Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

cum se arde placa de baza a unui laptop?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012
@tom
Pentru că cel mai probabil copilul nu știe ce-i aia diodă, PSU-comuter, poate chiar update de BIOS.
Nu m-ar surprinde dacă ar reveni cu un reply de genul..”Am turnat apă în el și l-am scos din priză..și încă merge”.

Serios, lăsând gluma la o parte...sortsort123 pune mâna și învață ca să îți cumpere părinții ceva mai bun,că eu până în clasa a IX-a am stat cu un Athlon single core și m-am jucat NFS Most Wanted 2005, Call of Duty 1 și 2 și jocuri puzzle...și n-am murit.

PC-ul tău e decent, nu extraordinar dar decent...probabil ai HDD-ul obosit, viruși și alte asemenea, PC-ul plin de praf. Ia fă-i tu(sau roagă pe cineva care se pricepe) o curățare completă, și hardware și software.

Edited by Ally97, 25 April 2015 - 21:58.


#20
sortsort123

sortsort123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.01.2015

 Mos_Ilie, on 25 aprilie 2015 - 10:55, said:

Salut,

S-ar putea să regreţi că l-ai defectat dacă părinţii se prind că ai făcut-o intenţionat.
Dacă dispun de bani ( circa 2500.00 Lei ) şi îi lămureşti că meriţi, îţi vor cumpăra cu sigurantă un calculator nou.

Ai mai putea renunţa la jocuri şi ai putea folosi ca sistem de operare un Linux.
Calculatorul pe care îl ai se va mai descurca pe Internet o seamă de vreme.

S-ar mai putea schimba procesorul cu unul mai performant, hdd-ul cu un Ssd, placa Video, dar parcă nu merită.
in primu rand nustiu cum arata linux-ul si nici nu ma intereseaza si cum sai pun un ssd care este sata 3 si harbu asta al meu suporta sata 2 intradevar exista solutia sa pun un adaptor dar ma complic si in aldoilea rand mam gandit sai schimb procesoru in unul amd athlon 64 x2 6000+ de 3.0ghz cu ce mar ajuta 1.4ghz in plus sar misca putin mai bine nu se va observa o cine stie ce diferenta si in al treilea rand pentru a putea lucra in multitask-ing iti trebuie minim un quad core generatia a 3 macar de la intel cea ce nu suporta placa de baza care o am in prezent

 Ally97, on 25 aprilie 2015 - 21:57, said:

@tom
Pentru că cel mai probabil copilul nu știe ce-i aia diodă, PSU-comuter, poate chiar update de BIOS.
Nu m-ar surprinde dacă ar reveni cu un reply de genul..”Am turnat apă în el și l-am scos din priză..și încă merge”.

Serios, lăsând gluma la o parte...sortsort123 pune mâna și învață ca să îți cumpere părinții ceva mai bun,că eu până în clasa a IX-a am stat cu un Athlon single core și m-am jucat NFS Most Wanted 2005, Call of Duty 1 și 2 și jocuri puzzle...și n-am murit.

PC-ul tău e decent, nu extraordinar dar decent...probabil ai HDD-ul obosit, viruși și alte asemenea, PC-ul plin de praf. Ia fă-i tu(sau roagă pe cineva care se pricepe) o curățare completă, și hardware și software.

in primul rand am 16 ani sunt in clasa a XI si nu am nevoie de pc nu mai la jocuri ci si la unele programe care le folosesc si le duce greu mai ales cand deschid 3 programe diferite

sunt la un liceu de electrotechnica si inca nu am invata mare lucru despre diode dar in genral stiu la ce se folosesc

update de bios lam facut la ultima versiune acum o luna si nu ma ajutat cu nimica
se misca la fel

hdd este unu bun are 7200 rotati pe minut si virus nu am folosesc un soft licentiat si obosit nustiu poate o fi dar inca nu da semne se aude la fel de silentios ca si ca in prima zi


lam curatat de praf acum o luna ce nam resuit sa curat este interiorul sursei care e plin de praf am pus aspiratorul sa aspire prafu dar nu sa dus tot si nici nu pot desface


eu reinstalez windows la fiecare 6 luni minim sau un an maxim si cand o fac sterg absolut tot ce am pe hdd si de 4 luni folosesc windows 8.1 fara problem luat de pe file.list

Edited by sortsort123, 26 April 2015 - 10:03.


#21
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" in primu rand nustiu cum arata linux-ul si nici nu ma intereseaza... "
Spune multe despre felul greşit în care abordezi problema.

" mam gandit sai schimb procesoru in unul amd athlon 64 x2 6000+ de 3.0ghz cu ce mar ajuta 1.4ghz in plus sar misca putin mai bine nu se va observa o cine stie ce diferenta... "
Lasă jocurile şi multitasking-ul şi încearcă să înveţi să scrii omeneşte.

#22
sortsort123

sortsort123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.01.2015

 Mos_Ilie, on 26 aprilie 2015 - 09:59, said:

Salut,

" in primu rand nustiu cum arata linux-ul si nici nu ma intereseaza... "
Spune multe despre felul greşit în care abordezi problema.

" mam gandit sai schimb procesoru in unul amd athlon 64 x2 6000+ de 3.0ghz cu ce mar ajuta 1.4ghz in plus sar misca putin mai bine nu se va observa o cine stie ce diferenta... "
Lasă jocurile şi multitasking-ul şi încearcă să înveţi să scrii omeneşte.

nu stau sa-mi bat capu sa scriu corect pe topicuri pentru ca ma intereseaza sa aflu o cale de rezolvare cat mai rapida a problemei

Edited by sortsort123, 26 April 2015 - 10:06.


#23
sortsort123

sortsort123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.01.2015
am facut overcloking de la 2.30 la 2.70 ghz credeti ca il pot duce in 3.0? acum are bus speed 235 si multiplayer-ul la 11.5 (maxim) specific ca am cooler stock temperatura nu a depasit 42 de grade in full load    [Imgur](https://i.imgur.com/vvZziKb.jpg)

Edited by sortsort123, 26 April 2015 - 18:55.


#24
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@sortsort123, nu ar fi mai bine daca ti-ai vinde PC-ul si îi rogi pe parintii tai sa te plateasca pentru anumite servicii, comisioane ?
Astfel, cu banii de pe vechiul PC + ce mai castigi tu din "salariul"/comisioanele de la parinti si din alte parti, iti poti strange o anumita suma pentru un kit 1150 Second Hand Posted Image

#25
Crownly

Crownly

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.04.2015
O bagi în apă și apoi o monte,sau  mufa de încarcare bagă`i mai mult curent!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate