Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 

Poziția corectă pe bicicletă și alegerea mărimii cadrului

- - - - -
  • Please log in to reply
247 replies to this topic

#55
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,059
  • Înscris: 06.09.2008
Eu am luat o pipa reglabila, avand in vedere ca merg prin oras, si pozitia prea aplecat ma deranja.
Sunt foarte multumit de ea, avand teava aia inalta ridica mult si cu cat o ridici mai mult din unghi aduce ghidonul mai sus si in spate.
Sunt multe versiuni de pipe reglabile, unele nu merita - nu ridica mai deloc, si au unghi maxim mic

Singura problema la pipele reglabile este ca nu sunt la fel de solide precum cele fixe, evident.
Insa daca nu te apuci de sarituri ar trebui sa fie ok.

Sau eventual cauti o tija/adaptor mai lunga, si folosesti pipa actuala, dar nu stiu cat de mult ajuta...

Edited by sirgoofy, 15 April 2013 - 11:38.


#56
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Bune solutiile, numai ca-ti adauga, cel putin prima, vreo 300 g in plus. Daca nu voi reusi sa-mi gases pozitia perfecta, va trebui sa investesc si intr-o pipa.

Asa ceva  http://www.playbike....id_produs=10796 nu ar fi suficient?

#57
MelosNegros

MelosNegros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.08.2008

View Postwirespot, on 14 aprilie 2013 - 20:11, said:

@MelosNegros: nu mai da sfaturi universale despre pozitia componentelor, fiecare om are corpul diferit.


OK! Nu mai dau (sfaturi zic). Dă (numai)...tu. Şi începe cu...mine: adică să'mi spui cam ce iese (ca diferenţe) dacă aşezi pe aceeaşi bancă 100 de oameni de înălţimi cât se poate de diferite, başca cu braţele întinse deasupra capului.
Doi la mână, nu credeam că mai era nevoie să precizez că toate cele spuse de mine sunt valabile doar în condiţiile date - respectiv pentru discopatie cronică, respectiv pentru mersul (îndelungat) prin oraş.

PS "Sticla" nu'i de bere ci de suc ("Mountain dew").

View Postzeusis, on 15 aprilie 2013 - 09:15, said:

Am sa studiez problema. Pai ghidonul se roteste in pipa si din unghiul pe care il are se produce o mica inaltare. Cred ca cele mai bune pipe sunt cele cu reglare a unghiului.

Din punctul ăsta de vedere, nici vorbă că sunt cele mai bune. Dar din punctul de vedere a ceea ce urmează, adică balansarea (cu scârţâielile aferente!) pe lateral a ghidonului, nu sunt chiar cele mai bune (am avut aşa ceva). Poate doar de la...200 euro bucata în sus.

Edited by MelosNegros, 15 April 2013 - 12:53.


#58
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Nu strica daca era si de bere.
Eu zic ca e bine sa dea toata lumea sfaturi astfel incat o persoana interesata sa gaseasca exemple concrete cat mai diverse, cu mentiunea "in cazul meu" inainte de a incepe descrierea si rezolvarea problemei.

#59
MelosNegros

MelosNegros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.08.2008

View Postzeusis, on 15 aprilie 2013 - 09:15, said:

La maini inca nu am gasit pozitia ideala, ghidonul fiind destul de lat nu stiu unde e mai inatelept sa asez mainile...

S'ar putea ca tocmai lăţimea ghidonului să fie de vină (la cicliştiii profesionişti se ştie că e vorba de cele mai înguste ghidoane): cu cât e mai mic, cu atât vei avea braţele mai paralele, adică mai apropiate, adică  mai lejere, mai flexate, suportând mai puţin din greutatea întregului corp. Trebuie să umbli la multe din toate aceste variabile pentru a descoperi adevărata cauză a problemei tale. (Apropo, la mine, dupe cum se poate vedea, distanţa dintre cele două mânere de jos, e de maximum 25 cm! Avantajul tipului meu de ghidon este că permite minimum...4 poziţii de abordare: 1, jos - cu mânile direct pe baza frânelor -  sau pe capătul frânelor 2. sus cu mânile depărtate pe partea de sus cea mai înaltă 3. cu mânile apropiate pe partea de sus cea mai joasă şi mai apropiată 4. cu mânile cele mai depărtate pe partea verticală, exterioară a ghidonului. Asta ca că nu mai spun că din reglajul acestui ghidon (adică rotire în pipă) se pot obţine cele mai multe poziţii, atât ca întindere a corpului cât şi ca înclinare).

View Postzeusis, on 15 aprilie 2013 - 12:39, said:

Nu strica daca era si de bere.
Eu zic ca e bine sa dea toata lumea sfaturi astfel incat o persoana interesata sa gaseasca exemple concrete cat mai diverse, cu mentiunea "in cazul meu" inainte de a incepe descrierea si rezolvarea problemei.
Normal că nu strica (berea zic), decât la...condus: mai anţărţ, când beam bere mai dădeam şi cu nasul prin...pietriş, mai ales în curbele pripite! Ale tinereţii valuri...
Aşa e - cu sfaturile zic, una e să dai de'a'mboulea reţete fixe, şi cu totul alta să povesteşti propriile păţanii. Nu de alta, dar ca să fie cât mai puţini cei care fac aceeaşi prostie. Totuşi, până una alta, pot pentru ca să mă laud porceşte că i'am terminat pe toţi doctorii şi specialiştii în biciclete, care mi'au recomandat - ca unuia cu discopatie cronică, să mă las de sportul ăsta.

Edited by MelosNegros, 15 April 2013 - 13:05.


#60
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Ghidon mai lat, manevrabilitate mai buna, inca mai am cate 1-2 cm la care sa umblu apoi o sa vad daca e cu adevarat o problema. Daca acum tin piciorul perfect intins (si am ditamai picioroangele, la metode diferite de masurare am ajuns si la 93 cm) si voi mai lasa putin seaua cred ca se va mai rezolva problema doar ca voi avea genunchii usor mai flexati cand pun varful pe pedala. Ma uit totusi la bicicleta mea ca are o tija foarte lunga, cred ca are marcaje cu inca 10 cm peste inaltimea la care o tin acum, oare pentru ce persoane o fi facuta?

#61
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,059
  • Înscris: 06.09.2008

View Postzeusis, on 15 aprilie 2013 - 12:17, said:

Bune solutiile, numai ca-ti adauga, cel putin prima, vreo 300 g in plus. Daca nu voi reusi sa-mi gases pozitia perfecta, va trebui sa investesc si intr-o pipa.
A mea e din Al si m-a costat ~70lei, ma indoiesc ca are 470gr cat zice acolo, probabil aia e versiunea de otel...

View Postzeusis, on 15 aprilie 2013 - 12:17, said:

Asa ceva  http://www.playbike....id_produs=10796 nu ar fi suficient?

Pai tu stii cat vrei sa ridici ghidonul, respectiv cat e "suficient" in cazul tau
Oricum trebuie vazut exact cum e la imbinari, ca poate nu poti pune decat o pipa ca cea din exemplul tau...

Edited by sirgoofy, 15 April 2013 - 13:41.


#62
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

zeusis said:

Pai ghidonul se roteste in pipa si din unghiul pe care il are se produce o mica inaltare.

Dar îţi strică poziţia încheieturilor. Nu-i ok să obţii înălţarea mâinilor în felul ăsta.

zeusis said:

idee e ca tinandu-le pe manson nu mai ajung bine la maneta din fata a schimabtorului, aceea pentru trecere pe pinion/foaie mai mica, am sa incerc sa le duc mai spre exterior chiar daca treaba asta ma obliga sa duc si maneta frana mai spre manson si nu mai am actionarea buna cu 2 degete.

Ai manete combinate schimbător+frână sau separate? Dacă-s separate încearcă să schimbi poziţia manetelor relativ la manşon (ex. în loc de schimbător/frână/manşon să fie frână/schimbător/manşon).

Dacă-s combinate şi nu le poţi folosi cum doreşti înseamnă că ori maneta de frână e de 3 sau 4 degete şi atunci evident că n-o poţi folosi cu 2, ori ai mâna mai mică/mare decât combinaţia aia.

Pipele reglabile sunt bune o dată, când încerci să găseşti poziţia optimă, după aceea nu prea. Cum ziceaţi şi voi, sunt mai grele, mai puţin rezistente, mai scumpe etc. Strict necesare mi se par doar dacă bicicleta va fi folosită de 2 sau mai mulţi oameni. Altfel, ideal ar fi să găseşti totuşi o pipă fixă.

sirgoofy said:

A mea e din Al si m-a costat ~70lei, ma indoiesc ca are 470gr cat zice acolo, probabil aia e versiunea de otel...

Eu mă îndoiesc că e din aluminiu, cel puţin mecanismul ăla cu dinţi trebuie să fie din oţel pentru că aluminiul s-ar mânca repede.

#63
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Sunt din 2 piese, dar daca schimb pozitia: frana/schimbator/manson frana se indeparteaza cam mult si nu se mai potrivesc estetic, schimbatorul are acel indicator al vitezelor (nu stiu la ce foloseste ca nu ma uit niciodata la el:) ) care incurca. Cum sunt acum Deore si cu Hayes Ryde se imbina perfect, doar asta e problema ca trebuie sa imi sucesc mult aratatorul ca sa pot ajunge la maneta cea mica. Inca un aspect: am regrat schmbatoarele si manetele frana astfel incat sa fie in prelungirea mainilor, as roti schimbatoarele mai mult dar nu dau voie manetele.

Pentru a avea o pozitie cat mai ridicata nu am mai tinut cont de ergonomie, cum era? capetele mansoanelor spre mine si o idee aplecate spre exterior? Daca e asa va trebui sa mai trag (rotesc) ghidonul  spre mine putin. Initial era pus total opus, parea oricum asezat de forma dupa transport.

As fi pus si poze dar nu am luat nici aparat nici telefon la boxa unde o tin si acum e innamolita (plina de nisip, parca iti scartaie pe creer cand o misti) dupa ploaia de sambata.

Edited by zeusis, 15 April 2013 - 23:19.


#64
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Pune ghidonul cum simţi că stau încheieturile bine, e greu de dat o poziţie universală. Orientativ da, trebuie să fie un pic aplecate spre tine.

#65
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,059
  • Înscris: 06.09.2008

View Postwirespot, on 15 aprilie 2013 - 16:50, said:

Pipele reglabile sunt bune o dată, când încerci să găseşti poziţia optimă, după aceea nu prea. Cum ziceaţi şi voi, sunt mai grele, mai puţin rezistente, mai scumpe etc. Strict necesare mi se par doar dacă bicicleta va fi folosită de 2 sau mai mulţi oameni. Altfel, ideal ar fi să găseşti totuşi o pipă fixă.
Sunt multe bici de oras care vin cu pipe reglabile. (in special cele model "clasic")
Am zis ca nu-s la fel de solide ca cele fixe, dar nu-s nici de plastilina.
Depinde cum merge cu bicicleta, si pe unde.

O alta optiune este sa ia o tija/adaptor mai inalta si ramane la pipa actuala, deci ramane la pipa fixa
Sau pe aceeasi pagina, sunt si pipe fixe cu "rise" serios, 40-35 de grade Posted Image


View Postwirespot, on 15 aprilie 2013 - 16:50, said:

Eu mă îndoiesc că e din aluminiu, cel puţin mecanismul ăla cu dinţi trebuie să fie din oţel pentru că aluminiul s-ar mânca repede.

Are scris pe ea AL6061....deci macar partial e al, acuma n-am de unde sa stiu exact cat e Al si cat e otel Posted Image

Edited by sirgoofy, 16 April 2013 - 08:12.


#66
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Dupa ce-mi trece genunchiul care ma doare de la prima iesire, am sa fac ture de cativa km cu reglaje pas cu pas apoi am sa revin cu impresii, deocamdata am dat seaua cu 1cm mai in fata.

#67
MelosNegros

MelosNegros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.08.2008

View Postzeusis, on 16 aprilie 2013 - 08:22, said:

Dupa ce-mi trece genunchiul care ma doare de la prima iesire, am sa fac ture de cativa km cu reglaje pas cu pas apoi am sa revin cu impresii, deocamdata am dat seaua cu 1cm mai in fata.

Acum, şi...genunchiul zici că te doare?! Asta ce mai e? Fiindcă prima mea durere de genunchi, după 5 ani de minim 2-3 ore pedalat zilnic, m'a găsit şi pe mine acum vreo 3 ani, sub formă de...artroză avansată! Adică dureri plus jocul rotulei la mersul de dimineaţa prin casă! Au urmat: injecţii, tratament continuu cu Artrostop cremă (mai rar şi pastile), plus în cazul în care n'am mai putut nici să merg, terapie intensivă la fizioterapia din spital. În sfârşit, de atunci, fiind nevoit ca să merg şi iarna tot pe bicicletă, am adăugat pe genunchi tot mai multe genunchiere (în prezent având 4 rânduri, din care unul din piele triplată).

#68
MelosNegros

MelosNegros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.08.2008

View Postzeusis, on 15 aprilie 2013 - 07:35, said:

MelosNegros cu spatele nu am probleme, iar pozitia intins imi sugereaza sprijinire mai mare in maini; un adevarat tanc Peugeot-ul tau, si sticluta cu berica...ai dat jos eticheta sa nu faci reclama Posted Image


Eticheta am da'o jos dupe stică pentru ca nu cumva în lipsa mea, vreun neisprăvit să se...pişe  de'a dreptul întrânsa fără ca eu să'mi dau seama (ca'n "Senatorul melcilor"). Trăim în România...

Edited by MelosNegros, 16 April 2013 - 16:48.


#69
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Pai genunchiul stang nu stiu ce e cu el, am zis mai sus undeva, la prima iesire cu bicicleta asta "noua" am fortat putin (am o tendinta de stangaci la picioare si am folosit stangul mai mult poate) si probabil la cei 35 ani ai mei dupa o perioada de lancezeala ar trebui sa fac putina incalzire. N-am idee ce are, l-am simtit umflat si pocneste cand intind piciorul. Ar fi tare comic sa nu mai pot pedala, dupa ce am reusit si eu sa-mi iau o bicicleta mai acatarii.
Si doar n-am coborat decat o panta scurta unde am innamolit-o si m-am straduit sa nu cad cu nas-un pamant si am urcat o rampa tot de pamant sa vad ce poate ea, ca eu pot :))
Am fost putin off topic, lumea vrea sa citeasca lucruri importante nu povesti, scuze.

#70
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,743
  • Înscris: 21.08.2008
Am inceput sa recitesc acest topic si dupa prima pagina revin cu o intrebare: saua pare sa fie in pozitia optima antero-posterior si oricum nu  o pot da in fata mai mult de 1cm DAR de la nasul seii pana la ghidon mai am 5m in prelungirea antebratului si mainii interpuse in acel spatiu. Pipa e deja de 90mm, daca stau pe sa vad prin ghidon butucul fata... E vreo problema? Pe seara revin dupa ce termin topicul de recitit.

#71
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Şi ce dacă mai ai 5 cm?

#72
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,743
  • Înscris: 21.08.2008
Stiu ca sunt unele recomandari de oridin general de care trebuie sa tii cont cand setezi cursiera si mai stiu ca nu toate persoanele au aceeasi lungime a membrelor (superioare si inferioare). Asta a fost doar o constatare, cred ca pana recent nu am masurat vreodata aceasta distanta. Poate ca nu ma asteptam sa fie mai mare cu 5cm si cand am citit ca unele persoane ating cu degetele sau chiar cu a doua fa;anga am zis ca totusi s-a luat in calcul o medie nu o exceptie... La fel cu pozitia seii, cu nasul in sus sau jos cu pana la 2-3 grade, cu pozitia antero-posterioara a seii etc (pana si pe internet diversele filme care sunt prezinta puncte diferite de asezare a firului cu plumb).

Pe de alta parte daca se invoca mereu faptul ca aceste reguli nu sunt chiar niste reguli si ca setarile se fac individual...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate