Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Casti si boxe, fara sa umblu la Line Out

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Cer un pic de ajutor pentru ca nu ma pricep deloc in domeniul audio. Treaba sta cam asa... Am o pereche de casti si boxe de calculator... De fiecare data cand vreau sa folosesc castile (de ex.) trebuie sa umblu in spatele calculatorului pentru a scoate boxele de la Line Out... Apelez la cei care au cunostinte in domeniu si intreb daca exista vreun switcher sau ceva de genul asta, la care sa le conectez pe amandoua si doar sa comutez intre ele, si daca DA, in ce magazin pot gasi asa ceva si in jurul caruia pret se invarte.... Astept raspuns.

#2
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
eventual un splitter

#3
BNG

BNG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.03.2005

WizzBizz, on Oct 2 2005, 16:08, said:

Cer un pic de ajutor pentru ca nu ma pricep deloc in domeniul audio. Treaba sta cam asa... Am o pereche de casti si boxe de calculator... De fiecare data cand vreau sa folosesc castile (de ex.) trebuie sa umblu in spatele calculatorului pentru a scoate boxele de la Line Out... Apelez la cei care au cunostinte in domeniu si intreb daca exista vreun switcher sau ceva de genul asta, la care sa le conectez pe amandoua si doar sa comutez intre ele, si daca DA, in ce magazin pot gasi asa ceva si in jurul caruia pret se invarte.... Astept raspuns.

<{POST_SNAPBACK}>


Sunt niste mufe la care poti lega si castile si boxele in acelasi timp, dar nu am vazut ceva cu comutator.
La boxe nu ai cumva si mufa jack out ? Daca nu poti sa iei un prelungitor cu un jack IN la un capat si OUT la celalalt si cu mufa de care ti-am spus si sa-l pui undeva la indemana daca nu gasesti alta solutie. Te costa cam 10 lei treaba asta.
Gasesti astfel de mufe la magazinele cu piese electronice.

Edit: Iti trebuie un splitter ca acesta

Attached Files


Edited by BNG, 02 October 2005 - 15:20.


#4
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Si cu un asemenea splitter, semnalul se va auzi si in boxe, si in casti sau doar intr-una dintre ele, dupa alegerea mea ? Nu m-ar deranja prima varianta, ca as putea sa tin boxele inchise cat timp folosesc castile...

#5
BNG

BNG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.03.2005

WizzBizz, on Oct 2 2005, 19:03, said:

Si cu un asemenea splitter, semnalul se va auzi si in boxe, si in casti sau doar intr-una dintre ele, dupa alegerea mea ? Nu m-ar deranja prima varianta, ca as putea sa tin boxele inchise cat timp folosesc castile...

<{POST_SNAPBACK}>


Se va auzi si in casti si la boxe cu splitter-ul, dar daca iti iei un prelungitor poti sa le schimbi mult mai usor, nu mai trebuie sa te bagi pana la unitate sa le schimbi.

#6
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003
Am un splitter ca cel din poza si e o tampenie. Se pierde 50% calitatea sunetului, contactele in interior nu cred ca sunt cum trebuie and so on. Poti incerca sa vezi ce si cum. La al meu parca pierdeam si sunetul Stereo, pana la urma mi-am facut unul cu letconul si merge genial.

#7
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
pai si daca esti atat de "priceput" , de ce nu ti-ai facut unul de la inceput ?

#8
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Ok, daca ai demontat vreo carcasa mai veche, de genul celor care foloseau 2 frecvente pentru procesor (normal/turbo sau High/Low), ai vazut ca trecerea se facea cu un comutator micut, pe 3 canale (6 pini). Cam asa ceva iti trebuie tie. Gasesti pe Maica Domnului (Bucuresti).
Vei lipi masa ca si semnal comun, urmand ca pentru canalele L si R sa comuti cu ajutorul micutului prieten abia cumparat ;)

#9
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003

Celestin, on Oct 2 2005, 21:23, said:

pai si daca esti atat de "priceput" , de ce nu ti-ai facut unul de la inceput ?

<{POST_SNAPBACK}>


Pey daca il aveam prin casa nu era normal sa-l incerc pana sa caut cositoru?
Si repet, imi pierdea sunetul stereo, probabil de la adaptorul pe care il aveam eu, nu cred ca sunt toate asa. :)

#10
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Daca vrei o rezolvare "eleganta", uite ce-ti propun:

Cumperi un comutator cu 2 pozitii cu cel putin 2x3 contacte (sint jdemii de modele, cel mai nimerit ar fi unul rotund, ca sa fie mai simplu montajul). Dai o gaura in PC (unde iti este mai la indemina - eu am ales un capac de plastic care mascheaza un rack de CD-ROM sau de FDD) si montezi butonul.

Apoi cumperi 3 mufe jack mama (stereo), dintr-acelea care se monteaza pe placa (nu dintr-alea pe fir). Dai trei gauri in PC  :death: .. preferabil in spate, intr-o tabla dintr-aia care mascheaza un slot PCI etc nefolosit. In mufa din centru o sa bagi semnalul care iese din placa audio, in dreapta (de ex) cablul de la boxe iar in stinga cablul de la casti. Iti sugerez solutia asta ca sa fie cablurile mascate/ascunse.. daca vrei, poti monta mufele in fata, alaturi de comutator.

Mai ramine sa faci niste conexiuni in interiorul PC-ului (de la mufa de intrare spre comutator si de la comutator (doua cabluri) spre mufa pentru boxe respectiv casti.

PS: Soultie manufacturata la PC-ul propriu acum vreun an.. din aceleasi motive ca si tine!

#11
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Sincer, nu exista nici o solutie care sa nu-mi periciliteze integritatea calculatorului?  :D Nu prea as vrea sa incep sa fac sita din el... (nu inca)  :lol:

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003

danchitu86, on Oct 2 2005, 18:53, said:

Am un splitter ca cel din poza si e o tampenie. Se pierde 50% calitatea sunetului, contactele in interior nu cred ca sunt cum trebuie and so on. Poti incerca sa vezi ce si cum. La al meu parca pierdeam si sunetul Stereo, pana la urma mi-am facut unul cu letconul si merge genial.

<{POST_SNAPBACK}>

   Letcon???Was ist das????

#13
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

Quote

Sincer, nu exista nici o solutie care sa nu-mi periciliteze integritatea calculatorului? Nu prea as vrea sa incep sa fac sita din el... (nu inca)
De ce nu?! "Sita" ajuta si la ventilatie..  :naughty:

OK.. daca nu vrei sa gauresti (oricum, gaureai niste chestii care sint in plus, in general) poti sa folosesti doar cabluri, mufe si un comutator.. toate in exterior.
Deci faci conexiunile despre care pomeneam, doar ca comutatorul nu-l mai bagi in PC, ci tragi cablul undeva in zona biroului sau unde-ti vine la indemina sa comuti de pe boxe pe casti. La fel, mufele de interconectare le lasi ascunse, in spatele PC-ului sau unde doresti.

Daca te intereseaza o solutie mai "hi-tech", poti sa comuti semnalele si din soft (soft care sa comande un comutator electronic).. dar tot tre sa dai niste gauri in spate, sa montezi mufele pentru boxe/casti.

O alta solutie ar fi sa faci un montaj care comuta automat pe casti cind inchizi boxele (cind le tai alimentarea).

#14
BNG

BNG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.03.2005

unGuru, on Oct 3 2005, 14:26, said:

De ce nu?! "Sita" ajuta si la ventilatie..  :naughty:

OK.. daca nu vrei sa gauresti (oricum, gaureai niste chestii care sint in plus, in general) poti sa folosesti doar cabluri, mufe si un comutator.. toate in exterior.
Deci faci conexiunile despre care pomeneam, doar ca comutatorul nu-l mai bagi in PC, ci tragi cablul undeva in zona biroului sau unde-ti vine la indemina sa comuti de pe boxe pe casti. La fel, mufele de interconectare le lasi ascunse, in spatele PC-ului sau unde doresti.

Daca te intereseaza o solutie mai "hi-tech", poti sa comuti semnalele si din soft (soft care sa comande un comutator electronic).. dar tot tre sa dai niste gauri in spate, sa montezi mufele pentru boxe/casti.

O alta solutie ar fi sa faci un montaj care comuta automat pe casti cind inchizi boxele (cind le tai alimentarea).

<{POST_SNAPBACK}>


Ai bagat de tot omu' in ceata  :D
Cea mai simpla varianta ramane cea cu un prelungitori cu ajutorul caruia sa poti schimba semnalul spre boxe respectiv casti sau invers, si pe care sa-l pui la indemana.  :peacefingers:

#15
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Nu-i adevarat, e foarte simplu.. uite, atasez o poza cu PC-ul meu.. bine, mie mi-a luat ceva timp pina am gasit pozitia optima in care sa dau gaura pentru comutator..

Attached Files

  • Attached File  pc.jpg   44.34K   54 downloads


#16
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Si varianta cu splitter-ul e ok ! La Universitate la coloane gasesti asa ceva cu 1.5 lei, ia-ti 2 ca sa fii sigur ca unul merge bine :coolspeak:

#17
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003

shiva, on Oct 3 2005, 13:02, said:

Letcon???Was ist das????

<{POST_SNAPBACK}>



das ist lipitor de cositor - pistol de lipit :) (sper ca am nimerit germana :D)

#18
LordRayden

LordRayden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.09.2005
Salut
O alta solitie ar fi sa cumperi atatea mufe "jack mama stereo" de cate iesiri ai nevoie, pe urma i-ti faci rost (sau poate chiar ai acasa) de o lamela (din cele care acopera locurile goale din spatele pc-ului, din dreptul sloturilor PCI), dai niste gauri in care sa montezi partea externa al mufelor mama, mai iei shi o mufa tata tot stereo la care legi pinii mufelor mama. Atentie la modul de legare sa nu inversezi L cu R masa o legi la toate impreuna, iar cablul este bine sa fie de tip ecranat. Exista un singur inconvenient, shi anume cand dai vol. de la casti la max se aude in difuzoare mai incet datorita rezistentei interne mici ale castilor (in general aprox. 32ohmi/canal), prin urmare consum mare de semnal. In acest fel nu strici nici designul pc-ului(poti demonta lama aceea cand doresti, nu mai ai de umblat in spatele pc-ului, nu ai nimic de comutat shi poti lega mai multe aparate, de exemplu eu am casti;amplif. shi tv. Eu ti-am dat o idee, dar daca nu te pricepi de loc la electronica apeleaza la cineva care are habar, nu este greu de realizat, dar trebuie sa fi atent sa nu faci scurt, sa legi corect firele, sa nu incalzesti prea tare firele sau mufele (la lipirea cu pistolul) pt. ca se pot topi rezultand un scurtcircuit.

@BNG- acea mufa-impartitor nu este buna deoarece partea "tata" este stereo iar celelalte doua "mama" sunt iesirile L shi R, ar fi ceva de genul casti (un canal) R iar dif. (un canal) L. De fapt acela este un adaptor pt. aparatele care folosesc mufe separate (mono) pentru L shi R.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate