Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

reglare automata luminozitate laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#1
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
salutare! am un hp dv6000 si mi-ar place foarte mult sa am un sistem de reglare automata a luminozitatii ecranului. ma poate ajuta cineva sa construiesc un astfel de dispozitiv?

#2
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005
Cum vrei sa il faci :sa lucreze "in paralel" cu cel existent sau sa il dezactivezi pe acesta si luminozitatea sa fie
comandata numai in "mod automat" ?

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
@bit61: cred ca vrea ca luminozitatea sa se regleze automat in functie de lumina din camera.

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
mai ai DV6000-ul ăla super modificat?....   mare minune...    sau e altul?

#5
micutzulvrajitor

micutzulvrajitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 02.11.2011
nu ai cum

#6
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011

 bit 61, on 22nd November 2011, 18:48, said:

Cum vrei sa il faci :sa lucreze "in paralel" cu cel existent sau sa il dezactivezi pe acesta si luminozitatea sa fie
comandata numai in "mod automat" ?
cum ar fi mai usor cu un rezultat bun

 mihaicozac, on 22nd November 2011, 18:57, said:

mai ai DV6000-ul ăla super modificat?....   mare minune...    sau e altul?
da, il mai am, i-am pus si alte boxe care se aud cu mai mult bass si spatializat
nu mai stiu unde am vazut ca la invertor e un fir care coordoneaza luminozitatea in functie de o tensiune aplicata

Attached Files


Edited by rasistu, 22 November 2011 - 19:09.


#7
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005

 cspot, on 22nd November 2011, 18:55, said:

@bit61: cred ca vrea ca luminozitatea sa se regleze automat in functie de lumina din camera.

Am inteles din primul post acest lucru.
Ideea este ca se poate face in doua moduri.
Sa foloseasca in continuare  reglajul luminozitatii de pe laptop (tasta Fn plus cele dedicate acestei functii) in paralel cu cel "automat ,deci sa fie implementata un fel de "functie SI).
Sau sa foloseasca numai semnalul de comanda dat de circuitul realizat cu o fotocelula si restul angaralelor.

 rasistu, on 22nd November 2011, 19:07, said:

cum ar fi mai usor cu un rezultat bun
Mai usor ar fi sa folosesti unul singur da' mai elegant ar fi sa lucreze ambele.
In primul rind cauta o fotorezistenta.
Daca nu la magazin atunci se poate scoate dintr-un aparat foto (defect bineinteles) cu blitz incorporat si capabil mde functia auto flash.

#8
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
http://www.mediafire...u2hbcjh0h41dhl2

schema pt dv6000/9000, poate te ajuta

#9
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
am o fotocelula, ce fac cu ea?
da e mai elegant sa functioneze ambele dar cred ca e mai complicat si nu stiu atata electronica.
ma gandesc ca daca montajul are un potentiometru pentru reglare as putea invarti de el cand am nevoie de lumnozitate maxima. pana acum numai la maxim l-am tinut.
@deejay, pe mine nu ma ajuta schema dar pe cei care stiu mai multa electronica sigur ii ajuta, multumesc!

Edited by rasistu, 22 November 2011 - 19:35.


#10
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005
Iti mai trebuie un dublu operational (banalul LM358 de exemplu) citeva rezistente si vreo 2 sau 3 semireglabile.
Mai trebuie sa cunosti si valoarea minima si maxima a tensiunii de comanda ce vine de pe mb.Undeva intre 0 si 5 volti.

#11
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
si ca sa functioneze ambele sisteme cum trebuie sa fac?

#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
nu înțeleg, nu merge reglarea din Fn_F7-F8? sau vrei complet automat?

#13
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
merge dar vreau automat si atunci cand ma uit la un film sa il reglez manual la maxim

Edited by rasistu, 22 November 2011 - 19:59.


#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
semnalul de comandă e analogic, pinul 3 dinspre masă, maximum e la cca. 3,5V. Ai nevoie de un fototranzistor cu colectorul la 5V (sau pinul Enable de la inverter, cel de lângă reglaj), emitorul spre masă printr-un semireglabil de 10-22k din care reglezi sensibilitatea, și gata. Însă din propria experiență cu TV-uri e enervant, treci pe lângă el sau te miști la masă, se schimbă și strălucirea. Eventual pui un condensator de 1000-2200uF paralel, să lungească timpul de reacție, dar nu prea intră în spațiul liber din display.

Edited by mihaicozac, 22 November 2011 - 20:53.


#15
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005
Pai tocmai de aia ,cred eu, ca e mai bine de folosit o fotorezistenta.
Se poate obtine ceva mult mai "liniar".
Si nu trebuie plantat in rama display-ului.
La cite a inghesuit el in laptop mai poate intra un mic smd si ceva rezistente.

#16
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
ok, gasesc eu unde sa pun montajul. dar montajul il voi putea folosi in paralel cu actualul mod de reglare? sau macar sa fie prezent la montaj un buton ca sa reglez luminozitatea la maxim. va rog sa-mi faceti si o schema ca sa vad ce am nevoie si cum sa le conectez.

#17
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
m-am gandit sa fie un comutator cu doua pozitii
[ http://www.virtualelectric.ro/links/links/img/capsc.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
comunul sa se duca la pinul 3 de la invertor, la pozitia 1 sa fie firul original care vine din laptop pentru reglare luminozitate si la pozitia 2 sa fie firul care vine de la montajul cu senzor. cum vi se pare?
pot sa trag +5v, sa pun o rezistenta ca sa am maxim 3,5v si o fotorezistenta, toate pe acelasi fir? senzorul o sa il pun sus, cam pe unde e webcamul.

Edited by rasistu, 23 November 2011 - 08:44.


#18
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
la webcam ai deja 5V de la USB, poți face montajul pe lângă cameră, și vii numai cu 1 fir până jos la invertor unde montezi și comutatorul. Dacă optezi pt. fotorezistență, găsești unele prin lămpile solare, dar vezi că rezisența la întuneric e peste 1M, iar la lumină zeci de kohmi, așa că divizorul trebuie recalculat, plus eventual un buffer cu operațional, impedanța de intrare în invertor nu e așa de mare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate