Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Consumul de curent al unui PC

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
jorak

jorak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.11.2002
Am un PC dotat cu un AthlonXP, 256 MB DDRAM, CD, CD-RW, 1 HDD, FDD, SB!Live Value, GeForce2 MX 400 64 MB, TV-Tuner si aș dori să știu cam cât consumă efectiv PC-ul. Am o sursă de 350 W care face un zgomot prea mare și mă întrebam dacă una de o putere mai mică ar "duce" sistemul, în condiții normale de funcționare (monitorul e legat separat la curent); (am avut un sistem dotat cu o sursă de 250 W care abia dacă se auzea când era foarte liniște). Sau dacă aveți idee ce sursă ar fi de indicat să achiziționez, v-aș fi recunoscător.

#2
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
:confused:  :confused:  :confused:  :confused:  :confused:  :confused:


stai un pic ...........ce legatura are puterea sursei cu zgomotul facut de ventilatorul sursei
nu te sfatuiesc sa iei o sursa sub 300w pt ca sunt f. proaste si oricum nu te lua dupa ce au scris chinezoii pe ele........ ca e vraja marii
problema ta e i cutia de tabla a sursei .........care e gandita asha de bine ...................ca aerul dat de ventilator se loveste in gratarul cutiei si se intoarce inapoi in pale.................



btw:am pus pe un hp 200mhz care pe sursa lui scria 110w :3hdd ide,cd-rom ide,1hdd scsi,1 cd-rw scsi........puneti si voi astea pe un 350W made in china .........sa vedetzi cum scoate flacari  sursa :) :) :) :) :)

#3
jorak

jorak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.11.2002
Ceva sfaturi în achiziționarea unei alte surse?

#4
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by jorak
Ceva sfaturi în achiziționarea unei alte surse?

Un sfat... offtopic: Scrie cu litere LATINE si nu romanesti... Din motive de securitate, nu toata lumea foloseste caracterele romanesti... :drac:  :D

#5
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Surse de calitate care se găsesc la noi sunt Chieftec, dar extrem de scumpe pentru omul de rând care s-a obișnuit cu surse de 2 lei (și la propriu și la figurat).
Problemele apărute din cauza sursei sunt în general de la simple blocaje până la arderea tuturor componentelor din calculator!
De aceea, se recomandă surse de calitate, care chiar să ofere tot atâția W cât scrie pe ele. Puține reușesc asta.
O sursa noname de 350W își face de obicei treaba, dar când vine vorba de un sistem cu XP 2200+, 2400+ sau P4 2.5-2.8 GHz, e bine ca ea sa fie măcar de 400W. Iar dacă vorbim de Chieftec, una de 300W ar trebui să fie de ajuns în orice situație.

Un articol legat de asta puteți găsi aici.

#6
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002
cam ce se intampla daca nu e de ajuns de puternica sursa ? adica daca s-ar baga una de 230 W cu un Athlon XP 1600+ ????

#7
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
simplu
se parleste sursa ...........si s-ar putea sa ia si o placa de baza dupa ea,un proc,un hard........cine stie
daca scrie 230 de w asta nu inseamna ca trebuie sa si crezi

#8
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002
inco o kestie... vi se pare normal ca pe un sitem P2 Celeron 633 Mhz, GeForce 2 MX 400 32 Mb, 320 MBRam, HDD 20 GB, si WIndows XP, CS sa se scadeze ? merge la approx 4 fps/sec. In 98 merge perfect ! Si driverele sunt downloadate de la nVIDIA... intreb aici pentru ca mi-a zis cineva ca s-ar putea sa fie din cauza sursei... sa nu ajunga watzii... (cineva care ucreaza in domeniu).

#9
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
:rolleyes:  :rolleyes:  :rolleyes:
lipsa de W  nu ar putea afecta placa video asha cum ai zis tu, adik prin scaderea performatzelor :)) :rolleyes:

In PRIMUL rand , itzi dai seama ca "nu ajung watzii" daca compu tam se restarteaza ca prostul in timpul unor alicatzii.....bla,bla

eu zic ca e de la drv mai mult ca sigur...sthiu de la crash ce probleme a avut cu drv de la nVidia pt un asus!! luasera ultimile drv pt xp ...shi placa lui se mishk k un kur...a trebuit sa se intoarca la cele vechi....so mai incearca alte drv...!

PS: In seara asta vreau sa imi masor consumul de curet la comp +monitor.....stand by for the results

#10
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
HellSpawn:stai linistit ca nu xp-ul itzi mananca wattii :) :) :)
singura ta problema mai mult ca sigur sunt  driverele  ..........incearca detonatoare la greu dar totusi cel mai bine ar trebui sa se impace cu cele de pe cd-ul  venit cu placa

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate