Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Internet Comuna 1 Decembrie, Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 02.08.2004
Exista vre-un ISP care poate da internet in comuna 1 Decembrie (urmatoarea comuna dupa Jilava, inspre Giurgiu)?
Daca stie cineva il rog sa imi raspunda.

Multumiri anticipate

Edited by mdmilan, 11 October 2005 - 16:10.


#2
zola

zola

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 24.10.2004

mdmilan, on Oct 11 2005, 16:09, said:

Exista vre-un ISP care poate da internet in comuna 1 Decembrie (urmatoarea comuna dupa Jilava, inspre Giurgiu)?
Daca stie cineva il rog sa imi raspunda.

Multumiri anticipate

<{POST_SNAPBACK}>

Daca nu ai un cablist cu net, poti incerca Zapp caci ai antene si in Jilava si in Adunatii Copaceni si cred ca ai avea viteze acceptabile, circa 10-15KB.

#3
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 02.08.2004

zola, on Oct 11 2005, 16:34, said:

Daca nu ai un cablist cu net, poti incerca Zapp caci ai antene si in Jilava si in Adunatii Copaceni si cred ca ai avea viteze acceptabile, circa 10-15KB.

<{POST_SNAPBACK}>

Cu multumiri si scuzele de rigoare. Ce este un cablist? :confuzzled:

#4
muntealb

muntealb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.08.2003
Cablist = Furnizor de televiziune si (eventual) internet prin cablu coaxial. Cota cea mai mare din piata de internet prin cablu o au RDS si UPC-Astral. Pentru mai multe amanunte vezi pagina http://muntealb.com/...areCablu-bn.htm .

Daca in localitatea ta exista televiziune prin cablu e posibil sa existe si internet prin cablu. Intereseaza-te la sediul local al companiei de TV prin cablu. Eventual poate sa existe o retea locala (asa-zisa de cartier) care sa functioneze tot prin cablu, daca s-au gasit citiva intreprinzatori particulari care sa o puna la punct.

Daca nu poti avea acces la internet prin cablu poti incerca ADSL de la RomTelecom (ClickNet Express - http://www.clicknet.ro/ro/ce_1.php), dar e putin probabil sa il ofere pe moment in afara Bucurestiului. Iti mai ramine sa apelezi la servicul ClickNet Freedom ( http://www.clicknet.ro/ro/cf_1.php ) tot de la RomTelecom, care este un dial-up cu tarif lunar fix, adica nu mai platesti si costul minutelor petrecute online si care este disponibil cam in toata tara. Dezavantajul CNF este ca te poti conecta doar dupa ora 20.00 si in week-end.

Edited by muntealb, 12 October 2005 - 14:41.


#5
Highway_Yellow

Highway_Yellow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.09.2006
Caut si eu Internet in com. 1 Decembrie.
Acum ceva timp am avut un PDA cu WiFi, care a prins aici o retea care cere cerea autentificare?
ADSL nu se poate aici (m-am interesat la Romtelecom).
EDGE nu merge.
ZAPP nu merge decat pe conexiune standard (nu EVDO).
Clicknet Freedom merge OK, dar practic nu mai folosesc linia de telefon...

Edited by Highway_Yellow, 03 September 2006 - 20:29.


#6
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 02.08.2004

 Highway_Yellow, on Sep 3 2006, 21:24, said:

Caut si eu Internet in com. 1 Decembrie.
Acum ceva timp am avut un PDA cu WiFi, care a prins aici o retea care cere cerea autentificare?
ADSL nu se poate aici (m-am interesat la Romtelecom).
EDGE nu merge.
ZAPP nu merge decat pe conexiune standard (nu EVDO).
Clicknet Freedom merge OK, dar practic nu mai folosesc linia de telefon...
daca mai ai nevoie de net contacteaza-ma pe mail la [email protected]

#7
eusceptic

eusceptic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.09.2008
Sunt diferite proiecte imobiliare in 1 decembrie care ofera internet si cablu TV, stie cineva daca ofertele sunt pe bune sau daca cumperi acolo ramai fara net?

Romtelecom a ajuns pe acolo, ca stiu ca in nord in zona Pipera-Tunari au destui clienti conectati la ADSL.

Si daca exista internet, stiti cat de rapid este?

#8
zmin

zmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.07.2005
dap sunt din 1 decembrie, romtelecom ofera clicknet aici desi e o "coada" in functie de cereri.

din cate stiu mai sunt doi internet provideri, unul de fibra prin evolva si celalalt prin cablu (nu stiu cat de bine merge)

am modem de vodafone dar semnalul este de regula gprs, deci prea incet.

mult spor :)

#9
zmin

zmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.07.2005
poti gasi pe site-ul localitatii oferte, atat imobiliare cat si de internet.
cauta pe wiki ;)

#10
Byg_Brother

Byg_Brother

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.09.2010
Cel mai vechi ISP din 1 Decembrie e societatea Oanta SRL si furnizeaza internet pe :FIBRA, FTP ,Wirless
sau poti accesa www.1-decembrie.ro

#11
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005

 Byg_Brother, on 21st September 2010, 23:32, said:

Cel mai vechi ISP din 1 Decembrie e societatea Oanta SRL si furnizeaza internet pe :FIBRA, FTP ,Wirless
sau poti accesa www.1-decembrie.ro

Ai vazut ca postul respectiv are 1 an si jumatate? Sau te-ai inregistrat doar ca sa ii spui omului lucrul asta? Bunule samaritean...  :thumbdown:

#12
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004
sincer, am tot cautat ceva mai nou legat de subiectul internet broadband in 1 Decembrie. Ca cei de la Oanta inca nu au catadicsit sa imi raspunda... cred ca e alta poveste. Insa m-am lamurit si de profesionistii de la Romtelecom, care vroiau sa imi inghesuie IPTV si net pe 22 Mbs... Mai sunt si altii prin comuna?

#13
Byg_Brother

Byg_Brother

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.09.2010
cu cine ai luat legatura la SC Oanta SRL  ia un tel 0765269165

 CuteGuy, on 22nd September 2010, 05:05, said:

Ai vazut ca postul respectiv are 1 an si jumatate? Sau te-ai inregistrat doar ca sa ii spui omului lucrul asta? Bunule samaritean...  :thumbdown:
sincer da  eu am internet de la firma asta si e k

#14
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004

 Byg_Brother, on 26th September 2010, 15:23, said:

cu cine ai luat legatura la SC Oanta SRL  ia un tel 0765269165


sincer da  eu am internet de la firma asta si e k
Am reusit sa discut cu un nene, foarte amabil. Banuiesc ca intarziasera cu raspunsul ca sa imi dea vestea cea buna ca trec cu fibra pe langa poarta mea. Una peste alta, cum nu i-am intrebat daca instaleaza pe datorie :D  astept 1 octombrie ca sa bat palma cu ei.
PS: Emil, baiatul care mi-a raspuns la mail are nevoie urgenta de niste cursuri de comunicare. Sincer, pana cand am discutat cu nenea la telefon am crezut ca am dat peste o gasca de pusti teribili. Totusi cred(sper) ca e mai greu  ca sa tragi fibra cu economiile din alocatie.

#15
cineva2004ro

cineva2004ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.11.2007
si eu am net de la oanta, si vreau sa zic ca nu am avut probleme.sunt foarte multumit de netu lui. daca se strica ceva imediat se apuca de treaba .

#16
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004
am batut palma cu ei. teoretic azi ar trebui sa vina sa traga firul, insa probabil s-au speriat de vreme. ii astept...si eu ca eu, da' fi'miu cred ca e cu nasul lipit de geam!

#17
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 01.12.2007

 cineva2004ro, on 5th October 2010, 12:49, said:

si eu am net de la oanta, si vreau sa zic ca nu am avut probleme.sunt foarte multumit de netu lui. daca se strica ceva imediat se apuca de treaba .
Doar la ocazii speciale.

#18
Byg_Brother

Byg_Brother

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.09.2010

 Byg_Brother, on 21st September 2010, 20:32, said:

Cel mai vechi ISP din 1 Decembrie e societatea Oanta SRL si furnizeaza internet pe :FIBRA, FTP ,Wirless
sau poti accesa www.internetaccess.ro


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate