Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 

bloc nou lujerului 2012

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Citesc si raman siderat. Unul din cele mai solide din cele 50 de blocuri vizionate??? Ati facut un X-scan sau sunteti rude cu mama omida? Pe langa preturile nesimtite in raport cu ceea ce ofera respectiul bloc, accesul este unul extrem de greu( aglomeratie), lipsa parcari in zona, echipa de meseriasi de tot rasul. Uite unde era marea bataie, un apartament inghesuit, la rosu, lumea da navala. In mod cert nu sunt mai mult de 10 apt vandute in tot blocul, cel de pe Lunca Cernei e la fel de gol ca in vara, iar respectivul dezvoltator are o gramada de procese pe rol cu toate ansamblurile construite pana acum. Pai cu 95k E( dupa negociere de la 99,5k) am cumparat chiar unde se termina padurea Baneasa, 3 camere 129 mpc cu 107 mpu, din care terasa de 9mp, dat la cheie, cu incalzire prin podea si loc parcare subterana chiar langa lift. Adica in Pipera se gaseste cu <1000E/mpu - absolut tot confortul+parcarea si exista loc de negociere, iar in Militari >1000E constructie la rosu si respectivii nu lasa nimic? O fi adevarata zicala aia cu cine cere si cine da...pacat de bani, oricum, pp ca i-ati muncit nu ati privatizat vreo fabricaPosted Image

#20
transitguy

transitguy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 07.07.2008

View Postnydante, on 02 ianuarie 2013 - 19:42, said:


Din pacate nu. Am incercat sa obtinem in pretul apartamentului macar boxa, dar nici asta nu am reusit.
Din cate stiu s-au vandut peste 100 de apartamente si probabil ca de asta nu se negociaza, spre final sigur or sa mai ramana boxe, atunci sigur o sa reusesc un pret mai bun.
Va stau la dispozitie si cu alte detalii.
O seara buna!

Asa este cum spune nydante. Astazi am sunat la ei. Apartamente de 3 camere nu mai au decat de la etajul 9 in sus (pana la 11)

#21
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
In fiecare secundă se naşte un fraier, iar în următoarea secundă se naşte un şmecher care să-l facă pe fraier. Aici se pare ca e vorba de 100Posted Image

#22
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005

View Postanducoj, on 03 ianuarie 2013 - 21:46, said:

In fiecare secundă se naşte un fraier, iar în următoarea secundă se naşte un şmecher care să-l facă pe fraier. Aici se pare ca e vorba de 100Posted Image

E cool sa stai langa mall! Posted Image Te agiti ca Pepsi, nu stiati din 2007 cand se dadeau cu preturi astronomice, ce fel de indivizi cu mintea creata misuna prin tara asta ?

Edited by darksun, 04 January 2013 - 02:12.


#23
tdicieanu

tdicieanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.06.2011

View Postnydante, on 02 ianuarie 2013 - 19:42, said:

Din pacate nu. Am incercat sa obtinem in pretul apartamentului macar boxa, dar nici asta nu am reusit.
Din cate stiu s-au vandut peste 100 de apartamente si probabil ca de asta nu se negociaza, spre final sigur or sa mai ramana boxe, atunci sigur o sa reusesc un pret mai bun.
Va stau la dispozitie si cu alte detalii.
O seara buna!
Multumesc pentru raspuns,avind in vedere ca sunt ramase disponibile doar etaje superioare,si ca nu se negociaza pretul,mai am rabdare,cine stie poate se retrage cineva,in definitiv banii la mine casa la ei.O zi buna.Te rog sa i-mi dai mai multe detalii cu finisajul si niste preturi vazind ca ai trecut de curind prin aceasta aventura.

#24
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
I-TI dau eu detalii...offff saraca gramatica! mai bine ti-ai folosi banii pe ceva cursuri de gramatica...in fine...ce finisaje visati? sapa e valurita, cand am "vizionat"/pierdut vremea eu peretii erau gri, tencuiti, asa mi-au zis ca raman, pe site am vazut ca si gletuiesc...mai curand driscuiesc dar pp ca la ei e totuna...eu am intrat doar in apt de 3 camere cu "celebrul" balcon de ...2MP si cu aria utila de...77MP( ei cautau sa ma convinga ca are 85HAHA) la pretul NESIMTIT de 78k E. Adica oha finisaje/sanitate/electrice, loc de parcare doar daca ai pistolul alaturi( toata zona e tixita de masini) iar pretul depaseste 1000E/MP. Poate ca zgomotul lui 41,  gazele de esapament dintr-una din cele mai aglomerate intersectii din Bucuresti sau manelele fara limita de Db ale vecinilor binevoitori au saltat scorul in halul asta.

#25
nydante

nydante

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.01.2009

View Postanducoj, on 05 ianuarie 2013 - 12:11, said:

I-TI dau eu detalii...offff saraca gramatica! mai bine ti-ai folosi banii pe ceva cursuri de gramatica...in fine...ce finisaje visati? sapa e valurita, cand am "vizionat"/pierdut vremea eu peretii erau gri, tencuiti, asa mi-au zis ca raman, pe site am vazut ca si gletuiesc...mai curand driscuiesc dar pp ca la ei e totuna...eu am intrat doar in apt de 3 camere cu "celebrul" balcon de ...2MP si cu aria utila de...77MP( ei cautau sa ma convinga ca are 85HAHA) la pretul NESIMTIT de 78k E. Adica oha finisaje/sanitate/electrice, loc de parcare doar daca ai pistolul alaturi( toata zona e tixita de masini) iar pretul depaseste 1000E/MP. Poate ca zgomotul lui 41,  gazele de esapament dintr-una din cele mai aglomerate intersectii din Bucuresti sau manelele fara limita de Db ale vecinilor binevoitori au saltat scorul in halul asta.

Daca va displace atat de mult zona, de ce ati mai mers la vizionare?
Eu va propun alte oferte in zona titan...unde aveti un apartament de 100 mp cu absolut toti peretii de rigips la pretul incredibil de mic 120000 E.
Nu spun ca in acesta zona este raiul pe pamant, gunoaie si manele sunt in tot Bucurestiul, poate nu in Primaverii, dar sunt sigur ca nu va permiteti sa cumparati un imobil acolo.
Referitor la locul de parcare, am fost printre primii care au achizitionat un apartament in acest bloc, asa ca mi-a fost oferit si un loc in parcarea amenajata in spatele blocului.
Nu cred ca e problema dvs daca viitorii locatari ai acestui bloc sunt fraieri. sau nu, dar va garantez din ceea ce am cunoscut pana acum sunt oameni seriosi si deloc prosti

L.E. Acum am citit postarea dvs cu apartamentul din padurea baneasa, sa il stapaniti sanatos, dar sa aveti grija de masina de la avatar ca alt mijloc de transport nu prea o sa aveti.

Edited by nydante, 05 January 2013 - 23:07.


#26
tdicieanu

tdicieanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.06.2011

View Postanducoj, on 05 ianuarie 2013 - 12:11, said:

I-TI dau eu detalii...offff saraca gramatica! mai bine ti-ai folosi banii pe ceva cursuri de gramatica...in fine...ce finisaje visati? sapa e valurita, cand am "vizionat"/pierdut vremea eu peretii erau gri, tencuiti, asa mi-au zis ca raman, pe site am vazut ca si gletuiesc...mai curand driscuiesc dar pp ca la ei e totuna...eu am intrat doar in apt de 3 camere cu "celebrul" balcon de ...2MP si cu aria utila de...77MP( ei cautau sa ma convinga ca are 85HAHA) la pretul NESIMTIT de 78k E. Adica oha finisaje/sanitate/electrice, loc de parcare doar daca ai pistolul alaturi( toata zona e tixita de masini) iar pretul depaseste 1000E/MP. Poate ca zgomotul lui 41,  gazele de esapament dintr-una din cele mai aglomerate intersectii din Bucuresti sau manelele fara limita de Db ale vecinilor binevoitori au saltat scorul in halul asta.
Scuze,va rog sa binevoiti a-mi oferi mai multe amanunte in ceea ce priveste apartamentul situat in Fabricii.Multumesc.Nu este de vina gramatica mai greu cu tastiera.Vedeti ce faceti cu luna  iununie di comentariul dumneavoastra legat de vacanta

Edited by tdicieanu, 06 January 2013 - 00:31.


#27
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Intai l-am vazut pe cel din Lunca Cernei dar cautam 3 camere si am zis sa incerc...pe langa pierderea de vreme m-au enervat inflexibilitatea vanzatorului si mai ales faptul ca a incercat sa ma "faca" cu pretul/MPU...am fost asigurat ca pretul este aprox 930E/MPU iar cand am masurat eu mi-a iesit 1030. Vad ca acum au modificat si pe situl lor suprafetele utile, dar cand am fost eu, apt de 3 camere erau prezentate la cca 86MPU. Cei care au cumparat deja pot sa confirme acest lucru si daca este adevarat inseamna ca au fost fraieriti, corect? Au dat banii si s-au trezit cu suprafete mai mici. Dar asta e o problema comuna a dezvoltatorilor care fac profituri uriase pe naivitatea romanilor. Altii au vandut poze, machete sau simple promisiuni. Altii au fugit din tara cand imobilele erau gata ptr a fi locuite dar ipotecate unor terti. Si exemplele pot continua la nesfarsit. Nici nu vreau sa ma gandesc ce poate fi in sufletul cuiva care cumpara pe credit un astfel de apartament cu 100kE, iar peste 30 de ani cand va fi achitat, sa zicem, un 200kE respectivul apartament va mai valora un max de 50k. Cinstit, tu cam care crezi ca va fi soarta, pe termen lung,  a unor ansambluri/blocuri construite pe maidanele( posibil foste spatii verzi sau joaca pentru copii) dintre blocurile insalubre a cartierelor muncitoresti?
P.S. Te felicit ptr locul de parcare, cred ca sunt max 10 locuri, o sa ai nevoie de Posted Image  sa "tratezi" cu vecinii care il vor folosi in mod abuziv.

#28
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

View Posttdicieanu, on 06 ianuarie 2013 - 00:10, said:

Scuze,va rog sa binevoiti a-mi oferi mai multe amanunte in ceea ce priveste apartamentul situat in Fabricii.Multumesc.Nu este de vina gramatica mai greu cu tastiera.Vedeti ce faceti cu luna  iununie di comentariul dumneavoastra legat de vacanta

Ok, sorry nu vazusem postul. Ce te mai intereseaza? Blocul e construit pe un maidan, cred ca a fost o parcare, iar acum e inconjurat de locuri de parcare. Nu tu un spatiu verde, un copac, doar masini cat vezi cu ochii. Lumea zice ca e super solid. Cand am fost eu acolo tocmai anvelopau si ghici ce polistiren foloseau: cel de 3cm! O gluma proasta la adresa viitorilor locatari( jumatate din bloc e orientat spre N-E), mai ales ca diferenta de pret intre cel de 3/5 si cel de 10 e insesizabila. Deci au facut economii la ceva ce se poate verifica, oare cum arata structura de rezistenta pe care nu ai cum sa o evaluezi??. Ferestrele sunt mici, meschine( max 950/400), alt loc unde s-au zgarcit. Peretii interiori doar caramida, nici urma de rigips. Apartamentul e impartit ok, e decomandat, ce e aiurea e balconul de 2MP cu iesire din living. Dupa parerea mea mai bagi un 10k E in amenajari. Cred ca la banii astia poti gasi o oferta mult mai buna

#29
tdicieanu

tdicieanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.06.2011

View Postanducoj, on 07 ianuarie 2013 - 11:09, said:

Ok, sorry nu vazusem postul. Ce te mai intereseaza? Blocul e construit pe un maidan, cred ca a fost o parcare, iar acum e inconjurat de locuri de parcare. Nu tu un spatiu verde, un copac, doar masini cat vezi cu ochii. Lumea zice ca e super solid. Cand am fost eu acolo tocmai anvelopau si ghici ce polistiren foloseau: cel de 3cm! O gluma proasta la adresa viitorilor locatari( jumatate din bloc e orientat spre N-E), mai ales ca diferenta de pret intre cel de 3/5 si cel de 10 e insesizabila. Deci au facut economii la ceva ce se poate verifica, oare cum arata structura de rezistenta pe care nu ai cum sa o evaluezi??. Ferestrele sunt mici, meschine( max 950/400), alt loc unde s-au zgarcit. Peretii interiori doar caramida, nici urma de rigips. Apartamentul e impartit ok, e decomandat, ce e aiurea e balconul de 2MP cu iesire din living. Dupa parerea mea mai bagi un 10k E in amenajari. Cred ca la banii astia poti gasi o oferta mult mai buna
Buna ziua.Multumesc pentru amabilitate.

#30
B82FIT

B82FIT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.01.2012
anducoj are dreptate in privinta unor aspecte pe care le-a prezentat pe forum insa nu in totalitate.

Apartamentul de 3 camere, voi face referire strict la acest apartament deoarece sunt proprietarul unui asemenea apartament, are marele dezavantaj ca beneficiaza de un balcon miniscul.

Impartirea apartamentului este relativ OK, spun relativ deoarece eu personal nu am fost multumit de marimea bucatariei si de impartirea bailor. Bucataria si baile le-am modificat astfel incat ele sa raspunda nevoilor mele:
Bucataria am unit-o cu leavingul
In baia mica am creeat un spatiu destinat dusului micsorand baia mare.

Apartamente vandute in blocul respectiv sunt mult mai mult de 10 vandute Posted Image . Nu este adevarat ca sunt maxim 10 vandute... sa nu exageram.

Accesul nu este greu precum este prezentat mai sus... Gandeste-te ca ai acces la RATB, metrou si bonus 41 Posted Image . Pentru mine, desi posed auto, aceste aspecte au fost foarte importante. Un alt mare avantaj este ca ai acces la:
Cora Lujerului - 10 min pe jos
Mega Image - la parterul blocului
Scoala - langa bloc
Gradinita - langa bloc
Parculet (e prea mult sa il numesc Parc dar e OK pentru a plimba un copil sau pentru a scoate cainele la miscare) - langa bloc
Mall - 15 min pe jos

Marea problema in zona este parcarea. Adevarat! Aici inca astept lamuriri de la dezvoltator (si le astept de ceva vreme) privind locurile de parcare din spatele blocului. Problema asta pare a fi cusuta cu ata rosie.

Legat de amenajari: nu ai cum sa mai investesti 10k EUR in amenajari. Poate inteleg eu gresit cuvantul amenajari...... Daca faci referire la mobilarea si utilarea apartamentului atunci este adevarat ca investesti mai mult de 10K EUR. Depinde fiecare ce isi doreste in casa. Pe mine amenajarile + mobilare si utilare (absolut tot) estimez ca ma va duce  undeva la 18k EUR fara a face economie.

Rugaminte pt moderatori: se poate va rog sa modificati titlul acestui subiect in Bloc Fabricii 25 . Multumesc

Edited by B82FIT, 17 January 2013 - 14:43.


#31
ancast

ancast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.12.2005
Salut,
Si pe noi ne-a interesat acest bloc si am fost sa il vizitam in vara lui 2012 cand inca nu era izolat complet pe exterior, impreuna cu un inginer constructor.
Neregulile pe care le-a vazut inginerul constructor sunt: 1.  balcoanele aveau burta si tencuiala era cazuta deja in anumite locuri, peste care muncitorii puneau polistiren fara sa mai repare;
2. beceaua era depozitata in fata blocului si era de cea mai proasta calitate (inginerul a dat cu unghia si se sfarama). Pentru ca beceaua era proasta, ea se crapa cand era manipulata de catre muncitori si in unele locuri erau gauri care nu erau reparate ci astupate de polistiren.
3. blocul nu este drept, este inclinat pe la nivelul etajului 4 si apoi s-a incercat redresarea lui. Am inteles ca se intampla mai ales la blocurile inalte dar denota ca s-a lucrat neglijent.
4. rama din becea care incadreaza ferestrele (am uitat cum a numit-o inginerul) era stramba (pleca de la o dimensiune si se ingusta, nu se respectau dimensiunile la toate geamurile, etc)
Toate acestea ne-au facut sa intelegem ca s-a lucrat in graba si am renuntat la achizitionarea unui ap de 2 camere in acest complex. Pentru ca ne placea zona, am ales un apartament din zona Orsova . Este o zona foarte apropiata de Fabricii, blocuri din 1990 de 4 etaje.

O zi buna!

#32
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

View PostB82FIT, on 17 ianuarie 2013 - 14:42, said:

Legat de amenajari: nu ai cum sa mai investesti 10k EUR in amenajari. Poate inteleg eu gresit cuvantul amenajari...... Daca faci referire la mobilarea si utilarea apartamentului atunci este adevarat ca investesti mai mult de 10K EUR. Depinde fiecare ce isi doreste in casa. Pe mine amenajarile + mobilare si utilare (absolut tot) estimez ca ma va duce  undeva la 18k EUR fara a face economie.
Ptr amenajarile interioare ptr un apt de 3 camere poti scoate si 100kE si nu exagerez deloc! Exista magazine de lux in materie de amenajari unde o cada de baie incepe de la 7000E, o cabina de dus de la 5000E. Suma de 10kE este de bun simt si nu contine mobila. Daca te orientezi spre cele mai ieftine materiale( gresie, faianta, sanitare, vopsea lavabila, parchet, usi de interior, sistem AC, electrice, etc, etc) + mana de lucru( excluzand din start re-calificatii din mediul agricol) te scoate minim-minimorum la un 80E/MP. Te rog nu sustine ca gasesti MP de faianta cu 10E/mp, de ce ar costa MP de locuinta 80E?!Posted Image . Deci ai deja un 6-7kE - dar eu nu am reusit vreodata performanta de a ma incadra in suma aceasta si am amenajat o gramada de apt pana acum - la care, posibil, mai adaugi si alte neprevazute cu care te incarca dezvoltatorul. Am presupus, ca odata mutat intr-un bloc nou nout, nu iti cumperi chiar tot ce gasesti mai ieftin ci ai un oarecare standard si totodata realizezi ca folosind materiale de proasta calitate te va obliga sa iti petreci timpul liber din noua locuinta intr-o perpetuua amenajare. Posibil ca si daca intaiul constructor al tarii( ma refer la Manole si nu la ceasca) ar fi avut inspiratia sa foloseasca materiale de calitate superioara nu ar fi fost obligat sa ia niste decizii dureroase. Sau poate nuPosted Image
Multa bafta!

Edited by anducoj, 18 January 2013 - 12:03.


#33
B82FIT

B82FIT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.01.2012
@ancast - sa il stapaniti sanatosi. nu pot sa comentez aceste aspecte pentru ca nu le-am vazut.

@aducoj
Astept sa iti vad cada de 7k EUR si cabina de 5k EUR montate la tine in casa. Aberam acum sau ce facem? Asa putem sa nu ne incadram nici in 300k eur.

Sustin ca gasesti faianta la 11 EUR / mp si este calitativa. Nu are pietre pretioase pe ea insa este o faianta de calitate si de bun gust.

Parchet la 14 EUR / MP si este calitativ.

Electrocasnicele te duc aprox 5K eur. Include: masina spalat, masina spalat vase, frigider, plita electrica, cuptor electric, microunde, 2 smart TV-uri, sistem home cinema, aere conditionate si restul maruntisurilor necesare pentru un trai decent. Si nu sunt luate cele mai ieftine insa sunt luate la preturi foarte bune dupa o cercetare atenta a pietei. Acelasi pachet de electrice m-ar duce intr-un magazin gen Altex sau Flanco la un pret mai mare chiar si cu 30% in unele cazuri.

Muncitorii costa aprox 1500 EUR.

Poate ar fi bine sa revenim la discutia despre apartamentele din blocurile respective si nu sa discutam despre dotarea unui apartament cu cazi de XXXXX EUR.

#34
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Ideea e nu la ce preturi iti iei tu faianta sau la cat imi iau eu baia( care btw era doar un exemplu) ci la CE SUMA TOTALA te va duce amenajarea interioara - si iar iti repet ca nu include electrocasnice sau mobila. Din experienta iti zic ca devizul estimat este nu se pupa cu devizul final, dar cel mai bine te las sa te convingi tu singur. Vorbim despre un apartament LA ROSU, orice dezvoltator iti face un discount de 100-200E/mp cand cumperi asa ceva, comparativ cu pretul la gata. Daca tu ai impresia ca poti sa il aduci in stadiul de locuinta cu mai putin de 80E/MP construit ori ai un standard foarte scazut ori esti un geniu in ale decorariiPosted Image

#35
B82FIT

B82FIT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.01.2012
Prietene,

Tu ori nu esti informat ori iti place sa postezi de dragul de a posta.

Apartamentele despre care vorbim in cadrul acestui subiect NU SUNT LA ROSU. Sti care este diferenta intre ROSU si GRI ? Pana nu inveti diferenta nu are sens sa imi pierd timpul cu tine.

#36
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Singurul lucru gri in apartamentele alea este tencuiala de pe pereti. In rest totul este cat se poate de albastru, la fel va fi si perceptia ta cand vei fi realizat pe ce ti-ai cheltuit banii. Spre deosebire de tine am intrat in apt respectiv in timp ce era in constructie, asa ca stiu perfect ceea ce vorbesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate