Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Problema Citroen Xantia

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
misterclaude

misterclaude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.09.2011
Salut !
Am adus in Citroen Xantia din Spania vara asta. Nu mi-a facut niciodata probleme, desi o am acolo de vreo 2 ani.
Acum, iata ce probleme am. (prima e mai importanta, a doua e din cauza mea)

1. De cand s-a facut frig, frana de motor e foarte puternica.
Chiar si in vitezele 4-5, daca iau piciorul de pe acceleratie, (si o las in viteza, fara sa calc ambreiajul) se simte cum franeaza, si incetineste, parca o "tine" ceva. Mult mai tare decat la frana de motor in mod obisnuit.
In vitezele 1-2-3, nu mai zic, daca iau piciorul de pe acceleratie, efectiv franeaza. Nu se aude nici un zgomot, doar ca incetineste foarte tare.
Daca e scoasa din viteza, ruleaza foarte lin, nu o incetineste nimic inafara de inertie.
Cand accelerez, merge normal, accelereaza repede.
E foarte frustrant cand plec de la semafor, daca iau piciorul de pe acceleratie cand e in viteza 1 sau 2, incetineste asa dintr-o data ca ma smuceste si ma duc cu capul inainte. Smile
Pana acum nu mi-a facut niciodata asa ceva. N-a trecut ea niciodata in Spania prin frigurile de la noi, dar parca nici asa frig nu a fost iarna asta.
A.. uleiul are doar vreo 6000km, din care 3500 Spania-Romania, in 3 zile. Oare trebuie sa-l schimb ? Smile
Eu ma gandesc ca e din cauza frigului, dar daca nu e? Ce poate fi de vina ? Transmisia, cutia de viteze? Uleiul ?
Apropo: E model Citroen Xantia SX 1.8i 16v, 112cp, 1997. (benzina)

2. Cum se poate scoate lichidul de parbriz fara sa-l cheltui efectiv?
Nu de alta, dar am pus din greseala antigel in loc de lichid de parbriz, si acu mi-e frica sa-mi spal geamurile Smile)

Multumesc de rabdare si eventuale sfaturi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate