Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

amplificare semnal wi-fi

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Eu am pus SSID uri diferite pe routerul main si pe JCG, dar pot pune si acelasi, am vrut sa pot testa separat cele 2 retele Wifi .
Mai am in configurari si alte moduri, WISP Client, WISP Wirelless Client si alte WISP-uri astea pot fi utile la ceva ?
O sa fac niste printscreenuri cu ecranul de Quick-Start .
Ce e iarasi dubios e ca atunci cand sunt conectat pe reteaua JCG si accesez 192.168.1.1 ma duce la configurarea de la main router, dar cand nu mai merge internetul 192.168.1.1 ma duce la pagina de configurare de la JCG .
Pai daca -70 e slab ce sa mai zic de routerul principal care e la -80 ? dar era stabil cat de cat inafara de zona moarta in care nu mergea deloc .
Momentan sunt foarte apropiate canalele de la JCG si de la routerul principal, sa mut canalul de la JCG in celalalt capat al benzii ?

#74
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,357
  • Înscris: 21.04.2005
Nu e nimic dubios .Banuiesc ca ambele routere au acelasi IP de management. Schiimba un IP si nu o sa te mai duca pe pagina de configurare
Cu -80 era la limita de jos ,dar probabil ca sensibilitatea lui este mult mai buna decit la asta .
Nu-ti face mari sperante cu routerul ala. Deja din ce scrii , isi cam arata limitele !

#75
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Mai bine mergeai pe un tp-link 841N in banii aia. Eu am un WDS bridge intre un 842ND si un 841N intr-un apartament de 4 camere si am semnal full oriunde am nevoie (chiar daca banda e limitata la jumate fiindca routerele sunt conectate prin wi-fi). Pt mine e suficient.
Legat de configurari...mai bine ai incepe sa cauti si sa citesti pe net diverse moduri de conectare a routerelor. WISP ala de care zici tu e cu totul altceva. Eu ti-as recomanda sa conectezi cele 2 routere prin cablu (al 2 lea folosit ca AP).
Vezi ca routerele ar trebui sa aiba IP-uri diferite. Pune la al 2 lea ip-ul 192.168.1.2 si da disable la DHCP daca ai la primul router activata functia.

Edited by shadow_x3x, 02 December 2015 - 14:34.


#76
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Routerul meu dd DSL nu suporta WDS . Asadar doar AP sau Repeater, nu stiu daca 841N are Repetear . Daca nu merge JCG ul il returnez si comand un 841N sau un Repeater si asta e .

#77
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Ca sa-ti faci o idee de meniul unui Tp-link 841N poti intra aici: http://www.tp-link.r...D_V10/Index.htm si vezi exact ce te intereseaza.

#78
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
A venit si TP-LINKul si l-am facut AP si l-am pus la vreo 2 m de routerul main . Din pacate nici o imbunatatie fata de cel chinezesc . Tot instabila conexiunea in zona moarta din apart . Adica conexiunea desi e prezenta, merge internetul foarte prost, se intrerupe si tot asa .
Asadar am ajuns la concluzia ca nu e destul ca sa fie routerul mai puternic, mai trebuie sa ajunga si semnalul de la laptop la router ok, adica sau cumpar vreo 15 m de cablu de retea si mut TP-LINKul in mijlocul apartamentului ca AP, sau iau un WLAN Repeater si-l pun intr-o priza undeva tot in mijloc .
Am luat un Repeater tot de la TP-LINK si sa vedem cum se comporta azi .
Ce am mai observat, conexiunea la routerul main e mult mai instabila pe 300 mbps decat pe 54mbps, asa ca il tin pe 54 momentan . E normal sa fie diferenta in functie de viteza ?

#79
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
solutia dpmdv ar fi inlocuirea routerului principal. fritzbox sau asus/tplink.

#80
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Update dupa inca multe zile de chinuiala .
Am incercat setupul cu WLAN dezactivat pe routerul O2, router TP-LINK conectat prin LAN la routerul O2 si care da WiFi si inca un repeater TP-LINK care sa extinda reteaua de la routerul TP-LINK .
Din pacate nici acest setup nu este stabil, pe logul de la Repeater am o gramada de erori ca nu ar gasi internet .
M-am chinuit ieri o gramada sa ma uit la un stream pe internet, dupa vreo 5 minute pur si simplu se intrerupea streamul, trebuia sa ma deconectez de pe reteaua de la repeater si sa trec pe cea de la router ca sa mearga si tot asa .
La sfarsit m-am enervat si am activat din nou WLAN pe routerul O2, si minune am putut sa ma uit la stream fara intreruperi pana la capat .
Sincer sa fiu nu mai inteleg nimic, e ca si cum acest router ar fi facut incat sa nu poata fi extinsa reteaua lui, nici prin LAN nici prin WLAN Repeater ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate