Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

TV TUNER

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007
salutare, am si eu nevoie de un sfat, vreau un tv tuner intern,
am abonament de 25 de lei de la rds, pe analogic am pachetul extra iar pe digital decat baza,
eu la tv urmaresc doar canale de documentare, iar discovery science, world, investigation, travel& living le am doar pe analogic...
am si un decodor humax ( pe care nu-l folosesc momentan - asa ca ar fi ok daca l-as putea conecta cu tv tunerul) dar nu pot urmari cele 4 canale de discovery,
ce tv-tuner sa-mi iau pt a putea vedea toate canalele de documentare la o calitate cat mai buna?

#2
mariusmmd

mariusmmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.03.2009

View Postdhaneey, on 8th March 2012, 21:41, said:

salutare, am si eu nevoie de un sfat, vreau un tv tuner intern,
am abonament de 25 de lei de la rds, pe analogic am pachetul extra iar pe digital decat baza,
eu la tv urmaresc doar canale de documentare, iar discovery science, world, investigation, travel& living le am doar pe analogic...
am si un decodor humax ( pe care nu-l folosesc momentan - asa ca ar fi ok daca l-as putea conecta cu tv tunerul) dar nu pot urmari cele 4 canale de discovery,
ce tv-tuner sa-mi iau pt a putea vedea toate canalele de documentare la o calitate cat mai buna?

Cum adica nu le poti urmari pe cele 4 canale?Cu ce nu le poti urmari,cu TV-tuner sau cu tv-ul?

#3
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Decodorul nu se conecteaza la TV tuner. Este el insusi un TV tuner cu posibilitatea de a decoda canalele aferente abonamentului platit. Cele la liber se vad si fara cartela.

Referitor la cele 4 programe se vad pe analog la liber si pe digital numai cu decodorul.

Decodorul il poti monta la TV si vei vedea toata grila de la baza digital

Si apropo poti trce pe la caseria RDS si renunta la extra - este inclusa in baza digital. Practic vei vedea acealeasi programe cu o reducere de 4lei (-7 extra + 3 digifilm).

#4
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007
n-ati inteles niciunul,,, deci eu vreau un tv tuner la calculator (lasam televizorul de o parte, am tv cu dvb-c inclus, n-am nevoie de decodor), si cu acest tv tuner vreau sa vad toate canalele de documentare (animal planet, discovery, discovery science / travel & living / world / investigation, nat geo, nat geo wild, viasat history, viasat explorer, viasat nature, zone reality) mi-ar placea si nat geo hd... dar slabe sanse cu un tv tuner
pe tv (analog) le am pe toate, dar bineinteles ca le-as prefera digital... so...ce sa fac?
ce tv tuner sa-mi iau? daca iau un terratec cu dvb-c nu voi avea cele 4 canale de discovery....

ps: decodorul humax se poate conecta la tv tuner. in aceasta situatie tv tunerul va fi folosit pe post de placa de captura...    dar nu as vrea sa ma complic, mai ales ca nu voi avea grila completa daca fac asta

Edited by dhaneey, 08 March 2012 - 22:50.


#5
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006
Cum pe analogic ai extra si pe digital baza ?

#6
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007
nu conteaza  :bigwhitegrin:

#7
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006
Daca nu conteaza la ce mai ceri parera noastra ? Nu iti poate spune nimeni daca o sa prinzi programele alea din moment ce tu ai scris mai sus ceva destul de ciudat.

Edited by kNp, 08 March 2012 - 23:13.


#8
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007
doamne dar ce o fi asa greu?  :wacko:  
tot ce vreau e un sfat de achizitie,
asa cum scrie si titlul topicului, ce tv tuner sa-mi cumpar?

#9
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Tot tu faci pe suparatul. Exista TV Tuner digital pentru calculator dar nu vei prinde decat ce prinzi si cu DVB-C TV-ului.
Ce este codat nu poti vedea decat cu decodorul dat de RCS. Punct.

Si daca totusi insisti citeste cu atentie posturile din 9 ian. 2012 ale acestei sectiuni, desi cele scrise acolo se incadreaza la "altceva".

#10
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007
nu le vad cu decodorul dat de rcs!!! (pt ca nu am abonamentul de 32 de lei)
singura posibilitate de a vedea cele 4 discovery e pe analogic, dar daca voi lua un tuner analogic celelalte canale le voi vedea tot analogic...
ideea ar fi sa pot vedea digital ce se poate, si analogic ce nu am pe digital,
cred ca cea mai buna varianta ar fi un tv tuner dvb-c care sa stie si analogic, dar de unde iau un astfel de tv tuner?
sau sa zicem doar un tv tuner analogic, dar neaparat sa se vada bine, ce model imi recomandati?

Edited by dhaneey, 09 March 2012 - 11:43.


#11
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Tu nu citesti de loc ce iti scriu altii. Nu mai exista abonament de 32lei decat pentru abonamentele vechi. Te duci la caserie si treci la abonamentul baza digital 25lei. Mai dai 3lei pentru digifilm ca sa ramai cu decodorul. Daca este decodor HD si nu ai si unul SD vei mai da 5lei. Cu decodorul de la RCS prinzi si celelate 4 posturi de discovery.

Orice alt decodor digital este limitat la canalele transmise free. De exemplu la UPS toata grila este codata spre deosebire de RCS unde se prinde la liber aproape toata grila (mai putin ce 4 discovery, pachetul de filme si 3 programe HD).

Pentru ce vrei tu ti-am spus sa cauti ziua de 9 ian 2012 din aceasta sectiune. Cele scrise acolo sunt la limita dar este ceea ce cauti.

Edited by bitiro, 09 March 2012 - 12:01.


#12
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007
bun, atunci inseamna ca am baza digital, mi-or fi schimbat ei automat, nu stiu ce abonament am, contractul e facut in 1992 cu alta companie de cablu care a fost cumparata de rcs, si nu am semnat niciun contract cu rcs... dar platesc luna de luna 25 de lei, anul trecut mi-au adus acasa un decodor humax sd pt care am semnat, nu am decodor hd de la ei, dar posturile hd le vad cu tv-ul fara niciun fel de problema prin urmare nici nu as avea nevoie...
Cu decodorul de la rds nu pot vedea cele 4 canale de discovery, imi scrie "Smartcardul este expirat"   Am sunat la relatii clienti si mi-au spus sa fac abonament de 32 de lei. nu vreau sa fac asta pt ca le primesc pe analogic, iar pe tv le pot pune pe toate ( digital + analogic) in lista cu favorite si practic singurul inconvenient e ca n-am epg pe cele 4 canale si se vad mai naspa...
in lista dupa site la baza digital nu apar cele 4 discovery http://www.rcs-rds.r...et-baza-digital
nu am nevoie de digifilm, eu urmaresc doar documentare
da-mi link spre ce sa citesc
mersi

#13
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Nu mai insist. Daca nu ntelegi ca pentru 3 lei vei vedea si cele 4 discovery digital e treaba ta. Oricum cu analog extra si digital baza numai sf Petru pricepe ce abonament ai.

La al doilea punct mea culpa, Cauta ziua amintita aici: http://forum.softped...;#entry11219945 dar citeste mai cu atentie nu ca si la ce ti-am explicat eu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate