Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

BRANSAMENTE ELECTRICE

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3594 replies to this topic

#2989
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Am tot cerut oferte de bransament conform ATR obtinut dar preturile m-au dat pe spate, pe langa pretul din deviz ATR de 7000 RON mai toate firmele imi cer extra cel putin 2.500 RON. Mi-a sugerat un vecin sa fac incredintare ENEL si ca ce scrie in ATR aia platesc. Zis si facut, am fost la sediu ENEL si am obtinut cerere C.U, cerere A.C, Imputernicire, Memoriu Justificativ si Dosar DTAC. Le-am obtinut in 5 minute iar toate firmele in ofertele primite imi spuneau ca numai DTAC si Memoriul sunt 1.000 RON, ma abtin la comentarii josnice, dar cum sa pretinzi X RON de la "fraieri" adica noi, cand sunt tipizate printate automat de ENEL?
In fine, de C.U. ma duc Luni sa depun la primarie, dupa de avize ma voi ocupa tot eu asa cum in mare parte m-am ocupat si la casa, dupa ce iese CU si avizele am cererea pentru AC si dosarul DTAC furnizat de ENEL, alte 10 milioane solicitate de diverse fime pentru CU, Avize si AC.

As vrea sa stiu daca pentru dosarul de AC. pe langa avizele din CU si dosarul DTAC mai sunt nvoie si de altele? Am intales ca ar mai fi nevoie de:
1) Declaratie notariala de uz si servitute pentru capacitate energetica amplasata pe teren proprietate privata - asta o voi rezolva simplu la notar
2) Dosar Instalatii Electrice de Utilizare - nu am si nu stiu cum pot face rost de el, il face ENEL-ul sau il fac eu contracost la un electrician? Sau asta este partea scrisa si desenata de la Pth instalatii electrice de la casa?
3) Ar mai fi nevoie si de alte acte pentru dosar AC, sau dupa iesrie AC, mai sunt nevoie si de alte hartogari, exceptand incredintarea; contractul de racordare

#2990
energie-electrica

energie-electrica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.05.2017
Pentru obtinerea AC-ului destinat bransamentului daca aveti memoriu+cerere pentru CU si DTAC +cerere pentru AC, si incredintare pe numele dumneavoastra pentru a obtine avizele solicitate in CU, aveti cam tot ce va trebuie.
Dosarul de interior vi-l face contracost un electrician autorizat ANRE. Acesta trebuie depus in faza finala.
Declaratia notariala de care mentionati se realizeaza doar daca aveti BMP sau alte instalatii pe proprietatea dumneavoastra. Aveti ? Sa stiti ca se noteaza in cartea funciara.

De curiozitate, in ce judet/localitate se intampla cele expuse de catre dumneavoastra ?

#2991
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Am tot in afara de dosarul de interior. In Cornetu, Ilfov iar drumul este unul de servitute detinut cota parte 1/8 la fel ca restul celor 7 vecini.
Ce sa se noteze in cartea funciara, AC pentru branament? Deci sa intaleg ca alte acte nu am nevoie in afara de declaratie notariala si dosarul de interior?

Edited by Mirel_85, 07 July 2017 - 21:52.


#2992
energie-electrica

energie-electrica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.05.2017
"1) Declaratie notariala de uz si servitute pentru capacitate energetica amplasata pe teren proprietate privata - asta o voi rezolva simplu la notar"

Dumneavoastra ati scris asta mai sus, ce anume se amplaseaza pe proprietate privata ?

#2993
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
BMPT va fi in fata gardului, pe drumul de servitute. Acel drum nu este drum public este un drum privat detinut cota parte 1/8 de fiecare dintre cei 8 vecini cat suntem acolo, deci este posibil sa am nevoie de aceea declaratie...

#2994
energie-electrica

energie-electrica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.05.2017

 Mirel_85, on 08 iulie 2017 - 08:20, said:

BMPT va fi in fata gardului, pe drumul de servitute. Acel drum nu este drum public este un drum privat detinut cota parte 1/8 de fiecare dintre cei 8 vecini cat suntem acolo, deci este posibil sa am nevoie de aceea declaratie...

Daca BMPT nu este pe proprietatea dumneavoastra (sau in gard / pe gard) va asigur ca nu este necesara acea declaratie. Sunt drumuri de servitute cu 100 de proprietari...

#2995
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009
Va trebui sa dea acea declaratie notariala.

Edited by anaki, 09 July 2017 - 13:56.


#2996
energie-electrica

energie-electrica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.05.2017

 anaki, on 09 iulie 2017 - 13:55, said:

Va trebui sa dea acea declaratie notariala.

Eu va asigur ca operatorul de distributie din zona a renuntat la a mai cere declaratii notariale pentru instalatiile OD ce se amplaseaza pe drumurile de servitute. Era o nebunie, daca erau 100 pe drumul de servitute, cereau de la 100. Au renuntat, pasând aceasta problema spre Primarie. Daca se stabileste in CU (pentru bransament) ca e necesara declaratie, atunci este necesara. In judetul Ilfov, doar Primaria Voluntari cere declaratii de la toti proprietarii drumului de servitute daca se intra cu instalatiile OD pe acolo.

Eu il sfatuiesc pe domnul cu ATR-ul din Cornetu sa discute cu cei care l-au emis ATR si sa-i mai intrebe o data daca e necesara declaratia.

Succes !

#2997
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
Am de făcut un branșament trifazat pe distanța de 75 m până la gard (contoar) apoi inca vreo 15 m până în casă la tablou.
Întrebarea este dacă pot să amplasez in același șanț, în copex separat, cablul pt tv-date?

#2998
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Poti dar nu in acelasi tub cu linia de forta (bransament)
Pt. reteaua de date va trebui sa folosesti cablu ecranat de tip FTP si sa legi ecranul la pamant.
Va trebui sa tii cont ca distanta dintre tuburi sa fie de cel putin 25cm unul fata de altul.

#2999
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009

 spargebule, on 10 iulie 2017 - 06:09, said:

Am de făcut un branșament trifazat pe distanța de 75 m până la gard (contoar) apoi inca vreo 15 m până în casă la tablou.
Întrebarea este dacă pot să amplasez in același șanț, în copex separat, cablul pt tv-date?
Poti,foloseste tub riflat.
Este bine sa stii ce firma e in zona,daca e rcs -rds foloseste fibra optica pana in casa.

#3000
mootoo

mootoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 22.03.2011

 Mirel_85, on 07 iulie 2017 - 14:51, said:

Am tot cerut oferte de bransament conform ATR obtinut dar preturile m-au dat pe spate, pe langa pretul din deviz ATR de 7000 RON mai toate firmele imi cer extra cel putin 2.500 RON. Mi-a sugerat un vecin sa fac incredintare ENEL si ca ce scrie in ATR aia platesc. Zis si facut, am fost la sediu ENEL si am obtinut cerere C.U, cerere A.C, Imputernicire, Memoriu Justificativ si Dosar DTAC. Le-am obtinut in 5 minute iar toate firmele in ofertele primite imi spuneau ca numai DTAC si Memoriul sunt 1.000 RON, ma abtin la comentarii josnice, dar cum sa pretinzi X RON de la "fraieri" adica noi, cand sunt tipizate printate automat de ENEL?
In fine, de C.U. ma duc Luni sa depun la primarie, dupa de avize ma voi ocupa tot eu asa cum in mare parte m-am ocupat si la casa, dupa ce iese CU si avizele am cererea pentru AC si dosarul DTAC furnizat de ENEL, alte 10 milioane solicitate de diverse fime pentru CU, Avize si AC.

As vrea sa stiu daca pentru dosarul de AC. pe langa avizele din CU si dosarul DTAC mai sunt nvoie si de altele? Am intales ca ar mai fi nevoie de:
1) Declaratie notariala de uz si servitute pentru capacitate energetica amplasata pe teren proprietate privata - asta o voi rezolva simplu la notar
2) Dosar Instalatii Electrice de Utilizare - nu am si nu stiu cum pot face rost de el, il face ENEL-ul sau il fac eu contracost la un electrician? Sau asta este partea scrisa si desenata de la Pth instalatii electrice de la casa?
3) Ar mai fi nevoie si de alte acte pentru dosar AC, sau dupa iesrie AC, mai sunt nevoie si de alte hartogari, exceptand incredintarea; contractul de racordare

Nu stiu cum se obisnuieste in zona ta dar la noi un CU+AA+DTAC costa cca 3000 lei (la oras, municipiu). Daca lucrarea e la sat-comuna, un 300 lei ar fi deajuns. Pe de alta parte vad ca nu cunosti din ce se compune un DTAC si totusi iti dai cu parerea (fara comentarii josnice!) ca 1000 lei e mult. Daca vrei sa dezvoltam subiectul eu iti spun ca doar ridicarea topo+viza OCPI costa minim 1200 lei.

#3001
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

 mootoo, on 11 iulie 2017 - 10:55, said:

Pe de alta parte vad ca nu cunosti din ce se compune un DTAC si totusi iti dai cu parerea (fara comentarii josnice!) ca 1000 lei e mult.

E o tara libera si ma pot exprima cum vreau, cred ca esti unul dintre cei care se simti vizati de comentariul meu. Nu s-au simtit lezati persoane cu implicare si greutate pe acest topic si alte topicuri "electrice", electricieni pasionati de munca lor gen @GeorgeTrisina, @anaki, etc si sari tu sa ma mustrezi pe mine. Uite o spun din nou: Da e lipsa de bun simt chiar hotie ca o firma sa ceara 1000 RON pe DTAC Enel cand eu la sediu ENEL am obtinut DTAC-ul printr-un simplu print din sistemul lor. A cautat dupa ATR, m-a intrebat daca vreau sa le fac lor incredintare sa o scoata la licitatie sau vreau sa fac cu o anume firma, si le-am spus ca vreau prin ei, a dat print, a dat 5 semnaturi si 5 stampile. Treaba de maxim 5 minute, deci trebuie sa fi josnic rau de tot sa ceri 1000 RON pe o chestie care nu o faci tu si o obti direct de la ENEL in 5 minute asa cum am facut eu.

Edited by Mirel_85, 11 July 2017 - 11:27.


#3002
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

 anaki, on 09 iulie 2017 - 13:55, said:

Va trebui sa dea acea declaratie notariala.

 energie-electrica, on 09 iulie 2017 - 19:56, said:

Eu il sfatuiesc pe domnul cu ATR-ul din Cornetu sa discute cu cei care l-au emis ATR si sa-i mai intrebe o data daca e necesara declaratia.
Succes !

Am vorbit cu inginerul proiectant care a facut ATR si DTAC si a spus ca daca este in/pe gard am nevoie de acea declaratie de uz de servitute inscrisa in cartea funciara. Daca este pe drum public sau drum servitute nu este nevoie, ei nu mai solicita asa ceva si ramane la atitudinea primariei. Deci este posibil sa ceara primaria declaratii de la toti proprietari drumului de servitute, dar a spus ca ei declara in schita drum(nu specifica servitute/public) iar primariile se fac ca "ploua" si nu prea cer asa ceva.

Acum depinde de la primarie la primarie, de la functionar la functionar, si de la spaga la spaga. Din pacate voi afla asta de abia cand este emis certificatul de urbanism, ce anume se cere si cred ca pentru siguranta o sa cer la ENEL alta schita ca sa fie amplasat pe/in gard ca sa dau doar eu declaratie si sa nu stau sa alerg dupa toti vecinii sa dea declaratii notariale. Este sau va fi vre-un impediment daca va fi amlasat BMPT-ul in/pe gard in limita de proprietate cu acces din exterior?

#3003
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
In legatura cu dosarul de utilizare:
Acesta trebuie sa ti-l faca firma care ti-a executat instalatia interioara, nu furnizorul in cazul tau ENEL.
Dosarul cuprinde:
- Adresa de inaintare catre ENEL
- Buletin de incercare coloane cabluri
- Buletin de verificare priza de pamant (daca ai priza facuta)
- Poze la tabloul / tablouri de distributie (cu capacul deschis sa se vada legaturile)
- Schema monofilara a tabloului / tablourilor de distributie
- Certificate de conformitate si garantie a materialelor folosite.
- Facturile materialelor folosite ca sa reiasa provenienta acestora.
La acest dosar anexezi si proiectul tehnic daca imobilul respectiv e constructie noua.

Edited by GeorgeTrisina, 11 July 2017 - 12:04.


#3004
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009
Enelul iti va cere doar tie acea declaratie notariala,nu te va trimite sa ceri acea declaratie de la toti vecinii,asta trebuie sa stii .

#3005
energie-electrica

energie-electrica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.05.2017

 Mirel_85, on 11 iulie 2017 - 11:50, said:

Am vorbit cu inginerul proiectant care a facut ATR si DTAC si a spus ca daca este in/pe gard am nevoie de acea declaratie de uz de servitute inscrisa in cartea funciara. Daca este pe drum public sau drum servitute nu este nevoie, ei nu mai solicita asa ceva si ramane la atitudinea primariei. Deci este posibil sa ceara primaria declaratii de la toti proprietari drumului de servitute, dar a spus ca ei declara in schita drum(nu specifica servitute/public) iar primariile se fac ca "ploua" si nu prea cer asa ceva.

Acum depinde de la primarie la primarie, de la functionar la functionar, si de la spaga la spaga. Din pacate voi afla asta de abia cand este emis certificatul de urbanism, ce anume se cere si cred ca pentru siguranta o sa cer la ENEL alta schita ca sa fie amplasat pe/in gard ca sa dau doar eu declaratie si sa nu stau sa alerg dupa toti vecinii sa dea declaratii notariale. Este sau va fi vre-un impediment daca va fi amlasat BMPT-ul in/pe gard in limita de proprietate cu acces din exterior?

Parerea mea, este sa il lasati pe drum, va complicati cu declaratii notariale, notari in cartea funciara, daca vreti sa vindeti apar fel si fel de suprize cu bancile avand sarcini pe teren. Eu sunt sigur ca nu trebuie sa dati nicio declaratie daca il lasati pe drum. Si oricum ati dat-o (BMPT pe drum sau in gard), CABLUL TOT PE DRUM TRECE (cablu = instalatie ENEL), deci daca e sa va ceara declaratii va vor cere oriunde ar fi BMP-ul. Daca vreti totusi sa il puneti in gard (pe proprietate) veti fi sigur ca aveti de dat cel putin o declaratie - a dumneavoastra + ce stabileste primaria (dar eu nu cred ca stabileste primaria nimic, va vor da cateva avize ..gaze.. canalizare... si aia).  Tineti-ne la curent.

Ceva important, atentie sa nu incurce circulatia auto si pietonala BMP-ul !

Succes !

Edited by energie-electrica, 11 July 2017 - 21:15.


#3006
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

 GeorgeTrisina, on 11 iulie 2017 - 12:02, said:

La acest dosar anexezi si proiectul tehnic daca imobilul respectiv e constructie noua.

Proiect tehnic, adica DTAC-ul primt de la ENEL, sau e vorba de un alt proiect diferit mai complex?

Edited by Mirel_85, 11 July 2017 - 21:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate