Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Cafeneaua de off topic !

- - - - -
  • Please log in to reply
2341 replies to this topic

#2305
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Eu aici m-am oprit din citit:

Quote

Dacă îţi venea un agent termic de 75 de grade, erai obligat să-l treci prin toate instalaţiile de la o şcoală şi să-l returnezi la cel mult 40 de grade înapoi. Altfel primeai şi penalizări.
http://www.digi24.ro...-de-euro-655999

#2306
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,435
  • Înscris: 03.11.2009
Kendo, "baieti destepti" in energie ca si in multe alte domenii isi fac de mult timp "treaba" in Romania si noi am stiut si am inchis ochii pentru ca avem coruptia in sange la un nivel mai mic sau mai mare (nu ma contrazice... ca stii ca asa este).
De ceva timp a inceput o epurare, dar daca au venit "ai nostri" la putere, e posibil sa se duca totul pe apa Sambetei... pentru ca -mai ales acum- au acordul majoritatii si stim cu to(n)tii cine va conduce

Cu scuzele de rigoare, dar eu am o parere proasta rau de tot despre Bucuresti si ce inseamna el pentru Romania, spre exemplu... singura capitala europeana mai murdara decat Bucuresti este Paris, care cica este "orasul luminii", iar Bucuresti a fost considerat micul Paris (numit asa intre cele doua razboaie mondiale), iar eu spun ca, acum Bucuresti e de kko

#2307
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostKendo, on 26 ianuarie 2017 - 21:23, said:

Eu aici m-am oprit din citit:

Quote

să-l returnezi la cel mult 40 de grade înapoi.
Asta este o limitare tehnica si tine de principiul co-generarii.
Daca consumul pe termoficare este insuficient, surplusul de caldura ar fi trebuit eliminat in atmosfera, prin turnurile de racire.

Attached Files


Edited by kolfleading, 26 January 2017 - 22:37.


#2308
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Buni meseriasi astia cu termopanele .... au rezolvat bine problema:
[ http://acidcow.com/pics/20170130/acid_picdump_50.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2309
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Cred ca mai degraba este vorba de iscusinta si dibacia super-meseriasului constructor :D

#2310
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postparintele, on 05 februarie 2017 - 20:57, said:

Mie nu imi pare o idee buna deloc...daa omul avea cunostinte si sau spatiu samd...ar fi stiut deha xe sa ia sau ar fi facut de la bun inceput un hidrofor "custom".
Asa, sa lalai nspe alte vase si cuple care vor sta pe acolo cine stie cum, vor ocupa spatiu, reprezinra mai multe vosturi si chestii care se pot strica...nu imi pare o idee buna.
Oricum vasele cedeaza primele cu mult inaintea pompei, oricum in genere dupa schimbarea membranei cumva crapa mult mai des in multe circumstante samd....
Cand crapa membrana ia alt vas.. sau ia acum si il schimba direct, oricum daca ar fi sa faca o treaba ar trebui un vas maricel...sa puna inca unul mic nu merita, daxa pube unul mare deja si cu asta de 24 si fara tot cam dracul ala e asa ca ...
E o complicatie inutila, eu as schimba vasul direct cand ar crapa asta...pompa oricum nu crapa asa usor, sunt o hroaza de oameni care au "tigai" d'astea de hidrofoare cu vase subdimensionate si se plictisesc schimband vase pana moare pompa.
Poftim hal de postare! Posted Image
Sînt sigur că acest lucru nu i se trage „părintelui” de la consumul exagerat de „agheazmă”, ci de la folosirea unui dispozitiv mobil. Bre fraților, dați zeci de meleoane pe niște dispozitive care să vă crească prestigiul în cercul de cunoscuți sau care să vă ajute să faceți o anume treabă mai repede, mai bine? Indiferent de variantă, ce iese? un mare KKT Posted Image Chiar nu puteți, înainte de postare, să mai parcurgeți o dată textul și să faceți corecțiile de rigoare (eu unul, de prost ce sînt, așa fac)? Chiar așa de grăbiți sînteți? Posted Image

#2311
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
On-topic, pentru că poza este cu o instalație fill & refill... pahare. Nu am postat pe topicul Clubul Profi, pentru că instalația necesită îmbunătățiri. Posted Image

Attached Files


Edited by raduk, 16 February 2017 - 17:04.


#2312
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Mai trebuie adaptat un recipient de gheata :D

#2313
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ce faci cu vidul ? nu cel din pahare, cel din sticla..... mai ales la cea importanta, ca aia de cola mai genereaza bioxid, mai se strange.....

Edited by keta, 17 February 2017 - 00:28.


#2314
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,588
  • Înscris: 30.01.2008

View Postraduk, on 16 februarie 2017 - 17:02, said:

On-topic, pentru că poza este cu o instalație fill & refill... pahare. Nu am postat pe topicul Clubul Profi, pentru că instalația necesită îmbunătățiri. Posted Image
Mai trebuie niste supape unisens sau trebuie reglat cumva doza/cantitatea  de tuica cu doza/cantitatea de cola in mod automat  Posted Image

Poate o vana de amestec cu 3 cai motorizata cu senzor de alcool?

Edited by Daco_Get, 17 February 2017 - 09:00.


#2315
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
1 - Un robinet de retur pe sticla de cola, deschis doar o tura, care sa limiteze cantitatea de suc ca sa nu strice bunatatea de visichi si sa nu mai poate nimeni umbla la el.
2 - Un robinet cu cap termostatic pe visichi, care cind se incinge prea tare atmosfera sa mai limiteze un pic cantitatea de alcool

Edited by florin71_skoda, 17 February 2017 - 09:15.


#2316
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postketa, on 17 februarie 2017 - 00:28, said:

Ce faci cu vidul ? nu cel din pahare, cel din sticla..... mai ales la cea importanta, ca aia de cola mai genereaza bioxid, mai se strange.....
O supapa de aerisire de canalizare? Posted Image

#2317
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Posted Image

Attached File  16681694_1823884667860920_6611783228690851403_n.jpg   27.47K   30 downloads

Sursa: feisbuci

#2318
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,435
  • Înscris: 03.11.2009
How to minutePosted Image

#2319
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Masina am. Mai trebuie sa-mi cumpar o macara :D

#2320
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Oricum trebuie sa fie si somn in apa, la Alba Iulia aveti ? Nu mai da banii pe macara, daca esti dispus sa dai masina la apa vii la Braila si rezolvam.

#2321
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu prea mai sunt somni si aia care mai sunt, trebuie sa sti sa-i prinzi. Sunt mai mult scobari si morunasi. Sunt uni care se lauda ca au tot prins somni, insa eu ultima data am prins unul de 2kg acum 2-3 ani. Am un vecin care se pricepe mai bine decit mine la pescuit si asta stiu ca acum 2 ani cam prindea unul pe saptamina, la spining. Anul trecut nu stiu ce a mai prins.

#2322
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,942
  • Înscris: 02.02.2007
in aceeasi categorie, asteptam cu nerabdare dozatorul de mici si cel de slanina, eventual cu ceapa!

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate