Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

sfat incarcare laptop in masina

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
azkan

azkan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.02.2011
Salutare tuturor. As vrea sa-mi iau un incarcator pentru laptop in masina, problema este ca nu sunt dispus sa platesc 100 ron pe ceva ce o sa folosesc de maxim 3 ori pe an. Intrebarea este daca as putea sa-l incarc la un incarcator de telefon, pentru masina,  care la prima vedere are o mufa asemanatoare ca alimentarea de la laptop. O alta varianta la care m-am gandit ar fi sa-l incarc prin usb, un cablul cu 2 capete usb 2.0. Ma gandeam si la varianta asta ca am la masina si posibiliatea sa incarc telefoane, aparate foto prin usb. Poate pentru unii dintre voi suna aiurea tot ce am scris aici. Totusi as aprecia daca m-ati ajuta macar sa ma lamuresc. MS

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Sa incarci laptopul prin USB ? Cu incarcator de telefon ?  Doamne apara si pazeste, de unde apareti mah ? :huh:  :w00t:

#3
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Laptopul nu poate fi incarcat prin usb.

#4
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Ce tensiune /curent scrie pe alimentatorul laptopului tau?

  In principiu trebuie sa-i asiguri o alimentare la fel.
Tensiunea si curentul scoase de un incarcator de telefon sunt mult mai mici decat ce vrea un laptop.
N-am vazut laptop sa se incarce prin USB.

  Eu am un invertor 12/220 si-l incarc cu incarcatorul lui.

#5
azkan

azkan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.02.2011

 lawrence38, on 28th April 2012, 16:49, said:

Sa incarci laptopul prin USB ? Cu incarcator de telefon ?  Doamne apara si pazeste, de unde apareti mah ? :huh:  :w00t:


"Pe internet circula de cateva zile cea mai buna solutie de incarcat laptopuri. Nu aveti nevoie decat de un laptop incarcat, un port USB liber si da, ati ghicit, laptopul se incarca pe USB." nu dau linkul site-ului sa nu se considere reclama. Logic un laptop are nevoie de 12v, iar prin usb pot trece doar 5v, dar cu tehnologia asta e posibil orice.
Aparem din senin ca a venit primavara si e frumos afara. Numa bine.

#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 17.04.2006
Nu aveti nevoie decat de un laptop incarcat, un port USB liber si da, ati ghicit, laptopul se incarca pe USB


Pai daca e incarcat ce sa mai incarci? Nu pricep.

LE: Probabil e vorba de asta: http://www.piticu.ro...-laptopuri.html. Ce sa zic...  :roflmaofast:

Edited by Sef-chenko, 28 April 2012 - 17:08.


#7
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Telefoanele se încarcă la tensiuni mai mici sau egale cu cei 5V ai USB deci da, se poate

Laptopul vrea mai mult... 12,15,20 de volți, depinde de cîte elemente are bateria -  scrie pe el sau pe chargerul cu care a venit; de asemenea, intensitatea maximă a curentului cerută de laptop e mai mare.

Poți folosind un convertor DC-DC să obții din 5V o tensiune mai mare DAR în primul rînd că așa ceva nu e o schemă comună și deci e scumpă și în al doilea rînd limitarea de curent din USB o face inutilizabilă pt scopul propus...

Încă ceva: mufa USB a laptopului furnizează tensiune în exterior, nu primește tensiune pt încărcarea bateriei...

#8
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
:w00t:

[ http://artoftrolling.files.wordpress.com/2011/01/chatroulette-trolling-so-simple.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
[quote name='azkan' date='28th April 2012, 17:59' post='11418224']
"Pe internet circula de cateva zile cea mai buna solutie de incarcat laptopuri. Nu aveti nevoie decat de un laptop incarcat, un port USB liber si da, ati ghicit, laptopul se incarca pe USB nu dau linkul site-ului sa nu se considere reclama

Tu`i muman` cur de producator care incarca pe usb laptoape deja incarte :deadtongue:

Edited by Bobby_ro, 28 April 2012 - 17:57.


#10
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 13.04.2006
Ce prost am fost ca mi-am cumparat convertor pt laptop.
Am aruncat 120 lei .

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Era mai bine daca spuneai despre ce laptop e vorba. Sunt si netbokuri (mini-laptop) care se alimenteaza cu 9V, caz in care e simplu de facut un alimentator de la 12V la 9V.  Un laptop "normal", in medie se alimenteaza cu 19V de la un alimentator de minim 70W (aproximativ), deci clar ca nu poate fi alimentat de la un port usb, de 5V si 0,5A, adica cam 2,5W. Apoi mai sunt cateva modele de Dell si HP, care au 3 fire de alimentare, (un fir doar "comunica"  intre laptop si alimentator, permite, sa nu, incarcarea)
Un alimentator de laptop la 12V gaseti cu 32 lei+ tva, http://www.tehnoelec...category_id=152 , daca-l comanzi direct dn China, poate scapi si mai iefrin, ideea e sa vezi ce tensiune si amperaj scoate alimentatorul tau original.
Alta solutie, cum s-a mai spus, e un invertor de la 12V la 230V. Avantajul e ca-l poti folosi cu alimentatorul original, chiar si la laptopurile "mai ciudate" de care am amintit, + alte scule ce necesita 220V. In functie de puterea dispozitivelor alimentate, alegi puterea invertorului. Pt laptop, in mod normal ajunge http://www.tehnoelec...;category_id=67 , daca iei cu tine si masina de spalat, iei ceva de genul http://www.tehnoelec...;category_id=67 (nu recomand, iti va goli bateria inainte sa-ti spele chilotii, ideea e ca exista)

#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Invertor 12-220 mai mare decat ai nevoie (ex. pt 65w ia un invertor de 80 sau de 90w) si gata, poti sa incarci si telefonul, poti sa tii si o veioza cand mergi la camping, etc. Eu am unul de 80w luat cu 35 de lei de pe okazii (culmea, chiar din Timisoara).

#13
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Eu folosesc un astfel de incarcator si nu am avut probleme cu el. O conditie ca sa nu ai probleme, indiferent de modelul de alimentator, este ca bateria laptopului sa tina, macar 15 minute.
Tensiunea de la bricheta masinii fluctueaza.

#14
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Insist, incarcatoarele auto de masina nu-si merita banii. Mai bine treci printr-un invertor (care de bine de rau iti mai si stabilizeaza un pic odata cu trecerea la 220) si ai pace, la pret mai mic, fara bataie de cap ca ai un adaptor in plus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate