Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Poziția corectă pe bicicletă și alegerea mărimii cadrului

- - - - -
  • Please log in to reply
247 replies to this topic

#235
Nabucodonosor2020

Nabucodonosor2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 19.02.2020
Al 7005? Mișto, e foarte usor!
Dar la ce bicicleta ai acum, o poti ajusta cu flexul si un aparat de sudură.

#236
mariussdany

mariussdany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.02.2012
@Sirgoofy - din Timișoara sunt, cadru Cube era din Lugoj la 50 km, mergea un drum până acolo, dar degeaba, este mare cadru.

#237
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Salut. Eu nu reusesc sa inteleg ghidul asta de marimi... https://click4sport....arimi-biciclete
Am aproximativ 177-178 cm inaltime; ce marime mi-ar trebui pentru fiecare din cele trei?! Multumesc
1. CROSS C-TRAX IGH - 28'' URBAN
2. CROSS SPRIA - 28'' URBAN
3. CROSS CITERRA MAN - 28'' CITY

#238
valiflo

valiflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 08.08.2007
Salut. În acel tabel este o greșeală de copy-paste decalat cu două celule! Sunt foarte multe calculatoare online ce țin cont de STAND OVER HEIGHT:
https://www.bikenatu...ep_leng_459.jpg
https://www.bergfreu...ize-calculator/

#239
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Din cele 3 si pt inaltimea ta :
https://click4sport....0mm-crs19116-48

#240
Ampt

Ampt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 07.05.2014
Confirm și eu mărimea propusă mai sus..., la 1,77 metri înălțime am ales dimensiunea de 19 inch (482-483 mm), tot pentru o bicicletă Cross.
Acum nu știu cât poate influența și forma cadrului, deși uitându-mă la poza atașată..., pare cam la fel.

Edited by Ampt, 14 August 2020 - 12:06.


#241
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Îmi vine greu să cred...doar 480?! Eu mă gândeam că mă incadrez pe la 520-530...Am practic 178 și picioare lungi. Dacă mă uit pe ghidul Decathlon, de exemplu, la "biciclete de oraș"  din seria Elops mă bagă fără excepție la mărimea L, la "bicicletele polivalente" din seria Riverside ma încadrează fără excepție la mărimea M. La MTB-uri mă bagă la mărimea L.

View PostAmpt, on 14 august 2020 - 12:05, said:

Confirm și eu mărimea propusă mai sus..., la 1,77 metri Ăźnălțime am ales dimensiunea de 19 inch (482-483 mm), tot pentru o bicicletă Cross.
Acum nu știu cĂąt poate influența și forma cadrului, deși uitĂąndu-mă la poza atașată..., pare cam la fel.
Sa nu fie cumva vreun MTB! Eu caut Urban/Trekking. Vedeți categoria "Urban" a celor de la Cross Bulgaria. Si pe ghidul de la Hervis mă bagă la cadru de 22-23 inch

Nu știu cum va apărea deoarece sunt user nou și sunt aprobat mai întâi de moderator; m-am măsurat acum la picioare. Nu știu dacă am procedat corect: m-am lipit de ușă, cu o agendă și un marker; de la podea până în zona inghinală am 85 cm. Folosind unul din ghidurile voastre mă incadrez la cadru de 22 inch. Repet la MTV, categorie de biciclete cate nu mă interesează, este indradevar 19 inch! Fără MTB! Ma interesează strict ce categorisește producătorul bulgar drept "Urban".

Edited by althea, 14 August 2020 - 14:55.


#242
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
teoretic la 1.78 esti marimea M
Eu nu ma uit la tabele ma uit la bicicleta, mai exact geometria ei... am bicicleta similara de oras marimea 49cm la 1.79 inaltime.

La biciclete hibrid ca acel cross marimea M e ~19", L e 21 si XL e 23"
Sigur 23  e prea mare pt tine.

Daca poti probeaza.. cand stai peste bicicleta ar trebui sa ai 3-5cm distanta pana la cadru.

Edited by sirgoofy, 14 August 2020 - 17:08.


#243
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Mulțumesc pentru sfaturi. Clar trebuie sa și probez; producători diferiți, geometrii diferite, etc

#244
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Dacă promiteți că nu râdeți de mine(ha, ha!), vă arăt bicicleta mea; are 20+ de ani cred, și o folosesc strict în scop utilitar; 3-4 km pe zi. Nu știu ce bicicleta se vrea a fi....pe ea scrie MTB dar....nu semănă deloc cu ce vad pe străzi în 2020. Am măsurat-o ACUM pentru prima dată și are fix 19 inch și roți de 26. Îmi este mică, așa o simt, distanța dintre axul din fața și cel din spate o simt prea mică. Va dați seama că terminologia asta pentru unul căruia nu i-am lăsat că merge cu așa junghi....e ceva nou. Pur și simplu mi-am făcut treaba cu ea. Halul în care arată și culoarea ei m-au scutit de hoți! E unicat pe aici!

#245
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
da, geometria e altceva, acum ai suspensie frontala de 100mm care ridica mult cadrul...

#246
bubuta

bubuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 08.08.2006
Bicicleta mea e XL (56cm),asa scrie pe furca, la 1.74 inaltime imi trebuia un M. O sa caut un cadru mai mic, la un pretz rezonabil, sa fie compatibil cu Shimano Ultegra 6700 Groupset.

#247
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Nu e ceva universal valabil si pot fi diferente, vezi exact la producator marimile si geometria cadrului. Ce e la unii S la altii poate fi M chiar L.
Nu exista incompatibilitate a unui groupset cu marimea, vezi doar sa nu-l pui pe frun downhill FS sau BMX… ��

Edited by jakota, 28 May 2021 - 21:40.


#248
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Salut , sunt si eu nou posesor de o bicicleta electrica de 28" - FISCHER ETH1861
Astfel ii rog frumos pe posesorii acestui model de bicicleta sa imi posteze aici o poza cu aparatoarea rotii din fata sau codul ei
Vanzatorul ei nu stie de unde as putea cumpara asa ceva sau ce/daca exista ceva compatibil cu aripa fata originala

Multumesc anticipat de raspunsuri/pareri

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate