Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Card pt. plati online

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
goblenro

goblenro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 13.06.2005
uite un site mai putin cunoscut care accepta Visa

What credit cards does Yahoo! Wallet accept?

Yahoo! Wallet accepts Visa, MasterCard, Discover, and American Express payment credit cards, plus debit cards with the Visa or MasterCard logo on them.  

http://search1.cc.sc...610#__highlight

:death:

#20
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
visa electron ing here.

deschiderea a durat 3 sau 4 zile, cost zero. comisioane foarte mici. cumparat mai multe cu el, in general servicii de webhosting, domenii, chestii de-astea.

comisioane? neglijabile.. adica suficient de mici cat sa nu-mi sara in ochi o scadere drastica a sumei. de curiozitate o sa iau un extras cand merg la multimat.

#21
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 don_dannielo, on Oct 7 2005, 08:14, said:

Eu de atunci il folosesc pe cel embosat, si nu mi-a fost refuzat niciodata. Chiar si pe amazon, iar imdb este al amazonului, nu inteleg de ce nu ti-a mers.

Dupa cum am mai zis, taifun e foarte bun daca il folosesti doar pe net, si nu trebuie sa te confrunti cu haosul generalizat de prin sediile lor. Ceva nu poate fi totusi evitat, si anume drumul pentru alimentare  :death:
niste zapaciti astia de la banc post... :death:   ... am dat o gramada de telefoane si am primit tot felul de raspunsuri... de la "nu stiu sigur" pana la "veniti si completati un formular pt. activarea cardului standard"... pana la urma cineva de la directia carduri mi-a zis ca e activat si sa incerc sa fac plati... in curand am s-o fac...

 zuppy, on Oct 7 2005, 09:13, said:

nu mai dezinforma, si cardurile electron sunt acceptate.
comisioane la ce ? la retragere de numerar sau la plata online ?
iar dezinformezi
eu nu am interes sa dezinformez... foarte putine site-uri accepta electron...

 zuppy, on Oct 7 2005, 09:13, said:

comisioane la ce ? la retragere de numerar sau la plata online ?
iar dezinformezi
ce dezinformez iar?

ia sa vedem taxele:
Card MasterCard Raiffeisen:

Emitere: 10 Eur
Taxa Lunara: 0.20 Eur
Reinnoire la expirare: 10 Eur
Regenerare PIN: 0.3 Eur
Blocare Card: 40 Eur
Inlocuire Card: 10 Eur
Tranzactii comercianti in tara: 0%
Tranzactii comercianti in strainatate: 1%
Retrageri ATM propriu: 1 EUR + 0.5%
Retrageri ATM alta banca(in ro): 1 EUR + 0.75%
Retrageri ATM in strainatate: 2.5 EUR + 1%

Card Taifun BancPost:
Emitere: 3 RON (~1 eur)
Taxa lunara: 0
Reinnoire expirare: 0
Regenerare PIN: 0 (se face din bancomat)
Blocare Card: 0
Inlocuire card: 3 RON(pt. furat, pierdut, distrus - gratuit pt. expirare)
Tranzactii comercianti in tara: 0%
Tranzactii comercianti in strainatate: 0%
Retrageri ATM propriu: 0.2 RON
Retrageri ATM alta banca(in ro): 2.5 RON + 0.5%
Retrageri ATM in strainatate: 2 USD + 1%

Asadar? :naughty:
Stii vreo oferta mai buna? :rolleyes:

 dorutoru, on Oct 7 2005, 10:14, said:

Amazon de exemplu accepta Visa Electron. Insa cum am mai spus sunt site-uri care nu accepta (de exemplu Wizzair).
mda... dar totusi de ce nu accepta si amazon.com? adica : http://www.amazon.co...4164756-7374328

#22
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Taifun recomand si eu, nu mi-a fost refuzat nicaieri (cardul, mi-ai mai fost refuzate IP-urile in schimb dar asta-i alta problema). Cu Visa Electron nu am reusit sa achit nimic pe Internet desi cei de la banca spuneau ca se poate folosi online (Alpha Bank).

Pentru alimentarea Taifun fac OP de la Alpha Bank prin internet banking, 37.000 comision OP la Alpha, 20.000 comision incasare la BancPost. Dar prefer sa dau 57.000 ROL decat sa stau la cozile alea infernale de la BancPost (alimentez rar si cu sume maricele pentru plati lunare sau cumparaturi serioase).

Am avut si conturi curente PF & PJ la BancPost dar am renuntat la toate datorita nivelului primitiv .. al modului cum isi trateaza clientii plus Internet Banking-ul de doi lei (facut de SoftNet) excesiv de scump pentru PJ pentru ce ofera (10$/luna, dar fara schimburi valutare online, extrase cu intarziere, etc). Taifun + IB PF (1$/luna) sunt singurele care le mai am acolo si momentan ceva mai bun nu am gasit.

#23
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 Astor, on Oct 14 2005, 12:28, said:

Pentru alimentarea Taifun fac OP de la Alpha Bank prin internet banking, 37.000 comision OP la Alpha, 20.000 comision incasare la BancPost.
Cat dureaza un OP?

#24
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Daca il fac dimineata la Alpha Bank pana seara am banii pe card la BancPost. Daca-l fac dupa-amiaza, a doua zi in jurul pranzului intra.

#25
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Există 2 probleme care influențează posibilitatea de utilizare a unui card pentru plăți online:
1. Cum este definit cardul de către bancă. Un card poate fi pentru plăți interne, pentru plăți externe sau pentru ambele. Unele bănci, definesc cardurile automat ca fiind de uz exclusiv intern sau extern, altele lasă la latitudinea clientului și pun o rubrică în formularul de cerere de deschidere cont în acest sens, altele îl definesc direct ca fiind de uz intern și internațional. Este evident că numai cele care pot fi utilizate și internațional sunt acceptate la plată online. Deci, nu are nici o legătură cu tipul cardului VISA Clasic, Electron, embosat sau neembosat, MasterCard etc.
2. Politica procesatorului de carduri. Unii procesatori au o politică mai strictă, în funcție de experiențele avute. Astfel, poți avea surpriza ca un card să nu fie acceptat de un procesator, dar să fie acceptat pe un alt site.

În ceea ce privește comisioanele, cred că ar trebui privit mai degrabă la ceea ce se numește "Total cost of Ownership". Personal, prefer o bancă scumpă dar care îmi oferă servicii bune, decât o bancă ieftină în care trebuie să-mi consum nervii cu tot felul de idioate incapabile să-mi ofere o informație promptă și corectă. Pe de altă parte, există diferențe majore între filiale aceleiași bănci.

#26
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 Astor, on Oct 14 2005, 11:28, said:

Cu Visa Electron nu am reusit sa achit nimic pe Internet desi cei de la banca spuneau ca se poate folosi online (Alpha Bank).
normal... electron e un alt tip de card, care in general nu se foloseste pe internet, dar putina lume pricepe asta...

 zaboss, on Oct 14 2005, 13:32, said:

Există 2 probleme care influențează posibilitatea de utilizare a unui card pentru plăți online:
1. Cum este definit cardul de către bancă. Un card poate fi pentru plăți interne, pentru plăți externe sau pentru ambele. Unele bănci, definesc cardurile automat ca fiind de uz exclusiv intern sau extern, altele lasă la latitudinea clientului și pun o rubrică în formularul de cerere de deschidere cont în acest sens, altele îl definesc direct ca fiind de uz intern și internațional. Este evident că numai cele care pot fi utilizate și internațional sunt acceptate la plată online. Deci, nu are nici o legătură cu tipul cardului VISA Clasic, Electron, embosat sau neembosat, MasterCard etc.
nu cred ca ai inteles cum "sta treaba" cu cardurile...

1. intr-adevar, exista trei tipuri de carduri:

a. pt. plati exclusiv interne (in lei)
b. pt. plati externe (in valuta) cu posibilitatea de a obtine numerar de la bancomate si in ro
c. pt. ambele tipuri de plati, in lei, cu conversie automata in valuta tarii in care urmeaza a fi efectuata plata

totusi, asta e un lucru pe care il afli imediat inainte de achizitiona un astfel de card, deci nu constituie o problema.

2. Tipul de card conteaza ENORM... cardurile Visa Electron sunt TOTAL DIFERITE de cele VISA (obisnuite) ... dupa cum spuneam, extrem de putini comercianti acepta Electron... daca e embosat sau nu, evident ca nu conteaza online, dar e un avantaj daca il folosesti si offline

3. Inca ceva: cardurile care pot fi folosite pe internet trebuie aprobate de banca... deci nu toate cardurile valabile international vor functiona pe internet... depinde de banca... de ex. Taifun Standard, desi era valabil international nu mergea pe internet pe vremea cand exista si Taifun Virtual(cel putin in perioada 2003 - inceputul 2004) deorece nu se regasea in baza de date pt. interogarea cardurilor (special pt. a evita frauda)

 zaboss, on Oct 14 2005, 13:32, said:

În ceea ce privește comisioanele, cred că ar trebui privit mai degrabă la ceea ce se numește "Total cost of Ownership". Personal, prefer o bancă scumpă dar care îmi oferă servicii bune, decât o bancă ieftină în care trebuie să-mi consum nervii cu tot felul de idioate incapabile să-mi ofere o informație promptă și corectă. Pe de altă parte, există diferențe majore între filiale aceleiași bănci.
pai da, "total cost of ownership".... ti se pre mai ieftin cardul raiffeisen?... Ce serviciu iti ofera in plus Raiffeisen? ori poate nu ati vazut incompetenti si la bancilea astea straine...?

Astor said:

Pentru alimentarea Taifun fac OP de la Alpha Bank prin internet banking, 37.000 comision OP la Alpha, 20.000 comision incasare la BancPost. Dar prefer sa dau 57.000 ROL decat sa stau la cozile alea infernale de la BancPost (alimentez rar si cu sume maricele pentru plati lunare sau cumparaturi serioase).
acum depinde de situatie... daca ai nevoie de bani urgent oricum il alimenezi mult mai repede de la orice casierie bancpost decat sa faci transferuri intre banci... numai sa nu nimeresti intr-o zi in care se dau alocatii... mai exista posibilitatea de alimenta de la ghiseu in cazul in care coada e mai mica, doar ca dureaza vreo doua ore tranferul... totusi nu dureaza o zi...

#27
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Cred că ai citit un pic prea repede ce am spus eu  :) :
1. VISA Electron este un card pe care unii procesatori îl acceptă, alții nu. Mai importantă este condiția ca de pe acel card să se poată face plăți externe. Fiindcă dacă nu se pot face plăți externe, degeaba ai un card acceptat de toată lumea. Altfel, sunt de acord că Electron este ruda săracă a cardurilor.
2. Unele bănci stabilesc "din oficiu" utilizarea cardului, iar dacă nu întrebi special ai toate șansele să nu știi despre ce este vorba (sau cei de la bancă să nu știe despre ce este vorba). De exemplu, la Raiffeisen merge din oficiu, la Țiriac nu, la HVB ești întrebat. La altele nu știu. Dar am un prieten care făcea plăți cu VE de la BCR și când a vorbit cu "doamnele de la filială" ele au rămas mască fiindcă ele știau că nu se poate  :D  :D
3. Raiffeisen era exemplul tău, al meu este HVB, unde comisioanele sunt chiar mai mari decât la Raiffeisen. Însă ai aplicația de ebanking inclusă în pachet, posibilitatea unui card suplimentar, suport telefonic amabil și competent. De altfel, de când sunt clientul lor am fost doar de 3 ori la bancă: la deschiderea contului, la ridicarea cardurilor (am fost atenționat cu un SMS că pot veni să ridic cardul) și într-o zi când am avut de depus niște bani.

#28
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

 gtk, on Oct 14 2005, 16:31, said:

normal... electron e un alt tip de card, care in general nu se foloseste pe internet, dar putina lume pricepe asta...
Mai aiurea nu cred ca te puteai exprima. Ce alt tip de card e? Martian? Venusian? E card neembosat si atat, deci nu-l poti folosi offline pentru plati unde se foloseste embosarea (in tara nu am vazut asa ceva).

 gtk, on Oct 14 2005, 16:31, said:

2. Tipul de card conteaza ENORM... cardurile Visa Electron sunt TOTAL DIFERITE de cele VISA (obisnuite) ...
Iar bati campii.. Omule, Visa Electron e Visa ne-embosat.  Alea Visa nu-s pe benzina si astea Electron nu-s diesel. Sunt tot carduri. Legat de VE de la Alpha Bank scrie pe site, "Limite zilnice - cumparari internet***   100 EUR". La telefon mi-au confirmat acelasi lucru, sunt "enabled" pentru cumparaturi fara nici o cerere. zaboss are dreptate, tine de procesator daca ti-l accepta sau nu si de banca daca il permite pentru cumparaturi online sau nu. Exista chiar si carduri Visa care nu pot fi folosite pe internet, ti-am spus deja de cine depinde.

#29
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 Astor, on Oct 14 2005, 17:25, said:

Mai aiurea nu cred ca te puteai exprima. Ce alt tip de card e? Martian? Venusian? E card neembosat si atat, deci nu-l poti folosi offline pentru plati unde se foloseste embosarea (in tara nu am vazut asa ceva).
Iar bati campii.. Omule, Visa Electron e Visa ne-embosat.  Alea Visa nu-s pe benzina si astea Electron nu-s diesel. Sunt tot carduri. Legat de VE de la Alpha Bank scrie pe site, "Limite zilnice - cumparari internet***   100 EUR". La telefon mi-au confirmat acelasi lucru, sunt "enabled" pentru cumparaturi fara nici o cerere. zaboss are dreptate, tine de procesator daca ti-l accepta sau nu si de banca daca il permite pentru cumparaturi online sau nu. Exista chiar si carduri Visa care nu pot fi folosite pe internet, ti-am spus deja de cine depinde.

mda... eu bat campii... :death:

ia arunca un ochi sa vezi ce spune un comerciant:

"Unfortunately we have problems with the clearance of VISA Electron credit cards, a relatively new type of credit cards issued by VISA, but not related to regular VISA cards. "

http://www.kd85.com/visa-electron.html

diferenta dintre visa electron si visa nu tine doar de embosare...

some more info(chiar de la o banca):

"It should be pointed out that some “e-shops” on the Internet do not accept Visa Electron Internet, but do accept Classic and Gold cards."
http://www.tbcbank.c.../paymentc1.html

off... cum incearca unii sa ma-nvete pe mine "adevarul" despre carduri... :death:

Edited by gtk, 14 October 2005 - 18:54.


#30
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002

 gtk, on Oct 14 2005, 17:40, said:

mda... eu bat campii... :death:

Pe net am folosit _numai_ electroane si n-am intalnit site sa nu mi-l accepte. Si da, am facut mai mult de o cumparatura pe net.

#31
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003

 gtk, on Oct 14 2005, 18:40, said:

off... cum incearca unii sa ma-nvete pe mine "adevarul" despre carduri... :death:

ia uite ce zic baietii astia de treaba aici

Quote

What is it?

[...]Over 250 million Visa Electron cards are used daily for payment at more than 12 million electronic merchants around the world, on the Internet and for cash withdrawals at more than 945,000 ATMs.

[...]
How Do I Use it?
Visa Electron is very easy to use. Whether you use it at an ATM or to make a purchase online or at an electronic merchant, Visa Electron works just like other Visa cards wherever Visa Electron cards are accepted.

Edited by addicted, 15 October 2005 - 19:20.


#32
goblenro

goblenro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 13.06.2005
Nu frate ca sunt meseriasi care nu au vazut un card in viata lor dar au citit pe un forum exiprat cum ca Visa Electron nu merge.

A naibii, yo de 2 ani folosesc Visa la Yahoo si el imi spune mie ca nu e adevarat.

#33
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
este un pas maricel de la a zice ca unii merchants mai ramasi in urma nu pot procesa corect visa electron pana la a zice ca visa electron nu sunt acceptate pe internet.

#34
goblenro

goblenro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 13.06.2005
Pt ca tot ma suparat unul pe forumul asta, ieri mi-am testat din nou cardul care nu merge Visa Electron si am ramas surprins ca Yahoo ma lasat sa cumpar cu el un domeniu - 3$
http://smallbusiness...oo.com/domains/
http://www.whois.net...nunt-online.com

acum sa nu ma pui sa iti fac o copie dupa card sa iti dovedescca e Visa Electron
:death:

#35
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
cea mai recenta experienta:

visa electron international ING bank:

domeniu $4.95 de la netfirms
tarifat de pe card in total 15 RON si cativa bani.  

sunt falimentar in urma comisioanelor :)

later: sa nu se inteleaga cumva ca prin asta invat pe cineva ce-i cu cardurile. oh gosh.

#36
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 11.09.2003
Am facut si eu cumparaturi cu Taifun de la bancpost dar de cand au scos cardul virtual nu mai stiu ce sa fac la site-urile care cer codul cvc2. Poate sa ma ajute cineva ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate