Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

plug ptr u445

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Nu am tractor de 45 ci un U650 dar are un vecin si foloseste un plug normal de U650 la care i-a taiat partea din spate si foloseste primele doua brazdare,daca gasesti unul ieftin poti incerca.

#20
utb-445-dt

utb-445-dt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.09.2013
pai are deja unul cu 2 brezde, daca tot vrea sa isi cumpere unu, isi poate lua unu reversibil si macar se stie pe o treaba...(parerrea mea)

#21
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008

Nu cu 2 brazde, ci unul cu 3 brazde mici, asemanator cu al tau utb-445, doar ca nu asa inalte brazdele si cand vreau sa ar un teren cu resturi vegetale numeroase fiind mica distanta de la corp la pamant, se infunda intr-o veselie. Al meu nu are nici reglajul acela de "inspre brazda", care mi se pare important, un lucru nu inteleg ai 3 brazde la el, dar ai zis in comentariu ca la ultima trupita in gaurile 2 de deasupra plugului mai poti pune o brazda?  De aceea vreau unu cu doua brazde si reversibil hidraulic sau automat am inteles ca exista, avand montata cabina. Imi place cel reversibil din clip ii calumea, ma intreb ce latime de excavatie are, si din clip nu am observat sa aibe reglajul de "inspre brazda".



#22
utb-445-dt

utb-445-dt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.09.2013
cand vreau sa lucrez doar cu 2 brezde, ultima o pun in cele 2 gauri...

cel reversibil din clip mi se pare ca lucreaza cu o latime de 70-80 cm uitate pe canalul lui ca are mai multe videoclipuri

#23
Adi112

Adi112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.12.2012

paullosso, on 26 noiembrie 2013 - 19:10, said:

Nu cu 2 brazde,

i unul cu 3 brazde mici, asemanator cu al tau utb-445, doar ca nu asa inalte brazdele si cand vreau sa ar un teren cu resturi vegetale numeroase fiind mica distanta de la corp la pamant, se infunda intr-o veselie. Al meu nu are nici reglajul acela de "inspre brazda", care mi se pare important, un lucru nu inteleg ai 3 brazde la el, dar ai zis in comentariu ca la ultima trupita in gaurile 2 de deasupra plugului mai poti pune o brazda?  De aceea vreau unu cu doua brazde si reversibil hidraulic sau automat am inteles ca exista, avand montata cabina. Imi place cel reversibil din clip ii calumea, ma intreb ce latime de excavatie are, si din clip nu am observat sa aibe reglajul de "inspre brazda".


are orce reglaj care poate fi facut la un plug , ca latime de lucru il folosesc la 80
ca sfat cumpara unul reversibil daca vrei sa nu ai regrete!!  pentru  2 brazde nu te incurca cu hidraulic ca nu ai de ce!! cauta unul mecanic , dar sa aiba sistem de armare bun, si ai sa ma pomenesti!

Edited by Adi112, 02 December 2013 - 10:42.


#24
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Adi din video-urile de pe youtube, eu nu am vazut sa aibe reglajul "inspre brazda", reglaj care eu il consider foarte important, deoarece acest reglaj modifica efectiv latimea de lucru prin modficarea unghiului dintre bara de prindere si cutitele de taiere, astfel in functie de sol, umiditate, adancime la care vrei sa lucrezi pentru a avea aderenta modifici latimea de lucru. Iti atasez o poza cu acest reglaj ca sa vezi despre ce vorbesc.
Intradevar la unul reversibil m-am gandit si eu, acu tu ai motor de 55cp 4x4, al meu ii 45cp simpla tractiune, solurile in zona mea sunt nisipoase, la tine daca nu ma insel ii ceva sol mai greu, poate merge si la mine in loc de 60cm latime de lucru, unul cu 70cm, dar asta ramane de vazut.
In legatura cu sistemul mecanic, am vazut la tine ce simplu merge si imi place, doar ca eu am cabina inchisa deci pica, trebuie sa merg pe hidraulic, care cred ca merge mai greu, dar nam alta optiune.

Edited by paullosso, 02 December 2013 - 20:00.


#25
Adi112

Adi112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.12.2012

 paullosso, on 02 decembrie 2013 - 19:59, said:

Adi din video-urile de pe youtube, eu nu am vazut sa aibe reglajul "inspre brazda", reglaj care eu il consider foarte important, deoarece acest reglaj modifica efectiv latimea de lucru prin modficarea unghiului dintre bara de prindere si cutitele de taiere, astfel in functie de sol, umiditate, adancime la care vrei sa lucrezi pentru a avea aderenta modifici latimea de lucru. Iti atasez o poza cu acest reglaj ca sa vezi despre ce vorbesc.
Intradevar la unul reversibil m-am gandit si eu, acu tu ai motor de 55cp 4x4, al meu ii 45cp simpla tractiune, solurile in zona mea sunt nisipoase, la tine daca nu ma insel ii ceva sol mai greu, poate merge si la mine in loc de 60cm latime de lucru, unul cu 70cm, dar asta ramane de vazut.
In legatura cu sistemul mecanic, am vazut la tine ce simplu merge si imi place, doar ca eu am cabina inchisa deci pica, trebuie sa merg pe hidraulic, care cred ca merge mai greu, dar nam alta optiune.
are si acest reglaj se face de pe cadru are 2 urechi care se pliaza(pt estetica e nemtesc  doar/ Krone) de aceea nu le.ai vazut , le rasucesti si deschizi/ inchizi unghiul plugului , + ca poti muta intreg ansamlul stanga dreapta.
eu in clipuri intindeam mana,  dar de obicei am o sfoara intinsa si legata de cadrul cabinei  si doar pun palma pe ia si se actioneaza sistemul,   e bun si hidraulic nu zic dar de obicei cele in 2 brazdare nu au
cauta un plug finut(nu din ala trocos) si o sa mearga de minune   plugul sa aiba neaparat sistem de forfecare

#26
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Buna ideea cu sfoara, la cele hidraulice timpul  de reversare ii mai lung fata de alea manuale? Eu am gasit si cu 2 brazde hidraulic destule.
Am vazut Rabe mai robuste si frumoase, dar toate is cu sistem mecanic de reversare. Sistemul de armare ii marea buba la cel mecanic din ce imi dau seama, la hidraulic nu-i vorba de asa ceva. Sistemul de forfecare ce este?

#27
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
sistemul de forfecare  este acel bolt care se rupe in cazul in  care cormana intalneste un corp dur. Previne rupere cadrului  sau a altor parti ale plugului. Pot fi de mai multe tipuri aceste sisteme de protectie, cel cu bolt, este mecanic, mai este cu foaie de arc si hidraulic, cel din urma poate fi reglat in functie de cat este compactat terenul

#28
Adi112

Adi112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.12.2012

 paullosso, on 02 decembrie 2013 - 23:14, said:

Buna ideea cu sfoara, la cele hidraulice timpul  de reversare ii mai lung fata de alea manuale? Eu am gasit si cu 2 brazde hidraulic destule.
Am vazut Rabe mai robuste si frumoase, dar toate is cu sistem mecanic de reversare. Sistemul de armare ii marea buba la cel mecanic din ce imi dau seama, la hidraulic nu-i vorba de asa ceva. Sistemul de forfecare ce este?
se reverseaza mai repede dar nu are importanta deloc, fiindca ai timp pana intorci tractorul sa.l reversezi de 2x, e bun sa ei hidraulic scapi de o grija,

#29
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.01.2005
Salut,

Am citit acest forum. De la inceput pana la sfarsit. Am si eu cateva nelamuriri despre achizitionarea unui plug (am si pus catev intrebari pe alte forumuri, dar nimeni nu si-a dat cu parerea). Incerc si aici poate - poate:

- stie cineva care este diferenta intre pluguri in functie de forma trupitei. Mai exact trupitele pt. arat adanc pt. ce tip de aratura sunt folosite (care sfarma brazda sau doar o intorc)? Au cumva si o recomndare pt. terenul la care sunt folosite? Dar cele cu trupita convex-alungita? (Era undeva un manual in  engleza care impartea tipul trupitelor in 3 categorii: digging, semidigging si inca cumva. In Romania mi se pare ca sunt elicoidale, semielicoidale si combinate. Nu stiu daca este acelasi lucru dar ridic problema)
- citeam undeva ca sunt mai multe tipuri de a folosi sistemul hidraulic la arat. Plugurile fara roata de copiere folosesc modul de arat "efort controlat"? Nu este solicitat prea tare sistemul hidraulic, asa cum discul in tiranti suprasolicita sistemul?
- cum stabilesc daca plugul este ridicat la maximum in pozitia pt. trasnport? Ma refer la faptul ca in timpul deplasarii spre/dinspre parcela de arat/arata am impresia ca sistemul hidraulic nu ridica suficient plugul. Spun impresia deoarece mi se pare ca la alte tractoare plugul sta mult mai sus si, in plus, cand trec peste denivelari care pe care nu le consider mari prima trupita ajunge la pamant.
- totodata cum fac sa ridic mai sus plugul/sistemul hidraulic sa mearga mai sus? (in situatia in care am determinat ca plugul nu este ridicat la maximum)

Astept si alte informatii/pareri referitoare la diversele pluguri existente pe piata care decurg din intrebarile de mai sus, dar nu numai. Mentionez ca terenul din zona mea este un teren greu/argilos.

Multumesc.

PS: am ridicat problemele de mai sus intrucat cred ca trebuie tinut cont la achizitionarea unui plug si de tipul terenului. Spun aceasta deoarece atat de pe forum cat si din discutiile cu oamenii din zona am inteles ca o aratura trebuie sa fie plana, adica brazdele sa se culce una peste cealalta si sa nu ramana santuri intre ele. Ori acest fapt conteaza si de tipul plugului folosit, parerea mea. La noi, unde terenul este argilos, brazda ramane (parca) legata, continua (brazda ramane ca o sfoara groasa in cazul plugurilor cu trupita de aia alungita). In acelasi timp ma gandesc ca o asemenea trupita este f. buna in zonele de campie unde terenul se sfarma de la sine (adica nu este lipicios si se tine legat).
Continuand rationamentul de mai sus ma gandesc ca la noi ar fi recomandat un plug cu trupita care sa sfarme brazada, adica in concluzie un plug asemantor cu cel de la Craiova. Problema insa este ca aceste pluguri chinuie tractoarele si nu prea merg bine, eu cel putin m-am chinuit cu unul de asta, am reusit sa ar cu el, dar nu cred ca functioneaza normal. de exemplu plugul nu sta drept in spatele tractorului (sau altfel spus perpendicular). A trebuit sa strang tirantul(ancora) laterala dreapta f.f. mult ca altfel prima brazada era de peste 30cm (daca nu 40) in conditiile in care trupita ar trebuie sa scoata o brazda de 20-22cm. Doar asa am reusit. Nu mai spun ca din constructie are 3 brazde dar tractorul (chiar daca ii de 64) sunt momente in care nu duce nici 2 brazde. Nu spun ca am un tractor extraordinar dar un vecin are un U445 cu un plug de 53-54cm latimea de arat a plugului si ara fara probleme iar eu cu unul care are apropae cu jumatate mai multa putere nu reusesc sa ma descurc bine nici cu 2 trupite (sa nu mai zic de 3, caz in care latimea de arat totala a plugului ar fi de 60 cm)

Edited by xtrix, 04 December 2013 - 10:11.


#30
Adi112

Adi112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.12.2012

 xtrix, on 04 decembrie 2013 - 09:57, said:

Salut,

Am citit acest forum. De la inceput pana la sfarsit. Am si eu cateva nelamuriri despre achizitionarea unui plug (am si pus catev intrebari pe alte forumuri, dar nimeni nu si-a dat cu parerea). Incerc si aici poate - poate:

- stie cineva care este diferenta intre pluguri in functie de forma trupitei. Mai exact trupitele pt. arat adanc pt. ce tip de aratura sunt folosite (care sfarma brazda sau doar o intorc)? Au cumva si o recomndare pt. terenul la care sunt folosite? Dar cele cu trupita convex-alungita? (Era undeva un manual in  engleza care impartea tipul trupitelor in 3 categorii: digging, semidigging si inca cumva. In Romania mi se pare ca sunt elicoidale, semielicoidale si combinate. Nu stiu daca este acelasi lucru dar ridic problema)
- citeam undeva ca sunt mai multe tipuri de a folosi sistemul hidraulic la arat. Plugurile fara roata de copiere folosesc modul de arat "efort controlat"? Nu este solicitat prea tare sistemul hidraulic, asa cum discul in tiranti suprasolicita sistemul?
- cum stabilesc daca plugul este ridicat la maximum in pozitia pt. trasnport? Ma refer la faptul ca in timpul deplasarii spre/dinspre parcela de arat/arata am impresia ca sistemul hidraulic nu ridica suficient plugul. Spun impresia deoarece mi se pare ca la alte tractoare plugul sta mult mai sus si, in plus, cand trec peste denivelari care pe care nu le consider mari prima trupita ajunge la pamant.
- totodata cum fac sa ridic mai sus plugul/sistemul hidraulic sa mearga mai sus? (in situatia in care am determinat ca plugul nu este ridicat la maximum)

Astept si alte informatii/pareri referitoare la diversele pluguri existente pe piata care decurg din intrebarile de mai sus, dar nu numai. Mentionez ca terenul din zona mea este un teren greu/argilos.

Multumesc.

PS: am ridicat problemele de mai sus intrucat cred ca trebuie tinut cont la achizitionarea unui plug si de tipul terenului. Spun aceasta deoarece atat de pe forum cat si din discutiile cu oamenii din zona am inteles ca o aratura trebuie sa fie plana, adica brazdele sa se culce una peste cealalta si sa nu ramana santuri intre ele. Ori acest fapt conteaza si de tipul plugului folosit, parerea mea. La noi, unde terenul este argilos, brazda ramane (parca) legata, continua (brazda ramane ca o sfoara groasa in cazul plugurilor cu trupita de aia alungita). In acelasi timp ma gandesc ca o asemenea trupita este f. buna in zonele de campie unde terenul se sfarma de la sine (adica nu este lipicios si se tine legat).
Continuand rationamentul de mai sus ma gandesc ca la noi ar fi recomandat un plug cu trupita care sa sfarme brazada, adica in concluzie un plug asemantor cu cel de la Craiova. Problema insa este ca aceste pluguri chinuie tractoarele si nu prea merg bine, eu cel putin m-am chinuit cu unul de asta, am reusit sa ar cu el, dar nu cred ca functioneaza normal. de exemplu plugul nu sta drept in spatele tractorului (sau altfel spus perpendicular). A trebuit sa strang tirantul(ancora) laterala dreapta f.f. mult ca altfel prima brazada era de peste 30cm (daca nu 40) in conditiile in care trupita ar trebuie sa scoata o brazda de 20-22cm. Doar asa am reusit. Nu mai spun ca din constructie are 3 brazde dar tractorul (chiar daca ii de 64) sunt momente in care nu duce nici 2 brazde. Nu spun ca am un tractor extraordinar dar un vecin are un U445 cu un plug de 53-54cm latimea de arat a plugului si ara fara probleme iar eu cu unul care are apropae cu jumatate mai multa putere nu reusesc sa ma descurc bine nici cu 2 trupite (sa nu mai zic de 3, caz in care latimea de arat totala a plugului ar fi de 60 cm)
Daca vrei sa stii exact tipurile de trupite si intrebuintarea lor exact citeste fisieru.
2. Plugul fara toata de copiere se foloseste mai greu, acuma daca plugul chiar nu are roata, ii pui una! (nu recomand fara roata)
3. cand transporti plugul daca vrei  ca tiranti sa ridice plugul cat mai sus, trebuie sa scurtezi fusul (tirantul central, sa.l infiletezi)
4. |Cauta sa cumperi unul reversibil nu te incurca cu din astea simple ca ai numai necazuri in panta. (cele de mat.. sunt total depasite)
5. Eu stau in zona de deal-munte terenlu e destul de greu si argilos. dar ma descurc de minune cu acest plug, (uitate pe canal)[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XtE5Ddy01bY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#31
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.01.2005
Cred ca din fisierul tau am citit si eu despre trupite. Din cate imi dau seama trupita la plugul tau sfarma brazda. Oricum, eu am vazut aratura la care brazdele erua ca niste fuioare. Sunt novice intre ale agriculturii, dar cred ca aratura ta ii chiar foarte buna.

#32
Adi112

Adi112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.12.2012

 xtrix, on 04 decembrie 2013 - 11:55, said:

Cred ca din fisierul tau am citit si eu despre trupite. Din cate imi dau seama trupita la plugul tau sfarma brazda. Oricum, eu am vazut aratura la care brazdele erua ca niste fuioare. Sunt novice intre ale agriculturii, dar cred ca aratura ta ii chiar foarte buna.
nu este chiar fisierul meu , dar in fine(rsp.autor) cauta sa cumperi un plug fabricat de o marca mai renumita, de obicei forma aceasta a brazdarelor se potriveste pt toate terenurile

#33
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Multumesc pentru raspunsuri! As mai avea o nelamurire, la cele hidraulice am observat ca pistonul este extins cand plugul este pe o parte, iar cand actionezi pentru reversare pistonul se strange la maxim apoi iarasi se deschide la maxim. Asta inseamna ca eu trebuie sa stau cu ochi pe plug ai cand ajunge pe pozitia inchis pistonul sa actionez maneta de basculare invers pentru a deschide pistonul din nou sau are distribuitor care stie sa faca asta?


In video se poate vedea cursa pistonului de care vorbeam.


http://m.youtube.com...h?v=cnR2UnG5Bow


#34
Gheghe10

Gheghe10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.01.2014
Buna ziua
Am achizitionat un plug Rabewerk reversibil mecanic cu 2 brazde .problema este ca nu stiu sa-l reglez . ma poate ajuta cineva cu cateva informatii.Am tras de maneta dar nu face nimic, de asemenea mai are niste reglaje in fata care nu stiu cum se regleaza. Va multumesc pentru sprijin.

#35
utb-u550

utb-u550

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 12.02.2014
buna ziua sunt nou pe aici am si eu o mica intrebare la un tractor u 550 ce plug merge? eu am gasit un plug nou de 55cp pe internet cu 2 trupite si are 180 kg? oare e bun sau e prea usor?

#36
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.01.2005

 utb-u550, on 12 februarie 2014 - 15:27, said:

buna ziua sunt nou pe aici am si eu o mica intrebare la un tractor u 550 ce plug merge? eu am gasit un plug nou de 55cp pe internet cu 2 trupite si are 180 kg? oare e bun sau e prea usor?

pe aici, prin forumurile astea se spune ca pt. 1cm aratura iti trebuie cam 1CP (cal putere). deci, inseamna ca tie iti trebuie un plug a carui latime totala a araturii sa fie de ~55cm. sigur aceasta valoare nu este batuta in cuie, depinzand f. mult de teren (greu, usor), umiditate, adancime, etc (cei cu experienta pot sa iti spuna mai multe, eu is la inceput dar am citit pe aici prin forumurile despre tractoare).

din cate am observat nu se prea pune problema greutatii plugului (in sensul usor) deoarece daca este bine reglat un plug intra singur in pamant. cred ca este insa importanta greutatea lui (in sensul prea greu) deoarece la un tractor mai mic poti sa strici partea hidraulica cu un plug greu.

in principiu cred ca un plug cu 2 brazdare (maxim 2) ti-ar fi suficient (atentie la latimea brazdelor deoarece poti gasi plug care sa duca 70cm cu 2 brazde) (eu am un tractor de 64CP si am cumparat un plug reversibil cu 2 brazdare a caror latime a araturii este de ~50cm)

in final cred ca la unplug trebuie sa fii atent la:
-latimea totala a araturii
-adancimea la care poate ara. daca citesti in cartea postata de Adi112 "Masini_Horticole_vol__1.pdf" vei observa ca nu poti sa bagi un plug oricat de adanc deoarece nu mai intoarce brazda (multumiri inca odata celor care au postat si scris cartea). iar asta ii legata de latimea brazdei
-uzura cormanelor
-cele scrise mai sus (reversibilitate, reglaje plug, roata de copiere)

Edited by xtrix, 12 February 2014 - 20:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate