Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

furuncul

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ancaioana

ancaioana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.06.2009
ma chinuie de 7 zile o ditamai buba la subratz.... am avut la viata mea furuncule destule, dar nici unul asa. nu sparge deloc. e doar o ditamai buba rosie. am pus ichtiol, varza, ceapa coapta, comprese calde, betadina, antibiotice iau de 4 zile. nu stiu ce sa ii mai fac. nu vrea deloc sa sparga. la un moment dat a curs un pic de puroi, dar s-a inchis repede.... ma termina cu zile. acum park nici nu ma mai doare asa tare (crek m-am invatat cu durerea).
am citit ca sa coaca trebuie sa pui rivanol? e bun de ceva? poate imi mai dati voi alte idei :confuzzled:

Edited by adadoi, 05 April 2012 - 07:13.


#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
dar nu exista o crema speciala care il face sa coaca?
altfel va trebui sa mergi la un medic si probabil o sa iti faca o incizie

#3
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 25.07.2008
ar trebui sa faci un autovaccin la un dermatolog, poate ajuta. in urma cu 15 ani am facut o schema de tratament cu polidin si nu am mai facut furunculoza. discuta cu un dermatolog.

#4
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006
Am inteles de la un medic, ca de regula, scapi de furuncul abia dupa 3, 4 operatii. Eu m-am operat de doua ori si mi-a ajuns... Prefer sa-l tratez cu ihtiol atunci cand apare si cu foi de varza strivita bine. Bucuria asta o am de peste 25 de ani.

Nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi medicale, dar sa faci in acelasi timp tratament si cu ihtiol si cu antibiotice nu e o contradictie? As crede ca se anuleaza efectele intre ele.

#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Pai tu te-ai operat de 2 ori la acelasi? Sau erau 2 diferiti?
Ce ti-a zis doctorul ala e cam bizar, ca si cum ar zice cineva ca pentru o apendicita ai nevoie de 4 operatii.

#6
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006
In acelasi loc...

Comparatia cu apendicita e un pic deplasata.

#7
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Io am avut un chist pilonidal, aceeasi treaba, numa' ca nu era localizat in zona axilei. Nu spargea, de pe o zi pe alta durerea era ingrozitoare. Am fost operata, mi s-a facut o excizie, rana a fost lasata deschisa, dandu-i-se sansa de a se inchide din interior spre exterior. Altfel, era o vindecare superficiala si peste cateva luni ma trezeam din nou cu o noua infectie. N-a mers antibiotice, alifii sau leacuri babesti.

Fuga la chirurg.

#8
ancaioana

ancaioana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.06.2009
ieri am fost la dermatolog. mi-a spus ca nu e caz de incizare, dar mi-a dat ihtiol mai concentrat (20%) si antibiotice mai puternice.... azi am fost din nou si l-a spart cu un ac. pffff, a durut dar nu asa tare ca la o incizie. i-a dat drumul la puroi, dar mi-a zis ca se poate inchide acolo din nou si iar sa fie nevoit sa ma intepe.... dar sper sa nu se inchida. poate pana de Paste scap de el!

#9
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,173
  • Înscris: 11.03.2009

 ancaioana, on 6th April 2012, 13:12, said:

ieri am fost la dermatolog. mi-a spus ca nu e caz de incizare, dar mi-a dat ihtiol mai concentrat (20%) si antibiotice mai puternice.... azi am fost din nou si l-a spart cu un ac. pffff, a durut dar nu asa tare ca la o incizie. i-a dat drumul la puroi, dar mi-a zis ca se poate inchide acolo din nou si iar sa fie nevoit sa ma intepe.... dar sper sa nu se inchida. poate pana de Paste scap de el!

De ce sa te trimita dermatologul unde trebuie cand poate sa se joace el dart cu tine ! lol  :nonobad:

#10
dodoi1

dodoi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 24.01.2011
Eu am avut frunculi in copilarie si tin minte ca scoteam cate un pumn de puroi dintr-unu si dureau ingrozitor. Da cu tinctura de iod ,chiar daca arde pielea si puneti frunza de mucata peste el daca zici ca nu scoate cap.Cand il storci vezi sa scoti neaparat žāžāna ca altfel iti coace iar. Daca nu vrea sa scoata in nici un fel cap nu ai decat sa te duci la medic sa ti-l taie.Bafta

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate