Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

acer vs lenovo

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
da... la ce se misca mai bine? in afara de procesor laptopurile erau identice? eu nu cred.
si da, se simte diferenta de la 5400 rpm la 7200. se citeste vizibil mai repede de pe hdd. pe laptopul de servici aveam hdd de 5400 si stateam 3 minute sa incarce win. acum cu 7200 rpm stau doar 2 min. si orice se incarca mai repede. vezi pe youtube si chestia asta. si acolo in mod sigur restul configuratiilor vor fi identice.

in fine... lasati-va prostiti de marketing si cu asta basta. de ce crezi ca majoritatea laptopurilor mai ieftine, chiar si cu I5-I7 au hdd-uri de 5200? ca sa justifice pretul la alea mai scumpe care au hdd de 7200 sau ssd si vezi ca se misca mai bine...

in fine.. cred ca scriu degeaba... tot cu ochelarii de cal o sa ramaneti si cu praful aruncat in ochi de marketing.

#20
sorinu27

sorinu27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.02.2012
Da am inteles ce vrei sa spui si iti dau dreptate...sunt diferente mari de pret la niste detalii cum ar di 1 gb ram in plus la acelasi model e mai scump cu 100-150 ron...acuma eu ma limitez la ce pot cumpara din altex...eu laptopul il folosesc foarte mult pe internet, programe si filme...jocuri foarte putin... am sa ma uit si la un hard de 7200rpm daca se limiteaza in bugetul pe care il detin....ms pt sfat...

#21
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
uite aici e primul cu 7200, I5, si placa video dedicata. e cu 150 ron mai mult decat bugetul tau. parerea mea e ca merita.

#22
roxanalaptopnews

roxanalaptopnews

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.02.2012
http://www.evomag.ro...84-NZ3EPRI.html

Lenovo - Laptop ThinkPad E520 - Intel Core i5-2450M, 15.6", 4GB, 500GB @7200rpm, Intel HD 3000, HDMI, eSATA
2.446,32 Lei

#23
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
http://www.oktal.ro/...dos-o66420.html

i5 2430M, 8GB, 750GB @ 7200RPM, GT 540M

#24
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
tot in altex am vazut acum vreo 2 saptamani un model de asus cu i5 si placa dedicata nvidia 520mx, care teoretic daca e sa ne luam dupa statistici e ceva mai buna decat 520, undeva la 2350 de lei parca, pe situl lor nu l-am vazut listat, dar poti sa treci si prin flanco au ceva faza cu 4 ani de garantie la orice produs si preturi comparative cu majoritatea preturilor online , eu detin acea varianta de asus cu i5 si 520mx, merge struna e destul de rece,

#25
sorinu27

sorinu27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.02.2012
Gata, m-am documentat si am ajuns la o concluzie datorita sfaturilor ca mi-ati dat...va multumesc!

#26
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
bravo , dupa ce achizitionezi laptopul la care te-ai decis sa auzim si noi impresi

#27
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ne-ar interesa si acum :P

#28
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006

 shmu, on 16th February 2012, 18:16, said:

:thumbdown:
de ce vrei procesor mare si rau? sa se miste bine? nu totul se rezuma la procesor.
eu zis ca iei I3 ca isi face treaba bine si el (are 2 core reale si 2 virtuale) si sa iei unul cu HDD 7200 RPM, altfel o sa imbatranesti pe langa el cand o sa incarci windows, jocuri, nivele la jocuri, cand o sa descarci de pe undeva si mai vrei sa faci si alte chestii.

in orice caz ia orice in afara de acer. in ordine: 1. dell,asus  2. sony,hp,lenovo,toshiba 3. resul 4.acer (am vazut destul de multe care desi au specificatii bune, merg prost)

diferenta esentiala intre i3 si i5 este overcloking-ul dinamic. i3 ruleaza la frecventa standard (2,2GHZ sau 2,3GHZ) pe cand un i5 isi modifica dinamic frecventa atunci cand este necesar (de ex: i5-2430 de la 2.4ghz poate ajunge la 3.0Ghz).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate