Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

lucrul cu reductorul pentru viteze mici U650

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
nxl

nxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.09.2011
citez din caretea tehnica  "cand reductorul pentru viteze mici este cuplat,datorita unui sistem de bloacare ,maneta  schimbatorului de viteze nu poate  fi scoasa din pozitia neutra"
acuma intreb pentru  ca nu  stiu  ... daca  eu il dau  la  mic tractorul  cum schimb vitezele daca zice ca raamne blocat in pozitai  neutra  ???
sau trebuie  cuplata  treapata de viteza dorita  si  dupa  aia se da la  mic ???
va rog luminativa ca in zona mea e mai  mult deal  si  si  stiu  ca daca il  folosesc la  mic   il  fortez mai  putin

#2
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postnxl, on 25th November 2011, 16:17, said:

citez din caretea tehnica  "cand reductorul pentru viteze mici este cuplat,datorita unui sistem de bloacare ,maneta  schimbatorului de viteze nu poate  fi scoasa din pozitia neutra"
acuma intreb pentru  ca nu  stiu  ... daca  eu il dau  la  mic tractorul  cum schimb vitezele daca zice ca raamne blocat in pozitai  neutra  ???
sau trebuie  cuplata  treapata de viteza dorita  si  dupa  aia se da la  mic ???
va rog luminativa ca in zona mea e mai  mult deal  si  si  stiu  ca daca il  folosesc la  mic   il  fortez mai  putin
la u650 poti folosi reductorul cum vrei si poti schimba vitezele cand poftesti.

#3
nxl

nxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.09.2011
sa inteleg ca e o  eroare in cartea tehnica sau nu  inteleg eu  contextul "cand reductorul pentru viteze mici este cuplat,datorita unui sistem de bloacare ,maneta schimbatorului de viteze nu poate fi scoasa din pozitia neutra"

#4
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011

View Postnxl, on 25th November 2011, 17:25, said:

sa inteleg ca e o  eroare in cartea tehnica sau nu  inteleg eu  contextul "cand reductorul pentru viteze mici este cuplat,datorita unui sistem de bloacare ,maneta schimbatorului de viteze nu poate fi scoasa din pozitia neutra"
Poti folosi reductorul si schimba vitezele cum vrei nu exista nici un dispozitiv de blocare.dar nu este recomandat sa lucrezi cu reductorul mai ales la sarcini mari,arat sau discuit etc.

#5
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,633
  • Înscris: 31.01.2010
Pai si atunci la ce`i bun?
La promenada pe corso??

Grig

#6
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011

View PostIon_Bumbu, on 25th November 2011, 18:13, said:

Pai si atunci la ce`i bun?
La promenada pe corso??

Grig
La transport ,la deplasarea pe cimp deoarece in treapta a 5a  te bate de pamint iar treapta a 4a merge prea incet eu la asta folosesc reductorul si sa nu uit la scos cartofi merg cu a 1a pe mic.

#7
nxl

nxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.09.2011

View Postarmandoaxinia, on 25th November 2011, 18:18, said:

La transport ,la deplasarea pe cimp deoarece in treapta a 5a  te bate de pamint iar treapta a 4a merge prea incet eu la asta folosesc reductorul si sa nu uit la scos cartofi merg cu a 1a pe mic.
sa inteleg ca nu  e bine de folosit reductorul  la  arat ???? de ce atat timp cat te  ajuta  sa nu omori  motorul in sarcina  si  sa traga mai  usor  .................
intreb si  eu  asa ca necunoscator

#8
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
utb adica.made in romania!sa nu-l folosesti la arat cica sau in sarcina mare

#9
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011

View Postnxl, on 25th November 2011, 20:20, said:

sa inteleg ca nu  e bine de folosit reductorul  la  arat ???? de ce atat timp cat te  ajuta  sa nu omori  motorul in sarcina  si  sa traga mai  usor  .................
intreb si  eu  asa ca necunoscator
Nu prea  te ajuta ,la arat cu a 2a este suficient pe mare, cu a 3a pe mic fortezi motorul,doar la discuit poti incerca cu a 3a pe mic dar fortezi motorul, daca ai un disc bun cu talere mari si 3 grapi grele pentru tractor efortul la discuit este mai mare decit la arat. Nu scutesti folosind reductorul efortul din cutia de viteze grupul conic,sau transmisia finala,

#10
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
pai nu ca ii facut prosteste si ii pus reductorul inainte de cutia de viteze.

#11
ionutpop1

ionutpop1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 14.03.2011

View Postnxl, on 25th November 2011, 16:17, said:

citez din caretea tehnica  "cand reductorul pentru viteze mici este cuplat,datorita unui sistem de bloacare ,maneta  schimbatorului de viteze nu poate  fi scoasa din pozitia neutra"
acuma intreb pentru  ca nu  stiu  ... daca  eu il dau  la  mic tractorul  cum schimb vitezele daca zice ca raamne blocat in pozitai  neutra  ???
sau trebuie  cuplata  treapata de viteza dorita  si  dupa  aia se da la  mic ???
va rog luminativa ca in zona mea e mai  mult deal  si  si  stiu  ca daca il  folosesc la  mic   il  fortez mai  putin
reductorul pentru viteze mici se pune in partea stanga a cutiei de viteze.
tu l-ai confundat cu reductorul principal :D;

#12
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
interesant raspuns....

#13
ionutpop1

ionutpop1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 14.03.2011

View Postvasiuca, on 19th December 2011, 18:06, said:

interesant raspuns....
si eu am crezut prima data ca ii vb despre reductorul principal dar m-am uitat in cartea tehnica si am vazut ca ii vorba despre cu totul alceva :deadtongue:

#14
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postionutpop1, on 19th December 2011, 18:08, said:

si eu am crezut prima data ca ii vb despre reductorul principal dar m-am uitat in cartea tehnica si am vazut ca ii vorba despre cu totul alceva :deadtongue:
mie mi se pare interesant ca pot pune reductorul unde vrea muschii mei.

#15
ionutpop1

ionutpop1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 14.03.2011

View Postvasiuca, on 19th December 2011, 18:23, said:

mie mi se pare interesant ca pot pune reductorul unde vrea muschii mei.
reductorul asta numai la u650 merge pus,
la u651 nu merge.
cu un asfel de reductor se obtin 4 viteze de deplasre 1,89 1,27 1,08 si  0,73 dar nush la ce ai putea sa il foosesti.

#16
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postionutpop1, on 19th December 2011, 18:27, said:

reductorul asta numai la u650 merge pus,
la u651 nu merge.
cu un asfel de reductor se obtin 4 viteze de deplasre 1,89 1,27 1,08 si  0,73 dar nush la ce ai putea sa il foosesti.
ca re e ala vreau sa/l vad.. reductorul

#17
nxl

nxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.09.2011
e tare tractorul  asta  daca are mai  multe reductoare  :nonobad:

#18
ionutpop1

ionutpop1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 14.03.2011

View Postvasiuca, on 19th December 2011, 18:54, said:

ca re e ala vreau sa/l vad.. reductorul
uite asa arata. :coolspeak:

Attached Files

  • Attached File  poza.jpg   596.81K   193 downloads


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate