Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 

bateria laptop-ului se încarcă doar până la 49%

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
viorel1628

viorel1628

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 14.01.2006
După cca. 3 ani, laptopul meu (Dell Inspiron 1525) mă înștiința că  trebuie să iau în considerare înlocuirea bateriei. Am comandat o baterie  nouă de pe ebay, una cu un amperaj mai mare și mai multe celule, însă  am constatat că încărcătorul meu (original) nu încarcă decât până la 49  %.Am făcut un update al bios-ului (cubateria nouă conectată) dar  problema nu s-a rezolvat.Am auzit că ar putea fi o problemă de cip  (Embedded Controller) care se încăpățânează să-mi recunoască bateria cea  nouă. (plugged in, not charging).E vreun driver care ar rezolva  această problemă ? Se poate reseta chipul ?O fi Windows-ul de vină?Inițial am dezinstalat driverul bateriei din Device Manager -"Microsoft ACPI-Compliant System", dar degeaba.Vă mulțumesc anticipat.

#2
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Incarcatorul sa fie de vina?

#3
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Nuuu, bateria de 2 lei chinezeasca nu are nicio legatura cu toata povestea.

Sigur e windowsul, driverele si chargerul. Si daca te zbati un pic ai sa descoperi si ca un tovaras de-al tau s-a uitat urat la laptop, d-aia nu mai vrea sa incarce.

In fine, ca sa invete si altii, windowsul nu are nicio legatura cu algoritmul de incarcare a bateriei. El doar interpreteaza un voltaj raportat de unitatea de control a incarcarii.

#4
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011
descarca si ruleaza acest tester:
http://www.stealthse...tery-eater.html

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Postviorel1628, on 14th December 2011, 06:04, said:

...
Logica imi spune ca in mod normal producatorul laptopului se asigura de faptul ca nu vei putea folosi in laptop alte baterii decat cea originala, ca sa elimine complet sau aproape complet riscul ca o baterie neoriginala sa explodeze in laptop, accident care evident va *#u3 laptopul in proportie de 40-80%.
Solutia cea mai simpla si sigura e sa comanzi o baterie originala, nu cine stie ce replica chinezeasca,  care in orice moment poate sa plece pe lumea aialalta, luandu-ti cu ea si laptopul.

Edited by Hider141, 14 December 2011 - 08:49.


#6
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
mi-am pus o baterie extinsa la hp-ul meu dar este originala. nu am avut probleme ca are de 2 ori mai multi elementi.

#7
viorel1628

viorel1628

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 14.01.2006
Multumesc pentru sfaturi si incurajari, dar bag de seama ca niciunul dintre voi nu se pricepe la aceasta problema.Asteptam solutii privind resetarea acelui chipset din laptop, care împiedica alimentarea bateriei peste o anumita valoare.Dar, după voi, ar trebui sa dau 3-4 mil. pe o baterie doar ca sa fie originala si sa fiu solidar cu voi.Oricum va multumesc.

#8
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View Postviorel1628, on 14th December 2011, 17:38, said:

Multumesc pentru sfaturi si incurajari, dar bag de seama ca niciunul dintre voi nu se pricepe ar trebui sa dau 3-4 mil. pe o baterie doar ca sa fie originala si sa fiu solidar cu voi.
Nu trebuie sa dai banii aia ca sa fii solidar cu "noi", trebuie sa dai banii aia ca sa iti functioneze totul corect. Daca tu te crezi mai destept ca producatorul laptopului atunci asteapta pe cineva si mai destept sa te invete cum sa restetezi  :huh: cipu` . Bafta.

Edited by Bobby_ro, 14 December 2011 - 17:42.


#9
viorel1628

viorel1628

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 14.01.2006
Nu-mi vine să cred că toți cei care și-au schimbat bateria laptop-ului , au cumpărat tot produse originale.Pe criza asta ...

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Crezi ca daca vreunul dintre noi am fi avut o problema asemanatoare cu ata, si am fi gasit o cale sa o ocolim, sau sa "resetam" acel chip, ne era greu sa-ti spunem cum anume am facut-o?
Crezi ca producatorul laptopului ar dori ca o astfel de informatie sa transpire, si astfel oamenii sa nu mai dea niste bani in plus pe bateriile originale?

#11
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
terminati mai si nu fiti rai , daca cautai pe net windows 7 + battery gaseai nspe mii de situri cu problema asta , incearca cu xp si vezi , nu e de la w7 ( serios ??) dar unele baterii/laptopuri au probleme dupa instalarea w7 , si daca pe xp/vista mergea 2/3 ore pe w7 scade durata de viata considerabil , bateria nu se incarca pana la maxim , solutii nu prea sunt
cu laptopul oprit nu o incarca ? in bios de exemplu cat timp e aprins ledu de la baterie?

Edited by botelucian, 23 December 2011 - 13:59.


#12
viorel1628

viorel1628

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 14.01.2006

View Postbotelucian, on 23rd December 2011, 13:59, said:

terminati mai si nu fiti rai , daca cautai pe net windows 7 + battery gaseai nspe mii de situri cu problema asta , incearca cu xp si vezi , nu e de la w7 ( serios ??) dar unele baterii/laptopuri au probleme dupa instalarea w7 , si daca pe xp/vista mergea 2/3 ore pe w7 scade durata de viata considerabil , bateria nu se incarca pana la maxim , solutii nu prea sunt
cu laptopul oprit nu o incarca ? in bios de exemplu cat timp e aprins ledu de la baterie?
În bios, ledul e aprins până când ajunge la 48-49%.E adevărat că W7 consumă mai mult curent decât XP, dar încărcarea bateriei în XP nu a schimbat cu nimic datele problemei.
Problema sau frustrarea mea e că la alții (care au laptop-uri HP sau Acer) bateriile chinezești de 2 lei, merg ireproșabil cam 1 an maxim 2 (dpdv financiar se merită).La mine în schimb, o baterie extinsă (cu un amperaj aproape dublu față de cea originală) nu a vrut să se încarce decât până la 48-49 %.Asta e. Într-un final am vândut-o la același preț cu care am cumpărat-o (35 $) și mi-am comandat de pe ebay  alta, normală (adică tot chinezească dar cu un amperaj apropiat de cea originală) având grijă să studiez toate review-urile despre acest produs.Dacă va merge, voi reveni cu impresii despre acest produs pentru a îndruma pe toți cei care se confruntă cu schimbatul bateriei, nu de alta, dar ce rost are să dai 4-5 mil. doar ca să fie originală ?!

#13
comunist

comunist

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 210
  • Înscris: 21.12.2011

View Postviorel1628, on 16th December 2011, 15:27, said:

Nu-mi vine să cred că toți cei care și-au schimbat bateria laptop-ului , au cumpărat tot produse originale.Pe criza asta ...
Suntem prea saraci ca sa cumparam lucruri proaste.

#14
MasterT

MasterT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 13.11.2005

View Postviorel1628, on 26th December 2011, 13:40, said:

În bios, ledul e aprins până când ajunge la 48-49%.E adevărat că W7 consumă mai mult curent decât XP, dar încărcarea bateriei în XP nu a schimbat cu nimic datele problemei.
Problema sau frustrarea mea e că la alții (care au laptop-uri HP sau Acer) bateriile chinezești de 2 lei, merg ireproșabil cam 1 an maxim 2 (dpdv financiar se merită).La mine în schimb, o baterie extinsă (cu un amperaj aproape dublu față de cea originală) nu a vrut să se încarce decât până la 48-49 %.Asta e. Într-un final am vândut-o la același preț cu care am cumpărat-o (35 $) și mi-am comandat de pe ebay  alta, normală (adică tot chinezească dar cu un amperaj apropiat de cea originală) având grijă să studiez toate review-urile despre acest produs.Dacă va merge, voi reveni cu impresii despre acest produs pentru a îndruma pe toți cei care se confruntă cu schimbatul bateriei, nu de alta, dar ce rost are să dai 4-5 mil. doar ca să fie originală ?!

Problema nu are nici o legatura cu laptop-ul ci este in totalitate legata de baterie. Pentru detalii pe privat.

#15
psn

psn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.09.2009
diferite placi de baza au diferite controllere de baterie. vorbiti concret, nu mai bateti campii cu gratie si dezinteres!
referinta: http://pdf1.alldatas...MAX8724ETI.html
se vorbeste despre un controller de incarcare baterie MAX8724E, are pin numit CELL, in tabel se observa referinta pentru 3 celule sau 4. in fct de arhitectura de pe PLACA DE BAZA!!!!!!!!! se recunoaste bateria! interfatarea se face cu POWER_MANAGEMENT, uneori si cu bios!
alta referinta: http://www.alldatash...IM/MAX8734.html
se pot continua exemplele, dar cred ca prindeti ideea ca alegerea bateriei nu este treaba vecinului care stie sa instaleze windows...
desi nu imi place sa ma repet.....REPET: oprirea incarcarii unei baterii este data de una din conditii:
1) WDT expirat (watch dog timer expira: bateria TREBUIE sa se incarce intr-un timp bine stabilit, nu sta la incarcat 2 zile si 3 nopti ca in povesti)
2) baterie incarcata (tensiunea de alimentare a bateriei a depasit valoarea nr_celule x 4,2V) (ce scrie pe baterie e tensiunea calculata pt 1 celula incarcata, dc scrie 14,4V nu inseamna ca la 100% va avea 14.4V, ci 4,2V x 4 =16.8V
3) temperatura bateriei depaseste limita de siguranta si stabilitatea celulei este compromisa (pe fiecare celula exista un senzor de temperatura carre la activare se opreste IMEDIAT incarcarea)
acestea fiind spuse, o seara placuta. electronica 1 - instalatori de windows 0 :)))))

#16
viorel1628

viorel1628

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 14.01.2006
În cele din urmă am rezolvat problema:am vândut bateria (extinsă) și cu aceeași bani (30 $) și tot de pe ebay mi-am luat o alta normală (de 56 W față de 41 W originala) tot de la un chinez (dar care avea 100 % calificative pozitive la vânzarea bateriilor pentru Dell) .Bateria o am de aproape 3 săptămâni și sunt foarte mulțumit de ea.Se încarcă 100 % și mă ține aproape 2 ore pe net (față de o oră și jumătate cât mă ținea bateria originală la început).Concluzia: dacă nu aveți bani suficienți, respectiv 3-4 mil. pentru o baterie originală, puteți să încercați experiența mea de pe ebay.

#17
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010
si eu am schimbat bateria la un laptop si am luat tot originala...

am intrebat in magazin intai si mi s a spus ca una chinezeasca replacement care costa 40 de lire e varza , nu tine mult , nu se incarca bine. am dat 90 de lire si am luat una originala si am fost f multumit. am vandut laptopul cu 2 baterii.

la mine tocmai invers... am baterie extinsa si vreau baterie normala ca e prea greu laptopul



daca intiatorului topicului ii merge f bine atunci asta e cel mai important lucru.

#18
dan_tm

dan_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.02.2006

View Postviorel1628, on 16th December 2011, 16:27, said:

Nu-mi vine să cred că toți cei care și-au schimbat bateria laptop-ului , au cumpărat tot produse originale.Pe criza asta ...

Ei bine se pare ca toata lumea este supercorecta, cumpara doar accesorii genuine, nu au softuri piratate pe calculator si nu dau jos nimic de pe torenti.
Hahahaha. Romania pamant romanesc.
Nu te pot ajuta dar pot face misto....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate