Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nr prime

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

windows 10 drivere startup degrad...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 

Obiceiuri evreiesti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
114 replies to this topic

#91
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 abbulafia, on 01 octombrie 2012 - 15:04, said:

Pacat...raspanditi-va iarasi in 4 vanturi, daca va este dorinta.Chiar v-am vrut binele.

Cum ne-am aranjat pana azi fara "bunele tale consilie" , o sa ne aranjam si in vitor. Multi vor sa ne conselieze dar noi ascultam numai pe cei care in care avem incredere.

#92
fifi_inaripat

fifi_inaripat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 281
  • Înscris: 19.09.2012
Punctez doar citeva ,sa le spunem nelamuriri, fara legatura intre ele.


Am intrebat un preot ortodox roman daca evreii reprezinta poporul ales si mi-a raspuns raspicat: DA!

Intreb, de ce ortodocsii lasa decedatul sa stea 3 zile pina la ingopare? In paranteza stiu si imi explic stiintific si logic de ce evreii ingroapa mortul chiar a doua zi...(saracul ..ARIEL SHARON...in coma de 6 ani!)

De ce la evrei, femeile nu au voie sa vina la inmormintari?

#93
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 fifi_inaripat, on 02 octombrie 2012 - 08:44, said:

Punctez doar citeva ,sa le spunem nelamuriri, fara legatura intre ele.

1. Am intrebat un preot ortodox roman daca evreii reprezinta poporul ales si mi-a raspuns raspicat: DA!

2. Intreb, de ce ortodocsii lasa decedatul sa stea 3 zile pina la ingopare? In paranteza stiu si imi explic stiintific si logic de ce evreii ingroapa mortul chiar a doua zi...(saracul ..ARIEL SHARON...in coma de 6 ani!)

3. De ce la evrei, femeile nu au voie sa vina la inmormintari?

1. Este o chestiune care tine strict de religie.

2. Evreii ingroapa mortul in aceeasi zi. Inmormintarea se amina numai cind circumstantele sint de asa natura incit inmormintarea nu poate avea loc (de exemplu efectuarea unei autopsii in cazurile de crima).

Nu stiu de ce se ingroapa mortii la ortodocsi dupa trei zile, dar banuiesc ca exista o legatura intre acest obicei si credinta ca Isus a inviat dupa trei zile.

3. De unde ai scos asta? Bineinteles ca femeile au voie sa vina la inmormintare. Cred ca faci confuzie intre prezenta femeilor si participarea la ritualul relgios legat de inmormintare, ritual care nu poate avea loc daca nu sint prezenti cel putin 10 barbati (dar femeile sint prezente si participa, intr-o anumita masura).

#94
fifi_inaripat

fifi_inaripat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 281
  • Înscris: 19.09.2012

 Pisa4you, on 02 octombrie 2012 - 11:16, said:

1. Este o chestiune care tine strict de religie.

2. Evreii ingroapa mortul in aceeasi zi. Inmormintarea se amina numai cind circumstantele sint de asa natura incit inmormintarea nu poate avea loc (de exemplu efectuarea unei autopsii in cazurile de crima).

Nu stiu de ce se ingroapa mortii la ortodocsi dupa trei zile, dar banuiesc ca exista o legatura intre acest obicei si credinta ca Isus a inviat dupa trei zile.

3. De unde ai scos asta? Bineinteles ca femeile au voie sa vina la inmormintare. Cred ca faci confuzie intre prezenta femeilor si participarea la ritualul relgios legat de inmormintare, ritual care nu poate avea loc daca nu sint prezenti cel putin 10 barbati (dar femeile sint prezente si participa, intr-o anumita masura).


Da, ai dreptate. La ortodocsi ingroparea mortului dupa 3 zile are legatura cu Isus, dar mai cred ca este si o treaba pur medicala, fiziologica, de aparenta a mortii(moarte clinica, care poate dura cam 3 zile, parca)

Acum pricep si care este explicatia de la pct. 3...dar de ce trebuie sa fie cel putin 10 barbati la ritual...?

LE. Stii, mi-a placut foarte mult filmul Yentl-1983 cu Barbra Streisand...sper ca il stii...

Edited by fifi_inaripat, 02 October 2012 - 11:36.


#95
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 fifi_inaripat, on 02 octombrie 2012 - 11:29, said:

Da, ai dreptate. La ortodocsi ingroparea mortului dupa 3 zile are legatura cu Isus, dar mai cred ca este si o treaba pur medicala, fiziologica, de aparenta a mortii(moarte clinica, care poate dura cam 3 zile, parca)

Acum pricep si care este explicatia de la pct. 3...dar de ce trebuie sa fie cel putin 10 barbati la ritual...?

LE. Stii, mi-a placut foarte mult filmul Yentl-1983 cu Barbra Streisand...sper ca il stii...

In iudaismul ortodox, o parte a ritualurilor religioase nu se pot efectua daca nu sint prezenti cel putin 10 barbati.

Yentl mi-a placut si mie [ http://serve.mysmiley.net/party/party0011.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#96
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 fifi_inaripat, on 02 octombrie 2012 - 11:29, said:

Da, ai dreptate. La ortodocsi ingroparea mortului dupa 3 zile are legatura cu Isus, dar mai cred ca este si o treaba pur medicala, fiziologica, de aparenta a mortii(moarte clinica, care poate dura cam 3 zile, parca)

Acum pricep si care este explicatia de la pct. 3...dar de ce trebuie sa fie cel putin 10 barbati la ritual...?

LE. Stii, mi-a placut foarte mult filmul Yentl-1983 cu Barbra Streisand...sper ca il stii...

Barbara Streisand este evreica dar nu are nici o legatura cu Israelul si dupa cat stiu eu nici nu doneaza sau cumpara bonuri de imprumut israeliene care este inca un fel de ajutat israelul financiar. Toate astea nu o face mai putin  artista si cantareata de primul rang .

Despre femeile care nu li se permite sa ia parte la inmormantari,fie si din familile lor,exista asa c Leva la evreii ultra-religiosi care sunt un mic procent din evreii religiosi.
In acele cazuri femeile li se permite sa ia parte la inmormantare numai la o anumita distanta de mormant si asta numai ca "fereasca Dumnezeu" sa atinga si din gresala vre-un barbat  in timp ce femeia este in  veset. La ei,in acest caz,femeia este "spurcata" si nu are voie sa gateasca sau sa atinga un barbat care merge de doua-trei ori pe zi sa se roage la sinagoga.    Majoritatea evreilor religiosi nu obisnuiesc asa.

La rituale   religioase evreiesti  se cere ca sa iau parte cel putin 10 barbati de varsta peste 13 ani. Asta se numeste la evrei "minian"  tradus -  "numaratii".  Acuma daca vrei sa stii dece,vreau sa-te informes ca in Judaism sunt 613 legi,porunci fa si nu fa  si asta este una din ele. Greu de inteles?  Mai greu este sa fii evreu...Posted Image

#97
fifi_inaripat

fifi_inaripat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 281
  • Înscris: 19.09.2012

 Pisa4you, on 02 octombrie 2012 - 11:57, said:

In iudaismul ortodox, o parte a ritualurilor religioase nu se pot efectua daca nu sint prezenti cel putin 10 barbati.

Yentl mi-a placut si mie [ http://serve.mysmiley.net/party/party0011.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


...si totusi , nu te-ai intrebat de ce trebuie musai sa fie 10 barbati, de ce nu mai mult, ori mai putin, sau...fara?Posted Image

Si daaaaaa, filmul cu pricina e exceptional din toate punctele de vedere....Posted Image

L.E......Inca un film cam in acelasi registru, A Price Above Rubies- 1998 cu Renée Zellweger!!!!

 perpetumobile, on 02 octombrie 2012 - 12:03, said:


Barbara Streisand este evreica dar nu are nici o legatura cu Israelul si dupa cat stiu eu nici nu doneaza sau cumpara bonuri de imprumut israeliene care este inca un fel de ajutat israelul financiar. Toate astea nu o face mai putin  artista si cantareata de primul rang .

Despre femeile care nu li se permite sa ia parte la inmormantari,fie si din familile lor,exista asa c Leva la evreii ultra-religiosi care sunt un mic procent din evreii religiosi.
In acele cazuri femeile li se permite sa ia parte la inmormantare numai la o anumita distanta de mormant si asta numai ca "fereasca Dumnezeu" sa atinga si din gresala vre-un barbat  in timp ce femeia este in  veset. La ei,in acest caz,femeia este "spurcata" si nu are voie sa gateasca sau sa atinga un barbat care merge de doua-trei ori pe zi sa se roage la sinagoga. Majoritatea evreilor religiosi nu obisnuiesc asa.

La rituale   religioase evreiesti  se cere ca sa iau parte cel putin 10 barbati de varsta peste 13 ani. Asta se numeste la evrei "minian"  tradus -  "numaratii".  Acuma daca vrei sa stii dece,vreau sa-te informes ca in Judaism sunt 613 legi,porunci fa si nu fa  si asta este una din ele. Greu de inteles?  Mai greu este sa fii evreu...Posted Image


Te-am citit si-ti spun, chiar daca B.Streisand e evreica dar nu are nici o legatura cu ce spui tu.... ....te intreb:

- Ai auzit de Whoopi Goldberg care a vrut si s-o fi si  facut intre timp, evreica....si multi altii, similar?Posted Image

Edited by fifi_inaripat, 02 October 2012 - 12:16.


#98
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 fifi_inaripat, on 02 octombrie 2012 - 12:28, said:

...si totusi , nu te-ai intrebat de ce trebuie musai sa fie 10 barbati, de ce nu mai mult, ori mai putin, sau...fara?Posted Image

Si daaaaaa, filmul cu pricina e exceptional din toate punctele de vedere....Posted Image

L.E......Inca un film cam in acelasi registru, A Price Above Rubies- 1998 cu Renée Zellweger!!!!




Te-am citit si-ti spun, chiar daca B.Streisand e evreica dar nu are nici o legatura cu ce spui tu.... ....te intreb:

- Ai auzit de Whoopi Goldberg care a vrut si s-o fi si  facut intre timp, evreica....si multi altii, similar?Posted Image


Desigur. Si Elizabeth Tailor.   Sa nu uitam ca 2 din trei au fost evrei:  Metro Goldwin Mayer

#99
fifi_inaripat

fifi_inaripat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 281
  • Înscris: 19.09.2012

 perpetumobile, on 02 octombrie 2012 - 12:55, said:

Desigur. Si Elizabeth Tailor.   Sa nu uitam ca 2 din trei au fost evrei:  Metro Goldwin Mayer


Haaaaaa....vezi, mai vii de acasa,....

Uite, hai sa va dau un reper de filme doar americane, care-s impletite gingas pe religie...nu vreau sa nuantez;

- We're No Angels- Robert de Niro si Sean Pean
- The Hurricane -  Denzel Washington
- Meet the Parents - asta e apogeul...tot cu B.Streisand...si marele Ben Stiller!

#100
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 fifi_inaripat, on 02 octombrie 2012 - 12:28, said:

...si totusi , nu te-ai intrebat de ce trebuie musai sa fie 10 barbati, de ce nu mai mult, ori mai putin, sau...fara?Posted Image

Ba da. Explicatia e naucitoare pentru noi azi, dar sa nu uitam ca dateaza de acu' foooooooooooarte mult timp.

In Tanach scrie ca sfintirea Domnului se face "in mijlocul congregatiei". CUvintul "congregatie" este folosit de Dumnezeu insusi pentru a desemna grupul celor zece spioni tradatori (din cei 12 spioni trimisi de Moise in Canaan). De aici, au tras invatatii concluzia ca termenul "congregatie" se refera la un grup de zece barbati. Poti sa-l contrazici pe Dumnezeu?

#101
fifi_inaripat

fifi_inaripat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 281
  • Înscris: 19.09.2012

 Pisa4you, on 02 octombrie 2012 - 16:07, said:

Ba da. Explicatia e naucitoare pentru noi azi, dar sa nu uitam ca dateaza de acu' foooooooooooarte mult timp.

In Tanach scrie ca sfintirea Domnului se face "in mijlocul congregatiei". CUvintul "congregatie" este folosit de Dumnezeu insusi pentru a desemna grupul celor zece spioni tradatori (din cei 12 spioni trimisi de Moise in Canaan). De aici, au tras invatatii concluzia ca termenul "congregatie" se refera la un grup de zece barbati. Poti sa-l contrazici pe Dumnezeu?


Nu!....nu pot sa-l contrazic, dar pot sa-l Provoc...la destainuire..

Dee ce, nu? Dumnezeu nu ar avea nevoie si El de o confesiune, de o Spovedanie..?Posted Image

#102
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Pisa4you, on 02 octombrie 2012 - 16:07, said:

Ba da. Explicatia e naucitoare pentru noi azi, dar sa nu uitam ca dateaza de acu' foooooooooooarte mult timp.

In Tanach scrie ca sfintirea Domnului se face "in mijlocul congregatiei". CUvintul "congregatie" este folosit de Dumnezeu insusi pentru a desemna grupul celor zece spioni tradatori (din cei 12 spioni trimisi de Moise in Canaan). De aici, au tras invatatii concluzia ca termenul "congregatie" se refera la un grup de zece barbati. Poti sa-l contrazici pe Dumnezeu?
Ei, asta e asa ca sa aburesti spectatorii. Pisa, cred ca poti mai mult. Explica-i doamnei ce zice Kabbalah de cifra zece. Haide, nu o lasa asa nelamurita... Posted Image

P.S. Explica-i si de ce sunt doar ZECE porunci. ;)

Edited by mario_bril, 02 October 2012 - 17:59.


#103
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 mario_bril, on 02 octombrie 2012 - 17:55, said:

Ei, asta e asa ca sa aburesti spectatorii. Pisa, cred ca poti mai mult. Explica-i doamnei ce zice Kabbalah de cifra zece. Haide, nu o lasa asa nelamurita... Posted Image

P.S. Explica-i si de ce sunt doar ZECE porunci. Posted Image

Explicatia lunga sau aia scurta?

Nu cunosc Kabbalah atit de bine cum crezi. Dupa cite am inteles, zece este numarul modalitatilor prin care Dumnezeu interactioneaza cu lumea (sefirot), deci reprezinta un tot. Mai putin ar fi incomplet, mai mult inutil.

#104
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 perpetumobile, on 01 octombrie 2012 - 15:23, said:


Cum ne-am aranjat pana azi fara "bunele tale consilie" , o sa ne aranjam si in vitor. Multi vor sa ne conselieze dar noi ascultam numai pe cei care in care avem incredere.
Cu alte cuvinte:
אל תהיה חבר שלי ואל תדפוק את אחותי

 mario_bril, on 02 octombrie 2012 - 17:55, said:

. Explica-i si de ce sunt doar ZECE porunci. Posted Image
Mel Brooks
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BQWCDUiNlRE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#105
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,221
  • Înscris: 03.08.2010
"jecmanirea aproapelui" se pune?

#106
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 underrated, on 03 octombrie 2012 - 09:58, said:

"jecmanirea aproapelui" se pune?
Da, in statistica politiei...e plina de dosare...peste tot...la toate neamurile...

#107
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 fifi_inaripat, on 02 octombrie 2012 - 08:44, said:


De ce la evrei, femeile nu au voie sa vina la inmormintari?
da un zbor razant peste un cimitir. Vei vdea acolo si femei.

#108
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009
Sunt numai zece porunci ca asa au fost vandute in acel timp:  Zece pe cinci shekeli.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate