Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Drepturi de autor

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
orice_on

orice_on

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.09.2002
Salut, are cineva drepturi de autor legale.. asupra cuntinutului pagini sale?

Ori, stie careva.. cum poti dispune de o liceenta asupra continutului, asupra unui program, asupra.. stiu eu ce.. LEGALA ?


De exemplu, am un tutorial... care este la mana oricui.. el oricand poate ajunge in librari si eu sa stau sa ma uit la el din vitrina, apoi.. si mai rau sa vina acea persoana si sa ma dea in judecata pentru faptul ca EU am luat codul de la el.. ci nu EL de la mine..

Stiu foarte putin despre ORDA insa banuiesc ca am acoperire legala doar in teritoriul RO nu si international.


Ma rog, astept niste detalii amanuntite daca cineva cunoaste cu adevarat.

#2
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Daca faci un site/tutorial online el e automat protejat de legea nr 8/1996. Citeste-o ca nu-ti strica.

#3
orice_on

orice_on

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.09.2002

Quote

Daca faci un site/tutorial online el e automat protejat de legea nr 8/1996

Ei si cum dovedesc eu ca prima oara acea carte a fost la mine si nu la tine ?

Foarte bine.. poti sa o iei si sa o pui la tine pe domeniu, sa spui ca eu am luat`o de la tine si gata.. so nu e asa!...

#4
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Trick: printezi site-ul/tutorialul si ti-l autoexpediezi intr-un plic bine lipit (eventual cu confirmare de primire). Il pastrezi sigilat si cu stampila postei pusa (include data de expeditie) si daca cineva iti fura continutul, in cazul unui proces printul ala te va ajuta sa castigi fara nici o problema. ;)

Problema e ca uneori nu ai pe cine sa dai in judecata site-ul fiind copiat de zeci de mucosi pe hostarile lor gratuite. Dar macar nu te trezesti ca nu stiu ce editura de doi lei scoate bani din munca ta. Daca o face, s-a ars.

#5
orice_on

orice_on

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.09.2002

Quote

Dar macar nu te trezesti ca nu stiu ce editura de doi lei scoate bani din munca ta. Daca o face, s-a ars.

Tocmai de asta ma interesez in a`mi proteja sursele.

Raspunsul pe care l`ai dat a fost cel mai placut pe care l`am primit cu privire la aceasta intrebare si .. chiar m-a amuzat.. te`a dus capul insa nu este legala.

E ca si cum ai face o copie de buletin, te`ai duce undeva si ai spune ca ESTE A TA.. e legala.. but isn`t.. poti sa o faci pe calculator fara nici o problema.. si.. aici intervine NOTARIATUL ;) / notarul...

O idee ar fi sa mergi la notar sa legalizezi plicul .. ori ceva de genul .. :) dar.. daca imi fura aia plicu ?  :death:   :D  sau.. daca aia publica tutorialul in aceeasi zi in care fac eu plicul legal ?  :lol: ...


Oricum.. astept in continuare raspunsuri din partea voastra.. poate aducem la lumina cazul :)

#6
TheNutz

TheNutz

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 343
  • Înscris: 12.09.2005

orice_on, on Oct 11 2005, 12:14, said:

Tocmai de asta ma interesez in a`mi proteja sursele.

Raspunsul pe care l`ai dat a fost cel mai placut pe care l`am primit cu privire la aceasta intrebare si .. chiar m-a amuzat.. te`a dus capul insa nu este legala.

E ca si cum ai face o copie de buletin, te`ai duce undeva si ai spune ca ESTE A TA.. e legala.. but isn`t.. poti sa o faci pe calculator fara nici o problema.. si.. aici intervine NOTARIATUL ;) / notarul...

O idee ar fi sa mergi la notar sa legalizezi plicul .. ori ceva de genul .. :) dar.. daca imi fura aia plicu ?  :death:   :D  sau.. daca aia publica tutorialul in aceeasi zi in care fac eu plicul legal ?  :lol: ...
Oricum.. astept in continuare raspunsuri din partea voastra.. poate aducem la lumina cazul :)

<{POST_SNAPBACK}>


complicat rau...
apeleaza la un jurist ceva... un avocat... om avea asa ceva pe forumul asta?

#7
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

orice_on, on Oct 11 2005, 12:14, said:

Raspunsul pe care l`ai dat a fost cel mai placut pe care l`am primit cu privire la aceasta intrebare si .. chiar m-a amuzat.. te`a dus capul insa nu este legala.

E ca si cum ai face o copie de buletin, te`ai duce undeva si ai spune ca ESTE A TA.. e legala.. but isn`t.. poti sa o faci pe calculator fara nici o problema.. si.. aici intervine NOTARIATUL ;) / notarul...

O idee ar fi sa mergi la notar sa legalizezi plicul .. ori ceva de genul .. :) dar.. daca imi fura aia plicu ?  :death:   :D  sau.. daca aia publica tutorialul in aceeasi zi in care fac eu plicul legal ?  :lol: ...

Ce e ilegal in metoda cu posta? Ti-am mai spus deja, "daca faci un site/tutorial online el e automat protejat de legea nr 8/1996". Tu nu trebuie decat sa demonstrezi ca ai fost primul care a facut acele texte iar metoda cu posta cred ca e cea mai buna. Normal ca mai intai le expediezi si primesti prin posta si abia apoi le pui online, te-ai prins de asta, nu? Daca ai alta metoda mai buna, share.

#8
orice_on

orice_on

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.09.2002
Fratele meu este jurist :) .. am sa`l intreb cand il prind about lege si ce implica ea...

Astept in continuare raspunsuri din partea persoanelor care au / care au solicitat sau s-au interesat in acest domeniu.

#9
TheNutz

TheNutz

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 343
  • Înscris: 12.09.2005

orice_on, on Oct 11 2005, 12:53, said:

Fratele meu este jurist :) .. am sa`l intreb cand il prind about lege si ce implica ea...

Astept in continuare raspunsuri din partea persoanelor care au / care au solicitat sau s-au interesat in acest domeniu.

<{POST_SNAPBACK}>

pai daca tot ai profesionisti prin familie te asteptam sa ne imparteasesti si noua din experienta lor pe tema asta...
sper sa nu uiti...

aaa...
si da'ne si noua tutorialul ala se il vedem
promitem sa nu il "ciordim" :rolleyes:

Edited by TheNutz, 11 October 2005 - 13:16.


#10
orice_on

orice_on

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.09.2002
promiti? :)

http://www.oriceon.com/tutorial/

#11
kleampa

kleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 04.06.2005
ma mir ca nu ai aflat de acel tutorial ...

@oriceon : cam tarziu te-ai gandit la asta ... probabil pana faci tu chestia cu copyrightul o editura deja il tipareste ...

ps: poti conta pe mine ca martor in caz de vreun proces

idee: la urmatoarea versiune de tutorial baga un fisier text in care sa scrii ca tutorialul se afla sub copyright ...de fapt poti adauga si acum

#12
TheNutz

TheNutz

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 343
  • Înscris: 12.09.2005

orice_on, on Oct 11 2005, 14:24, said:

am promis...

Quote

In curand, tutoriale PHP in format video!

abia astept....
cam in cat timp?

#13
orice_on

orice_on

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.09.2002
Cam atunci cand o sa fiu liber o zii.. (pt ca muncesc) si atunci cand o sa fie liniste la mine in casa pentru a putea inregistra si AUDIO. (adica ziua) = > peste 2-3 zile deoarece o sa`mi iau liber pentru a ma duce la dentist (au maseaua mea) si apoi voi avea restul zilei la dispozitie pentru a "turna" o inregistrare Video-Audio a partii de instalare si.. poate a unui exercitiu.

#14
TheNutz

TheNutz

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 343
  • Înscris: 12.09.2005

orice_on, on Oct 11 2005, 15:36, said:

Cam atunci cand o sa fiu liber o zii.. (pt ca muncesc) si atunci cand o sa fie liniste la mine in casa pentru a putea inregistra si AUDIO. (adica ziua) = > peste 2-3 zile deoarece o sa`mi iau liber pentru a ma duce la dentist (au maseaua mea) si apoi voi avea restul zilei la dispozitie pentru a "turna" o inregistrare Video-Audio a partii de instalare si.. poate a unui exercitiu.

<{POST_SNAPBACK}>

bv bv bv
abia astept

aa.. vai si pe mine ce ma mai doare un dinte  :samui:  :tooth:  :crybaby: da' nu ma duc la denstist nici batut

#15
kleampa

kleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 04.06.2005
nu imi aduceti aminte de masele.... cred ca mai multe algocalmine,nurofene si alte analgezice ca mine nu a luat niciodata...

acum vreo 2 ani am fost si m-am "reparat" insa de vreo 1 luna am inceput sa ma duc iar cate o data sau de 2 ori pe saptamana sa scap odata ...

#16
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
unii fac chestii complicate , calumea si tu vrei dreptul de autor pe un tutorial care nici
macar nu e facut calumea ? adica , hai sa nu par arogant sau rautacios dar cred ca
numai te complici pentru un pdf . ori e free (cand dai ceva free , ai face bine sa-l dai
sub GPL ca sa nu apara complicatii) ori e pe bani si atunci stii ca poti sa iti platesti o
licenta legala , ceva ^_^

#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Poti sa scoti tutorialul respectiv pe hartie si te duci cu ea la un notar sa o autentifici. Daca tii neaparat sa dai in judecata pe toti care il vor folosi pe net fara permisiune, ca posibilitatea de a-l vedea in rafturi e zero. Nu stiu cine se risca. Si chip mai copie stirile softpedia, dar numai pe site, nu si in revista.

Nu cred ca se aplica, dar e interesant:
http://forum.softped...ndpost&p=577666

Edited by don_dannielo, 11 October 2005 - 16:55.


#18
orice_on

orice_on

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.09.2002
Aolex, este o munca personala la care am trudit zile si nopti ..

Este o munca ce nu vreau sa vad ca altii iau bani in urma vanzarii ei..


ESTE o lucrare pentru toti utilizatorii... , buna.. proasta cum este.. la ora actuala e SINGURA de anvergura asta.

Multumesc celor ce m`au sustinut, si ma sustin, si .. sper ca pe viitor sa mai am timp sa lucrez la ea.

Ce intelegi tu prin "Nu e facuta calumea"


Tie ti`ar placea sa iti vezi munca .. tiparita pe o carte si ei sa`si scoata bani si tu sa mori de foame aici la tine`n tara`n ROMANIA ? ... bleah

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate