Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 

Lipsa Semnal Firewire

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

View PostNight Elf, on Oct 18 2005, 08:15, said:

OK, asta si intentionam ca sa zic asa, numai ca o sa fac arhive pe dvd-uri la tot ce trebuie salvat din el si o sa pun win curat. Am uitat sa mentionez un lucru de care abia acum mi-am dat seama.... Tot zilele trecute am pus SP2  :death:
Asa ca o sa incerc sa pun XP@SP1 sa vad daca merge. O sa ma dau pe net cu SP1  :lol:
.........eu ma mir ca iti merge PPro cu SP2....de fapt mergea si la mine...dar numai belele am avut cu el...si cred ca ar fi mai bine sa folosesti alt PC pt. internet.... :)

#20
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View PostAnkh, on Oct 18 2005, 13:20, said:

.........eu ma mir ca iti merge PPro cu SP2....de fapt mergea si la mine...dar numai belele am avut cu el...si cred ca ar fi mai bine sa folosesti alt PC pt. internet.... :)
La birou am tot Premiere Pro si tot cu SP2 si merge.  :)

#21
Eugeniu

Eugeniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 07.09.2005

View PostNight Elf, on Oct 18 2005, 08:15, said:

OK, asta si intentionam ca sa zic asa, numai ca o sa fac arhive pe dvd-uri la tot ce trebuie salvat din el si o sa pun win curat. Am uitat sa mentionez un lucru de care abia acum mi-am dat seama.... Tot zilele trecute am pus SP2  :death:
Asa ca o sa incerc sa pun XP@SP1 sa vad daca merge. O sa ma dau pe net cu SP1  :lol:


   Va salut !

  Am avut ( si mai am ) o problema asemanatoare . Am dus chiar inapoi o placa fireware crezand ca nu merge . Am reinstalat SO Winxp-pro sp2 pe o alta partitie , si ...gata ,acolo merge . Si acum am o partitie pe care am pus numai programele de captura / editare video , iar pe cealalta , restul .

  Cu bine !

#22
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View PostEugeniu, on Oct 18 2005, 16:01, said:

Va salut !

  Am avut ( si mai am ) o problema asemanatoare . Am dus chiar inapoi o placa fireware crezand ca nu merge . Am reinstalat SO Winxp-pro sp2 pe o alta partitie , si ...gata ,acolo merge . Si acum am o partitie pe care am pus numai programele de captura / editare video , iar pe cealalta , restul .

  Cu bine !
Mersi de pont  ;)
Hai ca o sa instalez win curat doar pentru editare pe o partie si pe alta win+restul  :)
:cheers:

#23
RadueXpert

RadueXpert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.09.2004
Incearca sa pui Sp 2 chiar dupa ce instalezi win. Daca instalezi altceva se duce draq. Si eu am muscat-o asa. Daca instalezi pe curat win apoi SP2 si gata esti ca nou. Eu asa le-am rezolvat. Bafta.
P.S. sau cauta un win SP2 si o faci din prima.

#24
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Ce ti-e si cu SP2 asta. E mai rau ca femeile daca zici ca vrea numai daca o faci din prima  :coolspeak:
O sa-l integrez in cd de win cu nLite ca  sa nu fie problema ;)

Edited by Mtz, 19 October 2005 - 01:36.


#25
krysz

krysz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.09.2005
Domnu' ... apreciaza efortu' cand iti raspunde cineva cat de vag, important e ca incearca sa te ajute intr-un fel; Apropo de exprimare, tu crezi ca te exprimi curat. Aici se incearca rezolvarea unor probleme legate de "Video" nu se dau extemporale la literatura sau gramatica.Deci oricat de suparat ai fi si oricat de stiutor te crezi fii mai maleabil.
PS: Dc. dadeai detalii despre SO (XP+SP2) de la inceput cred ca te avertizam si eu...da pe tine nu mai tre sa te sfatuiasca lumea...fata de tine, eu desi nu am asa clase multe ca tine, intr-o zi ma prindeam ce se intampla.
PA

Edited by Mtz, 19 October 2005 - 01:36.


#26
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Este o diferenta mare intre a te exprima indescifrabil si a face o gluma. M-a amuzat P.S.-ul si nu m-am putut abtine ;)
Nu am zis ca nu poate sa ma sfatuiasca nimeni, drept dovada am raspuns la fiecare reply imediat si am tinut cont de majoritate, fiind la birou nu acasa. Daca le-as fi stiut pe toate nu as fi cerut ajutorul, iar daca te vei uita la profilul meu si vei vedea numarul de threat-uri deschise vei intelege ca nu cer ajutorul decat daca este absolut necesar. In general folosesc butonul magic "Search". SI da ma enerveaza bagatorii de seama si nu aveam chef de reply-uri de forma "arunca-l frate" & co. Daca as fi avut timp probabil ca as fi rezolvat deja problema chiar cu riscul de a inlocui componenta cu componenta.  :deadtongue:
In noaptea asta pun sistem curat. Intre timp trebuie sa ard dvd-uri cu informatiile vitale (vreo 50 de giga) :D  
Ti-am raspuns foarte sec la acel reply fiindca eram mult prea obosit atunci ca sa inteleg ceea ce voiai tu sa zici.
Oricum banuiala mea actuala este ca mai degraba este o problema cu hdd-ul pe care este SO-ul. (posibil din cauza VIA Accelerator driver). Oricum, solutia lui Eugeniu este singura pe care nu am incercat-o.
Daca te-ai simtit ofensat, sorry nu asta a fost intentia.  :peacefingers:

Edited by Mtz, 19 October 2005 - 01:36.


#27
krysz

krysz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.09.2005
Oki...greseala mea ca nu am raspuns mai concret si a ta ca nu ai apreciat efortul...nu toti suntem 'experti', invatam si din greseli. Si nu sunt asa de nepriceput cum probabil m-ai perceput...am terminat ceva in domeniu, so...
In concluzie...cand ii dai de cap sa ne spui care (crezi ca) era buba. Parerea mea ca sistemul tau pompos :) e doar o parere, sa nu te oftici iar :)

Edited by Mtz, 19 October 2005 - 01:35.


#28
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Eu zic ca un sistem curat va rezolva totul :)
Ramane de vazut  :notangel:

Edited by Mtz, 19 October 2005 - 01:36.


#29
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Am rezolvat. Am instalat win curat + sp1 + restul update-urilor si stupoare se intampla fix acelas lucru.  :angry:
In fine, nu era problema hardware, nu era de la antivirus, nu era de la firewall, era de la driverele de 1394.
Solutia am descoperit-o la plezneala ca sa zic asa. Am tot dat search pe net dupa 1934 si unde credeti ca am ajuns dupa indelungi cautari... pe Softpedia, mai exact aici.
Desi scria ca rezolva problemele cu driverele din SP2, se pare ca le rezolva si pe cele din SP1 :)
10x badmania 98 you are the best  :first:
:cheers:
Am copiat fisierele respectine in system32/drivers si brusc s-a rezolvat problema  :w00t:

Edited by GunX, 24 October 2005 - 17:52.


#30
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002

Quote

era de la driverele de 1394.

ciudat ca si la cea cu chip VIA facea la fel... inseamna ca windowsu are drivere generice pentru toate controllerele 1394...
la mine pe placa VIA vad ca nu face probleme cu alea din windows. ma gandesc ca ai avut totusi un conflict acolo si acum l-a rezolvat driverele astea ce le-ai pus...

#31
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View Postworm, on Oct 20 2005, 12:41, said:

ciudat ca si la cea cu chip VIA facea la fel... inseamna ca windowsu are drivere generice pentru toate controllerele 1394...
la mine pe placa VIA vad ca nu face probleme cu alea din windows. ma gandesc ca ai avut totusi un conflict acolo si acum l-a rezolvat driverele astea ce le-ai pus...
Hardware vorbind nu era nici un conflict. Din cate am citit pe net despre 1394, microsoft si-a cam bagat picioarele in a dezvolta suportul pentru 1394. Problema este ca in afara de Texas Instruments restul producatorilor (NEC, VIA) nu au dezvoltat propriile drivere, sau cel putin eu nu le-am gasit. Exista in schimb 2 firme care dezvolta contra cost evident drivere pentru 1394 care iti asigura functionarea la adevarata capacitate a porturilor 1394. In fine in alte cautari pe net am descoperit ca exista ceva conflicte intre 1394 si USB-urile de la VIA. Oricum recomand la toata lumea sa-si cumpere placi cu chipset Texas Instruments pentru a nu avea probleme. AdsTech de exemplu la cumpararea Pyro1394 iti ofera si driver pentru el. Din pacate in Romania cam greu cu produsele ADS. Oricum ideea este ca acele drivere pe care le-am pus (destul de vechi) as putea spune la mine au rezolvat problema.
Oricum acuma am un Dazzle DV Editor 2005 :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate