Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#6553
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Daca tot vrei sa arzi peleti ai nevoie de un arzator pt peleti nu de un arzator pt gaze, studiaza in pic arzatoarele pt peleti, sunt ceva diferente.

Edited by csomi, 26 October 2014 - 15:56.


#6554
Gabi_cv

Gabi_cv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.11.2013
Am studian, se pare ca o sa incerc cu ceva de genul ;) How To Make A Wood Gas Stove - Compact & Efficien…: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BxODae_BS74?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6555
christi40

christi40

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 19.12.2012

View Postandreilesan, on 25 octombrie 2014 - 07:39, said:




Cineva imi batea obrazul ca ""mi-am luat mana de pe acest topic'"... Dar cum credeti, dragii mei, cum este sa vad ca dupa atat truda de explicatii pe acest topic ""tot in noroi ne e mai bine'".. bine a mai caracterizat dl B.D. Nitu mentalitatea majoritatii : "'Noi romanii nu le vrem"".. Prin urmare, puteti sa postati pe topic orice prostie, orice aberatie, eu le voi trece cu vederea si voi aprecia doar ceea ce cu adevarat merita atentie si/sau a fi exemplu de urmat.
Hai, Romanie, hai!Posted Image


   Te salut Andrei, parca imi aduc aminte de personajul cu "obrazul batut", dar sa stii ca fara tine n-ar fi avut acum doua sobe de prima clasa care-si depasesc asteptarile.
   "Aberatiile" tale cu suplimentarea stratului termoizolant, asa cum zicea altcineva pe vremuri, eu le-am aplicat , adevarat este ca nu chiar in totalitate dar apropiat.
   Rezultatele par a fi mai mult decat multumitoare.
   Batutul obrazului nu-mi va aduce mustrari de constiinta, caci as vrea sa te implici tot atat de mult ca la inceput, ajutand ca  multi sa obtina macar rezultate "modeste" ca mine. As  pune si eu umarul in a ajuta pe altii, dar nu cred ca sunt in masura de a sfatui doar pentru ca mi-au reusit mie sobele!
   P.S. Abia ieri am montat schimbatorul ptr ACM in prima soba, daca si acesta imi reuseste ca si intreg agregatul, nu pot decat sa-mi scot palaria ca un elev in fata profesorului.
   Al dumneavoastra elev Christi 40.

#6556
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
-Sobă cărămidă cu...cărămidă!    Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I4up-2P_lkc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6557
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Cât de termorezistent este ipsosul? Adică ştiu că este folosit la mulaje unde se lucrează cu metale topite, bănuiesc că poate fi folosit şi spre exemplu la izolarea uşilor de sobe?

#6558
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Eu prea intaleg ce face ala acolo.....
LAsa caramizile alea asa? Fara nimic intre ele?

#6559
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View PostBodCasa, on 26 octombrie 2014 - 23:17, said:

Eu prea intaleg ce face ala acolo.....
LAsa caramizile alea asa? Fara nimic intre ele?


Demonstreaza cum  arata ( se ridica)o soba de zidarie .pentru  a invata si altii. Mai sunt si alte modele.aratate.

#6560
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcristimoisuc, on 27 octombrie 2014 - 10:59, said:

.. o gramada de informatie e pe cale sa fie pierduta zilele astea. .
Cristi, cand in fata noastra se inchide o usa fii sigur ca in acelas timp s-au deschis cel putin doua, doar trebuie sa le gasim. Posted Image

Atata timp cat existati voi, cei ce au crezut fara a le vedea si care ati realizat cel putin cate una, munca noastra, a celor ce au pus umarul pentru a le scoate la lumina si in Romania, nu a fost una in zadar. Deci, nu tineti lumanarea sub masa, puneti-o pe masa pentru a oferi lumina si celorlalti.Posted Image

#6561
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Asa cum spuneam cu ceva timp in urma, structura la clopotul in care este schimbatorul este (de la interior): samota pe cant, rost de dilatatie, caramida ceramica pe lat, vata bazaltica 10 cm. Problema apare la montarea vatei ca nu stiu cum sa o prind de caramida. Rezista cu adeziv normal, sa folosesc si "ciuperci", alte solutii?! Peste vata ma gandesc sa aplic plasa se fibra si tencuiala (eventual tinci pt a avea aceeasi textura cu peretii).

#6562
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View PostGabi_cv, on 26 octombrie 2014 - 18:16, said:

Am studian, se pare ca o sa incerc cu ceva de genul Posted Image How To Make A Wood Gas Stove - Compact & Efficien…: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BxODae_BS74?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu propun altceva, decat sa achizitionati peleti, nu mai bine luati brichete de rumegus (au acelasi pret) si aprindeti focul asa :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bHbGUeioLQY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Dupa cateva incercati, in functie de cantitatea de brichete bagate in godin, o sa puteti "lungi" focul la cateva ore bune.

#6563
christi40

christi40

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 19.12.2012

View Postbogdan2011, on 26 octombrie 2014 - 22:22, said:

Cât de termorezistent este ipsosul? Adică ştiu că este folosit la mulaje unde se lucrează cu metale topite, bănuiesc că poate fi folosit şi spre exemplu la izolarea uşilor de sobe?

  Pai din cate stiu eu, ipsosul este prin excelenta un material ignifug, deci termorezistent! Daca te referi la capacitatile sale refractare, atunci treaba se schimba.

#6564
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

View Postchristi40, on 27 octombrie 2014 - 18:36, said:


  Pai din cate stiu eu, ipsosul este prin excelenta un material ignifug, deci termorezistent! Daca te referi la capacitatile sale refractare, atunci treaba se schimba.
Mă gândeam să-l pun de jur împrejurul ramei de la uşa focarului. Stă şi mai bine prinsă şi nici nu mai scapă eventualul fum.

#6565
christi40

christi40

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 19.12.2012

View Postcristimoisuc, on 27 octombrie 2014 - 10:59, said:

Andrei , Csomi, Ciobi -stiu ca sunteti suparati pe Dan.....
........... o gramada de informatie e pe cale sa fie pierduta zilele astea............
.................Pentru mine nu ar fi o pierdere imensa si  dar daca vreti sa se schimbe ceva in bine in tara asta din punct de vedere al sobelor ar fi pacat ca din cauza unor neintelegeri sa piarda atata informatie............

  Total de acord cu cele zise de tine. Si eu sunt oarecum suparat  pentru banarea ce nici pana azi n-am inteles-o chiar daca a fost retrasa, am preferat doar sa nu mai comentez pentru a nu fi interpretat gresit,  dar, ar fi pacat ca atata informatie sistematizata sa se piarda, MARE PACAT!
  Sa nu ma judece moderatorii gresit, desi aici sunt multe informatii dedicate sobelor, acolo sunt deja "aranjate pe caprarii" iar cei citati mai sus au depus un efort deosebit si profesionist.
  Daca pot ajuta cu ceva ca acel loc din internet si acele  informatii sa fie salvate dati-mi va rog un mesaj si voi contribui cu ce pot.

   Christi 40

View Postbogdan2011, on 27 octombrie 2014 - 18:55, said:

Mă gândeam să-l pun de jur împrejurul ramei de la uşa focarului. Stă şi mai bine prinsă şi nici nu mai scapă eventualul fum.

  Nu stiu daca-i recomandat! Spre exemplu caramida refractara fata de cealalta are tocmai capacitatea de a nu deveni friabila (crapa, faramita) la variatii mari de temperatura, insa ipsosul u stiu sa aibe asemenea proprietati.
  Eu spre exemplu, la prima soba am rostuit usa pe exterior cu pamant, iar la cea de a doua m-am "jmecherit"si am folosit silicon refractar. E, prima soba desi are usa ce se incinge mult mai mult decat a doua nu are nici pe dracu', rostuirea este intacta chiar daca-mi aprind tigarea pe soba, in schimb usa "jmecerita" a crapat de jur imprejur si este chituita a doua oara!!!  Nu-mi fac griji deoarece etansarea s-a facut perimetral cu vata , doar aspectul ma deranjeaza, probabil ca o voi remedia la o viitoare interventie.

La tine nu stiu care-i situatia de trebuie sa chituiesti usa, dar la mine este doar un moft, dealtfel nici nu prea se vede, doar ca-mi sta mie pe creier!

#6566
Gabosu

Gabosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 13.12.2008
Va salut cu deosebit respect pentru ceea ce faceti si pentru faptul ca impartasiti din experienta dvs.
Pana anul viitor cand ma voi apuca de constructia unei sobe de caramida cu tot ce trebuie va rog s-a ma ajutati cu urmatoarea problema:
-datorita faptului ca nu mai aveam timp anul asta  de construirea sobei am fost nevoit sa cumpar o soba de incalzit model Prity k1k pentru incalzirea unui spatiu de cca 20mp.
-sobita degaja foarte multa caldura rapid dar la fel de rapid o si pierde cu alte cuvinte este cald cat timp arde focul,din acest motiv m-am gandit sa captez intr-un fel caldura pentru a fi eliminata treptat.
Cum ma sfatuiti sa fac acest lucru
1-sa plachez sobita cu caramida refractara groasa
2-sa construiesc "un recuperator de caldura"gen clopot intre soba si cosul de fum  .construit din caramida normala pana la nivelul superior al sobei si partea de sus, clopotul practic, din caramida refractara groasa (am vreo 40 buc)
Va multumesc

#6567
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cu ce vopsea sa imi vopsesc usile sobei si burlanele caci nu as vrea sa le dau cu bronz??
merge sa tencuiesc cu isomat cu plasa de fibra de sticla in timp ce utilizez soba???
adica as tencui dimineata si seara as baga in soba ...nu se incinge tare soba pentru ca majoritatea caldurii o ia cazanul din ea.

#6568
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View PostGabosu, on 28 octombrie 2014 - 13:57, said:

Va salut cu deosebit respect pentru ceea ce faceti si pentru faptul ca impartasiti din experienta dvs.
Pana anul viitor cand ma voi apuca de constructia unei sobe de caramida cu tot ce trebuie va rog s-a ma ajutati cu urmatoarea problema:
-datorita faptului ca nu mai aveam timp anul asta  de construirea sobei am fost nevoit sa cumpar o soba de incalzit model Prity k1k pentru incalzirea unui spatiu de cca 20mp.
-sobita degaja foarte multa caldura rapid dar la fel de rapid o si pierde cu alte cuvinte este cald cat timp arde focul,din acest motiv m-am gandit sa captez intr-un fel caldura pentru a fi eliminata treptat.
Cum ma sfatuiti sa fac acest lucru
1-sa plachez sobita cu caramida refractara groasa
2-sa construiesc "un recuperator de caldura"gen clopot intre soba si cosul de fum  .construit din caramida normala pana la nivelul superior al sobei si partea de sus, clopotul practic, din caramida refractara groasa (am vreo 40 buc)
Va multumesc
-Uite un raspuns pe care colegul de forum  cheluakame la dat in alta parte, poate ca si aici, nu am cautat prea mult!
http://www.misiuneac...0.000-lei/page7

Attached Files



#6569
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011

View PostGabosu, on 28 octombrie 2014 - 13:57, said:

Va salut cu deosebit respect pentru ceea ce faceti si pentru faptul ca impartasiti din experienta dvs.
Pana anul viitor cand ma voi apuca de constructia unei sobe de caramida cu tot ce trebuie va rog s-a ma ajutati cu urmatoarea problema:
-datorita faptului ca nu mai aveam timp anul asta  de construirea sobei am fost nevoit sa cumpar o soba de incalzit model Prity k1k pentru incalzirea unui spatiu de cca 20mp.
-sobita degaja foarte multa caldura rapid dar la fel de rapid o si pierde cu alte cuvinte este cald cat timp arde focul,din acest motiv m-am gandit sa captez intr-un fel caldura pentru a fi eliminata treptat.
Cum ma sfatuiti sa fac acest lucru
1-sa plachez sobita cu caramida refractara groasa
2-sa construiesc "un recuperator de caldura"gen clopot intre soba si cosul de fum  .construit din caramida normala pana la nivelul superior al sobei si partea de sus, clopotul practic, din caramida refractara groasa (am vreo 40 buc)
Va multumesc
...

http://img109.images...527/petr400.jpg





...

#6570
christi40

christi40

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 19.12.2012

View PostGabosu, on 28 octombrie 2014 - 13:57, said:

Va salut cu deosebit respect pentru ceea ce faceti si pentru faptul ca impartasiti din experienta dvs.
Pana anul viitor cand ma voi apuca de constructia unei sobe de caramida cu tot ce trebuie va rog s-a ma ajutati cu urmatoarea problema:
-datorita faptului ca nu mai aveam timp anul asta  de construirea sobei am fost nevoit sa cumpar o soba de incalzit model Prity k1k pentru incalzirea unui spatiu de cca 20mp.
-sobita degaja foarte multa caldura rapid dar la fel de rapid o si pierde cu alte cuvinte este cald cat timp arde focul,din acest motiv m-am gandit sa captez intr-un fel caldura pentru a fi eliminata treptat.
Cum ma sfatuiti sa fac acest lucru
1-sa plachez sobita cu caramida refractara groasa
2-sa construiesc "un recuperator de caldura"gen clopot intre soba si cosul de fum  .construit din caramida normala pana la nivelul superior al sobei si partea de sus, clopotul practic, din caramida refractara groasa (am vreo 40 buc)
Va multumesc


  Construirea unui clopot care sa preia caldura ar fi de preferat , asa cum bine au spus alti colegi inaintea mea, dar daca nu-s conditii sau fonduri poti imbraca godinul si in caramida, eu asa am procedat iarna trecuta in conditii de santier si doar cu zidirea pe usacat, fara mortar, iar inertia termica era destul de mare pentru conditiile existente pe atunci.

View Postsilesax, on 28 octombrie 2014 - 15:42, said:

cu ce vopsea sa imi vopsesc usile sobei si burlanele caci nu as vrea sa le dau cu bronz??
merge sa tencuiesc cu isomat cu plasa de fibra de sticla in timp ce utilizez soba???
adica as tencui dimineata si seara as baga in soba ...nu se incinge tare soba pentru ca majoritatea caldurii o ia cazanul din ea.


  Pai, vopsea termorezistenta gasesti peste tot, eu am achizitionat-o de la dedeman, iar daca nu te tine buzunarul poti lua tot de pe la ei o vopsea de cateva zeci de ori mai ieftinas  care-i pe baza de apa si poti aprinde focul imediat, insa dupa ce o aplici va trebui sa o freci cu o carpa, altfel se va lua pe maini, dar efectul de dupa stergere este fantastic tinde catre o vopsea patinata.
Tencuirea se face in diverse feluri (nu-s prea priceput asa ca nu comentez!), dar temperatura de aplicare a tencuielii ar trebui sa fie una intermediara functionarii, adica nici cea de repaus cca 25gr, dar nici 70-80-100gr (sau mai stiu eu cate grade vei avea tu pe suprafata exterioara), asa ca soba in momentul tencuirii ar trebui sa aiba in jur de 45gr C.altfel suprafata va fisura datorita dilatarilor si contractarilor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate