Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Fostii proprietari nu vor sa se mute. Ce fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,059
  • Înscris: 24.02.2006

View Postady_77, on 22nd January 2012, 14:19, said:

ceva acte??? act de proprietate! care e garantata de constitutie! sau si aia a ajuns in rromanica hartie igienica?

  foloseste fara drept acel spatiu adica ilegal!!! nu poate demonstra cu nimic ca foloseste spatiul ala legal.tiganul ala nu e protejat de nici o lege speciala.
  daca tu ca proprietar nu poti sa-i scoti din casa ta pe tiganii aia,inseamna ca proprietatea e un cacat in romania si nu mai avem ce discuta,aici nu e lege ,e tiganie,iar daca e tiganie macar sa ne comportam la fel: bate,cutite,scandal si toate alea...

stimabile, te-ai uitat prea mult la filme americane :)

proprietatea este garantata de constitutie, iar legile il protejeaza pe proprietar. problema e rapiditatea cu care se judeca procesele (altfel spus, cat de repede reactioneaza legea atunci cand e vorba sa-l protejeze)
varianta legala (si cu sanse foarte mari de succes) a fost prezentata mai sus: cere in instanta evacuarea respectivului, obtine un ordin judecatoresc investit cu putere executorie, apeleaza la un executor judecatoresc, acesta (impreuna cu politia,daca e cazul; are dreptul sa ceara sa fie asistat de oamenii legii) il evacueaza pe vanzator, cumparatorul intra in posesia apartamentului, evalueaza daunele produse de catre vanzator, il da pe acesta iarasi in judecata(daca e cazul) si in final obtine despagubiri. in mare cam 2-3 ani pentru fiecare proces, asta daca vanzatorul nu isi gaseste un avocat bun.

#38
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010

View Postady_77, on 22nd January 2012, 15:58, said:

deci in casa ta,in care nu ai adus chiriasi,tu poti intra doar cu executor judecatoresc! tare!!! oare ce faci daca vii din concediu si gasesti ceva tigani de astia la tine acasa? te cazezi la un hotel din zona si mergi la tribunal sa obtii titlu executoriu,sau pui mana pe bata de baseball si ii faci varza? ce zici?


Eu zic sa ne limitam la speta expusa de initiatorul tropicului,la care rezolvarea legala este cu cea mentionata mai sus.
Faza cu venitul din concediu este cu totul alta
ciorba de peste.

#39
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 23.06.2004
Mda, problema aici este ca aia probabil au domiciliul acolo. Poate daca ar avea alta adresa pe cartile de identitate ar fi mai simplu cu evacuarea 'in forta'(soft sau hard) si banuiesc ca nici aia nu prea ar avea ce plangere sa faca.
LE: faza cu taiatul utilitatilor e iar ok, dar ce te faci daca aia se razbuna si devasteaza apartamentul la plecare?

Edited by aladdin2k, 22 January 2012 - 17:29.


#40
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
cel mai simplu....te duci la u in apartament, le zici sa plece, daca nu, suni, dar suni, nu stai la discutii la 112, si celor de la politie le zici ca ti-au intrat in casa musafiri nepoftiti.
de acolo se ocupa ei.
am avut de-a face cu tiganii si politia, iar primii se caca pe ei cand e vba de cei din a 2-a categorie, asa ca....spor!
nu mai zici ca sunt fostii proprietari si etc, ai cumparat apart de la ei, i-ai mai lasat in casa aia, de omenie, dar cand gluma se ingroasa, solutia este ff simpla, am zis mai sus.
atat timp cat apart si utilitatile sunt pe numele tau, aia nu mai au ce cauta acolo, iar daca vrei, ii si poti omori in legitima aparare, zici ca au intrat peste tine in casa, ca avea un cutit in mana si ca era cat pe ce sa te transeze....

#41
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,059
  • Înscris: 24.02.2006
alt Chuck Norris in devenire :)

au mai spus vreo cativa ca politia nu are ce face si din cauza asta nu se implica. suni degeaba la 112, in cel mai bun caz vine un echipaj si te face de ras de fata cu vanzatorul atunci cand iti spune ca nu poate face nimic.

#42
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.10.2007
Citesc si ma minunez de cate tampenii sunt spuse doar din dorinta de a spune ceva.
Du-te cu bodyguarzi, prieteni, portarul de la fabrica sau seful de la birou peste ei si te vei alege cu dosar penal.
Arunca-i in strada si vor spune ca aveau 100.000 eur pe noptiera.
Singura solutie este executorul, apeleaza cu incredere daca dialogul este in van.

Edited by yesyesyesyo, 24 January 2012 - 16:27.


#43
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

100.000 eur pe noptiera.
...noptiera aflata in apartamentul cui ????

#44
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Vad ca nimeni nu a raspuns la o intrebare din primul post:

View Postrapture, on 15th January 2012, 20:57, said:

In contractul de vanzare cumparare scrie alb pe negru: "In caz de neeliberare a apartamentului la termenul stabilit mai sus de parti, noi, vanzatorii cunoastem faptul ca vom fi evacuati silit, fara somatie, fara punere in intarziere sau cerere de chemare in judecata, prezentul act constituind titlu executoriu si vom suporta toate cheltuielile legate de o eventuala evacuare silita, precum si daune interese."
In baza a ce scrie mai sus pot merge direct la un executor judecatoresc sau mai imi trebuie si o decizie a unei instante?!

Daca textul scris cu rosu exista in contractul semnat, asta nu-i da dreptul omului sa apeleze direct la executor, fara sa se mai ajunga in instanta?

#45
mahetin

mahetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 16.08.2008
Recomandarea mea este sa mergi la un Executor Judecatoresc  care sa investeasca cu formula executorie contractul si apoi sa mearga cu mascatii si sa il evacueze.

#46
Uncle_Leo

Uncle_Leo

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 214
  • Înscris: 27.01.2010
@rapture: Ce situatie cretina! Si pana la urma ce ai facut, ai rezolvat ceva? Ca sunt curios sa aflu.

Edited by Uncle_Leo, 24 February 2012 - 23:40.


#47
besliu

besliu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.05.2012
Buna ziua,

Sunt exact in aceeasi situatie , proprietarul trebuia de ieri sa elibereze apartamentul dar nu vrea , motiveaza ca nu are unde sa se duca , apartamentul este luat prin prima casa ,,banii le au fost virati pe 30.03.2012 , si i am lasat sa stea conform contractului de vanzare -cumparare pana pe 23.05.2012 , am vb astazi si explicatia a fost simpla nu au unde sa se duca , nu stiu ce sa fac , eu stau cu chirie , deja am platit 2 rate la banca , 2 luni chirie , pe langa toate astea nu si au achitat absolut nimic gaze , curent....
Va rog un raspuns , o solutie...

#48
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Nu poti sa le deschizi un proces in care sa le ceri daune chiria de pe fiecare luna in care nu poti locui in apartament, plus cheltuielile pe care nu si le-au platit la intretinere? Ca daca nu iesi la pace cu ei tot tu va trebui sa le platesti intr-un final.

#49
besliu

besliu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.05.2012

View Postdaemon, on 24th May 2012, 16:53, said:

Nu poti sa le deschizi un proces in care sa le ceri daune chiria de pe fiecare luna in care nu poti locui in apartament, plus cheltuielile pe care nu si le-au platit la intretinere? Ca daca nu iesi la pace cu ei tot tu va trebui sa le platesti intr-un final.

nu am spus tot pe parcursul actelor ei nu au platit nici macar o chitanta de 5 lei , eu am achitat pana si impozitul lor adica 3500ron , mi au promis ca imi dau banii imediat cum banca le vireaza, sigur ca nu i am mai vazut , si procese , avocati sunt iarasi bani pe care eu nu ii am . Am fost la politie si mi au zis sa mai astept pana luni si vor merge cu mine , nu stiu ce o sa rezolvam , sunt pur si simplu disperata, eu cu acte pe o casa , eu stau pe drumuri , nu se poate asa ceva , unde ne sunt respectate drepturile..

#50
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Daca nu rezolvi cu politia, tot trebuie sa vorbesti cu un avocat, sa te indrume cum sa iti recuperezi paguba.

#51
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010

View Postbesliu, on 24th May 2012, 17:06, said:

nu am spus tot pe parcursul actelor ei nu au platit nici macar o chitanta de 5 lei , eu am achitat pana si impozitul lor adica 3500ron , mi au promis ca imi dau banii imediat cum banca le vireaza, sigur ca nu i am mai vazut , si procese , avocati sunt iarasi bani pe care eu nu ii am . Am fost la politie si mi au zis sa mai astept pana luni si vor merge cu mine , nu stiu ce o sa rezolvam , sunt pur si simplu disperata, eu cu acte pe o casa , eu stau pe drumuri , nu se poate asa ceva , unde ne sunt respectate drepturile..
Nu prea ai ce sa rezolvi cu politia,mai bine te uiti atent ce scrie in contractul de v-c,si mergi cu executorul peste ei!
Banca ce zice?

#52
besliu

besliu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.05.2012

View Postsebannu1, on 24th May 2012, 17:25, said:

Nu prea ai ce sa rezolvi cu politia,mai bine te uiti atent ce scrie in contractul de v-c,si mergi cu executorul peste ei!
Banca ce zice?
in contractul de vanzare -cumparare scrie clar pe data de 23.05.2012 trebuie sa elibereze apartamentul , sa fie toate utilitatile achitate la zi si daca constatam vicii ascunse (adica strica ceva prin casa sau dispare ) sa si le asume sa achite tot.
Banca nu zice nimic , nu isi asuma , eu au virat banii si atat .Mi au zis sa vorbesc cu un notar , executor.
Apelarea la un executor ma costa cam 3000 ron din cate am inteles si nu dispun de acesti bani, luni ma duc iarasi peste ei sper sa plece ...

#53
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
La momentul actual politia ii poate aresta fara probleme, ei au ocupat abuziv locuinta altcuiva.
Tu esti proprietar cu acte in regula.

Edited by Mocebon, 24 May 2012 - 16:59.


#54
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010

View Postbesliu, on 24th May 2012, 17:54, said:

in contractul de vanzare -cumparare scrie clar pe data de 23.05.2012 trebuie sa elibereze apartamentul , sa fie toate utilitatile achitate la zi si daca constatam vicii ascunse (adica strica ceva prin casa sau dispare ) sa si le asume sa achite tot.
Banca nu zice nimic , nu isi asuma , eu au virat banii si atat .Mi au zis sa vorbesc cu un notar , executor.
Apelarea la un executor ma costa cam 3000 ron din cate am inteles si nu dispun de acesti bani, luni ma duc iarasi peste ei sper sa plece ...
Bine,astea sunt obligatiile asumate prin contract,dar ma interesa partea aia cu:ce se intampla in caz de nerespectare dispozitiilor contractuale!

ps:vicii ascunse inseamna cu totul altceva.

View PostMocebon, on 24th May 2012, 17:59, said:

La momentul actual politia ii poate aresta fara probleme, ei au ocupat abuziv locuinta altcuiva.
Tu esti proprietar cu acte in regula.
:coolspeak:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate