Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

G560 - Bateria nu se incarca 100%

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 16.07.2007
Recent am observat ca incarcarea bateriei se opreste la 79%. Am incercat sa-o descarc de tot, nelasind calculatorul sa intre in suspend si sa-l incarc, insa acelasi rezultat. Se incarca pina la 79% apoi se opreste.
Din fericire mai am garantie, insa exista sanse ca sa-l trimit la garantie si sa-l primesc inapoi la fel.
Este cineva care s-a mai confruntat cu problema asemanatoare si a reusit sa-o rezolve?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,692
  • Înscris: 07.02.2003
Ai executat calibrare de baterie din Bios ? Daca nu... asta e buba, bateria se incarca oki dar el nu stie unde e 100%.

#3
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 16.07.2007
Are un BIOS cit se poate de simplu: sa selectozi boot order, in rest nicio optiune de calibrare sau altceva referitor la baterie.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,692
  • Înscris: 07.02.2003
Nu pre aia ce face atunci... poate doar la un service. Unele laptopuri au treaba aia si se autodescarca in 2-3 ore si calibreaza nivelul bateriei la fix.

#5
psn

psn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.09.2009
baterie bad. citeste cartificatul de garantie si vei ramane surprins ca....bateria face parte din categoria CONSUMABILE!!!! adica isi va pierde proprietatile in timp si nu va corespunde cu standardul cand a fost vandut. producatorul este absolvit de vina deoarece el specifica clar acolo, undeva...ca...bateria are garantie de 6 luni! deci...spor

#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
O fi feature. Al meu incarca, in ordinea asta, 97%, 100%, 99%, 100%, 98%, 100%, ca sa nu faca un ciclu complet de incarcare. Descarca-l de tot si vezi daca la urmatoarea tot pana acolo vrea. Daca nu trece dupa 3-4 cicluri incarcare-descarcare de 79% atunci... suna si spune-le ca vrei sa le trimiti acumulatorul in garantie, ca de laptop ai nevoie.

later edit: spune-ne te rog, daca dai Fn+F3 (proprietati baterie), ce wear level iti spune acolo ca are acumulatorul?

Edited by AlexIP, 16 February 2012 - 16:00.


#7
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005
Am o vaga banuiala ca bateria ta este de 14,4 volti.
Daca este asa intradevar atunci nu te mai chinui cu cicluri de incarcare-descarcare sau alte asemenea acareturi.
Un set de pile (de obicei 2 legate in paralel)  sint kaput .
Se poate rezolva in mai multe moduri dar cel mai indicat ar fi sa cumperi un acumulator nou.

#8
pancacostin

pancacostin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2012
De cat timp ai bateria si cum ai utilizat-o?
Daca o ti tot timpul in tensiune vei observa ca intr-o perioada foarte scurta de timp se duce.
Oricum, cel mai bun test care poti sa il faci este sa iti cumperi baterie noua.
Am un laptop la fel ca al tau si nu am avut niciodata probleme cu bateria. Il am de aproape de 2 ani si mi se incarca mereu la 100%.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,692
  • Înscris: 07.02.2003

 pancacostin, on 2nd March 2012, 20:05, said:

De cat timp ai bateria si cum ai utilizat-o?
Daca o ti tot timpul in tensiune vei observa ca intr-o perioada foarte scurta de timp se duce.
Bateriile li-ion nu stau niciodata in tensiune dupa ce se incarca asa ca asta nu e o problema, se duc ca sunt proaste, au elemente slabe in serie ori se depasesc numarul de cicluri care nu e mare, 200-300 in general pana pierzi 40% din capacitate.

Edited by andreic, 02 March 2012 - 20:20.


#10
pancacostin

pancacostin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2012

 andreic, on 2nd March 2012, 19:17, said:

Bateriile nu stau in tensiune dupa ce se incarca asa ca asta nu e o problema, se duc ca sunt proaste, au elemente slabe in serie.
Este adevarat si ce zici tu, dar oricum claculatorul iti tine mereu bateria incarcata si nu este bine. Orice acumulator trebuie sa isi faca ciclul complet de functionare ca sa dureze cat mai mult. Este bine sa scoti bateria din laptop daca il folosesti tot timpul in priza.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,692
  • Înscris: 07.02.2003

 pancacostin, on 2nd March 2012, 20:26, said:

Este bine sa scoti bateria din laptop daca il folosesti tot timpul in priza.
Nu ajuta in mod special treaba asta, e proiectat sa mearga cu ea si daca-ti pica reteaua electrica pierzi avantajul backupului natural al unui laptop, acela de a putea continua sa lucrezi. Fara baterie expui laptopul la caderi de tensiune si in anumite circumstante asta poate afecta. Recomandarea cu bateria afara asta vine de pe vremuri de la echipamente laptop vechi cu NiMH si win 3.1/95 sau cu probleme la sistemul de incarcare ori alte defectiuni, nu mai e cazul in 2012, incarcarea li-ion se face in tensiune constanta si curent limitat iar la full se deconecteaza, e safe sa lucreze 24h alimentat, bateria nu pateste nimic si daca e buna tine 3-4 ani, atat e viata lor.

Edited by andreic, 02 March 2012 - 21:35.


#12
allhobby

allhobby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 06.12.2006
eu cred ca bateria e ok, doar o setare pentru a-i prelungi viata (livespan) , seteaza pe Runtime si se va incarca 100% , vezi in imagine

http://sw.nohold.net...01221-002-2.jpg

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate