Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

Pareri monitor-TV LCD Philips 221T1SB!

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
maladetz1

maladetz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.05.2011
Salut,
Doresc sa-mi achizitionez acest tip de monitor pt. ca se incadreaza in bugetul meu si din specificatii pare sa fie destul de ok insa as avea nevoie de sfaturile voastre inainte de achizitionare. Merita cumparat, mai are careva modelul asta?
Detaliile despre monitor le gasiti AICI
Astept raspunsurile voastre.
Multumesc anticipat!

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Intrebare foarte importanta: Il vei folosi si pt. gaming? Daca da ,e o solutie buna acel monitor cu tuner, Daca nu sunt alte optiuni superioare calitativ si chiar la bani mai putini.

Edited by edigee, 08 January 2012 - 18:59.


#3
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Eu am acest monitor. Merita sa te uiti si la el si fa o comparatie. Pretul este competitiv.

#4
maladetz1

maladetz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.05.2011

View Postedigee, on 8th January 2012, 18:58, said:

Intrebare foarte importanta: Il vei folosi si pt. gaming? Daca da ,e o solutie buna acel monitor cu tuner, Daca nu sunt alte optiuni superioare calitativ si chiar la bani mai putini.
Il iau in special pt TV, monitor pt PC am (un CRT de care sunt foarte multumit :)  ) doar asta mi-a sarit in oki la pretul asta. Daca ai variante de TV mai bune in bani mai putini te rog da-mi niste link-uri.

View Postbitiro, on 8th January 2012, 19:07, said:

Eu am acest monitor. Merita sa te uiti si la el si fa o comparatie. Pretul este competitiv.
Nu functioneaza link-ul dat de tine.

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Din pacate tocmai pt, TV nu e bun Philips-ul ala pt. ca are panel TN ceea ce inseamna unghiuri mici de vizionare si culori departe de acuratete. Singurul monitor cu tuner cu panel bun(VA) este deocamdata asta. Are unghiuri si culori mult mai bune decat produsele cu panel TN(cum din pacate sunt majoritatea). Are si tuner digital. Singurul minus ar fi timpul de raspuns cam mare pt. gaming.
Mai este la Altex/MediaGalaxy un TV Hitachi Full HD LED de 22' care costa cam 800Ron si acela are panel bun. Nu stiu daca asta are tuner digital.
In rest la diagonala asta si full HD nu prea sunt decat produse cu TN ,indiferent de marca si indiferent daca sunt TV-ri sau monitoare cu  tuner.
La HD ready mai sunt ceva TV-ri de la Philips(22PFL3405)  ,Sony si Panasonic care au panel bun.

Edit: Vad ca Hitachi ala are si tuner digital si player multimedia. Merita de luat in calcul si fratele mai mare cu diagonala de 66cm care e tot full HD si costa 999RON

Edited by edigee, 08 January 2012 - 20:19.


#6
maladetz1

maladetz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.05.2011

View Postedigee, on 8th January 2012, 20:03, said:

Din pacate tocmai pt, TV nu e bun Philips-ul ala pt. ca are panel TN ceea ce inseamna unghiuri mici de vizionare si culori departe de acuratete. Singurul monitor cu tuner cu panel bun(VA) este deocamdata asta. Are unghiuri si culori mult mai bune decat produsele cu panel TN(cum din pacate sunt majoritatea). Are si tuner digital. Singurul minus ar fi timpul de raspuns cam mare pt. gaming.
Mai este la Altex/MediaGalaxy un TV Hitachi Full HD LED de 22' care costa cam 800Ron si acela are panel bun. Nu stiu daca asta are tuner digital.
In rest la diagonala asta si full HD nu prea sunt decat produse cu TN ,indiferent de marca si indiferent daca sunt TV-ri sau monitoare cu  tuner.
La HD ready mai sunt ceva TV-ri de la Philips(22PFL3405)  ,Sony si Panasonic care au panel bun.

Edit: Vad ca Hitachi ala are si tuner digital si player multimedia. Merita de luat in calcul si fratele mai mare cu diagonala de 66cm care e tot full HD si costa 999RON
Pe mine ma intereseaza partea de TV si sa pot pune de pe PC, laptop sau am mai vazut ca poti pune simplu un stick si poti viziona filmele de pe stick, nu ma intereseaza gamingul la el. Si as vrea sa aiba tunner digital.

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Din pacate nu cunosc capabilitatile playerelor multimedia incluse nici in Benq nici in Hitachi ,asa ca nu asiu ce ar pute citi de pe stick. Desi in specificatii la Hitachi(vezi site Altex)zice ca citeste destul de multe.

#8
maladetz1

maladetz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.05.2011
Benq, Hitachi aveam impresia ca sunt niste producatori destul de slabi in materie de TV-uri, am mai vazut si Eboda(o fi bun de ceva?). Ce-i drept am ceva ani de cand nu m-am mai documentat, pe vremea aia stiam de Philips si Panasonic ca ar fi niste producatori buni. Pe mine ma intereseaza sa fie TV, daca e sa fie pe piata TV-LCD sau LED mai ieftine decat un monitor-TV prefer sa iau TV simplu cu un tunner digital daca se poate, nu cred ca-l voi folosi la pc (doar sa bag un film de pe laptop). La mine intamplarea a facut ca am gasit la pretul ala sa fie si monitor si TV, n-am gasit TV-uri cu aceleasi specificatii mai ieftine si de asta am zis ca asa mai bine am de amandoua la aceeasi bani....

Edited by maladetz1, 08 January 2012 - 20:43.


#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Despre Hitachi nu mai stiu mare lucru ,cred ca e intr-adevar a devenit o chinezarie ,dar cum ti-e norocul , asa e la produsele astea. In privinta Benq ,firma asta s-a ridicat mult in ultimii ani ,oricum in gama aia de pret nu e absolut nicio diferenta intre Samsung ,Asus ,Lg ,Philips sau Benq. Am acasa un mobitor Samsung 2333T tot cu panel VA luat anul trecut si pot spune ca e lucrat oribil. In afara de faptul ca are panel foarte bun in rest e aproape jenant. Asa ca nu te astepta la cine stie ce calitate la preturile astea.
Daca vei ceva mai sigur calitativ ia-ti un HD ready Samsung ,LG ,Sony ,Philips de 66cm. Astea toate au paneluri bune. Si ca mediu de redare filme/muzica iti poti lua un mediaplayer ,oricum sunt mai bune cele standalone decat cele continute in TV-ri.

Edited by edigee, 08 January 2012 - 20:50.


#10
maladetz1

maladetz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.05.2011

View Postedigee, on 8th January 2012, 20:47, said:

Despre Hitachi nu mai stiu mare lucru ,cred ca e intr-adevar a devenit o chinezarie ,dar cum ti-e norocul , asa e la produsele astea. In privinta Benq ,firma asta s-a ridicat mult in ultimii ani ,oricum in gama aia de pret nu e absolut nicio diferenta intre Samsung ,Asus ,Lg ,Philips sau Benq. Am acasa un mobitor Samsung 2333T tot cu panel VA luat anul trecut si pot spune ca e lucrat oribil. In afara de faptul ca are panel foarte bun in rest e aproape jenant. Asa ca nu te astepta la cine stie ce calitate la preturile astea.
Daca vei ceva mai sigur calitativ ia-ti un HD ready Samsung ,LG ,Sony ,Philips de 66cm. Astea toate au paneluri bune. Si ca mediu de redare filme/muzica iti poti lua un mediaplayer ,oricum sunt mai bune cele standalone decat cele continute in TV-ri.
In primul rand nu stiu ce-i ala panel VA spre rusinea mea si la ce anume se refera acel panel, ca mediu de redare voi folosi laptop-ul si am terminat problema( ma enerveaza ca are iesire DVI si nu scoate decat video, audio trebuie sa pun boxe la laptop :(  ). Acum ma uitam pe lista de preturi, toate tv-urile se duc undeva in 700ron exact cat costa si acel monitor-tv de la philips.
Ce avantaje am la un TV fata de un monitor-TV daca e sa ne referim strict la partea de TV, nu ma intereseaza partea de gaming-pc (dupa cum am mai zis, daca nu vad nici un avantaj de ce sa nu am doua chestii la acelasi pret).

#11
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Este vorba despre un LG M2380D-PZ, acum este 980lei.
Are unghiuri bune de vizionare, full HD, LED, boxe 2x5, tuner digital DVB-C si DVB-T ambele mpeg4, intrare USB pt vizionat filme etc. Il am de 3 luni si sunt multumit de el. Are si intrare pentru conectare la calculator.

#12
maladetz1

maladetz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.05.2011
Pe mine ma intereseaza ceva pana in 700Ron, acel LG sare din buget.

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postmaladetz1, on 8th January 2012, 21:41, said:

Pe mine ma intereseaza ceva pana in 700Ron, acel LG sare din buget.
Pai dar Philipsul din primul post e mult mai scump decat 700RON.
Ca idee ,uite aici despre paneluri. TN sunt cele mai proaste avand avantajul unui timp mic de raspuns ,bun pt. gaming.
IPS si VA(MVA ,PVA) sunt calitativ peste TN-ri in acuratetea culorilor si permit unghiuri largi de vizionare(178/178grade). Sunt mult mai potrivite pt. TV-ri. In schimb au timp de raspuns ceva mai mare(mai ales MVA-urile) ceea ce le face mai nepotrivite pt. gaming.
Referitor la celalta intrebare ,un TV are mai multe procesari de imagine ,diferite filtre ,engine-ri ,preseturi ,decat un monitor cu tuner TV.
Daca totusi dai numai 700RON pe philipsul ala si-l pui intr-un loc unde sa il privesti relativ perpendicular ,atunci poti sa-l iei ,pretul e bun

@bitiro: LG-ul ala e tot TN. Are intr-adevar unghiuri decente stanga/dreapta ,dar ia priveste-l de jos sub un anumit unghi. Nu zic ca nu-i un produs bun ,dar nu se poate numi nici pe departe "cu unghiuri largi"

Edited by edigee, 08 January 2012 - 22:20.


#14
maladetz1

maladetz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.05.2011
Philips-ul din primul post e exact 699,90Ron, uite aici
Multumesc mult pentru raspunsuri, ramane sa caut un TV in bugetul asta, deocamdata n-am gasit nimic.....

#15
maladetz1

maladetz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.05.2011
Ce parere aveti de tv-urile LED de la EBODA? Sunt bune de ceva?

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ingrozitor de scumpe! La banii aia gasesti Toshiba , LG, chiar si Samsung sau Panasonic (cu preturi reduse - serii de anul trecut).
Nu e nicio diferenta intre EBODA astea si Grundig ,Westwood ,Teletech ,si marcile alea dubioase din supermarket.

#17
maladetz1

maladetz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.05.2011
Ce parere aveti de Horizon? Am gasit un model de care lumea zice ca e bun, asta ar fi modelul: http://www.emag.ro/t...hl120--p22HL120

#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pare interesant. Monitoarele lor erau destul de OK. Foloseau paneluri LG. Nu stiu cum mai e acum ,dar vad ca are 178/178 la unghiuri de vizionare deci are panel VA cred. IPS nu cred la pretul ala ,desi daca iau paneluri tot de la LG cine stie...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate