prohibitiv; ar fi absurd sa incerc sa determin pe cineva sa faca o achizitie de acest tip, in conditiile in care exista diverse constrangeri. Daca insa puteti mobiliza resursele necesare (eu am apelat la o facilitate de plata in rate fara costuri aditionale), aveti o prioritizare legata de calitatea vietii /sanatate si acordati atentia cuvenita unui somn odihnitor, merita sa luati in considerare recomandarea mea - faceti un test simplu in magazin, asezati-va comod si vedeti ce se intampla ...

Edited by sdrc, 14 May 2016 - 12:22.


#25
magnoliei

magnoliei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.03.2009

 sdrc, on 14 mai 2016 - 12:20, said:

Confirm calitatea inalta a produselor Serta; am achizitionat acum 6 luni o saltea New York + somiera aferenta si sunt pe deplin multumit.
In prealabil, am testat mai multe produse (inclusiv la un targ de mobila) si am alcatuit o lista scurta; am testat Serta NY de 3 ori la Mobexpert, in diferite momente ale zilei, app. 2 ore in total. A fost singurul model care ne-a indus senzatia de somn in 2-3 minute, asa ca alegerea a decurs firesc.
Subliniez urmatorul aspect : cel mai bun rezultat se obtine prin utilizarea tandemului saltea - somiera, prin simpla suprapunere si fara incastrare in vreo rama de pat clasica (exact asa cum e prezentat in magazin). M-am asezat pe margine, in sezut si cu picioarele usor suspendate si am observat ca deformarea laterala a saltelei se transmite in proportie de 30% la nivelul somierei; in conditiile in care am fixa salteaua in rama, e cat se poate de clar ca tensionarea interna nu ar mai asigura sustinerea potrivita a intregului corp si nu ar mai produce acelasi efect relaxant.
Vreau sa fiu bine inteles : se intampla rar sa recomand atat de calduros un produs; daca o fac, e strict legat de satisfactia personala si dorinta de a impartasi altor persoane experienta acumulata, in conditiile in care la randul meu am avut parte de multe sfaturi valoroase, mai ales pe acest forum.
Sunt constient de faptul ca factorul pret apare multor persoane ca fiind prohibitiv; ar fi absurd sa incerc sa determin pe cineva sa faca o achizitie de acest tip, in conditiile in care exista diverse constrangeri. Daca insa puteti mobiliza resursele necesare (eu am apelat la o facilitate de plata in rate fara costuri aditionale), aveti o prioritizare legata de calitatea vietii /sanatate si acordati atentia cuvenita unui somn odihnitor, merita sa luati in considerare recomandarea mea - faceti un test simplu in magazin, asezati-va comod si vedeti ce se intampla ...

Salut! Ma gandesc ca in perioada următoare sa achiziționez o saltea de calitate si chiar am testat pentru câteva zeci de minute Serta NY si Natupalm Supreme, ambele la Mobexpert. Natupalm are un strat de spuma cu memorie de 7,5 cm, iar Serta NY de 6 cm...cu toate astea Serta pare mai moale, parca stai pe un norișor.
Vreau sa te intreb câteva aspecte...Ce fel de somiera ai, cu lamele? Ce pe care o dețin are lamele, cu bara si picior pe mijloc, iar distanta dintre lamele este de 7cm. Fiind o saltea hybrid, care are si arcuri, crezi ca e posibil ca acele arcuri care cad intre lamele sa deformeze salteaua in timp?
Înțeleg ca o ai deja de câteva luni, si-a păstrat aceiasi forma ca la început?
Cum se comporta pe timp de vara, transpiri?
Stau încă in dubiu intre cele doua...Serta New York si Natupalm Supreme.
Mersi!

#26
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 28.05.2008
Imi cer scuze pentru raspunsul intarziat; timp de aproape 2 luni am reamenajat apartamentul si nu prea am avut timp pentru navigat. In perioada in care am locuit in alta parte, cel mai mult mi-a lipsit salteaua de acasa ...
Somiera este tot cea de la Serta, cumparata de la Mobexpert, deci nu una cu lamele; asa cum am precizat in mesajul initial, e cea mai buna combinatie.
Nu am sesizat nicio deformare in cele 10 luni de cand am achizitionat produsele Serta (am respectat regula rotirii la 3 luni); se comporta impecabil, nu am transpirat in timpul verii. Precizez ca o utilizez cu o husa de protectie de la Ikea.
Eu am preferat Serta; sper ca indiferent ce veti achizitiona sa aveti un somn cat mai linistit !

#27
AbbyB

AbbyB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 30.03.2007
Buna , m-am decis pentru un pat dublu de la Ikea si acum trebuie sa ma hotarasc si pentru saltea. Bugetul este de aprox 800 lei. Are cineva saltea Ikea (ma gandeam la Hovag) si imi poate impartasi impresii? Multumesc.

Edited by AbbyB, 15 October 2016 - 16:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate