Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

inlocuitor de ingrasaminte

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
d'accordo con te, io quest'anno ho fatto di tutto, ma la pioggia ha mancato. senza acqua nn fai niente!

#38
Adrianoman

Adrianoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 30.11.2012
Ok,pentru ploie dao dreptate dar da k pregatimim bine pamentul evaporare ieste limitata.
Faptic in Romania plo fuorte putin,in Italia in ultimele 2 luni a ploat de 9 ori,kand la mine la Craiova de 2 ori si in cantitate mika.

#39
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
Italiano, de ce nu spui ca lucrezi pe nisipurile din oltenia,ia sa incerci sa cultivi, culturi verzi pe cernoziom in sudul tarii, ca sameni degeaba in 4 ani din 5[evident din cauza lipsei precipitatiilor dar si a continutului mare de argila al pamantului].Se vede ca esti un om cu experienta, te intreb ce parere ai despre semintele de porumb kws.

#40
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
poti avea orice tip de sol, dar daca nu este apa si mai ales acea putina care este sa fie la timp......munca este in zadar...ca drept dovada experienta de anul acesta. Aici nu ne putem minti singuri!

#41
Adrianoman

Adrianoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 30.11.2012
In primo rind nu am sis k ploi nu sunt inportant da k putem folosi la maxim umiditate in sol.
2 rind me numesc Adriano si nu Italiano.
3 in Oltenia nu sunt nu mai nisipuri.[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aS50tR_9lbk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] (orkum pamanturi mai teri sunt cele mai produttive)
4 nu am affermat k semin de jaba in 4 ani din 5 asta o spunet domnavuostra.
Personal nu am o esperienza vasta despre pruducatori de seminte dar in Italia in primo loc ieste Piooner si pentru graul si pentru flora si porumb.Important este lungime a ciclu vegetativ,in funzie de condizie pedoclimatiche al zonei
5,banuesc k noi suntem aic pentru a discuta` despre ce putem face de positiv pentru a megliora`agricoltura nuostra ,si nu se descutam depre precipitazi care sunt importante dar nu depind de noi.

#42
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
am vazut in celelalte video ca ai un scarificator(ripuntatore)...tare as vrea si eu sa dau cu unul.....dar la noi in zona a fost linia razboiului si sunt bombe la orice pas.....ca drept dovada anul asta, ara cineva intr.o parloaga cam la 30 cm si a dat peste niste bombe. Au venit pirotehnistii si au scos de acolo doua lazi cu bome, cam in jur de 65 de bombe active avea marimea cam 40 de cm fiecare, da.ti seama daca explodau ce mai ramanea din tractor si tractorist, nici pentru analiza. Ziceau pirotehnistii, daca explodau, pe o raza de 2 km facea prapad! Asa ca stau cuminte si  ar, fara scarificator!

Edited by Daniel_Florici, 05 December 2012 - 16:13.


#43
Insane_

Insane_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 28.09.2010
E bine sa ai cate o bomba pe loc ca nu mai faci scarificare Posted Image

#44
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
da da detonate de la distanta ...eu as pune mai multe dar nu in camp....sub palatul parlamentului sa sara vre.o cativa in aer ca si asa dorm pe acolo!

#45
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Si eu am avut ghinionu' sa dau cu plugul peste o bomba acu vreo 20 de ani...era cat o butelie de gaz, a zgariato brazdarul un pic apoi s-a proptit intr-o chestie sudata pe bomba si a iesit afara, mergea tractorul prea usor si cand ma uit in urma ditamai bomba...4-5 cm mai adanc daca aram si acum eram istorie, direct in focos o lovea brazdaru'...

#46
Adrianoman

Adrianoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 30.11.2012
Simpatico respuns Daniel cu bombe pe la parlament.
Orcum da k ai bombe prin sol evita se scarific,vindo a vedere che anul asta in tro parcella scarificata pentru a doa ora am ajuns la cadru utilajului,injur la 68 de cm.
Avend pamantul abandonat  de mult ani o aeresire trebuie facuta.
La nivel agronomic scaraficare ieste mai buna de cat aratura,si pentru consumul la ha ke este mai putin si pentru k nu battitoreste pamentul (formando la suola della aratura).O talpa in pratic

#47
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
o scarificare la 3-4 ani e binevenita!

#48
Adrianoman

Adrianoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 30.11.2012
Si mai desa da k se puote.

#49
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Urmatorul pas pt mine este o semanatoare pneumatica cu freza, scarificatorul a sarit din schema avand in vedere descoperirea bombelor de anul asta, nu as vrea sa le scot eu la suprafata pe restul care au mai ramas intacte si virgine Posted Image

La anul cred ca fac si eu minimum tillage pt cultura de grau mai ales ca am si utilajul adaptat pt asa ceva

Attached Files



#50
Adrianoman

Adrianoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 30.11.2012
Daniel ku a noa tecnologia meccanica se evita` in todeuna utilaje kare folosesc prisa de putere pentru a limita` consumul carburantului si de la piese de skimb.
Un combinata tip Lemken Solitar ieste de apreciat ka lucrare dar da k se defecteasa fresa esti oprit si ku semanatul,(productivitate zilnica ieste mai mare la un siantier  cu doi tractore 1 disc sao fresa si uno ku seminatore da kat un sciantier ku 2combinate).

Il Terradisc ieste un utilaj spettacolos, asta se kiama Carrier,dar ar putea se i pui o seminatuore peste iel si atunc kand  afines pamentul si semini.
Vedi su Subito.it ce ne una nuova
Ps la anul sper se aduk a kasa semanatuore respectiva.
Postes una kare are un prieten al meo fuorte tare in agricoltura.
Aic consumul al combustibil ieste minim.semina su sodo
PS,pentru a folosi acest semanatuore trebuie se avem un pamant fuorte echilibrat.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NSxoObpBulI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta ieste da k te interesiasa suna,vinda a vedere k sunt sigur k vorbesti bine italiana.
http://www.subito.it...ra-39811053.htm

Edited by Adrianoman, 05 December 2012 - 18:22.


#51
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
As merge pe asa ceva sa aiba discuri ori freza! Sau

Attached Files



#52
Adrianoman

Adrianoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 30.11.2012
da k ar trebui se aleg ieo luam un Carrier drill cu o latime maxima de 3 metri,vando a vedere k la aceste utilaje i trebuie o viteza mare de lucru 12km/ora.
Da k tractorul are peste 5000 de kg ar merge versiune purtata da k  nu aia cu protap cu ruoti

PS,in funtie de pamant alege tavalugu

Edited by Adrianoman, 05 December 2012 - 20:30.


#53
sweetboy_ro

sweetboy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.06.2013
am si eu o intrebare . dupa folosirea scarificatorului care este urmatorul pas in creerea patului germinativ???
disc sau combinator direct? sau se ara ( sper sa nu radeti de intrebarea mea :P )

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate