Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Daca se face 10 lei litrul de carburant, mai mergeti cu masina?

- - - - -
  • Please log in to reply
343 replies to this topic

#343
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,712
  • Înscris: 15.06.2007
Referitor la titlul topicului. Atata timp cat se vand masini NOI, care costa cat o garsoniera, (dupa ce se platesc rate+ dobanzi+ comisioane+ casco+ intretinere+ taxe+ impozite) daca calculezi cat costa benzina nu-i asa o tragedie.
Daca te gandesti ca unii baga in masina cat intr-o casa, ce mai conteaza cat costa combustibilul.
Petrolul se scumpeste, dar nu incontrolabil de mult. Teoretic, este mai ieftin acum decat inainte de criza, dar guvernele s-au gandit ca las ca mulg ele bani cu accizele, (55% din valoarea litrului de motorina este acciza). Deci ii dai lu ponta minim 3,2 lei la fiecare litru cumparat, sau sa zicem pentru fiecare 10-14km parcursi prin urbe.

Si daca pretul creste prea tare, la petrol, va scadea consumul, si atunci iara o sa scada. Cand pretul barilului este mare, se extrage si din fundul pamantului (ma refer la extractiile costisitoare). Cand este prea ieftin, se extrage doar din zonele mai usor accesibile. Are Panatul petrol cacalau, Canada are in Alberta cel putin o cantitate echivalenta cu rezerva Iranului, sub forma de sisturi bituminoase, niste mocirle nisipoase imbibate in titei.  
Momentan scorul a scazut spre sub psihologica valoare de 6 lei, ceea ce nu ma asteptam, sa iau cu 5,94ron, dupa ce in urma cu 2 saptamani a fost 6,21ron/L la petrom.  

Practic, costul este aprox constant, cu conditia ca masinile sa fie noi, si tot mai eficiente. Consumi mai scump dar mai putin. Oltcitul este o aroganta in zilele astea, avand in vedere performanta de 16L/100km.

#344
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View PostJosef_Mengele, on 26 mai 2012 - 10:48, said:

Masina iti consuma cu cca 20% mai mult, diferenta de pret e de 2,5 lei *0.8 (dif de consum)*70(consumul la mia de kilometri)=140 lei/1000 km. Cei 3000 lei pe care ii consideri tu pe o instalatie, desi mie mi se par cam putini, se amortizeaza in 21.000 km.

Nu e mult, dar nici putin! Carburantul ieftin te face sa ii dai mai multi km, si sincer nu castigi nimic.
----
Eu am un Passat 1,4 TSI, pe Gaz Natural Comprimat, il alimentez de la teava cu compresor chinezesc la 1,25 lei/litru de benzina, echivalentul

Passatul a costat cat varianta pe Diesel, compresorul 2000 euro, zic ca il amortizez anul asta. In 4 luni am facut 10.000km...  bagand 800m3 de gaz in ea. Asta inseamna... o economie de 3600 lei

Pe la 10-11 ma duc si eu sa imi pun GPL pe masina la Buzau.Inca bananai pe net sa ma pun la punct cu ultimile detalii, poate poate mi-a scapat ceva.

Cate ore de functionare are instalatia aia de CNG dupa spusele orezarilor, inainte sa inceapa sa bage 100 de atm sau 50, in loc de 200 normal ?
Cat te costa o revizie capitala?

Fiindca ceva imi spune ca urmatoarea masina pe asa ceva va fi.

Sau imi iau o rapciuga de VW Golf IV cu un 1.9 TDI de 90 de cai + instalatie SVO si aia e.
Surse de ulei ieftin deja am gasit (WVO 2 RON/Litrul)

Edited by M4V3RiCk_, 08 January 2013 - 03:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate