Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Identitate Imprumutata (pentru Gsm)

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
Am auzit stirea asta la TV si ma intrebam cat de moral este sa suni pe cineva cu alt numar. Se dadea exemplu ca poti suna pe cineva cu numarul sefului sau si sa-i comunici ca este concediat ! Acest soft pentru telefoane mobile a fost conceput de un roman. Dupa lege nu se poate permite asa ceva, adica sa folosesti alt ID. Cu toate ca legea este impotriva, totusi nu se poate stopa distribuirea pe piata a softului de mobil.

#2
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
imi place ideea cu concedierea :)

#3
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 medvonok, on Oct 22 2005, 19:48, said:

Am auzit stirea asta la TV si ma intrebam cat de moral este sa suni pe cineva cu alt numar. Se dadea exemplu ca poti suna pe cineva cu numarul sefului sau si sa-i comunici ca este concediat ! Acest soft pentru telefoane mobile a fost conceput de un roman. Dupa lege nu se poate permite asa ceva, adica sa folosesti alt ID. Cu toate ca legea este impotriva, totusi nu se poate stopa distribuirea pe piata a softului de mobil.

Care ar fi legea aia?

#4
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
Poate ti se pare interesant sa primesti un SMS de la contabila ca nu a mai ajuns la banca sa depuna banii de la firma .... fiindca a fost deposedata de niste mascati ....

#5
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
E o porcarie deoarece se vor inmulti idiotii care dau telefoane la 112

#6
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004

 medvonok, on Oct 22 2005, 19:48, said:

Am auzit stirea asta la TV si ma intrebam cat de moral este sa suni pe cineva cu alt numar. Se dadea exemplu ca poti suna pe cineva cu numarul sefului sau si sa-i comunici ca este concediat ! Acest soft pentru telefoane mobile a fost conceput de un roman. Dupa lege nu se poate permite asa ceva, adica sa folosesti alt ID. Cu toate ca legea este impotriva, totusi nu se poate stopa distribuirea pe piata a softului de mobil.

LED-ule, m-ai facut fericit! :w00t: Trebuie neaparat sa fac rost de programelul asta, am la treaba...
Ah, cine imi poate da nr de tel ale lui Jiji Becali si Sebi Bodu?

#7
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005

 renderman, on Oct 22 2005, 21:02, said:

Care ar fi legea aia?
Nu iti pot spune acum numarul ei, dar te asigur ca exista undeva o reglementare care nu permite ca doi utilizatori sa aiba acelasi numar de telefon, asa cum este si pe internet cu IP-urile. A folosi alt numar de telefon ---- este egal cu a avea 2 numere numere de telefon active la un moment dat.

#8
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004
si chiar nu se poate pune vreo piedica in centrale pentru faze de astea ?

#9
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005

 Garfield, on Oct 23 2005, 09:53, said:

si chiar nu se poate pune vreo piedica in centrale pentru faze de astea ?
Nu se poate, deoarece principiul de functionare este urmatorul:
- de pe o aplicatie instalata pe mobil se acceseaza un server din SUA care va suna in Romania cu numarul indicat de tine, astfel ca centralele noastre telefonice nu pot face nimic .....

#10
Bogdan!

Bogdan!

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 28.06.2005

 medvonok, on Oct 22 2005, 19:48, said:

Se dadea exemplu ca poti suna pe cineva cu numarul sefului sau si sa-i comunici ca este concediat !

si daca il suni pe sefu, de pe numarul lui si ii zici  ca e concediat? :lol: :coolspeak:

#11
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
Stiu ca merita sa dai orice pe lume ca sa-i vezi fata sefului cand apare pe ecran propriul numar insotit de mesajul " De maine iti cauti de lucru in alta parte !", dar cat este de uman sa dispui de o asa "arma" ?

#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Esti sigur 100% ca e vorba si de apeluri, si nu doar de trimis sms-uri cu alt numar?
Mi se pare o aberatie. Gandeste-te ca e vorba de comunicatie two-way, seful cand vorbeste comunica cu numarul ala care l-a sunat, respectiv al lui. Cum draq discutati?

 medvonok, on Oct 23 2005, 10:11, said:

Nu se poate, deoarece principiul de functionare este urmatorul:
- de pe o aplicatie instalata pe mobil se acceseaza un server din SUA care va suna in Romania cu numarul indicat de tine, astfel ca centralele noastre telefonice nu pot face nimic .....
Ba se poate. Este floare la ureche ca operatorii sa blocheze apelurile/sms-urile care nu vin de la un telefon mobil, ci de la un gateway din-asta de pe internet. Unii operatori (straini) chiar procedeaza asa, iar daca se vor inmulti cazurile de acest gen fii sigur ca si in ro, sub presiunea justitiei, orange and voda se vor conforma.

Dar repet, mi se pare o stire de cacao, pusa acolo de umplutura in jurnal, din lipsa de alte subiecte viabile pana la meteo. Sms-uri din-astea se pot trimite de ani de zile, prin multe aplicatii (ca o fi si una facuta de un roman, big shit), si care oricum nu sunt free, deci inca o pista pentu a fi depistati.

Edited by don_dannielo, 23 October 2005 - 10:44.


#13
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
Da sigur, este vorba si de apeluri, am vazut asta la TV, cel care a facut programul a sunat un coleg si aparea pe telefonul colegului nr. de tel dorit, apoi a raspuns la telefon si a vorbit cu tipul in direct. Se auzea chiar bine, avand in vedere pe unde se facea legatura ....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate