Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

BRANSAMENTE ELECTRICE

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3594 replies to this topic

#2971
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
ce-ai facut @manghels?
divulgi din secretele bine pazite ale capusarilor sistemului?

#2972
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

View Postblackiesasha, on 22 iunie 2017 - 13:00, said:

ce-ai facut @manghels?
divulgi din secretele bine pazite ale capusarilor sistemului?
e romania..chestiile astea se predau inca de la gradinita..Prima lectie e...traim in jungla..totul e posibil...

#2973
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009

View Postmanghels, on 22 iunie 2017 - 12:59, said:

Cred ca pretul final depinde de un cumul de factori..La zona ma refeream ca si preturi pe manopera..poate in sud manopera e mai scumpa ca in nord..la mine (sau invers)..iar in 'sezon'..poate firmele-s prinse in 'n' lucrari..si nu-s dispuse sa mai lase la pret..pe ideea ca "asta-i pretul..iti place bine..daca nu..am alti clienti care asteapta de o luna sa-i rezolv"..

Cred ca pana la urma..poate sa depinda si de inspectorul pe zona (sau cum ii mai cheama)..pt ca unu iti poate da o solutie..dar daca mergi la altul..e posibil sa-ti dea o alta solutie mai ieftina (unii baga extindere cu n stalpi..altii iti dau ingropat..etc..)
Asta e,cauti alta firma daca nu-ti convine pretul .

Nu este un inspector de zona  doar proiectantul da solutia.

#2974
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

View Postanaki, on 22 iunie 2017 - 14:26, said:

Asta e,cauti alta firma daca nu-ti convine pretul .

Nu este un inspector de zona  doar proiectantul da solutia.
pe aici..la Eon..e cate o persoana responsabila pe diferite zone ale orasului..de asta ziceam de 'inspector'..

#2975
energie-electrica

energie-electrica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.05.2017

View Postanaki, on 22 iunie 2017 - 14:26, said:

Asta e,cauti alta firma daca nu-ti convine pretul .

Nu este un inspector de zona  doar proiectantul da solutia.

Corect... solutia o da operatorul de distributie, care nu trebuie sa tină ca e firma X si Y. Restrictii de tipul aerian/subteran pot fi date, eventual, doar de catre Primarie, care, spre exemplu, nu mai permite spargerea trotuarelor sau nu mai permite plantarea stalpilor. Daca nu exista astfel de restrictii, si tehnic se poate atat aerian cât si subteran, in mod clar beneficiarul are dreptul de a alege care este solutia - cred ca asa ar trebui sa procedeze proiectatii. Daca beneficiarul nu isi exprima punctul de vedere, in mod clar o solutia mai ieftina trebuie data. La urma urmei, atat timp cat lucrarea se executa cu autorizatie de constructie, OD nu cred ca are prea multe de spus daca e aerian sau subteran - atat timp cât beneficiarul isi manifesta dorinta pentru una dintre solutii.

#2976
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postmanghels, on 22 iunie 2017 - 14:39, said:

pe aici..la Eon..e cate o persoana responsabila pe diferite zone ale orasului..de asta ziceam de 'inspector'..
E peste tot asa nu numai la EON de obicei este seful UO-MTJT din acea zona.

#2977
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
in cazul meu - bransament la eon acum 5-6 ani - NU am fost intrebat cum prefer, si erau posibile ambele solutii. in schimb, persoana care a venit la teren initial (inspector, proiectant, sau ce o fi fost) nu a uitat sa precizeze ca daca ma grabesc si vreau curent repede imi poate recomanda el o firma autorizata. l-am ascultat si intradevar totul a decurs ok. ulterior, peste cativa ani, din intimplare, am aflat ca de fapt firma respectiva era a fratelui lui (si a lui). si tot ulterior am aflat ca o solutie cu stilp, cum am primit eu, e mai scumpa decat solutia ingropata.
si uite asa, traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul.

Edited by blackiesasha, 23 June 2017 - 06:23.


#2978
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009

View PostGeorgeTrisina, on 23 iunie 2017 - 06:21, said:

E peste tot asa nu numai la EON de obicei este seful UO-MTJT din acea zona.
Ca terminologie  in documente apare sef UO .. el fiind sef de zona ,semnand si el ATR-ul ,dar solutia tehnica o alege si o da proiectantul.

#2979
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

View PostGeorgeTrisina, on 23 iunie 2017 - 06:21, said:

E peste tot asa nu numai la EON de obicei este seful UO-MTJT din acea zona.
pai da...cand vorbeam cu firmele..sa-mi faca bransament..cam toti imi ziceau..aaa..pe zona ta e 'ala' de la Eon...inseamna ca ne miscam repede..ca daca era pe zona x...la eon ar fi unu mofturos..si iti pune betze in roate..Cam la fel si la ISC (constructii)..cand e vb de vizitele pe santiere..Toti constructorii m-au intrebat..in ce zona fac casa...ca sa stie ce doberman de la ISC ar putea veni in inspectie (sau de la alte inspectorate..munca..garda mediu..etc)

Edited by manghels, 23 June 2017 - 07:45.


#2980
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009
Si o negatie de la primarie,sa vedem pt subteran in cat timp da AC-ul.

Attached Files



#2981
energie-electrica

energie-electrica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.05.2017

View Postanaki, on 26 iunie 2017 - 17:51, said:

Si o negatie de la primarie,sa vedem pt subteran in cat timp da AC-ul.

Eu estimativ ca cel care a solicitat racordare va avea curent, daca are noroc si lucrurile merg bine, la inceputul lui 2019...

#2982
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 18.12.2004
Stie cineva, pentru lucrarea de racordare, care in aviz spune ca trebuie un stilp SE4 si 30 m de cablu (16+25mmp), cam ce pret as putea negocia cu o firma din Iasi ? Eventual pe PM.
Multumesc.

#2983
energie-electrica

energie-electrica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.05.2017

View Postdragosh82, on 30 iunie 2017 - 16:52, said:

Stie cineva, pentru lucrarea de racordare, care in aviz spune ca trebuie un stilp SE4 si 30 m de cablu (16+25mmp), cam ce pret as putea negocia cu o firma din Iasi ? Eventual pe PM.
Multumesc.

30m de cablu aerian nu ?! Bransament monofazat ? Fara a stii toate detaliile ATR-uri, prespunand ca este o deschidere cu cablu aerian de vreo 30m si la baza stalpului avem blocul de masura monofazat, un pret corect ar fi undeva intre 2200 si 2700 Ron (fara TVA). Poate ulterior ne spuneti si le ce suma ati ajuns.
Suma la care se adauga ceea ce opreste operatorul de distributie (contor, taxa montare contor si ce-or mai opri ei)

Edited by energie-electrica, 30 June 2017 - 20:33.


#2984
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009
Nu este asa.

View Postdragosh82, on 30 iunie 2017 - 16:52, said:

Stie cineva, pentru lucrarea de racordare, care in aviz spune ca trebuie un stilp SE4 si 30 m de cablu (16+25mmp), cam ce pret as putea negocia cu o firma din Iasi ? Eventual pe PM.
Multumesc.
Pune ATR-ul
...........

Edited by ggelu, 30 June 2017 - 21:13.


#2985
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 18.12.2004
Ajunge pagina asta sau trebuie toate ?
Pe pagina urmatoare scrie undeva la sfirsit ca "montarea prizei de pamint se va face in instalatia de utilizare".
Iar tariful stabilit de ei 3580

Attached Files



#2986
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pune si ultima pagina aia cu preturile

#2987
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 18.12.2004

View Postenergie-electrica, on 30 iunie 2017 - 20:10, said:

30m de cablu aerian nu ?! Bransament monofazat ? Fara a stii toate detaliile ATR-uri, prespunand ca este o deschidere cu cablu aerian de vreo 30m si la baza stalpului avem blocul de masura monofazat, un pret corect ar fi undeva intre 2200 si 2700 Ron (fara TVA). Poate ulterior ne spuneti si le ce suma ati ajuns.
Suma la care se adauga ceea ce opreste operatorul de distributie (contor, taxa montare contor si ce-or mai opri ei)
Va multumesc, am ales o firma la care suma este de 2.328,79 fara TVA, acestia fiind si singurii care mi-au trimis un deviz serios, de la restul am primit oferte verbale sau care depaseau suma calculata in ATR.

#2988
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009
Ord 141/2014 cel care reglementeaza tarifele a mai fost postat  https://forum.softpe...ry18692657  .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate