Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Afacere acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
zolysoftsolutions

zolysoftsolutions

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.01.2012
Buna tuturor,

Am si eu o intrebare interesanta. Nu am job mai nou si vreau sa fac ceva acasa. Am domeniu inregistrat si hosting la o firma..adica dispun de spatiu. Am vazut ca multi fac portal de anunturi de mica publicitate.
Am de gand si eu sa creez si sa administrez un asemenea portal pentru zona unde locuiesc (comuna cu vre-o 3000 de locuitori). Normal pentru utilizatori aceste anunturi trebuie sa fie gratuite.

Intrebarea: CARE E AFACEREA PENTRU CEL CARE CREEAZA SI ADMINISTREAZA PORTALUL?
..ma gandesc daca incerc sa vand spatiu special publicitatii nu am mari sanse..doar firmele vor publica si ele in anunturi gratuite..

Poate e ridicol ce am postat eu aici, dar decat sa nu fac nimic mai bine intreb niste prieteni vechi..ma gandeam sa fac vebshop, dar nu vreau garda pe capu' meu.. vreau ceva mai subtil si elegant.. daca merge il voi oficializa prin PFA.. Deci stiu ce pot sa fac, dar nu inteleg cum se scot bani din asa ceva...

Cu stima,
Zoli B.

#2
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,963
  • Înscris: 14.08.2006
Internetul iti ofera marele avantaj ca poti sa te adresezi si celor care nu locuiesc la tine in comuna..deci nu mai gandi asa, ca-i pagubos. 3 mii? tu glumesti? aia 3 mii au toti net? ce varste au? Ce anunturi ar da? Ar plati ptr. un anunt? Un site de anunturi scoate bani din anunturi premium sau din reclama. Sa scoata bani din asa ceva are nevoie de peste 3 mii de vizitiatori unici pe zi. PFA? eu nu vad nici cum o sa scoti banii de domeniu si gazduire din asa ceva daca te apuci de anunturi in comuna :) Eu ti-am spus de ce nu ar merge, poate spune cineva si de ce ar merge!

Edited by meanman, 29 January 2012 - 10:25.


#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,765
  • Înscris: 09.05.2005
Mai bine cauti alta idee... nu ai nici o sansa sa scoti bani din ce vrei tu sa faci.

#4
Maidanezul

Maidanezul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 408
  • Înscris: 15.12.2011
lasi anunturile gratuite pana se populeaza site-ul. Instalezi adsense si pui ceva cu emagprofitshare, iar apoi pui anunturi premium care vor iesi in evidenta si userii vor plati pt ele. Bafta!

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View Postzolysoftsolutions, on 29th January 2012, 09:22, said:

CARE E AFACEREA PENTRU CEL CARE CREEAZA SI ADMINISTREAZA PORTALUL?
Afacere e atunci cand ai trafic mare si atragi atentia celor din publicitate. Dar la tinta ta de utilizatori nici o sansa.

#6
eerik

eerik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.06.2010
Afacerea ar fii sa scoti bani dupa trafic/publicitate/anunturi platite. Insa pentru o comuna cu 3 mii de locuitori nu merita ca din cele 3 mii 1000 folosesc internetul - in cel mai bun caz zii de zii, si intr-o luna 50 de persoana va vizita siteul sa puna un anunt. Pe langa asta in comunitatile mici vestea circula fara internet, deci vor gasi cumparator prin rude/prieteni/cunostinte ...

Opinie mea e ca: NICI VORBA :)

Gaseste alt target/nisa daca vrei neaparat sa faci acel site. Gandeste global: un site pentru masini oldtimer, cai de rasa (nu e gluma), etc, etc, a carui public tinta nu se limiteaza la o comuna. Siteurile de mica publicitate se fac la nivelul unui oras mai mare/judet, ori pe o anumita nisa. Siteurile generale de anunturi sunt multe si e destul de greu sa ajungi intr-o pozitie buna - mai ales daca nu ai experienta in domeniu.

e.



View Postzolysoftsolutions, on 29th January 2012, 09:22, said:

Buna tuturor,

Am si eu o intrebare interesanta. Nu am job mai nou si vreau sa fac ceva acasa. Am domeniu inregistrat si hosting la o firma..adica dispun de spatiu. Am vazut ca multi fac portal de anunturi de mica publicitate.
Am de gand si eu sa creez si sa administrez un asemenea portal pentru zona unde locuiesc (comuna cu vre-o 3000 de locuitori). Normal pentru utilizatori aceste anunturi trebuie sa fie gratuite.

Intrebarea: CARE E AFACEREA PENTRU CEL CARE CREEAZA SI ADMINISTREAZA PORTALUL?
..ma gandesc daca incerc sa vand spatiu special publicitatii nu am mari sanse..doar firmele vor publica si ele in anunturi gratuite..

Poate e ridicol ce am postat eu aici, dar decat sa nu fac nimic mai bine intreb niste prieteni vechi..ma gandeam sa fac vebshop, dar nu vreau garda pe capu' meu.. vreaua fac, dar nu inteleg c ceva mai subtil si elegant.. daca merge il voi oficializa prin PFA.. Deci stiu ce pot cum se scot bani din asa ceva...

Cu stima,
Zoli B.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Ai acolo producatori de tot felul de produse agricole/traditionale ? Asta s-ar putea vinde bine (in lumea larga).

#8
dn_xp

dn_xp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.05.2008
Dezvoltand putin ultimul mesaj, daca exista ceva special cu care comuna ta se poate lauda, poti sa te apuci de promovat (cu un wordpress) instalat pe domeniu.ro/blog
Il promovezi in directoare, aduci vizitatori si cand acestia depasesc 200-300/zi instalezi un catalog online in radacina domeniului, faci un pfa si vinzi.
Incearca sa aduci un plus produsului pe care il vinzi ( un ambalaj, o utilitate noua, o senzatie); crescand un pic pretul vei avea si profit.

Nu te arunca in afacere daca nu sti sa aduci trafic!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate