Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#6769
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postdanr, on 14 noiembrie 2014 - 07:02, said:

Nu sunt politician si deaceea nu vreau sa intram in discutii de acest gen.. Eu zic sa ne vedem de ale noastre si sa nu-i ""plangem"" pe rusi, caci rezervele lor nationale in aur au crescut de cateva ori din 2000 incoace (in comparatie cu alte tari care si-au ""pierdut"" si puansonul de marcare a aurului autohton)..
Mai bine este  sa purtam discutiile despre sobe.

Zilele acestea am fost la Paulesti (PH) in vizita la cei doi beneficiari (doi cumnati intr-o curte) una din sobele carora a fost prezentata aici http://forum.softped...2#entry16155114
Pot sa va spun ca temperatura exterioara era in jur de 5 grd C (ziua 7, noaptea 2 grd C), in timp ce temperatura interioara in toata casa oscileaza intre 21 si 22 grd C, doar cu un singur foc pe zi (maxim 12 kg de lemne la un foc). In case este o atmosfera foarte placuta, nici nu ai zice ca incalzirea este cu sobe (la care poate multi dintre cititori s-ar astepta cel putin sa se simta un miros de fum). NuPosted Image , m-am simtit ca intr-o casa moderna cu incalzire centralizata. Aceste doua familii s-au obisnuit destul de repede sa exploateze sobele (am asistat la pregatire si aprindere focului). Pregatirea focului nu dureaza mai mult de 15 minute: adunarea cenusii (daca este cazul), aseazarea lemnelor in stiva, aprinderea focului si inchiderea caii directe. Intre aprindere si inchiderea caii directe au fost cel mult 3 minute.. Rudele si prietenii, destul de sceptici de la inceput, acum se raporteaza cu diferite comparatii.. Mama unuia din cumnati, obisnuita cu 3 focuri pe zi in perioada asta (in ""teracotele"" ei) si pana la 6 focuri in perioadele geroase (de oscilatiile temperaturii interioare nici nu mai amintesc acum) este incantata de cat de ""mult tin caldura"" aceste sobe. Seara pe la 17:00 s-a dat focul si dimineata pe la 7:00 turul schimbatorului inca avea potential de a incalzi caloriferele.

Deci, cine nu crede - sa incerce.Posted Image

Edited by andreilesan, 16 November 2014 - 20:55.


#6770
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Felicitari d-le si la cat mai multe sobe performante!

Readuc in discutie modul de aprindere a focului in sobe/cazane/seminee prin prezentarea felului in care am inceput sa fac focurile de uscare in noua mea soba de zidarie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ja_r4j3ddYo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by uforom89, 16 November 2014 - 21:11.


#6771
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009
Vezi tu Andrei ,sunt de acord cu tine dar mai vrem si noi detalii. Pentru 12 kg lemne chiar daca  este cald afara ar trebui sa fie o casa  in jur de 90 mp. si ar trebui sa mai aiba imbunatatiri. Spune mai multe.Felicitari si la mai multe.

Edited by bobon, 16 November 2014 - 21:20.


#6772
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postuforom89, on 16 noiembrie 2014 - 21:08, said:


Readuc in discutie .. prezentarea felului in care am inceput sa fac focurile de uscare in noua mea soba de zidarie.
Iti dau si un Like pentru coloana sonora a filmuletului mai ales pentru ""Vantul schimbarii"". Sper sa fie un "'vant al schimbarii"' pentru abordarea noastra in privinta sobelor.Posted Image

View Postbobon, on 16 noiembrie 2014 - 21:16, said:

Vezi tu Andrei ,sunt de acord cu tine dar mai vrem si noi detalii. Pentru 12 kg lemne chiar daca  este cald afara ar trebui sa fie o casa  in jur de 90 mp. si ar trebui sa mai aiba imbunatatiri. Spune mai multe.Felicitari si la mai multe.
Multumesc pentru urari. In linii mari pot spune ca e vorba de cca 120 mp incalziti. Necesarul termic este cca 4,4 kW in conditii de +22 grd C si minus 15 in exterior. Are 20cm de termoizolant sub placa, 20cm pe pereti, 40 cm la tavan si tamplarie de 1,0 W/(mpK)..Posted Image

#6773
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postandreilesan, on 16 noiembrie 2014 - 22:10, said:

... In linii mari pot spune ca e vorba de cca 120 mp incalziti. Necesarul termic este cca 4,4 kW in conditii de +22 grd C si minus 15 in exterior. Are 20cm de termoizolant sub placa, 20cm pe pereti, 40 cm la tavan si tamplarie de 1,0 W/(mpK)..Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f2KfsrEW5m0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6774
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oNVAT9SMUNA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6775
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008

View Postandreilesan, on 16 noiembrie 2014 - 22:10, said:

Iti dau si un Like pentru coloana sonora a filmuletului mai ales pentru ""Vantul schimbarii"". Sper sa fie un "'vant al schimbarii"' pentru abordarea noastra in privinta sobelor.Posted Image


Multumesc pentru urari. In linii mari pot spune ca e vorba de cca 120 mp incalziti. Necesarul termic este cca 4,4 kW in conditii de +22 grd C si minus 15 in exterior. Are 20cm de termoizolant sub placa, 20cm pe pereti, 40 cm la tavan si tamplarie de 1,0 W/(mpK)..Posted Image

Ma faci sa rid moldovene. Crezi ca-i mare smecherie sa incalzesti o casa care se apropie de conditiile unei case pasive????
Pe vremea asta , cind fomeia face foc in ¨ locomotiva ¨ mea , gateste niscaiva mincare, tre sa deschid geamurile multa vreme, altfel mor de cald noaptea. Si locomotiva mea deserveste vre-o 150-180 mp. Si nici n-am mare lucru sub pardoseala...  
  Hotarit lucru : astea-s sobe pt vremuri grele, geroase, altfel te omoara cu caldura...

#6776
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postlicap, on 17 noiembrie 2014 - 17:24, said:

Ma faci sa rid moldovene. Crezi ca-i mare smecherie sa incalzesti o casa care se apropie de conditiile unei case pasive????
Eh, pana la Case Pasive mai e departe.. Ca sa fie Pasive aceste case ar fi trebuit sa aiba un consum de peste 5 ori mai mic. Cu alte cuvinte, ar fi trebuit sa bage in loc de cele 12 kg doar vre-o 2,3 kg.
Da, 2,3 kg/foc pe vremea asta ""nu-i mare smecherie"".Posted Image

View Postlicap, on 17 noiembrie 2014 - 17:24, said:

Pe vremea asta , cind fomeia face foc in ¨ locomotiva ¨ mea , gateste niscaiva mincare, tre sa deschid geamurile multa vreme, altfel mor de cald noaptea. Si locomotiva mea deserveste vre-o 150-180 mp. ...
Posted Image
  

View Postlicap, on 17 noiembrie 2014 - 17:24, said:

  Hotarit lucru : astea-s sobe pt vremuri grele, geroase, altfel te omoara cu caldura...
Posted Image Daca imi fac un calcul cat sa pun pe foc, pentru diferite temperaturi exterioare, se poate asigura un confort sporit cu consum redus de combustibil.Posted Image

#6777
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postlicap, on 17 noiembrie 2014 - 17:24, said:

....Si locomotiva mea deserveste vre-o 150-180 mp....


Produce si "abur" ? Posted Image  Ai incorporat  si schimbatorul ?

Edited by csomi, 17 November 2014 - 20:45.


#6778
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QGuAQ64QK4s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6779
iontoma

iontoma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.09.2010
Va atasez in continuare cateva poze cu lucrarea pe care o realizez de proba. Astept comentarii de la intelesii in domeniu!

https://www.dropbox.....55.04.jpg?dl=0
https://www.dropbox.....54.56.jpg?dl=0
https://www.dropbox.....54.56.jpg?dl=0
https://www.dropbox.....54.29.jpg?dl=0
https://www.dropbox.....22.45.jpg?dl=0
https://www.dropbox.....54.13.jpg?dl=0

Edited by iontoma, 18 November 2014 - 01:13.


#6780
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postiontoma, on 18 noiembrie 2014 - 01:08, said:

Va atasez in continuare cateva poze cu lucrarea pe care o realizez de proba. Astept comentarii de la intelesii in domeniu!


Frumos lucrat... tubulatura inferioara si cea superioara ce rol au ? Priza acea va fi mutata,nu? Sa inteleg ca este intro "camera technica"sau un garaj? Poate nu las construi asa aproape de o usa, la perete as mai pune ceva izolatie. Spor la treaba ! Posted Image

Edited by csomi, 18 November 2014 - 05:26.


#6781
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008

View Postcsomi, on 17 noiembrie 2014 - 20:45, said:

Produce si "abur" ? Posted Image  Ai incorporat  si schimbatorul ?

Nu .  Am totul pregatit, da n-am facut-o.

#6782
iontoma

iontoma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.09.2010

View Postcsomi, on 18 noiembrie 2014 - 05:22, said:


Frumos lucrat... tubulatura inferioara si cea superioara ce rol au ? Priza acea va fi mutata,nu? Sa inteleg ca este intro "camera technica"sau un garaj? Poate nu las construi asa aproape de o usa, la perete as mai pune ceva izolatie. Spor la treaba ! Posted Image

Va urmaresc de foarte mult timp si am avut ocazia sa fac aceasta cazan in Spania. Este facuta intr-un garaj la demisolul casei. Peretii exteriori vor fi placati cu inca un rând de șamotă, iar pe urma va fi îmbracat cu fibra ceramica de 13 si un rând de cărămidă pe exterior. Una din cele două tuberii apartine centralei de motorina ce se află in camera tehnica iar cea superioara este coșul. Priza va fi mutata!
Temperatura medie in zona in care locuiesc este de 7 grade. Cazanul este facută la casa sefului meu din cauză ca centrala  motorina s-a stricat, iar eu am profitat de ocazie si l-am convins să ii fac acest cazan ptr. ca vreau sa contruiesc unul in Romania .
Stiu că o sa fie destul de mare ptr casa in care o construiesc, avâd o suprafata totala de 130mp si destul de bine izolată. Placa de la demisol este ceramica de 25cm iar cea de la plafon la fel. Peretii exteriori sunt dintr-un rând de căramidă tip prorotherm 20cm, izolata pe interior cu 5 cm de polistiren, camera de aer iar mai apoi o zidarie de 5cm. Pot sa il lucrez mult mai bie cand o sa il fac la mine ,aici l-am facut in graba o zi si jumatate pentru ca jupanu nu prea are rabdare zice ca nu e nava cosmica dar i-am explicat pericolul care poate aparea daca nu este etansat bine si va pierde gaze

#6783
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postiontoma, on 18 noiembrie 2014 - 16:27, said:

.. Cazanul este facută la casa sefului meu .., iar eu am profitat de ocazie si l-am convins să ii fac acest cazan ptr. ca vreau sa contruiesc unul in Romania .
.. Pot sa il lucrez mult mai bie cand o sa il fac la mine ,aici l-am facut in graba o zi si jumatate pentru ca jupanu nu prea are rabdare zice ca nu e nava cosmica ..
Posted Image Ti-ai asumat un risc cam mare.. Ai grija sa iasa bine, ca altfel sa nu ajungi prea repede acasa.Posted Image Posted Image

#6784
iontoma

iontoma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.09.2010
Sper sa iasa .Dumneavoastra ce parere aveti din ce a- ti vazut pana acum ,eu sper sa pot sa il controlez pentru ca este cam mare pentru necesarul casei,pentu asta  am facut ca  aerul secundar sa poata fi reglat separat.Ce parere aveti despre placarea pe afara cu inca un rand de samot, va rezista?!

#6785
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postiontoma, on 18 noiembrie 2014 - 22:36, said:

.. ce parere aveti din ce a- ti vazut pana acum ,eu sper sa pot sa il controlez pentru ca este cam mare pentru necesarul casei, pentu asta  am facut ca  aerul secundar sa poata fi reglat separat.
Inteleg, insa eu sunt ""de moda veche"' - pana nu fac un calcul nu ma pot pronunta. Poate e cam mare, poate e mic, poate e exact ce trebuie si toata lumea va fi multumita.Posted Image

View Postiontoma, on 18 noiembrie 2014 - 22:36, said:

Ce parere aveti despre placarea pe afara cu inca un rand de samot, va rezista?!
Posted Image Nu cred ca e cazul sa-l plachezi pe exterior cu samota. Daca ai vazut, Alexei Chernov a folosit la invelisele exterioare sau blocheti de beton sau caramida ceramica..Fiind cazanul in garaj, eu l-as fi imbracat in vata bazaltica (ca cea de fatade peste care sa vii cu masa de spaclu si sa o finisezi) sa nu piarda caldura.Posted Image

Edited by andreilesan, 19 November 2014 - 08:47.


#6786
valosvasile

valosvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 06.07.2005
Buna ziua,

Care ar fi pretul corect pentru o astfel de soba de zidarie (ma refer la manopera)?

Dimensiunile ar fi 120 x 60 x 200 cm.

Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate