Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Constructie casa p+1(Anexa agricola)

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#1
bububest20

bububest20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 09.01.2011
Dragi forumisti, citesc cu atentie subiectele dvs si m am hotarat sa postez si eu in ideea de a obtine sfaturi si idei utile de la dvs.Am cumparat un teren 500mp 16*29 situat in  extravilan lucru care nu ma deranjeaza deloc si unde vreau sa construiesc o casa care va figura in acte ca si "Anexa agricola" precizez ca majoritatea caselor din zona sunt inregistrate ca si anexe.Am toate avizele obtinute inclusiv "Autorizatia de construire" si as dori cateva sfaturi in legatura cu proiectul pe care il voi  atasa...am vazut discutiile in legatura cu 'garajul in casa' (si beci dedesubt) si cu terasele costisitoare dar nu am putut renunta la ele.Astept pareri,idei,critici!

Attached Files

  • Attached File  0004.JPG   270.99K   353 downloads
  • Attached File  0005.JPG   263.46K   303 downloads
  • Attached File  0006.JPG   153.3K   200 downloads
  • Attached File  0001.JPG   203.49K   196 downloads

Edited by bububest20, 15 January 2012 - 19:14.


#2
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Stii daca aceasta anexa agricola poate figura ca si adresa in cartea de identitate,ai intrebat la primarie daca poti sa ai ca adresa in buletin.....(anexa agricola).Si pe la noi se practica acest tip de anexa agricola cu piscina si p-m

#3
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007
Daca ai sa ai de carat multe seminte pe scari baga masina sub sopron afara si muta birourile la etaj(nu prea am vazut sefi cu birourile la parter,plus ca incarci si planseul ).
Nu am vazut anexe pt CT dar probabil te-ai gandit si la asta.
In rest pare OK.Pt alte pareri trebuie sa intrebi punctual.
Bafta!
A,si "Bun venit pe SP"

Edited by lemar, 15 January 2012 - 19:47.


#4
bububest20

bububest20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 09.01.2011
Mda am uitat sa fac  unele precizari:
-Birou=living
-Secretariat=bucatarie
-La etaj trei dormitoare,dressing si o baie mai mare care va fi folosita si ca uscator si ca spatiu pt calcat haine.
Spatiul tehnic nu figureaza in proiect dar va fi in spatele baii cu intrare din exterior,prevad o centrala pe peleti.
In buletin momentan apare adresa parintilor la care locuiesc acum si cred ca si pe viitor as lasa locatia tot aici desi, cred ca cei de la primarie vor trece zona in intravilan in viitorul apropiat.
Am inceput sa achizitionez materialele care intentionez sa le las in custodie Am luat 9300Kg de fier romanesc cu 2,85 lei ma gandeam si la caramida Bks 30 dar deja s a scumpit(aprox4,1 buc si nu cred ca se va mai scumpi pana in aprilie) .As dori sa modific acoperisul care nu mi se pare f aspectuos si as mari intrarea in living (secretariat) prin mutarea unui stalp;ce parere aveti in legatura cu un beci sub garaj? .M ai atasez niste schite pt a primi sfaturi.

Attached Files

  • Attached File  0003.JPG   288.55K   131 downloads
  • Attached File  0008.JPG   137.4K   66 downloads
  • Attached File  0009.JPG   186.43K   63 downloads
  • Attached File  0011.JPG   172.75K   43 downloads

Edited by bububest20, 15 January 2012 - 20:22.


#5
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
In primul rand iti doresc succes in ceea ce vrei sa faci.
In al 2-lea rand vad ca ai niste talpi de toata frumusetea. Construiesti in Galati? Ai facut studiu geo?
Acoperisul ala rupt nu-mi place nici mie.
Pune si un plan de situatie cu punctele cardinale.

#6
bububest20

bububest20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 09.01.2011
Va multumesc pt raspunsurile de pana acum;da construiesc in Galati studiul geo nu l am facut datorita faptului ca am acelasi proiectant ca si vecinul (si am inteles ca el la facut) nu cred ca voi respecta proiectul intocmai as dori sa mai modific cate ceva eventual cu ajutorul dvs.Casa este pozitionata cu fata catre Vest si am incercat ca majoritatea geamurilor sa se afle catre Sud.
Atasez plan de situatie.

Attached Files

  • Attached File  0012.JPG   118.68K   99 downloads

Edited by bububest20, 15 January 2012 - 21:56.


#7
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Mie imi place cum e orientata casa, pozitia terasei e OK (umbra dupa-amiaza si soare dimineata).
De schimbat eu n-as schimba prea multe. Totusi:
-in dormitorul de la etaj care are un perete pe nord, as face un dressing pe acel perete (cu fereastra de aerisire), anuland astfel dezavantajul evident al peretelui pe nord din dormitor.
-windfangul mi se pare meschin iar daca intri in casa din garaj, trebuie sa te intorci acolo ca sa lasi pantofii si haina, transformand acel hol tot in windfang (pantofi murdari, etc). De aceea, as muta usa situata la cota 1.20 de usa de intrare, la capatul garajului. Mi se pare mai logic asa, mai ales ca bucatica aia de hol nu ajuta la absolut nimic dpdv al spatiului util.
-mergand mai departe, as inchide peretele pe care e acum usa de la bucatarie si as renunta la cel care desparte bucataria de living; mi se pare ca s-ar crea astfel un spatiu ceva mai agreabil (asta este, evident, o problema de gust si perceptie personala)

#8
bububest20

bububest20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 09.01.2011

 hdi, on 15th January 2012, 22:00, said:

Mie imi place cum e orientata casa, pozitia terasei e OK (umbra dupa-amiaza si soare dimineata).
De schimbat eu n-as schimba prea multe. Totusi:
-in dormitorul de la etaj care are un perete pe nord, as face un dressing pe acel perete (cu fereastra de aerisire), anuland astfel dezavantajul evident al peretelui pe nord din dormitor.
-windfangul mi se pare meschin iar daca intri in casa din garaj, trebuie sa te intorci acolo ca sa lasi pantofii si haina, transformand acel hol tot in windfang (pantofi murdari, etc). De aceea, as muta usa situata la cota 1.20 de usa de intrare, la capatul garajului. Mi se pare mai logic asa, mai ales ca bucatica aia de hol nu ajuta la absolut nimic dpdv al spatiului util.
-mergand mai departe, as inchide peretele pe care e acum usa de la bucatarie si as renunta la cel care desparte bucataria de living; mi se pare ca s-ar crea astfel un spatiu ceva mai agreabil (asta este, evident, o problema de gust si perceptie personala)
  

Da multumesc "hdi" m am gandit si eu la unele lucruri de care atunci tu aminte ;am uitat sa precizez ca peretele dintre bucatarie si living va fi o usa plianta eventual din sticla ideea cu windfangul pana in usa de la garaj e f buna ma gandeam in schimb sa fac o deschidere putin mai mare la living si sa mut putin mai in dreapta un stalp si sus sa fac iesire pe terasa din hol cum am mai vazut pe aici si sa renunt la terasa la acel dormitor.Garajul e putin cam ingust dar nu prea am ce sa i mai fac si as vrea  si beci sub el ce parere aveti?

#9
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Beciul nu cred ca e o idee buna daca tot ai un teren prost de fundare, e bine sa ai toata fundatia la acelasi nivel. Exista si problema accesului in beci, la dimensiunile alea ale garajului probabil ca va trebuii sa ai un chepeng si sa scoti masina ca sa intrii in subsol.Eu as alege varianta cu un mic beci sub ct, in afara amprentei case.

#10
bububest20

bububest20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 09.01.2011

 septimiu80, on 21st January 2012, 11:43, said:

Beciul nu cred ca e o idee buna daca tot ai un teren prost de fundare, e bine sa ai toata fundatia la acelasi nivel. Exista si problema accesului in beci, la dimensiunile alea ale garajului probabil ca va trebuii sa ai un chepeng si sa scoti masina ca sa intrii in subsol.Eu as alege varianta cu un mic beci sub ct, in afara amprentei case.


Mersi pt parere o s-o iau in considerare  mai avem cam o luna de analiza si vom lua o hotarare iar varianta cu beci sub centrala e buna dar si zona aceea face parte din amprenta casei pt ca e un stalp acolo.

Attached Files

  • Attached File  0002.JPG   333.91K   94 downloads


#11
bububest20

bububest20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 09.01.2011
Ce parere legata de impartirea camerelor,suprafetelor aveti;ceva pareri, sfaturi?Am observat ca meterialele(caramida,lemn)s au scumpit fata de anul trecut luna decembrie si noi asteptam sa le scada pretul.

#12
bububest20

bububest20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 09.01.2011
Am observat ca meterialele(caramida,lemn)s au scumpit fata de anul trecut luna decembrie credeti ca vor mai scadea preturile in primavara?

Edited by bububest20, 26 January 2012 - 18:21.


#13
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
ar trebui sa se mai scumpeasca.
nu vad de ce sa se ieftineasca.
gazu, motorina, taxe si impozite toate cresc.
inevitabil vor creste per global si materiile de constructie.

#14
bububest20

bububest20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 09.01.2011

 casuta_papusilor, on 26th January 2012, 18:35, said:

ar trebui sa se mai scumpeasca.
nu vad de ce sa se ieftineasca.
gazu, motorina, taxe si impozite toate cresc.
inevitabil vor creste per global si materiile de constructie.
  
Eu stiam ca pretul betonului la statie este mai scump iarna la fel si la caramida datorita costurilor mai ridicate de fabricare.





Cum recomandati sapatura la fundatie cu santuri sau pe toata amprenta casei.Constructorul mi a comunicat ca 'va da tot pamantul afara'.Care ar fi avantajele si dezavantajele la aceasta etapa?   :peacefingers:

Edited by bububest20, 30 January 2012 - 18:28.


#15
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009
vreau mai multe informatii si un nr. de telefon
apopa.home@gmail. com

#16
bububest20

bububest20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 09.01.2011

 almic, on 11th February 2012, 17:25, said:

vreau mai multe informatii si un nr. de telefon
apopa.home@gmail. com

Spune-mi te rog despre ce informatii este vorba si ti le dau aici cu cea mai mare placere.

#17
bububest20

bububest20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 09.01.2011
Cum recomandati sapatura  fundatiei: cu santuri sau pe toata amprenta casei? Constructorul mi a comunicat ca 'va da tot pamantul afara'.Care ar fi avantajele si dezavantajele la aceasta etapa? Am vazut pe aici ca prima varianta este mai practicata.

Nu are nimeni nici o parere legata de cele doua modalitati?

#18
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Aici nu e vorba de preferinte. Faci cum e prevazut in proiect. Daca e cazul de radier general, il faci; daca nu, de ce sa bagi bani in plus?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate