Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#12691
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Posttonyst, on 09 iulie 2016 - 19:32, said:

Tu ești secretarul?
Nivelul discuției nu mi face onoare ,cu părere de rău .


Da, eu sunt secretarul.....

In cea ce priveste nivelul.... in locul tau nu as mai zice nimic!

Se pare ca nu esti in stare sa discuti cu un om!

#12692
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

View PostBodCasa, on 10 iulie 2016 - 00:28, said:




Da, eu sunt secretarul.....


In cea ce priveste nivelul.... in locul tau nu as mai zice nimic!




Se pare ca nu esti in stare sa discuti cu un om!


Aici cred că ai dreptate ,ideea era de fapt să discutăm între noi,fie ca sunt "persoane dragi nouă "fie că sunt din "publicul larg " poți învăța și de la " cel deștept și de la cel mai puțin pregătit . E mare lucru să spui ce gândești, cu curaj , să nu ti bage nimeni pumnul în gură , altfel totul devine o mare pierdere de timp (doar pentru marea majoritate). Mulțumesc

#12693
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Ca sa se potoleasca spiretele: beneficiarii lucrarilor care urmeaza a fi realizate in Techirghiol si Tuzla (deja a fost data unda verde la comandat materiale) - nu doresc ca acele lucrari sa fie deschise publicului larg, accepta doar sa fie publicate aici cateva imagini si informatii privind caracteristici tehnice.
Pentru publicul larg se organizeaza seminare cu plata, unul din acestea l-am prezentat aici: http://forum.softped...4#entry19503423
Altul mai accesibil cetatenilor din UE a fost in luna mai, anul curent, organizat in Polonia. La anul vor mai fi, caci se pare ca s-a intarit obiceiul de a petrece unul in UE si unul in Rusia.
Au inceput si la noi in tara sa se organizeze work-shop-uri, in judetele Mures, Brasov, a fost si in zona Bucuresti. Nici eu, nici @csomi nu organizam astfel de actiuni cu publicul larg, deocamdata, in viitor - nu se stie niciodata. Persoanele dragi noua - nu fac parte din publicul larg, sunt persoane la care s-a dovedit de-a lungul timpului ca sunt persoane integre.
Invitatia mea speciala pentru colegul nostru @ciobimar, pentru la iarna, cand (poate) va avea si dansul mai putina treaba, insa, ramane in vigoare. Nu arunc cu vorbe in vant. Posted Image

Nu vreau nimanui sa i se bage pumnul in gura , cine considera ca are ce oferi publicului larg contra cost sau gratuit, poate sa o faca - din partea mea nu este nici-un fel de problema. Posted Image

#12694
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012
Ce nu mi place mie la unii .... ca se dau balene în apă mică , si cu asta am încheiat definitiv.

#12695
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

View Posttonyst, on 10 iulie 2016 - 08:10, said:

Ce nu mi place mie la unii .... ca se dau balene în apă mică , si cu asta am încheiat definitiv.
Propaganda comunistă, când ai valoare....afla toată lumea ,se vede că este abureală , si noi ăștia din publicul larg ani de zile am înghițit gogoșile astea.

#12696
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Am o zi plina...dar trebuie sa intervin un pic si pe aici...Vad ca ati trecut de la apropouri, la geografie..anatomie ...eu am vrut sa va impacati.. ca aveti aceiasi pasiune..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AhDgyPPBwTo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ciobimar, 10 July 2016 - 10:33.


#12697
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Marius, cred ca @csomi a vrut sa prezinte ca tehnologia condensatiei ia amploare din ce in ce mai mare, iar cazanele pe biomasa nu raman in urma

Stiu, dar eram curios cat costa o chestie din aia :).

#12698
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012
Ce înseamnă omul....

#12699
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Posttonyst, on 10 iulie 2016 - 11:43, said:

Ce înseamnă omul....
Da d-le....acum te-ai racorit ?, ai inceput jignindu-ma pe mine(cu acele citate si intrebari) si ai terminat tot cu mine..

Acum daca eu am fos de mai multe ori in divergente cu Andrei..toti care au ceva cu el ..se folosesc de mine ca sa se razbune...asa a facut Baghera ,prietenul d-tale Da.....n ,si acu d-ta ..d-le Ion.(urasc treaba asta)

Oricat  de bun  prieten, as fi cu cineva nu pot deveni unealta lui,  daca ati vrut sa fiu Like-ist , sau aplaudac ..ati gandit gresit..



Putin mai in urma ..ati mai intrat odata cu Andrei in conflict ,(atunci cand va propus sa va dea de lucru o soba)...m-am bagat ca prostul , folosind un limbaj de care nu sunt mandru..



Aici e multa lume cu ochii pe mine, cei doi moderatori , unul ma tot atentioneaza sa am grija la limbaj ..iar cellalalt imi tot taie postarile...nu mai zic de cateii lui Andrei care asteapta momentul sa-mi sara in cap...

Edited by ciobimar, 10 July 2016 - 14:59.


#12700
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Posttonyst, on 10 iulie 2016 - 11:43, said:

Ce înseamnă omul....
https://www.google.r...ror lucrurilor

#12701
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View PostFrom 08 iulie 2016 - 14:28:

Auzi " niște persoane dragi nouă " o face oare în familie!? Nu este de înțeles cum le promovează !.....


Poate fi asemanator ca o nunta in sat ...stie tot satul de acest lucru dar nu sunt invitati toti cei din sat la nunta...doar cei dragi. Posted Image

View PostFrom 09 iulie 2016 - 10:36:

...., când vrei sa iasă ceva ,încingi creerele la toți și sigur iese ceva bun , din păcate trebuie să mergem la Techirghiol.....la tratament .
Sau o prajeala....tratamentul poate ajuta.Posted Image

View PostFrom 10 iulie 2016 - 09:42:

Propaganda comunistă, când ai valoare....afla toată lumea ,se vede că este abureală , si noi ăștia din publicul larg ani de zile am înghițit gogoșile astea.

Suna ca o campanie electorala, si asta poate fi o tema pt "confruntare".Posted Image

Edited by csomi, 10 July 2016 - 18:26.


#12702
Stefan51

Stefan51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.04.2012

View PostoMariusRO, on 10 iulie 2016 - 10:30, said:

Stiu, dar eram curios cat costa o chestie din aia Posted Image.
mai mult decit face, eu vad un recuperator de caldura din gazele de cos unde in functie de cit vrei sa "scoti"ai sau nu condens,aici la 40-50grd ai daca lasi gazele la cos mai calde nu vei mai avea si daca vezi cit costa neutralizatorul sigur vei opta pt o temperatura un pic mai mare la cos dar fara condens, mi se pare un pic pompos sa denumesti recuperatorul asta tehnologia condensatiei sau poate ma insel?

#12703
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
"Cum functioneaza tehnologia de incalzire cu condensare ?
Principiul de functionare al centralelor termice cu condensare este simplu de inteles: la fiecare ardere care are loc in aparat, se formeaza vapori de apa, care, in mod normal, sunt eliberati odata cu gazele arse. Centralele cu condensare sunt echipate cu schimbatoare de caldura mai mari fata de centralele termice traditionale, astfel ca suprafetele - fin distribuite si imbinate - prin intermediul carora are loc schimbul de caldura, sunt mult mat mari, ceea ce conduce la un schimb de caldura mat intens, aceasta permitand vaporilor de apa sa condenseze inca in interiorul centralei. Caldura de condensare care se elibereaza in timpul acestui proces este dirijata din nou catre circuitui de incalzire, contribuind astfel cu o cantitate suplimentara de energie. Apa rezultata in timpul procesului de condensare este eliminata de aparat catre teava de ape reziduale.
Cu alte cuvinte, simplificand, putem spune ca centralele termice cu condensare utilizeaza si valorifica si acea parte a energiei care la centralele termice traditionale s-ar pierde odata cu evacuarea gazelor arse pe cosul de fum, sau altfel spus, centralele cu condensare preiau si folosesc - datorita suprafetelor mari destinate schimbului de caldura - si o mare parte din caldura ramasa in gazele de ardere."

http://www.centrale-...i-de-condensare

#12704
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View PostFrom 11 iulie 2016 - 10:56:

... mi se pare un pic pompos sa denumesti recuperatorul asta tehnologia condensatiei sau poate ma insel?

Ca fapt divers...Un alt produs , functioneaza cu biomasa si tot pe aceasta technologie... de condensatie Posted Image  .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SehQYOKi2Do?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by csomi, 11 July 2016 - 23:26.


#12705
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postcsomi, on 11 iulie 2016 - 22:59, said:

Ca fapt divers...Un alt produs , functioneaza cu biomasa si tot pe aceasta technologie... de condensatie Posted Image  .

Model: Pellematic Condens PEK218
Purchase price (€): € 12,555

Mai bine soba :)

#12706
Stefan51

Stefan51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.04.2012

View Postcsomi, on 11 iulie 2016 - 22:04, said:

"Cum functioneaza tehnologia de incalzire cu condensare ?
Principiul de functionare al centralelor termice cu condensare este simplu de inteles: la fiecare ardere care are loc in aparat, se formeaza vapori de apa, care, in mod normal, sunt eliberati odata cu gazele arse. Centralele cu condensare sunt echipate cu schimbatoare de caldura mai mari fata de centralele termice traditionale, astfel ca suprafetele - fin distribuite si imbinate - prin intermediul carora are loc schimbul de caldura, sunt mult mat mari, ceea ce conduce la un schimb de caldura mat intens, aceasta permitand vaporilor de apa sa condenseze inca in interiorul centralei. Caldura de condensare care se elibereaza in timpul acestui proces este dirijata din nou catre circuitui de incalzire, contribuind astfel cu o cantitate suplimentara de energie. Apa rezultata in timpul procesului de condensare este eliminata de aparat catre teava de ape reziduale.
Cu alte cuvinte, simplificand, putem spune ca centralele termice cu condensare utilizeaza si valorifica si acea parte a energiei care la centralele termice traditionale s-ar pierde odata cu evacuarea gazelor arse pe cosul de fum, sau altfel spus, centralele cu condensare preiau si folosesc - datorita suprafetelor mari destinate schimbului de caldura - si o mare parte din caldura ramasa in gazele de ardere."

http://www.centrale-...i-de-condensare
perfect da eu tot ca prostu nu pricep,am fost la prezentari de centrale in condenstie pe gaz si am avut  doua intrebari ce temperatura are condensul? si cum o transfera unui retur de 45grd?  nu m-au lamurit si nu au reusit sa explice pe ce se bazeaza cind afirma randament peste100% asa ca eu sper poate ma lumineaza cineva ,scoala mea s-a terminat un pic mai repede....

#12707
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Caldura nu este preluata din condens, condensul este rezultat in urma preluarii caldurii din gazele arse, care trebuie sa fie mai calde de 45C (sau ce temperatura are agentul catre care cedeaza caldura).

#12708
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ba da, vaporii de apa contin o mare cantitate de caldura de vaporizare/condensare Qc, care in momentul schimbarii de faza (lichid/gaz) este preluata sau cedata mediului.

2.26 MJ/kg este caldura latenta de vaporizare a apei (google), deci doua treimi de kWh per kg de apa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate