Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Poarta pe role

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Vreau sa imi fac singur poarta de acces in curte.As vrea o poarta pe role.Deschiderea este de 6,20 m.
Role am vazut in Doraly - si cele de jos si cele de sus , de ghidaj.
Ma gindeam ca jos sa pun 3 role.  
Unde pot gasi sina pe care ruleaza poarta? Aceasta vreau sa o prind intr-o grinda de beton turnata in pamant. Rama vreau sa o fac din teava rectangulara (nu stiu ce dimensiuni) pe care sa prind scinduri de lemn.
Orice sfat este bine venit. La ce trebuie sa fiu atent.
Multumesc!

#2
adryano13

adryano13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 19.05.2009
Am facut si eu o poarta de asta. Am folosit un cornier pe care l-am fixat in ciment datorita unor bare de metal pe care le-am sudat de acesta.Iti recomand sa torni cimentul inainte dupa care faci gauri la o distanta egala cu cea a barelor de metal sudate de cornier.

Edited by adryano13, 28 November 2011 - 23:19.


#3
Eek01

Eek01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 06.05.2010
eu am poarta pe cornier. Deschiderea e de aproximativ 3-3,5m si am O SINGURA rola de ghidaj sus. Gasesti in doraly role si alte prostii, iar cornier gasesti pe Fundeni sau depinde pe unde stai.

edit: colegu adrian a fost mai rapid:)

Edited by Eek01, 28 November 2011 - 23:14.


#4
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Sina de jos poate fi din cornier,sau si mai simplu,din fier beton nestriat,avind diametrul in functie de dimensiunile rolelor.
Eu m-am gandit la o combinatie intre o poarta culisanta si una autoportanta,la care voi monta o singura rola (mai mult pentru ghidarea portii , decat pentru preluarea greutatii portii).

#5
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Multumesc pt raspunsuri.Deci sa merg pe cornier pentru sina. Betonul il voi turna inainte si apoi voi prind cornierul cu conexpanduri sau sa-l prind direct in beton?
Mersi!

#6
urequel

urequel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.12.2008

View PostGERULA2006, on 1st December 2011, 23:18, said:

Multumesc pt raspunsuri.Deci sa merg pe cornier pentru sina. Betonul il voi turna inainte si apoi voi prind cornierul cu conexpanduri sau sa-l prind direct in beton?
Mersi!

Iti recomand sa folosesti sina zincata (gasesti in Hornbach sau Dedeman) sudata direct pe armatura grinzii portii si apoi sa torni betonul.Cornierul are dezavantajul ca va rugini chiar daca il vopsesti de 100 ori.Prinderea cu conexpand nu o recomand deoarece se "duce" in timp.

#7
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006

View Posturequel, on 2nd December 2011, 10:09, said:

Iti recomand sa folosesti sina zincata (gasesti in Hornbach sau Dedeman) sudata direct pe armatura grinzii portii si apoi sa torni betonul.Cornierul are dezavantajul ca va rugini chiar daca il vopsesti de 100 ori.Prinderea cu conexpand nu o recomand deoarece se "duce" in timp.
Cred ca asa fac.Fac armatura si o sudez de ea. De unde ai cumparat rolele?
Multumesc!

#8
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
6,2m?
șina poate fi un cornier cât mai gros în carne, procurabil de la orice depozit de profile metalice. există uzual role pt așa ceva.
sunt câțiva forumiști de la care poți primi îndrumări. chiar topicuri deschise din care poți culege ceva informație.

câteva sugestii. poartă în consolă.  :naughty:

Attached Files


Edited by euribiontuL, 02 December 2011 - 19:46.


#9
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Sincer sa fiu nu am inteles cum functioneaza aceasta poarta in consola.Unde este sina pe care culiseaza?
Este o deschidere mare deoarece este locul cam strimt si sa pot intra cu masina. Revin cu poze.
Multumesc!

#10
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Am aflat cum functioneaza ,dar cam scump sistemul.
Acum nu stiu ce sa fac.... o poarta de 6 ,2 m nu este prea mare?Credeti ca va flamba? Daca o fac din profil de 50 x 50 gros de 3 mm o merge?
Am vorbit cu o cunostinta si spunea ca o sa devina prea grea pt a o deschide sotia. Exista cumva role de culisare cu profil patrat? Sa poata culisa pe o teava (profil)rectangulara? trebuie sa rezolv cit mai repede problema....
Multumesc!

#11
NordMan

NordMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.11.2011
...
o poarta de 6,2 m in sistemul cum te-ai gandit se va deschide mult mai greu decat o poarta in consola, iarna vei avea de curatat zapada si se va deschide si mai greu

Edited by euribiontuL, 05 December 2011 - 09:20.
citarea postării imediat anterioare = inutilă


#12
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Dar nu imi permit sa achizitionez sistemul pt o poarta in consola....numai rolele cit costa si sina....
Azi am vazut o poarta de 5,5 m si functiona perfect.Sotia a deschis-o usor. Secretul este ca sina sa fie perfect dreapta.
Aveti vreun pont de unde pot lua o sina rotunda ?
Mersi!

#13
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Bara de fier beton nestriat de ce grosime vrei tu.

#14
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006

View Postcorsa, on 5th December 2011, 09:49, said:

Bara de fier beton nestriat de ce grosime vrei tu.
Dar in timp nu ruginetse, nu se lasa..nu are nici un fel de ramforsare.

#15
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
șina rotundă poate fi de genul...
Attached File  porti_culisante_2.jpg   9.73K   234 downloads

dar, mult mai uzual găsești cornierul, la fel și rolele pt cornier.
spunea cineva că șina va rugini. păi, dac-o gresezi periodic - pentru o facilă exploatare...

#16
saprosanu

saprosanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.11.2011
Pentru sina rotunda se foloseste teva de 1/2" sau 3/8", dar cel mai bine merge cu cornier de 3x3.

#17
NordMan

NordMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.11.2011
se poate folosi o teava zincata de 1” (cea de 1/2” si 3/4” este prea subtire pentru o poarta mai mare) si nu mai rugineste
dar o poarta in consola se poate confectiona si ”artizanal” ca sa zic asa si se achizitioneaza numai automatizarea si cremaliera

#18
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Sina speciala m-ar duce undeva la 600 ron - cam mult. Este o idee si cu teava zincata. Cornierulsi eu il luasem in calcul , dar nu stiu ce sa zic cu rugina.....desi este cel mai bun din punct de vedere practic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate