Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Extractie masea sau doar nerv

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Sal!
Mi-a pus doctorul un pansament cu o substanta care are rolul sa creasca dentina.
Problema este ca am dureri (cei drept, nu tot timpul), lucru care inseamna ca nu urmeaza sa puna plomba definitiva, ci sa extraga nervul sau maseaua, ce aleg.
Exista si alte variante?
Multumesc!

Edited by Sorin84k, 05 June 2012 - 21:05.


#2
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 21.08.2008
Cum adica... ce alegi? El alege conduita in functie de simptomatologia ulterioara... Daca durerea nu dispare va extirpa nervul si mai departe stie el ce e de facut.

#3
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@danghetau medicul iti spune optiunile, nu poate obliga un pacient sa faca un lucru.
Pacientul decide.
Avand in vedere ca la mijloc este o anestezie, care poate duce la probleme in unele cazuri.
Am mai beneficiat de acea anestezie, dar in cantitate mai mica, si atunci a fost totul ok, insa sa lasat cu multa tortura, pentru ca nu a fost efectuata in zona unde trebuia (eu avand suflu sistolic).
Din ce am inteles, daca aleg extirparea nervului, acum o sa fie anestezia unde trebuie si in cantitatea in care trebuie, ca sa nu am dureri in timpul interventiei de extragere a nervului.
La extragerea maselei, nu stiu daca e nevoie de genul asta de anestezie (probabil mi-a zis, dar am uitat).

Edited by Sorin84k, 05 June 2012 - 21:01.


#4
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
eu in locul tau as alege sa-mi scoata nervul . ma gandesc ca dupa ce iti scoate nervul nu vei mai avea probleme cu maseaua.
asa daca iti scoate maseaua ma gandesc ca ajungi la o cheltuiala in plus , adica sa iti pui alta masea.

#5
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@emyboy daca extrag maseaua, nu pun alta in loc.
Poate in viitor, ca sunt scorurile prea mari pentru bugetul meu.

#6
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

Quote

insa sa lasat cu multa tortura, pentru ca nu a fost efectuata in zona unde trebuia (......
Din ce am inteles, daca aleg extirparea nervului, acum o sa fie anestezia unde trebuie si in cantitatea in care trebuie, ca sa nu am dureri in timpul interventiei de extragere a nervului.
La extragerea maselei, nu stiu daca e nevoie de genul asta de anestezie (probabil mi-a zis, dar am uitat).
Ce nasol. vezi sa nu-ti scoata cu tot cu maxilar afara. -_-

#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 Sorin84k, on 5th June 2012, 22:00, said:

@danghetau medicul iti spune optiunile, nu poate obliga un pacient sa faca un lucru.
Pacientul decide.
Avand in vedere ca la mijloc este o anestezie, care poate duce la probleme in unele cazuri.
Am mai beneficiat de acea anestezie, dar in cantitate mai mica, si atunci a fost totul ok, insa sa lasat cu multa tortura, pentru ca nu a fost efectuata in zona unde trebuia (eu avand suflu sistolic).
Din ce am inteles, daca aleg extirparea nervului, acum o sa fie anestezia unde trebuie si in cantitatea in care trebuie, ca sa nu am dureri in timpul interventiei de extragere a nervului.
La extragerea maselei, nu stiu daca e nevoie de genul asta de anestezie (probabil mi-a zis, dar am uitat).
:roflmaofast: V-ati adunat in ultimul timp pe aria asta... mor de ras zilnic. Ce face internetul si forumul din oameni...
Si ca sa-ti dau si un raspuns la intrebare - fa ce vrei. N-avem noi habar ce ai acolo si o gramada de alte chestiuni.

#8
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@ripper chiar ma asteptam la solutia minune de la tine.
Mai dazamagit. :)

#9
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 21.08.2008
Mai ripper mai, lai dezamagit... habar nu ai... si nici io. :rolleyes:

#10
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,404
  • Înscris: 30.12.2005
... si in plus, daca ai suflu sitolic, nar trebui sa faci anestezie! nici d-aia de scos nervu', nici d-aia de scos maseaua! toate se scot pe viu!
parerea mea!

#11
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Daca nu ai tensiune si doar suflu sistolic se face profilaxia endocarditei cu antibiotice pentru manopere chirurgicale(extractia), pentru pulpectomie(scos nervul) nu este necesara.
Anestezie poti sa faci cu Ubistesin(articaina+adrenalina), anestezicul care se foloseste cel mai des in cabinet in ziua de astazi, in caz ca ai mai facut si nu prezinti alergie.
Alegi daca iti scoti nervul sau maseaua in functie de ce spune medicul, daca el considera ca dintele se poate reconstitui atunci iti faci tratament si o coroana, daca este prea distrus, atunci il extragi.

#12
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 Sorin84k, on 5th June 2012, 22:49, said:

@ripper chiar ma asteptam la solutia minune de la tine.
Mai dazamagit. :)
:tomato: Iarta-ma! :samui:
Solutia minune se numeste igiena serioasa, abuzeaza de ea si pe viitor n-o sa mai ai dileme d-astea.

#13
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Multumesc pentru raspunsuri!
Am ajuns la extractia maselei (din pacate nu am avut radiografie, pentru ca nu am inteles ca trebuie facuta).
Mi-a facut injectie in mai multe locuri (foarte putin a durut).
A tot lucrat pe acolo, cateva zeci de minute si nu am simtit nimic, apoi am inceput incet sa simt (ma durea cand taia in anumite locuri si cand tot misca de ea, incercand sa o scoata).
Nu stiu daca pentru ca a inceput sa treaca anestezia, sau asa e normal, durerea de o anumita intensitate se simte.
A tras de ea mult, a tot taiat pe acolo, si nu a reusit sa o scoata (maseaua de minte din partea de sus).
In total a lucrat cam 1 ora si jumatate.
Continui luni, cand o sa fac si radiografia.
"Mai dezamagit*." - corectat.
@ripper tu ce pasta de dinti recomanzi pacientilor tai?
Si cu spalat pe dinti de 2-3 ori pe zi, daca tot mananc inghetata si mai beau si suc Fanta, mai ales vara, nu stiu daca pasta de dinti, oricare ar fi ea, si-ar mai face efectul.
@lordlukas87 esti student la stomatologie?

Edited by Sorin84k, 08 June 2012 - 18:28.


#14
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Absolvent peste 1 luna

#15
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Am uitat sa zic ca pentru dureri mi-a dat Ketonal forte.
Si vad ca este foarte bun.

#16
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,404
  • Înscris: 30.12.2005
Adica, Sorine, inteleg eu bine: te-a "incins" o ora jumate, n-a reusit sa-ti scoata maseaua si te-a chemat la "tura a doua" peste 2-3 zile????

#17
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Si cu spalat pe dinti de 2-3 ori pe zi, daca tot mananc inghetata si mai beau si suc Fanta, mai ales vara, nu stiu daca pasta de dinti, oricare ar fi ea, si-ar mai face efectul.


daca ai probleme dupa ce te speli de 2-3 ori pe zi e recomandata spalarea dupa fiecare masa

#18
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@doktoru am fost cu maica-mea, si ea ia zis ca sa renunte daca nu iese, ca trecuse destul timp.
Si asa am ajuns la continuarea de luni.
Iar eu am fost de acord, pentru ca nu mai era fara durerea de dupa anestezie (probabil anestezia nu avea efect total pentru atata timp, 1 ora si jumatate).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate