Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Am masurat consumul la sistem

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
45 răspunsuri în acest subiect

#37
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 820
  • Înscris: 19.11.2002
ca tot a trecut timpul... am sa fac o comparatie zilele astea intre ce iese la siteul dat de tine si ce e in realitate :)
Configuratia de data asta e mult mai puternica... o sa revin cu poze.

#38
EuLaur

EuLaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 30.01.2009
Am un PC cu sursa de 450 de W, procesor intel pentium 4 LGA (este corcitura) de 2,66 Gb , un hard de 80 de gb, o placa video Ati Radeon 9250 de 128Mb, o placa Ram de 256, o placa de baza de la gigabite cu sunet integrat un monitor Samsung SyncMaster 795DF cu tub cu ecran plat

Stau la gazda ca sunt la facultate si mi-a facut femeia asta gura ca i se umfla factura la curent de parca as tine nu stiu ce turbina electrica in priza. mai mult de 4 ore pe zi nu stau la calculator. vreu sa stiu si eu daca configuratia asta a mea cu tot cu munior cnsuma asa mult. Eu am estimat consumul pe la 350 de W. Cat naiba mai e W-tul de curent ca daca ma mai scoate din sarite ii mai dau in plus bani sa stiu cat sai mai dau. Oricum mai stau 2 luni si plec ca mam saturat

#39
nicuit1981

nicuit1981

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 876
  • Înscris: 11.04.2008
maxim 150-180 watt. Vrea sa mai stoarca bani de la tine pt ca un astfel de pc nu are cum sa umfle factura!

#40
vEcTrA17

vEcTrA17

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 450
  • Înscris: 19.01.2009
Calculatorul din semnatura, II, consuma 130w in cazuri periculoase. Deci al tau e imposibil sa depaseasca atat!

le: Nicule... se scrie water (semnatura)

Editat de vEcTrA17, 22 februarie 2009 - 10:38.


#41
EuLaur

EuLaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 30.01.2009
din ceam mai auzit eu discutii ca vorbeau prin bucatarie de la 70 ron cat lea venit acum vreo luna de cand am venit eu ia crescut factura cu vreo 30 ron cred deci in total nu cred cai vine mai mult de 100 ron.  hai sa zicem treaca mearga de la mine 250 de w cu totul si sa zicem ca stau 5 ore 250*5 = 1250 de w adica 1, 2 kw pw zi sa zicem deci mai mult de 30 de kw pe luna nu depasesc. acum nu mai stiu care draq e pretul la kw

#42
artart

artart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 75
  • Înscris: 08.08.2005

Vizualizare mesajEuLaur, pe Feb 22 2009, 10:48, a scris:

din ceam mai auzit eu discutii ca vorbeau prin bucatarie de la 70 ron cat lea venit acum vreo luna de cand am venit eu ia crescut factura cu vreo 30 ron cred deci in total nu cred cai vine mai mult de 100 ron.  hai sa zicem treaca mearga de la mine 250 de w cu totul si sa zicem ca stau 5 ore 250*5 = 1250 de w adica 1, 2 kw pw zi sa zicem deci mai mult de 30 de kw pe luna nu depasesc. acum nu mai stiu care draq e pretul la kw

http://www.electrica...ontent.asp?id=3

#43
FyrewurX

FyrewurX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 44
  • Înscris: 04.03.2008

Vizualizare mesajxcuseme, pe Oct 8 2005, 15:17, a scris:

- consum in standby (adica calculatorul Shut-down) - 7-12W

In ce stand by era calculatorul?(http://en.wikipedia....Power_Interface)Aici scrie tipurile de stand by-uri. Te rog daca ai timp sa faci un test cu calculatorul in modul S3(il setezi din BIOS). Teoretic ar trebui sa fie 5W, sa vedem practic.

#44
paulmarius

paulmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 96
  • Înscris: 13.04.2009
nu exista un program care sa arate cat consuma fiecare componenta in parte?:(

#45
criss06

criss06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 198
  • Înscris: 23.11.2007

Vizualizare mesajpaulmarius, pe 27th November 2009, 21:32, a scris:

nu exista un program care sa arate cat consuma fiecare componenta in parte?:(
Era ceva mai sus (nu este un prog. insa stie sa calculeze pe componente):
http://www.extreme.o...culatorlite.jsp

#46
x38t1

x38t1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 129
  • Înscris: 23.12.2009

Vizualizare mesajBitch_in_Red, pe 4th October 2005, 22:43, a scris:

Tu glumesti? In ultima vreme de evolutie a PC-urilor, orice crestere de performanta a fost insotita si de o crestere de consum. Daca o tine tot asa, in 2..3 ani, un PC obisnuit va consuma 500W (fara monitor) sau mai mult. Inacceptabil! Acum cativa ani un PC nu consuma mai mult de 150W top.
Nu e chiar asa.
Spre exemplu, un Pentium 4 la 2 GHz (willamette) din 2001 consuma 75,3 W maxim.
Un Core i5-670 (dual-core) la 3,5 GHz consuma 73 W maxim.
Ambele sunt pentru desktop.

Conteaza foarte mult arhitectura, procesoarele pe 180nm nu vor fi la fel de eficiente ca cele pe 32nm.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate