Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#7957
Stefan51

Stefan51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.04.2012

View PostoMariusRO, on 07 martie 2015 - 11:07, said:


Sa stii ca e o intreaba poveste aici. Eu unu as vrea sa fiu cat mai independent, chiar daca ar trebui sa investesc mai mult. Nu e vorba neaparat de apocalipsa, e vorba ca nu imi place sa fiu luat de prost. Ma simt pur si "abuzat financiar" cand sunt obligat sa platesc taxe fara sens sau preturi aberante pentru servicii de 2 lei. De exemplu, as prefera sa dau 20.000 de euro si sa imi fac un sistem de generare off-grid pentru energie electrica, numai sa stiu ca nu stau pe intuneric cand si cat vrea ENEL, ca nu mi se strica aparatele electrice din cauza lor (cum era cat pe ce aseara), ca nu mai platesc taxa de radio-tv automat pe factura de curent, si asa mai departe. Problema e ca marile corporatii sunt mana in mana cu guvernele, si atunci cand nu o sa le convina ceva sau vor sa mai faca niste bani in plus, mai dau o lege si toata lumea e obligata sa se supuna (nu va dau exemple ca sunt prea multe). Citeam acum ceva vreme ca in unele state din US este ilegal sa nu fi bransat la anumite utilitati publice (cred ca era vorba de apa si canalizare), pentru ca vezi Doamne, daca ai fosa si put pui in pericol sanatatea publica.

Partea proasta e ca si majoritatea celor care vand/instaleaza diferite sisteme (de ex pentru curent offgrid dar e valabil cam pentru orice) te abuzeaza in acelas mod: preturi de 2-3 ori mai mari decat in alte tari, service prost, etc. Daca nu te pricepi sa iti faci ceva cu mana ta, sa repari singur cand e cazul, e destul de riscant. Cum spunea si Andrei cu mai multe ocazii, e greu sa gasesti oameni de incredere cu care sa lucrezi.

Revenind la sobe, cand stateam aseara in pat pe intuneric Posted Image chiar ma gandeam ca numai o soba cu termosifon ar fi fost total independenta, desi ma descurcam si daca aveam un generator care sa tina 2-3 consumatori de baza. Si tot referitor la sobe.. ma gandeam si ma intrebam eu asa pe intuneric... Posted Image

1. Cam cat mare ar fi ideal sa fie camera tehnica, in general la incalzire cu centrala cu lemne si in particular la soba de zidarie? Ma gandesc la un sistem mai complex, inclusiv apa ACM, pentru o casa p+m la 160-180 mp unde probabil ca e nevoie de mai mult decat de o soba ca la o casa mica cu 2-3 camere pe parter, ce se pot incalzi direct de la soba.

2. Daca prin absurd, se doreste mai tarziu trecerea la gaze, se poate proiecta instalatia astfel incat sa fie in mare parte folosita cu o noua centrala?

3. Asta tocmai mi-a venit in minte.... imi spuneati mai devreme ca aceste sobe pot are cam orice. Asta include si gaz? Am vazut pe la țară sobe de teracota modificate, cu un arzator de gaz in interior. Trecand peste considerentele estetice sau principiale Posted Image, este posibil sa se incalzeasca soba cu gaz, la un randament/cost acceptabil? Ma gandesc ca poti sa arzi gazul cateva ore (echivalent cu arderea lemnelor), dupa care sa il opresti si sa mergi pe inertie, ca atunci cand au ars toate lemnele...

gaz in soba de zidarie nu cred sa functioneze corect,e vorba in opinia mea de marimea camerei de ardere la o centrala si la o soba gazul da o flacara mica intensa dar spatiul fiind mare caldura se acumuleaza mai greu, am avut o experienta cu o strutocamila numita cazan peleti +lemne daca la cazanele simple pe peleti pt 60Gsetam puterea la 4 la asta cu 4 nu trecea de 35G am fost nevoit sa maresc puterea la 9 din 12 ca sa scot 60G doar daca gasiti un arzator destept atunci e posibil

#7958
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postciobimar, on 08 martie 2015 - 22:52, said:

Doar pentru atata lucru  nu trebuie cuptor neaparat , bagi tava in focar dupa ce au terminat de ars lemnele ...

Era doar un exemplu. Oricum, mi-ar place un cuptor "alb", parca asa se numea cel care poate fi folosit si cand arde focul, nu numai dupa ce au terminat de ars lemnele. Daca faci focul seara, cand vii de la serviciu ca omul, si ard lemnele 4-5 ore, te apuca dimineata cu mancarea in cuptor.

#7959
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
  • Atunci cuptor alb sa fie...si ce-ti mai doreste sufletelul...

Edited by ciobimar, 08 March 2015 - 23:22.


#7960
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Am gasit un filmulet in care, ia sa vezi, se aduce vorba si de sobe de caramida..  Drept ca putin, dar e un inceput.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gOvdrkzR8cQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S. Ma ""dau peste cap"" cuvintele astea traditionale romanesti gen ""pridvor "', care fara sa ma uit in dictionar il traduc din rusa ca '"in fata curtii"" ... La mine in zona i se zice prispa..Posted Image
P.S. M-am uitat in dex, si acolo i se mai zice "'cerdac"", daca il intreb pe un rus ce este cerdac - iti va spune podul casei..Posted Image

Edited by andreilesan, 08 March 2015 - 23:35.


#7961
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

daca il intreb pe un rus ce este cerdac - iti va spune podul casei

Dar daca il întrebi ce este "cotlet" (ei pronunță ceva de genul "catliet"), ce iti va spune?! ;)

#7962
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Eu zic ca e acelasi lucru ca si in rusa si in poloneza  care inseamna veranda  cuvant folosit si la noi , prispa  e un pridvor neingradit sau pridvorul e o prispa ingradita...sau mai modern i se zice terasa ,
https://www.google.r...AM&ved=0CCUQsAQ

http://ro.wikipedia....

Edited by ciobimar, 08 March 2015 - 23:44.


#7963
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View PostStefan51, on 08 martie 2015 - 23:01, said:

am avut o experienta cu o strutocamila numita cazan peleti +lemne daca la cazanele simple pe peleti pt 60Gsetam puterea la 4 la asta cu 4 nu trecea de 35G am fost nevoit sa maresc puterea la 9 din 12 ca sa scot 60G doar daca gasiti un arzator destept atunci e posibil
Nu se poate face o astfel de comparatie.
Este normal ca arzatorul sa nu poata incalzi centrala la putere mica caci centrala a fost gandita pentru o ardere intensiva si un anumit volum de gaze + un anumit flux radiant.

Cu un volum de gaze mai mic (cum e in cazul peletilor), transferul de energie dintre gaze si schimbatorul este mai scazut si nu prea exista fluxul radiant.

In schimb, intr-o soba cu clopote, indiferent ca exista sau nu flux radiant, transferul "convectiv" este mereu la randament maxim datorita constructiei.

Am o aplicatie la cineva in zona care a dorit o combinatie intre cazan de zidarie pe lemne + arzator de peleti (doar se inchide o usa in locul alteia, designul permite), si rezultatele sunt ok, adica echivalentul energiei generate de lemne lemnelor este consumat in peleti. Posted Image

Edited by cheluakame, 08 March 2015 - 23:43.


#7964
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostoMariusRO, on 08 martie 2015 - 23:40, said:

Dar daca il întrebi ce este "cotlet" (ei pronunță ceva de genul "catliet"), ce iti va spune?! Posted Image
.. Va spune ca e o parjoala din astea:  Preparat culinar din carne tocată, cu adaos de ou și de condimente, căruia i se dă formă de turtă mică și care se prăjește în grăsime.Posted Image

#7965
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postandreilesan, on 08 martie 2015 - 23:44, said:

.. Va spune ca e o parjoala din astea:  Preparat culinar din carne tocată, cu adaos de ou și de condimente, căruia i se dă formă de turtă mică și care se prăjește în grăsime.Posted Image

Exact. Pe la noi pe aici le zice "chiftele". Mare surpriza am avut cand mi-a zis rusu ca prepara nevasta niste "cotlet" si m-am trezit cu chiftelele in farfurie :). Eu ziceam "da, da, cotlet, friptura, am inteles, asa e si pe romaneste". Numai ca era un pic diferit. Bine ca era tot mancare :)

#7966
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcheluakame, on 08 martie 2015 - 23:42, said:

Nu se poate face o astfel de comparatie.
Este normal ca arzatorul sa nu poata incalzi centrala la putere mica caci centrala a fost gandita pentru o ardere intensiva si un anumit volum de gaze + un anumit flux radiant.
Corect.Posted Image  Materialul din care este construit agregatul nu are legatura cu nepotrivirea dimensionarii tractului de gaze arse.. Vedeti ce debit de gaze arse rezulta la o flacara de lemne si la o flacara de gaze la aceas valoare a puterii..Posted Image

#7967
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postciobimar, on 08 martie 2015 - 23:41, said:

Eu zic ca e acelasi lucru ca si in rusa si in poloneza  care inseamna veranda  cuvant folosit si la noi , prispa  e un pridvor neingradit sau pridvorul e o prispa ingradita...sau mai modern i se zice terasa ,
https://www.google.r...AM&ved=0CCUQsAQ

http://ro.wikipedia....
Eu neavand de unde sti care e semnificatia cuvintelor in rusa , dar tocmai traduceam ceva din poloneza , si zic ia sa vad ,... am vazut ca gogu imi zice de veranda , asa ca am dat sa traduca si in rusa , la fel tot veranda ii zice si la pridvor si la cerdac...nu ca am vrut sa va contrazic D-le Andrei...

#7968
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
"Gogu" nu e chiar asa destept Posted Image

attic (adica pod) = чердак (cerdac), мансарда (mansarda)

Cu pridvor e un pic mai complicat, de fapt in rusa este "передний двор" (peredniy dvor). In romana a fost adaptat si scurtat, pridvor.

Veranda vine din Portugheza, varanda (o terasa acoperita), si a fost adoptat in cam acceasi forma si cu acelas sens de mai multe limbi, inclusiv Engleza, Rusa, Franceza, etc.

Edited by oMariusRO, 09 March 2015 - 00:13.


#7969
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View PostoMariusRO, on 09 martie 2015 - 00:08, said:

"Gogu" nu e chiar asa destept Posted Image


Pentru mine E

#7970
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postandreilesan, on 08 martie 2015 - 23:29, said:

Am gasit un filmulet in care, ia sa vezi, se aduce vorba si de sobe de caramida..  Drept ca putin, dar e un inceput..

[ http://i0.wp.com/adelaparvu.files.wordpress.com/2013/10/adelaparvu-com-despre-case-traditionale-romanesti-arh-liliana-chiaburu-2.jpg?resize=547%2C585 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acea soba ""prinsa"" in filmulet la care a contribuit si d-na arh. Liliana Chiaburu.

#7971
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
De-a lngul istoriei limba slava a influentat destul de mult limba romana insa la nivel vulgar...imul.simu nu stia sa citeasca ori sa scrie si multe cuvinte au fost preluate gresit, la fel si din turca..din franceza s-a imprumutat mai corect dar asta pentu ca influenta e mult mai recenta si pentru ca nu s-a facut la nivelul omului simplu ci la nivel academic, tinerii romani ai sec 19 studiau la Paris.


#7972
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postparintele, on 09 martie 2015 - 10:28, said:

De-a lngul istoriei limba slava a influentat destul de mult limba romana insa la nivel vulgar...imul.simu nu stia sa citeasca ori sa scrie si multe cuvinte au fost preluate gresit, la fel si din turca..din franceza s-a imprumutat mai corect dar asta pentu ca influenta e mult mai recenta si pentru ca nu s-a facut la nivelul omului simplu ci la nivel academic, tinerii romani ai sec 19 studiau la Paris..
Posted Image Eu am invatat o istorie ceva mai diferita si deaceea ma racaie in interior cand se spune ca limba slava a fost preluata doar la nivel vulgar.. (deaceea exista cuvinte precum Letopiset, Opis, Postelnic, si multe altele care ""doar omenii simpli le foloseau"").. Exact cum nu ma pot impaca cu logica ca dupa cca 170 ani de ocupatie romana au inceput sa vorbeasca si sa scrie latina toti, si catelul si purcelul, chiar si in teritoriile unde nici duh de roman nu a fost.. Atat de benefica a fost acea ocupatie... Dar, topicul nu este unul de istorie si nici eu nu sunt istoric, doar incerc sa leg logic lucrurile si-mi da cu virgula..Posted Image

#7973
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postciobimar, on 09 martie 2015 - 11:47, said:

Inca o postare de care avem parte din cand in cand ; de  manipulare, prostire  ,desconsiderare ,  jignire  , afront , la tot ce e romanesc...oare ar trebui sa ne obisnuim , ca speranta... ca nu va mai face asta sa pierdut de mult..
Scuze, .... ma gandeam sa scriu ceva in sustinerea celor afirmate de mine in postarea anterioara, dar nu este cazul si locul potrivit... Posted Image

P.S. Poate nu am scris bine: Eu am facut referire la romanii din Imperiul Roman, nu la români.. Inca o data imi cer scuze.

Edited by andreilesan, 09 March 2015 - 12:05.


#7974
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postciobimar, on 09 martie 2015 - 11:47, said:

Inca o postare de care avem parte din cand in cand ; de  manipulare, prostire  ,desconsiderare ,  jignire  , afront , la tot ce e romanesc...oare ar trebui sa ne obisnuim , ca speranta... ca nu va mai face asta sa pierdut de mult.

Eu unu nu vad afrontul. Si eu unu ma intreb de ce dacii au inceput sa vorbeasca latina iar in alte zone unde Imperiul Roman a stat mult mai mult (de exemplu in Britania au stat cam 400 de ani, prin unele parti din Germania actuala chiar mai mult) nu au influențat limba la fel de mult.

Pe de alta parte, se stie ca pe teritoriul Romaniei s-a folosit alfabetul chirilic si slavona foarte mult timp, in special in biserica dar si in administratie: http://ro.wikipedia....abetul_chirilic

Pe scurt, in "Romania" s-a scris timp de sute de ani cu caractere chirilice pentru ca "Domnitorul Alexandru cel Bun, sfătuit de mitropolitul său, ar fi poruncit arderea cărților și textelor cu caractere latine, și înlocuirea cu alfabetul chirilic și slavona, cu scopul de a împiedica răspândirea catolicismului în principatul Moldova. Mihail Kogălniceanu a susținut aceeași teză..." si a revenit la cel latin pe vremea lui Cuza, care se pare ca nu prea avea "inclinatii religioase", avand in vedere ca a confiscat averile bisericii si le-a pus impozit pe venit (si nici in viata privata se pare ca nu prea se comporta ca un "bun crestin").

Asa ca a fost timp destul ca sa fie adoptate si multe cuvinte din slavona, mai "dupa ureche" asa, sau "vulgar" cum spunea parintele, pentru ca pe vremea aceea majoritatea oamenilor nu stiau sa scrie si sa citeasca si sigur nu au invatat sa vorbeasca din carti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

5 user(s) are reading this topic

1 members, 4 guests, 0 anonymous users

Gabigx

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate