Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Familia Conachescu - Afaceri de familie

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Mi-a venit sa scriu, am scris. Ce parere aveti?

Familia Conachescu este o familie ce isi duce traiul ultra modest la periferie, intr-un apartament cu 5 camere.

Din familie fac parte:

Ionut: socru mic, fost postas
Ecaterina: soacra mare, fosta bocitoare profesionista
Victoria: nevasta iubitoare, casnica
Constantin: sot si atat, somelier
Alex: fiu devotat, manelist
Mama lui Costel era telenovelista de cursa lunga, toata ziua se uita la telenovele. Nu a mai gatit de douazeci de ani, dar ameninta ca o va face. Ionut doarme mai tot timpul si cand se trezezeste spune povesti din razboi, unde el nu a participat, dar a participat. Cum vine asta? In fine, Costel merge mai des in baruri si bodegi, decat la servici, dar ii place sa spuna despre el ca este somelier. Alex sta mereu si joaca Counter-Strike, iar cand nu face asta, se mai ocupa cu manelele sau cu lucrul manual, la care este campion. Victoria tine o casa "de nebuni" si incearca sa ii asculte, sau nu, pe toti din casa.

Astazi ea intinde niste carnati pe funie. Cum avea nevoie de putin mai mult ajutor, isi striga soacra:

- Mama, hai de ma ajuta cu carnatii astia.

Soacra raspunde iritata:

- Nu pot mai, ca fix acum e finalul la Inima de aur (telenovela de pe TV). Mai stai si tu vreo doi ani sa se termine.

- Of mama, nu poti si tu mai repede.

- Eu as putea, dar nu pot ei, se tot chinuie sa se casatoreasca de 13 episoade.

Victoria, vadit enervata, se rasteste la cea care i-a dat viata sotului ei:

- Nu poti sa faci si tu ceva  in casa asta?

- Ba da raspunde batrana, deja fac ceva de fapt, ma uit la telenovele.

Vazand ca nu poate sa o puna pe batrana la treaba, Victoria isi cheama in ajutor fiul:

- Alex, hai vino la mama, sa o ajuti cu ceva.

Din camera copilului se aude un raspuns mai mult decat surprinzator:

- Sunt in cele patru labe! Nu pot, vin mai pe seara!

- Vai mama, dar cum asa, da ce faci in patru labe?

- Uite bine, stau!

- Nimeni in casa asta nu ma poate ajuta, of, simt ca pleznesc.

Soacra, ca sa nu taca:

- Da, de-ai plesni odata, sa vina si Camelia (n.r. fata ei cea mica si iubita) sa aibe si ea unde sa stea. Ca acuma cu nou sot nu se prea intelege, el e director la Combinat si ea sta singura. Sa o pupe mama pe ea, de curva, pardon frumoasa.

In bucatarie isi face aparitia somnoros Costel:

- Ce e cu galagia asta. Ce suntem pe stadion? NU, suntem intr-0 casa de intelectuali! Nu mai tipa la mama asa, ca face infract, inrfact.

- Se zice infarct, Costele, cu "rct"!

- Infaract, cum spui tu... Oricum te rog nu mai tipa la mama, ca se supara si pleaca.

- Ete fas, raspunde Victoria. Sa plece, ca doar nu e casa ei, e casa lui tata. Tata a muncit pentru ea 30 de ani si vine scorpia asta sa ii frece mobila.

- Cine, m-a strigat, spune Ionut, care apare in bucatarie, in slapi si maieu.

- Nimeni tata, spuneam asa, ca sta mama-soacra degeaba in casa.

- Ce, cine?

- M-A-M-A--S-O-A-C-R-A!

- Cine?

- Katy.

- Pai vorbeste romaneste. Nu mai vorbi in engleza de asta, de-a voastra.

- Of tata, du-te si te culca, esti tulburat.

- Daca tot m-am sculat, ma bag la un meci cu ginerica. N'est pas Costele?

- Si eu te f*t in gura, vezi cas stiu si eu chineza. Dar hai la meci.

- Era franceza, spune resemnat batranul.

- Tot una... hai la meci tata. Victoria, pune si tu carnatii aia pe funie, ca stau asa de 25 de minute, poate se imput.

Am vazut cum se descurca familia Conachescu, cu viata de familie, ne vedem si saptamana viitoare. Atat.

Edited by miki07, 02 January 2012 - 16:06.


#2
reginadealb

reginadealb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 02.01.2012

View Postmiki07, on 2nd January 2012, 15:56, said:

Mi-a venit sa scriu, am scris. Ce parere aveti?

Familia Conachescu este o familie ce isi duce traiul ultra modest la periferie, intr-un apartament cu 5 camere.

Din familie fac parte:

Ionut: socru mic, fost postas
Ecaterina: soacra mare, fosta bocitoare profesionista
Victoria: nevasta iubitoare, casnica
Constantin: sot si atat, somelier
Alex: fiu devotat, manelist
Mama lui Costel era telenovelista de cursa lunga, toata ziua se uita la telenovele. Nu a mai gatit de douazeci de ani, dar ameninta ca o va face. Ionut doarme mai tot timpul si cand se trezezeste spune povesti din razboi, unde el nu a participat, dar a participat. Cum vine asta? In fine, Costel merge mai des in baruri si bodegi, decat la servici, dar ii place sa spuna despre el ca este somelier. Alex sta mereu si joaca Counter-Strike, iar cand nu face asta, se mai ocupa cu manelele sau cu lucrul manual, la care este campion. Victoria tine o casa "de nebuni" si incearca sa ii asculte, sau nu, pe toti din casa.

Astazi ea intinde niste carnati pe funie. Cum avea nevoie de putin mai mult ajutor, isi striga soacra:

- Mama, hai de ma ajuta cu carnatii astia.

Soacra raspunde iritata:

- Nu pot mai, ca fix acum e finalul la Inima de aur (telenovela de pe TV). Mai stai si tu vreo doi ani sa se termine.

- Of mama, nu poti si tu mai repede.

- Eu as putea, dar nu pot ei, se tot chinuie sa se casatoreasca de 13 episoade.

Victoria, vadit enervata, se rasteste la cea care i-a dat viata sotului ei:

- Nu poti sa faci si tu ceva  in casa asta?

- Ba da raspunde batrana, deja fac ceva de fapt, ma uit la telenovele.

Vazand ca nu poate sa o puna pe batrana la treaba, Victoria isi cheama in ajutor fiul:

- Alex, hai vino la mama, sa o ajuti cu ceva.

Din camera copilului se aude un raspuns mai mult decat surprinzator:

- Sunt in cele patru labe! Nu pot, vin mai pe seara!

- Vai mama, dar cum asa, da ce faci in patru labe?

- Uite bine, stau!

- Nimeni in casa asta nu ma poate ajuta, of, simt ca pleznesc.

Soacra, ca sa nu taca:

- Da, de-ai plesni odata, sa vina si Camelia (n.r. fata ei cea mica si iubita) sa aibe si ea unde sa stea. Ca acuma cu nou sot nu se prea intelege, el e director la Combinat si ea sta singura. Sa o pupe mama pe ea, de curva, pardon frumoasa.

In bucatarie isi face aparitia somnoros Costel:

- Ce e cu galagia asta. Ce suntem pe stadion? NU, suntem intr-0 casa de intelectuali! Nu mai tipa la mama asa, ca face infract, inrfact.

- Se zice infarct, Costele, cu "rct"!

- Infaract, cum spui tu... Oricum te rog nu mai tipa la mama, ca se supara si pleaca.

- Ete fas, raspunde Victoria. Sa plece, ca doar nu e casa ei, e casa lui tata. Tata a muncit pentru ea 30 de ani si vine scorpia asta sa ii frece mobila.

- Cine, m-a strigat, spune Ionut, care apare in bucatarie, in slapi si maieu.

- Nimeni tata, spuneam asa, ca sta mama-soacra degeaba in casa.

- Ce, cine?

- M-A-M-A--S-O-A-C-R-A!

- Cine?

- Katy.

- Pai vorbeste romaneste. Nu mai vorbi in engleza de asta, de-a voastra.

- Of tata, du-te si te culca, esti tulburat.

- Daca tot m-am sculat, ma bag la un meci cu ginerica. N'est pas Costele?

- Si eu te f*t in gura, vezi cas stiu si eu chineza. Dar hai la meci.

- Era franceza, spune resemnat batranul.

- Tot una... hai la meci tata. Victoria, pune si tu carnatii aia pe funie, ca stau asa de 25 de minute, poate se imput.

Am vazut cum se descurca familia Conachescu, cu viata de familie, ne vedem si saptamana viitoare. Atat.
A fost un deliciu lecturarea !! ...deci Ionut apare in slapi si maiou,rupand-o frantuzeste ... :thumbup:

#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Deci sa inteleg, ca ti-a placut?

#4
reginadealb

reginadealb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 02.01.2012

View Postmiki07, on 2nd January 2012, 16:45, said:

Deci sa inteleg, ca ti-a placut?

Daaa,chiar foarte tare ! Astept "episodul"cu divortul Conachestilor si casatoria din telenovela .  :w00t:

#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Ei, scriu si eu cand am timp. Nu stiu daca o sa am timp in fiecare saptamana, dar incerc sa fac asta. Face parte dintr-un proiect mai mare despre care imi permit sa nu dau detalii, din motive de regulament.

#6
reginadealb

reginadealb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 02.01.2012

View Postmiki07, on 2nd January 2012, 16:54, said:

Ei, scriu si eu cand am timp. Nu stiu daca o sa am timp in fiecare saptamana, dar incerc sa fac asta. Face parte dintr-un proiect mai mare despre care imi permit sa nu dau detalii, din motive de regulament.

Ok ,astept . Ai talent evident,deci scrie ! Si ingrijeste-te de muza ...:)

#7
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Este sambata. Orele 1 fara 20. Familia Conachescu e in fierbere, trebuie sa soseasca Anton Coiala si cu sotia lui Aniela. Sunt colegi din "razboi" ai lui Ionut. Victoria isi da concursul in bucatarie sa faca o prajitura cu portocale si banane, multe banane... Mama-soacra freaca ceapa de data asta si nu menta, asa cum si-a obisnuit audienta, Alex e plecat "cu baietii", iar Costel si cu tata socru sunt fiecare pe "tronul" lui.

- Mama-soacra, sparge gheata Victoria, nu pui si tu tacamurile? Vin acus oamenii aia.

- Eu le-as pune, dar nu ma bag, pentru ca anul trecut cand le-am pus am avut toata ziua dureri de spate, de la cat am carat. Sa nu mai vad furculite o eternitate.

- Lasa mama, ca in ritmul asta, acolo te trimit. Bine, hai ca le pun eu, tu fa ordine pe pat.

- Nu pot. Ca stau pe el. Nu poti face ordine pe pat, in timp ce stai pe el. Au dat pe Discovery.

- Eu cred ca pe canalul Lenii. De ce trebuie sa fac totul eu in casa asta.

- Pentru ca tu esti singura femeie din casa asta.

- Pai si tu ce esti?

- Eu sunt scorpie. Nu asa ii spui mereu lui sora-ta de la Brasov, cand o suni. Ca "scorpia iar s-a c*c*t si nu a tras apa", sau ca "scorpia iar a dat la maxim telenovela", sau ca "scorpia iar si-a aprins tigara in pat si a luat foc patul, mai putin ea". Ce crezi ca sunt surda, nu draguta, am urechi de vultur.

- Ma rog. Hai da-te jos sa fac eu curat pe pat.

Intre timp suna usa. Erau familia Coiala. Victoria se duce la usa:

Aniela o interpeleaza pe singura femeie din dinastia Conachescu.

- Buna ziua, eu sunt Aniela, nu cea din telenovela, cea din blocul 625, strada Fosei, numarul...

- Buna ziua, va asteptam. Dar sotul unde este?

- Il aduce pe nepotelul nostru de 2 ani si patru luni. O dulceata de baiat. Il cheama Napoleon.

- Ce nume dragut.

- Da, sotul meu l-a ales. Ne gandeam la un nume cu rezonanta america, si l-am ales pe asta.

Apare si sotul, purtand in brate odrasla.

- Sarutmana scumpa doamna, permiteti-mi sa ma recomand, din datele statistice la Serviciului de Evidenta a Populatiei sunt catalogat ca fiind Anton Coiala. Prietenii imi spun Tony. Sunt de profesie pensionar militar.

- Foarte interesant. Intrati!

- Noi intram, da sa stiti ca iesim greu. Ooo, dar ce plasma mare aveti. Nu vedem si noi un film?

In living isi fac aparitia si Ionut cu Costel. Ionut era tot in chiloti, iar Costel tocmai luase o dusca de "ceva".

- Tata, nu aparea asa in fata musafirilor. Stiu ca te-ai senilizat, dar nici asa.

- Ce senin fata afara, nu vezi ca sunt nouri. Uita-te si tu pe geam.

- Tata, ma refeream la cum esti imbracat. Pune-ti o pereche de pantaloni.

Ionut ii spune in soapta musafirului:

- Cred ca s-a senilizat fata asta, nu mai stie ce vrea. Haide-ti sa mancam. Cuscra, tu nu?

- Nu pot, am o carie la dintele 23. Mancati voi.

Ionut continua catre musafirul sau:

- Tony, si ce mai faci, cum o mai duci, cum o mai invarti.

- Destul de prost, am anumite probleme, fiica e dusa la "munca", asta micul e un inger, nimic de zis, dar ne este si noua greu. Pensia e mica, luna asta am concediat una din cele 12 servitoare. Ne afecteaza si pe noi criza "la palat". Chiar spunea nevasta ca o sa ajungem sa ne stergem la cur singuri, auzi domnle. Cum sa te stergi la cur singur, unde ai mai auzit tu asta?

Ionut, mirat:

- Chiar ca nu am mai auzit asta...

- Sau sa te speli singur pe maini, sau sa mananci singur. Oamenii normali la cap isi dau seama ca aceste activitati solicitante nu pot fi facute de unul singur. Ai nevoie de ajutor specializat. Chiar vorbeam cu fiu-meu care e deputat la capitala, el saracu' se incalta singur si, mai nou, se spala singur pe dinti. Criza asta...

- Si spune, schimba Ionut discutia, nepotelul dumneavoastra e cuminte.

- O da cum sa nu, raspunde Aniela. E ingeras, nu ti-am spus. La viata lui nu a facut decat cateva sute de pozne. O nimica toata. Fata de alti copii de varsta lui care au si cazier.

Deodata se aude un zgomot puternic: Vaza chinezeasca a familiei Conachescu este zob. Langa ea zambitor se afla Napoleon.

- O vai mie, exclama Victoria, era singura noastra vaza chinezeasca.

- Taceti din gura, sare Aniela, nu vedeti s-a lovit copilul, in vaza voastra chinezeasca? De ce a-ti pus-o in drum.

- Nu am pus-o in drum, era pe dulap. A balanganit dulapul, si...

- Atunci de ce a-ti pus dulapul in calea lui. Ati facut anumea. Hai draga sa plecam de la acesti criminali. Oricum ce cautam noi in cocina asta. E peste demnitatea noasta. Nici nu va spun "La revedere".

Vizita ciudata, nu-i asa? Ei bine, asa sunt unii oameni. Si in viata reala fac la fel, dar ce e mai rau e ca sunt multi, multi de tot. Se numesc snobi, iar defectul lor principal se numeste, ati ghicit, snobism. Ne vedem data viitoare! Pa, pa!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate