Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

As avea si eu nevoie de un mic programel

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Cristian

Cristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.04.2002
Am mare nevoie de un sysinfo facut in visual C sau C++,  asta cam pana maine. Daca aveti cumva asa ceva , va rog raspundeti.
Eventual un program care sa genereze sunete de diverse frecvente in functie de codurile tastelor apasate. Acesta in C sau assembler. Merci anticipat.

#2
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
chestia cu sunetele o facusem eu in basic pe un hc long time ago!
nu cred ca te-ar ajuta cu ceva nu?

#3
Cristian

Cristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.04.2002
As avea nevoie in C sau C++.

#4
mihai_mircescul

mihai_mircescul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 09.12.2006
Nu cred ca te pot ajuta

#5
valiza-cpp

valiza-cpp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 24.11.2006

View Postmihai_mircescul, on Dec 11 2006, 20:58, said:

Nu cred ca te pot ajuta. Vrei sa cresti numarul de posturi asa?

.... ultimul reply a fost dat in 2002 ce te-a apucat :P? el avea nevoie in acea zi.

#include <windows.h>
#include <stdlib.h>
#include <iostream>
#include <conio.h> //pentru getch();
using namespace std; //are probleme fara 
main()
{
int z=0;
while (z!=27) //parca e codul de la escape;
{
while(!kbhit());
z=getch();
Beep((z)*200,30);
}
}

ar trebui sa mearga :D
have fun

Edited by valiza-cpp, 24 December 2006 - 10:18.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
wow... that was fast :w00t:

#7
NumeDeCod

NumeDeCod

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 11.03.2005

View Postvaliza-cpp, on Dec 24 2006, 10:11, said:

.... ultimul reply a fost dat in 2002 ce te-a apucat :P? el avea nevoie in acea zi.

#include <windows.h>
#include <stdlib.h>
#include <iostream>
#include <conio.h> //pentru getch();
using namespace std; //are probleme fara 
main()
{
int z=0;
while (z!=27) //parca e codul de la escape;
{
while(!kbhit());
z=getch();
Beep((z)*200,30);
}
}

ar trebui sa mearga :D
have fun
Cateva observatii (ca nu cumva cineva sa ia de bun exemplul de mai sus):

- codul ala nu se va compila in veci in Visual C++ (nu exista kbhit()). Citeste primul post mai atent sa vezi ce cere omul, chiar daca e din 2002 mesajul.
- sa iei sa asculti tu frecventele alea uriase z * 200. Treci lejer peste 1000 - 2000 de Hz daca apesi oricare din majoritatea tastelor, ceea ce e deranjant, daca nu chiar inauzibil.
- nu inteleg de ce ai bagat doua while-uri acolo. Acel Beep nu o sa ruleze o vesnicie deci e inutil sa stai sa monitorizezi kbhit(). Probabil vroiai sa uzezi sound() si nosound() acolo, si kbhit() pe post de delay() cu perioada nedefinita.
- vad ca ai pasat 30 de milisecunde ca durata la Beep. Crezi ca ai timp sa mai auzi ceva? O sa aiba cam 3 tacturi hardware la difuzorul intern, asta daca nu cumva esti pe un Windows mai vechi de 2000, care are timer-ul la 58 de milisecunde.
- asta nu e cod in C ci in C++

In fine, ideea era ca omul cerea acu 4 ani un cod sursa ce lucreaza cu intreruperile, si genererarea sunetelor cu portul 0x61. Cam asa am inteles eu.

#8
valiza-cpp

valiza-cpp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 24.11.2006
This post has been edited by valiza-cpp: Dec 24 2006, 10:18
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
DECI in primul rand gresesti in mai multe privinte.
1)Am editat post-ul pentru ca l-am compilat in VISUAL C++ 6!!!!!!!!!! si a mers perfect nu stiu de unde scoti ca nu exista kbhit() pentru ca EXISTA in conio.h COMPILEAZA-L INAINTE SA DAI COMMENT plz.
2) 30ms am pus eu pentru ca sa fie precisa apasarea tastelor (adica sa nu ramana in urma sunetul fata de tastatura) cum sa nu ai timp sa-l auzi, daca apesi pe multe taste foarte rapid o sa auzi un sunet continu.
3) L-am postat pentru ca unii oameni care vor sa-si creasca numarul de posturi cauta posturile vechi de pe ultima pagina si baga acolo ca "nu stiu sa faca" cand ei inca lucreaza in pseudocod (se stie despre cine vorbesc sper) si macar sa fie un reply sa se stie ca se poate.
4) C,C++ whatever:P eu nu stiu C desi stiu ca e apropiat. Beep e cea mai accesibila metoda si simpla decat sa trimiti mesaje la un port.... dar daca stii sa faci tu nu ma derajnezi daca postezi (probabil stii) ca sa poata fi declarat inchis topicul sa nu mai dea lumea measaje aiurea.

Sunetele de la tastatura sunt auzibile intre 1000 si 10000. Intre 2000-3000 se aud cel mai tare... nush la ce ajunge e facut la caterinca programul, poti sa modifici ce vrei. 100 era prea putin ca nu auzeai decat basi.

Edited by valiza-cpp, 28 December 2006 - 23:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate