Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Taxele DHL/UPS

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011
Neatza'! A comandat cineva ceva din afara uniunii europene cu livrare prin DHL sau UPS ? Trebuie sa ma mai duc la posta vamala sa ridic coletul sau mi-l aduc la usa? Trebuie sa le trimit o factura pentu comanda care sa dovedeasca valoarea bunurilor la vama? Ce se intampla cu taxele vamale?Le v-oi plati la livrarea coletului( asta in cazul in care mi-l aduce la usa)? Daca mai trebuie sa stiu ceva despre asta va rog ziceti-mi. Ar fi prima data cand folosesc DHL/UPS

#2
M22

M22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.07.2009

 bobyct, on 1st March 2012, 10:23, said:

Neatza'! A comandat cineva ceva din afara uniunii europene cu livrare prin DHL sau UPS ? Trebuie sa ma mai duc la posta vamala sa ridic coletul sau mi-l aduc la usa? Trebuie sa le trimit o factura pentu comanda care sa dovedeasca valoarea bunurilor la vama? Ce se intampla cu taxele vamale?Le v-oi plati la livrarea coletului( asta in cazul in care mi-l aduce la usa)? Daca mai trebuie sa stiu ceva despre asta va rog ziceti-mi. Ar fi prima data cand folosesc DHL/UPS
Coletul o sa-l primesti acasa, talxele le vei plati la livrare, te vor suna pentru detalii cei de la curier. Ai grija la comisioanele lor UPS.
forum.softpedia.com /index.php?showtopic=847200

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
De obicei e la usa (daca e ceva "normal" si nu au nevoie de cine stie ce acte complicate). In afara de taxele normale mai platesti si curierul ceva extra ca ti-a facut hirtzogaraia.

#4
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011

 f300, on 1st March 2012, 10:45, said:

De obicei e la usa (daca e ceva "normal" si nu au nevoie de cine stie ce acte complicate). In afara de taxele normale mai platesti si curierul ceva extra ca ti-a facut hirtzogaraia.
Cam cat ar fi in total toate taxele pentru un colet cu valoarea ~500 de lei?Am mai inteles ca pot sa-i cer expeditorului sa-mi lipeasca de colet sau sa bage in el o factura. "Care-i treaba" cu factura? Ma scuteste de ceva taxe?

Edited by bobyct, 01 March 2012 - 11:02.


#5
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005
Sa le luam pe rand:
1. Din afara uniunii inseamna ca vei plati 24% TVA + x% taxe vamale.Despre taxele vamale nu pot sa-ti spun cuantumul, depinde de tipul produselor (cred ca gasesti un tabel pe net pe la administratia vamala).Asta in afara de costul transportului prin DHL.
2. Coletul vine pana la intrarea in Romania(primul punct DHL de la vama) moment in care esti instiintat ca trebuie sa platesti taxele.Te duci la cel mai apropiat centru DHL, platesti taxele. In ziua urmatoare, primesti coletul la usa.

#6
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011
Taxele vamale se calculeaza in functie de ce am in colet sau in functie da factura ( daca rog expeditoru sa lipeasca factura pecolet)? Si taxa de transport e platita de expeditor, nu cred k va mai trebui sa platesc ceva in afara de texele vamale  :confused:

Edited by bobyct, 01 March 2012 - 19:14.


#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005
Poate sa lipeasca si mama facturii pe colet, acesta va fi desfacut/scanat/verificat in vama.Deci nu poti primi un laptop in colet cu factura de tricou.

TVA 24% la valoarea facturii(in principiu, daca ai factura in/pe colet si daca factura descrie corect continutul coletului)+taxe vamale de x% in functie de ce contine coletul. Pentru electronice e un procent, pentru optice alt procent ...etc.
Insa , atentie, daca exista indoieli cu privire la valoarea declarata in factura (de exemplu "laptop dell - 10$" - bate la ochi), atunci vamesul poate opta sa te taxeze dupa valorile de catalog vamal (da, au niste cataloage cu valori  de referinta).

Exista o valoare de vreo 60$(nu mai stiu exact cat este acum) pentru care nu se percep taxe. Adica daca produsul/coletul costa sub 60$ nu se platesc taxe.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate